Det lærte vi af SL: Skylder RFC en undskyldning

Tipsbladet.dk ser nærmere på endnu en begivenhedsrig Superliga-weekend.



Der var to uafgjorte i nedrykningsspillet, FC Midtjyllands snublen mod Randers, Brøndby IF’s ditto mod FC København og AGF’s cementering af fjerdepladsen.

30. spillerunde af Superligaen gav endnu en gang masser af interessante kampe. Her er, hvad vi lærte af weekendens opgør.

Mange skylder Randers en undskyldning
Forud for runden kunne man få det indtryk, at FC Midtjylland var så godt som sikre på at hente tre point mod Randers FC. Sidstnævnte var afskrevet på forhånd.

Argumenterne for det var da også til at få øje på: Randers havde ikke slået FCM i 22 kampe på stribe, og holdet kom direkte fra en stor fejring af pokaltitlen torsdag. Desuden havde det ikke det store at spille for.

Men Randers gjorde alle dommedagsprofetierne til skamme og fik 1-1 med fra Herning. Det var endda tættere på kronjysk udesejr end på midtjysk hjemmesejr. Det er godt gået under omstændigheder – og et kostbart pointtab for FC Midtjylland

Lindstrøms dumhed kan koste dyrt
Jesper Lindstrøms udvisning mod FC København gjorde det ikke alene svært for Brøndby at komme tilbage i søndagens derby. Det kan også ende med at udløse en skæbnesvanger karantæne.

For Lindstrøm har fået to karantænedage for sin stempling på Rasmus Falks læg, og dermed kommer han ikke i aktion igen i denne sæson. Brøndby kunne ellers godt have brugt deres store kreatør i opgørene mod AGF og FC Nordsjælland, hvor FC Midtjyllands to points forspring skal hentes, og mesterskabet afgøres.

Samtidig skal man selvfølgelig huske på, at Brøndby aldrig havde været en del af mesterskabskampen, hvis det ikke var for Lindstrøms 10 mål og 10 målgivende afleveringer.

AGF er på rette spor
Ifølge David Nielsen er AGF i fuld gang med at genopfinde sig selv som hold. Tidligere har det handlet meget om kraft og intensitet, men fremover skal det være bedre til at spille bolden rundt.

De principper prøvede AGF af i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, og at dømme ud fra dét opgør er holdet på rette vej. Det vandt nemlig 3-1 og cementerede dermed fjerdepladsen.

AGF kan endda stadig nå at overhale FC København på tredjepladsen og dermed slippe for Europa-playoff mod nummer syv. Det kræver dog, at man henter fem point på FCK i sæsonens to sidste spillerunder.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

AGF køber ham

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Lurer på PSG-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Blæst bagover af 18-årig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Elfenbenskysten – Ecuador

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby melder duo færdig og teaser

Belgien – Egypten