Hvem spiller med talenter, man selv har uddannet, og hvem læner sig mest op ad udlændinge og danskere, man har hentet i andre klubber i Danmark og udlandet?
Tipsbladet har gået gennem samtlige spillere på de 12 Superliga-hold i første halvdel af Superliga-sæsonen og kan her præsentere oversigt over, hvem der selv udvikler deres Superliga-spillere, og hvem der henter dem andre steder.
I dag tager vi et grundigt kig på FC København, hvor det er en kamp at komme på holdet som talent, men hvor mange siden får store karrierer i udlandet.
FC København
Spillerbudget: 255 millioner kroner (1. i Superligaen)
Vinterplacering: 1. pladsen, a point med FCM
Gennemsnitsalder: 27 år (2. ældst i Superligaen)
Største unge salgsemne: Amin Chiakha, teenage-forward
Bedste udlænding: Mohamed Elyounoussi, norsk playmaker
FC København i efteråret 2024
Klubtrænet: 18,3%
Mest spilletid blandt klubtrænede: Thomas Delaney, 921 minutter på 12 kampe
Landetrænet: 15,4%
Mest spilletid blandt landetrænede: Lukas Lerager, 1.204 minutter på 16 kampe
Udlandet: 66,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede: Mohamed Elyounoussi, 1.456 minutter på 17 kampe

FC København i efteråret 2023
Klubtrænet: 27,1%
Mest spilletid blandt klubtrænede: Elias Jelert, 1.288 minutter på 16 kampe
Landetrænet: 19,6%
Mest spilletid blandt landetrænede: Rasmus Falk, 1.312 minutter på 17 kampe
Udlandet: 53,3%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede: Kamil Grabara, 1.440 minutter på 16 kampe
Analyse
Det er noget af et fald i brugen af egenudviklede spillere, FC København har oplevet fra 27,1 procent af spilletiden til 18,3 procent.
Det er nærliggende at koble det til sommrens udskiftninger og ekstremt mange nye spillere, der kom til FC København især fra udlandet.
Dykker vi ned i tallene, skyldes faldet først og fremmest salgene af Elias Jelert og Orri Óskarsson, mens flere spillere fra kuldet af potentielle gennembrudsspillere fra ungdomsafdelingen også blev solgt.
Det kan se dramatisk ud, men det er ikke anderledes end adskillige andre sæsoner de seneste 10-15 år, hvor tallet dykker med de store spillersalg, FCK også gerne vil være kendt for, hvorefter de næste egenudviklede spillere i rækken skal kæmpe sig på holdet og blive profiler.
Det ser ud til at komme igen med Amin Chiakra, der har alle muligheder for at spille sig på dette forår, mens der også er håb om et stort gennembrud for Victor Froholdt og da ikke mindst Roony Bardghji, når han er klar til at spille igen efter sin korsbåndsskade – og hvis han og FCK forlænger samarbejdet.
Det store spørgsmål i trup-bygningen ser nærmere ud til at være rekrutteringen af de bærende udenlandske spillere og kommende unge topspillere, der skal sælges videre afsindigt dyrt.
Der er 13 forskellige nationaliteter i FCK-truppen, hvor to/tredjedele af spilletiden går til udlændinge.
Det giver god mening for en international topklub, som FC København de facto er efter mange års gode Europa-præstationer – FCK er ikke håbefuld klub, hvor spændende Superliga-spillere skal tage skridtet op og have et gennembrud, men en klub, der helst skal dyste om Champions League og Europa League hvert eneste år.
Mohamed Elyounoussi og den snart forhenværende defensive styrmand Kevin Diks er præcis den type udenlandske topspillere, FCK skal have, spillere, der lige så godt kunne spille hver weekend og gøre en positiv forskel i Premier League og i store og gode klubber i Tyskland og Italien.
Lige nu mangler FCK et par ekstra udenlandske spillere, der leverer sådan ud over Elyounoussi og Diks.
Og det er ikke mindst derfor, FC Midtjylland frem mod de to holds dyst i Parken på søndag ligner et lige så godt bud på en mester til maj, som FCK gør, hvilket bør bekymre i København med de store armbevægelser og løfter om yderligere sportslig og kommerciel udvikling, der kommer fra den forsvarende danske mesterklub, der de sidste 11 år er jævnbyrdig med FCK i Superligaen.
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Raser: Det er latterligt!
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’