En af de mest prestigefyldte priser i international fodbold er den såkaldte Golden Boy-pris. Den uddeles hvert år til den bedste spiller under 21 år i international fodbold, men før vinderen kåres, offentliggøres et større felt af nominerede.
Her er Danmark og Superligaen ofte godt repræsenteret. Også i år.
Den bedste dansker på listen er midtbanespiller Mads Enggård fra Randers FC, som er nummer 56, mens Brøndby IF-angriber Filip Bundgaard er nummer 67 og dermed næstbedste dansker på listen.
Og selvom sidstnævnte lige nu er i Brøndby IF, er begge spillere primært udviklet i Randers FC. Kronjyderne nævnes normalt ikke som en af Danmarks primære talentfabrikker, men at de har udviklet de to bedste U21-spillere lige nu ifølge Golden Boy, glæder i den grad klubben.
– Det er da pudsigt. Men det er noget, vi er virkelig stolte af, siger Rasmus Bertelsen, cheftræner i Randers FC, til Tipsbladet.
– Vi var også stolte i efteråret, da de begge var på U21-landsholdet i en alder, hvor de også kan være på det næste U21-kuld.
– De repræsenterer også, hvad vi gør godt i Randers. Filip er fra vores egen baghave, og det er lige før, at vi kan sparke bolden over til hans forældre her fra træningsbanen. Og så er der Mads, som vi har hentet fra et andet miljø, hvor han ikke rigtig blev prioriteret og ikke brød igennem, men som vi har kunnet flytte.
– Det er de to cases, vi har med unge spillere her. Der er de lokale, som vi arbejder med, og så har vi dem, hvor vi er dygtige til at scoute og finde dem og pudse dem af. Det repræsenterer sgu meget godt det gode talentarbejde, vi får lavet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Mads Enggård i kamp i Superligaen. Foto: Alamy
Det næste rekordsalg?
Mens Filip Bundgaard længe var en del af førsteholdet i Randers FC, før han blev solgt i vinter, er Mads Enggård en forholdsvis ny profil på holdet.
Over det seneste års tid er han blevet fast mand på kronjydernes midtbane, og Rasmus Bertelsen har set store fremskridt hos 20-årige Mads Enggård.
– Selvom han ikke er den største, har han altid haft en fysisk spillestil i forhold til, at han ikke er bange for duellerne. På den måde har han haft okay let ved at gå ind i seniorfodbold, men så har der været lidt med tempoet og spilopfattelse, hvor tingene bare går hurtigere. Der flytter han sig godt i øjeblikket.
– Det var lige før, at han lagde for meget pres på sig selv i efteråret. Det er også en ung alder at være nøglespiller i. Det har vi fået snakket lidt med ham om: At selvfølgelig skal han tage ansvar, men han skal også prioritere sin egen udvikling og ikke føle, at han er for afgørende. Han er stadig ung og i gang med at samle erfaring. Der synes jeg, at han spiller en lille smule mere ubekymret i foråret, så jeg er meget tilfreds, siger Randers-træneren.
Filip Bundgaard blev jo rekorddyr, da han blev solgt til Brøndby. Bliver Mads Enggård også det en dag?
– Det kan meget vel tænkes. Han har i hvert fald stor seniorerfaring i en ung alder og spiller på et hold, der spiller noget relativt moderne fodbold. Han har masser af kompetencer på den centrale midtbane med sin afviklingshastighed og prestempo, som har noget internationalt snit over sig, så det kan han godt blive,
– Filip spiller så i den ende af banen, hvor spillerne bare koster lidt mere, så det er ikke sikkert, at det når derop, men det kommer også an på, hvordan efterspørgslen er, og hvordan en interesseret klubs økonomi er.
Er der flere andre talenter på vej?
– I de sidste to kampe har vi jo sat en spiller ind, der slet ikke er i Superliga-truppen, men har været den mest spændende på vores U19-hold i de seneste måneder. Nemlig Mike Themsen. Han har virkelig også noget spændende over sig.
– Og så har vi to lovende, som vi også tog op tidligt, i Sabil Hansen og Laurits Pedersen (begge 18 år, red.), som har været inde og snuse til det. Jeg synes, vi har en god generation på vej, slutter Rasmus Bertelsen.
Foruden Mads Enggård og Filip Bundgaard er Tobias Slotsager fra OB sidste dansker på Golden Boy-listen. Han er nummer 74 på listen.
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
NYHEDER
Går langt ned i løn
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
EKSKLUSIVT