Det lærte vi af SL: Skylder RFC en undskyldning

Tipsbladet.dk ser nærmere på endnu en begivenhedsrig Superliga-weekend.



Der var to uafgjorte i nedrykningsspillet, FC Midtjyllands snublen mod Randers, Brøndby IF’s ditto mod FC København og AGF’s cementering af fjerdepladsen.

30. spillerunde af Superligaen gav endnu en gang masser af interessante kampe. Her er, hvad vi lærte af weekendens opgør.

Mange skylder Randers en undskyldning
Forud for runden kunne man få det indtryk, at FC Midtjylland var så godt som sikre på at hente tre point mod Randers FC. Sidstnævnte var afskrevet på forhånd.

Argumenterne for det var da også til at få øje på: Randers havde ikke slået FCM i 22 kampe på stribe, og holdet kom direkte fra en stor fejring af pokaltitlen torsdag. Desuden havde det ikke det store at spille for.

Men Randers gjorde alle dommedagsprofetierne til skamme og fik 1-1 med fra Herning. Det var endda tættere på kronjysk udesejr end på midtjysk hjemmesejr. Det er godt gået under omstændigheder – og et kostbart pointtab for FC Midtjylland

Lindstrøms dumhed kan koste dyrt
Jesper Lindstrøms udvisning mod FC København gjorde det ikke alene svært for Brøndby at komme tilbage i søndagens derby. Det kan også ende med at udløse en skæbnesvanger karantæne.

For Lindstrøm har fået to karantænedage for sin stempling på Rasmus Falks læg, og dermed kommer han ikke i aktion igen i denne sæson. Brøndby kunne ellers godt have brugt deres store kreatør i opgørene mod AGF og FC Nordsjælland, hvor FC Midtjyllands to points forspring skal hentes, og mesterskabet afgøres.

Samtidig skal man selvfølgelig huske på, at Brøndby aldrig havde været en del af mesterskabskampen, hvis det ikke var for Lindstrøms 10 mål og 10 målgivende afleveringer.

AGF er på rette spor
Ifølge David Nielsen er AGF i fuld gang med at genopfinde sig selv som hold. Tidligere har det handlet meget om kraft og intensitet, men fremover skal det være bedre til at spille bolden rundt.

De principper prøvede AGF af i søndagens kamp mod FC Nordsjælland, og at dømme ud fra dét opgør er holdet på rette vej. Det vandt nemlig 3-1 og cementerede dermed fjerdepladsen.

AGF kan endda stadig nå at overhale FC København på tredjepladsen og dermed slippe for Europa-playoff mod nummer syv. Det kræver dog, at man henter fem point på FCK i sæsonens to sidste spillerunder.





LIVE

LIVE: Topspiller færdig

Højlund stjæler overskrifter

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Spotpris – så billig er Højbjerg

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Transferpres på Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Henter FC København-spiller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Det er han ekstremt god til

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

FCK bød på landsholdsmålmand

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’