Det må bekymre FCK mere end talenterne

TALENTER OG UDLÆNDINGE: FC København har med stort held spillet med og solgt stortalenter de seneste år – har man de næste klar som Superliga-profiler nu?



Hvem spiller med talenter, man selv har uddannet, og hvem læner sig mest op ad udlændinge og danskere, man har hentet i andre klubber i Danmark og udlandet?

Tipsbladet har gået gennem samtlige spillere på de 12 Superliga-hold i første halvdel af Superliga-sæsonen og kan her præsentere oversigt over, hvem der selv udvikler deres Superliga-spillere, og hvem der henter dem andre steder.

I dag tager vi et grundigt kig på FC København, hvor det er en kamp at komme på holdet som talent, men hvor mange siden får store karrierer i udlandet.

FC København
Spillerbudget: 255 millioner kroner (1. i Superligaen)
Vinterplacering: 1. pladsen, a point med FCM
Gennemsnitsalder: 27 år (2. ældst i Superligaen)
Største unge salgsemne: Amin Chiakha, teenage-forward
Bedste udlænding: Mohamed Elyounoussi, norsk playmaker

FC København i efteråret 2024
Klubtrænet: 18,3%
Mest spilletid blandt klubtrænede: Thomas Delaney, 921 minutter på 12 kampe
Landetrænet: 15,4%
Mest spilletid blandt landetrænede: Lukas Lerager, 1.204 minutter på 16 kampe
Udlandet: 66,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede: Mohamed Elyounoussi, 1.456 minutter på 17 kampe

FC København i efteråret 2023
Klubtrænet: 27,1%
Mest spilletid blandt klubtrænede: Elias Jelert, 1.288 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 19,6%
Mest spilletid blandt landetrænede: Rasmus Falk, 1.312 minutter på 17 kampe
Udlandet: 53,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede: Kamil Grabara, 1.440 minutter på 16 kampe

Analyse
Det er noget af et fald i brugen af egenudviklede spillere, FC København har oplevet fra 27,1 procent af spilletiden til 18,3 procent.

Det er nærliggende at koble det til sommrens udskiftninger og ekstremt mange nye spillere, der kom til FC København især fra udlandet.

Dykker vi ned i tallene, skyldes faldet først og fremmest salgene af Elias Jelert og Orri Óskarsson, mens flere spillere fra kuldet af potentielle gennembrudsspillere fra ungdomsafdelingen også blev solgt.

Det kan se dramatisk ud, men det er ikke anderledes end adskillige andre sæsoner de seneste 10-15 år, hvor tallet dykker med de store spillersalg, FCK også gerne vil være kendt for, hvorefter de næste egenudviklede spillere i rækken skal kæmpe sig på holdet og blive profiler.

Det ser ud til at komme igen med Amin Chiakra, der har alle muligheder for at spille sig på dette forår, mens der også er håb om et stort gennembrud for Victor Froholdt og da ikke mindst Roony Bardghji, når han er klar til at spille igen efter sin korsbåndsskade – og hvis han og FCK forlænger samarbejdet.

Det store spørgsmål i trup-bygningen ser nærmere ud til at være rekrutteringen af de bærende udenlandske spillere og kommende unge topspillere, der skal sælges videre afsindigt dyrt.

Der er 13 forskellige nationaliteter i FCK-truppen, hvor to/tredjedele af spilletiden går til udlændinge.

Det giver god mening for en international topklub, som FC København de facto er efter mange års gode Europa-præstationer – FCK er ikke håbefuld klub, hvor spændende Superliga-spillere skal tage skridtet op og have et gennembrud, men en klub, der helst skal dyste om Champions League og Europa League hvert eneste år.

Mohamed Elyounoussi og den snart forhenværende defensive styrmand Kevin Diks er præcis den type udenlandske topspillere, FCK skal have, spillere, der lige så godt kunne spille hver weekend og gøre en positiv forskel i Premier League og i store og gode klubber i Tyskland og Italien.

Lige nu mangler FCK et par ekstra udenlandske spillere, der leverer sådan ud over Elyounoussi og Diks.

Og det er ikke mindst derfor, FC Midtjylland frem mod de to holds dyst i Parken på søndag ligner et lige så godt bud på en mester til maj, som FCK gør, hvilket bør bekymre i København med de store armbevægelser og løfter om yderligere sportslig og kommerciel udvikling, der kommer fra den forsvarende danske mesterklub, der de sidste 11 år er jævnbyrdig med FCK i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

FCK-direktør bekræfter henvendelse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Brøndby præsenterer ny profil

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Danskerklub fyrer træneren

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller