Det må bekymre FCK mere end talenterne

TALENTER OG UDLÆNDINGE: FC København har med stort held spillet med og solgt stortalenter de seneste år – har man de næste klar som Superliga-profiler nu?



Hvem spiller med talenter, man selv har uddannet, og hvem læner sig mest op ad udlændinge og danskere, man har hentet i andre klubber i Danmark og udlandet?

Tipsbladet har gået gennem samtlige spillere på de 12 Superliga-hold i første halvdel af Superliga-sæsonen og kan her præsentere oversigt over, hvem der selv udvikler deres Superliga-spillere, og hvem der henter dem andre steder.

I dag tager vi et grundigt kig på FC København, hvor det er en kamp at komme på holdet som talent, men hvor mange siden får store karrierer i udlandet.

FC København
Spillerbudget: 255 millioner kroner (1. i Superligaen)
Vinterplacering: 1. pladsen, a point med FCM
Gennemsnitsalder: 27 år (2. ældst i Superligaen)
Største unge salgsemne: Amin Chiakha, teenage-forward
Bedste udlænding: Mohamed Elyounoussi, norsk playmaker

FC København i efteråret 2024
Klubtrænet: 18,3%
Mest spilletid blandt klubtrænede: Thomas Delaney, 921 minutter på 12 kampe
Landetrænet: 15,4%
Mest spilletid blandt landetrænede: Lukas Lerager, 1.204 minutter på 16 kampe
Udlandet: 66,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede: Mohamed Elyounoussi, 1.456 minutter på 17 kampe

FC København i efteråret 2023
Klubtrænet: 27,1%
Mest spilletid blandt klubtrænede: Elias Jelert, 1.288 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 19,6%
Mest spilletid blandt landetrænede: Rasmus Falk, 1.312 minutter på 17 kampe
Udlandet: 53,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede: Kamil Grabara, 1.440 minutter på 16 kampe

Analyse
Det er noget af et fald i brugen af egenudviklede spillere, FC København har oplevet fra 27,1 procent af spilletiden til 18,3 procent.

Det er nærliggende at koble det til sommrens udskiftninger og ekstremt mange nye spillere, der kom til FC København især fra udlandet.

Dykker vi ned i tallene, skyldes faldet først og fremmest salgene af Elias Jelert og Orri Óskarsson, mens flere spillere fra kuldet af potentielle gennembrudsspillere fra ungdomsafdelingen også blev solgt.

Det kan se dramatisk ud, men det er ikke anderledes end adskillige andre sæsoner de seneste 10-15 år, hvor tallet dykker med de store spillersalg, FCK også gerne vil være kendt for, hvorefter de næste egenudviklede spillere i rækken skal kæmpe sig på holdet og blive profiler.

Det ser ud til at komme igen med Amin Chiakra, der har alle muligheder for at spille sig på dette forår, mens der også er håb om et stort gennembrud for Victor Froholdt og da ikke mindst Roony Bardghji, når han er klar til at spille igen efter sin korsbåndsskade – og hvis han og FCK forlænger samarbejdet.

Det store spørgsmål i trup-bygningen ser nærmere ud til at være rekrutteringen af de bærende udenlandske spillere og kommende unge topspillere, der skal sælges videre afsindigt dyrt.

Der er 13 forskellige nationaliteter i FCK-truppen, hvor to/tredjedele af spilletiden går til udlændinge.

Det giver god mening for en international topklub, som FC København de facto er efter mange års gode Europa-præstationer – FCK er ikke håbefuld klub, hvor spændende Superliga-spillere skal tage skridtet op og have et gennembrud, men en klub, der helst skal dyste om Champions League og Europa League hvert eneste år.

Mohamed Elyounoussi og den snart forhenværende defensive styrmand Kevin Diks er præcis den type udenlandske topspillere, FCK skal have, spillere, der lige så godt kunne spille hver weekend og gøre en positiv forskel i Premier League og i store og gode klubber i Tyskland og Italien.

Lige nu mangler FCK et par ekstra udenlandske spillere, der leverer sådan ud over Elyounoussi og Diks.

Og det er ikke mindst derfor, FC Midtjylland frem mod de to holds dyst i Parken på søndag ligner et lige så godt bud på en mester til maj, som FCK gør, hvilket bør bekymre i København med de store armbevægelser og løfter om yderligere sportslig og kommerciel udvikling, der kommer fra den forsvarende danske mesterklub, der de sidste 11 år er jævnbyrdig med FCK i Superligaen.



Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Manchester United rasende

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Hård kritik af FC København-stjerne

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

– Overdrevet og unuanceret

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Aldrig set før

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Albert Grønbæk skifter agent

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Han er verdens bedste fodboldspiller

Nu kommenterer han FC København-historie

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Franculino opereret: Ude i flere måneder

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United