Der var to uafgjorte i nedrykningsspillet, FC Midtjyllands snublen mod Randers, Brøndby IF’s ditto mod FC København og AGF’s cementering af fjerdepladsen.
30. spillerunde af Superligaen gav endnu en gang masser af interessante kampe. Her er, hvad vi lærte af weekendens opgør.
Mange skylder Randers en undskyldning
Forud for runden kunne man få det indtryk, at FC Midtjylland var så godt som sikre på at hente tre point mod Randers FC. Sidstnævnte var afskrevet på forhånd.
Argumenterne for det var da også til at få øje på: Randers havde ikke slået FCM i 22 kampe på stribe, og holdet kom direkte fra en stor fejring af pokaltitlen torsdag. Desuden havde det ikke det store at spille for.
Men Randers gjorde alle dommedagsprofetierne til skamme og fik 1-1 med fra Herning. Det var endda tættere på kronjysk udesejr end på midtjysk hjemmesejr. Det er godt gået under omstændigheder – og et kostbart pointtab for FC Midtjylland
Lindstrøms dumhed kan koste dyrt
Jesper Lindstrøms udvisning mod FC København gjorde det ikke alene svært for Brøndby at komme tilbage i søndagens derby. Det kan også ende med at udløse en skæbnesvanger karantæne.
For Lindstrøm har fået to karantænedage for sin stempling på Rasmus Falks læg, og dermed kommer han ikke i aktion igen i denne sæson. Brøndby kunne ellers godt have brugt deres store kreatør i opgørene mod AGF og FC Nordsjælland, hvor FC Midtjyllands to points forspring skal hentes, og mesterskabet afgøres.
Samtidig skal man selvfølgelig huske på, at Brøndby aldrig havde været en del af mesterskabskampen, hvis det ikke var for Lindstrøms 10 mål og 10 målgivende afleveringer.
AGF er på rette spor
Ifølge David Nielsen er AGF i fuld gang med at genopfinde sig selv som hold. Tidligere har det handlet meget om kraft og intensitet, men fremover skal det være bedre til at spille bolden rundt.
De principper prøvede AGF af i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, og at dømme ud fra dét opgør er holdet på rette vej. Det vandt nemlig 3-1 og cementerede dermed fjerdepladsen.
AGF kan endda stadig nå at overhale FC København på tredjepladsen og dermed slippe for Europa-playoff mod nummer syv. Det kræver dog, at man henter fem point på FCK i sæsonens to sidste spillerunder.
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
FC Midtjylland tangerer klubrekord
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
NYHEDER
Morten Olsen scorer nyt job
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Avis fælder dom over danskeres tid i Man Utd
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
Højbjerg-scoring i Marseille-deler
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
Esbjerg melder sig ind i gyser-topstrid
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Manchester United henter comebacksejr
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
