Der var to uafgjorte i nedrykningsspillet, FC Midtjyllands snublen mod Randers, Brøndby IF’s ditto mod FC København og AGF’s cementering af fjerdepladsen.
30. spillerunde af Superligaen gav endnu en gang masser af interessante kampe. Her er, hvad vi lærte af weekendens opgør.
Mange skylder Randers en undskyldning
Forud for runden kunne man få det indtryk, at FC Midtjylland var så godt som sikre på at hente tre point mod Randers FC. Sidstnævnte var afskrevet på forhånd.
Argumenterne for det var da også til at få øje på: Randers havde ikke slået FCM i 22 kampe på stribe, og holdet kom direkte fra en stor fejring af pokaltitlen torsdag. Desuden havde det ikke det store at spille for.
Men Randers gjorde alle dommedagsprofetierne til skamme og fik 1-1 med fra Herning. Det var endda tættere på kronjysk udesejr end på midtjysk hjemmesejr. Det er godt gået under omstændigheder – og et kostbart pointtab for FC Midtjylland
Lindstrøms dumhed kan koste dyrt
Jesper Lindstrøms udvisning mod FC København gjorde det ikke alene svært for Brøndby at komme tilbage i søndagens derby. Det kan også ende med at udløse en skæbnesvanger karantæne.
For Lindstrøm har fået to karantænedage for sin stempling på Rasmus Falks læg, og dermed kommer han ikke i aktion igen i denne sæson. Brøndby kunne ellers godt have brugt deres store kreatør i opgørene mod AGF og FC Nordsjælland, hvor FC Midtjyllands to points forspring skal hentes, og mesterskabet afgøres.
Samtidig skal man selvfølgelig huske på, at Brøndby aldrig havde været en del af mesterskabskampen, hvis det ikke var for Lindstrøms 10 mål og 10 målgivende afleveringer.
AGF er på rette spor
Ifølge David Nielsen er AGF i fuld gang med at genopfinde sig selv som hold. Tidligere har det handlet meget om kraft og intensitet, men fremover skal det være bedre til at spille bolden rundt.
De principper prøvede AGF af i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, og at dømme ud fra dét opgør er holdet på rette vej. Det vandt nemlig 3-1 og cementerede dermed fjerdepladsen.
AGF kan endda stadig nå at overhale FC København på tredjepladsen og dermed slippe for Europa-playoff mod nummer syv. Det kræver dog, at man henter fem point på FCK i sæsonens to sidste spillerunder.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han færdig
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
