Der var drama de fleste steder søndag, så alt var faktisk, som det plejer at være i dansk fodbolds bedste række.
Brøndby er tilbage på førstepladsen i Superligaen, efter man slog ærkerivalerne FC København, og FC Midtjylland samtidig tabte hjemme til AGF. Og i den anden ende af tabellen fortsatte Lyngbys jagt mod redning, da man besejrede Randers.
Jo, der er nok at tage fat på, og det gør vi herunder.
Lyngby har gang i the great escape
Hvad foregår der lige? Lyngby Boldklub har vundet tre kampe i træk. Ni point er hentet. De ni point er mere, end Lyngby hentede i de foregående 17, og dermed har klubben for alvor bragt sig i spil i forhold til redning.
Søndag scorede Magnus Kaastrup til sidst i opgøret mod Randers, og han reddede yderligere to point i land til Lyngby, der nu bare har fem point op til AaB på 10. pladsen og seks til FCN på 9. pladsen.
Har vi undervurderet Lyngby? Kan Carit Falchs mandskab redde sig? De kommende kampe er opgør mod FC Nordsjælland og AC Horsens, inden man går over til slutspillet. Kig jer over skulderen, AaB, FCN og Vejle.
Brøndby bliver ved
Selv om konkurrenterne på papiret har bedre trupper, er det Brøndby IF, der ligger på førstepladsen i Superligaen. Klubben vandt søndag over FC København med 2-1, og dermed er Niels Frederiksens mandskab tilbage på førstepladsen.
Der er snart spillet to tredjedele af sæsonen, og nu er det ikke længere et spørgsmål, om Brøndby kan vinde guld. Nu er det et spørgsmål, om de vinder guld. De viste igen søndag, at de har kvalitet nok i begge ender af banen til at gå hele vejen.
Det samme kan i øvrigt siges om AGF, der har stor styrke i defensiven og en dygtig målscorer i Patrick Mortensen. Slutspillet bliver hårdt og afgjort på marginaler, og både AGF og BIF kan gå hele vejen.
Brutalt for Jesper Hansen
Han kom lige fra sin bedste kamp i foråret, og vi fandt tilmed plads til Jesper Hansen på Rundens Hold, selv om FCM tabte til Lyngby, og keeperen lukkede to mål ind. Alligevel var han bænket til fordel for konkurrenten Jonas Lössl, da FC Midtjylland søndag tabte med 0-1 til AGF.
Selvfølgelig er konkurrencen hård i FCM-målet, og Jonas Lössl er ikke hentet retur fra Premier League for at sidde på bænken, men det var alligevel et brutalt signal at sende til den 35-årige målmand, der har været en god og stabil keeper gennem flere år for FCM.
For nederlaget mod Lyngby var ingenlunde Hansens skyld, men han kommer på en måde til at fremstå som syndebuk, når ændringen i målet laves til den efterfølgende kamp. Der er andre kampe, hvor Jesper Hansen har vist svaghedstegn, og hvor man kunne have skiftet keeper til den efterfølgende kamp, men det er kampe, FCM ikke har tabt.
Der er nok aldrig et godt tidspunkt at skifte på, men det ændrer ikke ved, at det var brutalt for Jesper Hansen, der måske må se sine drømme om EM forsvinde. Og nu ligner det altså, at pladsen i målet er Jonas Lössls i resten af foråret, mens Jesper Hansen skal finde en ny arbejdsgiver til sommer, hvis han vil væk fra bænken. Også selv om Brian Priske taler om åben konkurrence på målmandspositionen.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Bo Svensson favorit til stort job
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Biereth og Dolberg bryder måltørke
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Liverpool ydmyget
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Pogba kan få comeback
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Lyngby går alene i front
