Det lærte vi af SL: Skylder RFC en undskyldning

Tipsbladet.dk ser nærmere på endnu en begivenhedsrig Superliga-weekend.



Der var to uafgjorte i nedrykningsspillet, FC Midtjyllands snublen mod Randers, Brøndby IF’s ditto mod FC København og AGF’s cementering af fjerdepladsen.

30. spillerunde af Superligaen gav endnu en gang masser af interessante kampe. Her er, hvad vi lærte af weekendens opgør.

Mange skylder Randers en undskyldning
Forud for runden kunne man få det indtryk, at FC Midtjylland var så godt som sikre på at hente tre point mod Randers FC. Sidstnævnte var afskrevet på forhånd.

Argumenterne for det var da også til at få øje på: Randers havde ikke slået FCM i 22 kampe på stribe, og holdet kom direkte fra en stor fejring af pokaltitlen torsdag. Desuden havde det ikke det store at spille for.

Men Randers gjorde alle dommedagsprofetierne til skamme og fik 1-1 med fra Herning. Det var endda tættere på kronjysk udesejr end på midtjysk hjemmesejr. Det er godt gået under omstændigheder – og et kostbart pointtab for FC Midtjylland

Lindstrøms dumhed kan koste dyrt
Jesper Lindstrøms udvisning mod FC København gjorde det ikke alene svært for Brøndby at komme tilbage i søndagens derby. Det kan også ende med at udløse en skæbnesvanger karantæne.

For Lindstrøm har fået to karantænedage for sin stempling på Rasmus Falks læg, og dermed kommer han ikke i aktion igen i denne sæson. Brøndby kunne ellers godt have brugt deres store kreatør i opgørene mod AGF og FC Nordsjælland, hvor FC Midtjyllands to points forspring skal hentes, og mesterskabet afgøres.

Samtidig skal man selvfølgelig huske på, at Brøndby aldrig havde været en del af mesterskabskampen, hvis det ikke var for Lindstrøms 10 mål og 10 målgivende afleveringer.

AGF er på rette spor
Ifølge David Nielsen er AGF i fuld gang med at genopfinde sig selv som hold. Tidligere har det handlet meget om kraft og intensitet, men fremover skal det være bedre til at spille bolden rundt.

De principper prøvede AGF af i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, og at dømme ud fra dét opgør er holdet på rette vej. Det vandt nemlig 3-1 og cementerede dermed fjerdepladsen.

AGF kan endda stadig nå at overhale FC København på tredjepladsen og dermed slippe for Europa-playoff mod nummer syv. Det kræver dog, at man henter fem point på FCK i sæsonens to sidste spillerunder.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jess Thorup indlagt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Roy Keane slagter dansk stjerne

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid