En af de mest prestigefyldte priser i international fodbold er den såkaldte Golden Boy-pris. Den uddeles hvert år til den bedste spiller under 21 år i international fodbold, men før vinderen kåres, offentliggøres et større felt af nominerede.
Her er Danmark og Superligaen ofte godt repræsenteret. Også i år.
Den bedste dansker på listen er midtbanespiller Mads Enggård fra Randers FC, som er nummer 56, mens Brøndby IF-angriber Filip Bundgaard er nummer 67 og dermed næstbedste dansker på listen.
Og selvom sidstnævnte lige nu er i Brøndby IF, er begge spillere primært udviklet i Randers FC. Kronjyderne nævnes normalt ikke som en af Danmarks primære talentfabrikker, men at de har udviklet de to bedste U21-spillere lige nu ifølge Golden Boy, glæder i den grad klubben.
– Det er da pudsigt. Men det er noget, vi er virkelig stolte af, siger Rasmus Bertelsen, cheftræner i Randers FC, til Tipsbladet.
– Vi var også stolte i efteråret, da de begge var på U21-landsholdet i en alder, hvor de også kan være på det næste U21-kuld.
– De repræsenterer også, hvad vi gør godt i Randers. Filip er fra vores egen baghave, og det er lige før, at vi kan sparke bolden over til hans forældre her fra træningsbanen. Og så er der Mads, som vi har hentet fra et andet miljø, hvor han ikke rigtig blev prioriteret og ikke brød igennem, men som vi har kunnet flytte.
– Det er de to cases, vi har med unge spillere her. Der er de lokale, som vi arbejder med, og så har vi dem, hvor vi er dygtige til at scoute og finde dem og pudse dem af. Det repræsenterer sgu meget godt det gode talentarbejde, vi får lavet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Mads Enggård i kamp i Superligaen. Foto: Alamy
Det næste rekordsalg?
Mens Filip Bundgaard længe var en del af førsteholdet i Randers FC, før han blev solgt i vinter, er Mads Enggård en forholdsvis ny profil på holdet.
Over det seneste års tid er han blevet fast mand på kronjydernes midtbane, og Rasmus Bertelsen har set store fremskridt hos 20-årige Mads Enggård.
– Selvom han ikke er den største, har han altid haft en fysisk spillestil i forhold til, at han ikke er bange for duellerne. På den måde har han haft okay let ved at gå ind i seniorfodbold, men så har der været lidt med tempoet og spilopfattelse, hvor tingene bare går hurtigere. Der flytter han sig godt i øjeblikket.
– Det var lige før, at han lagde for meget pres på sig selv i efteråret. Det er også en ung alder at være nøglespiller i. Det har vi fået snakket lidt med ham om: At selvfølgelig skal han tage ansvar, men han skal også prioritere sin egen udvikling og ikke føle, at han er for afgørende. Han er stadig ung og i gang med at samle erfaring. Der synes jeg, at han spiller en lille smule mere ubekymret i foråret, så jeg er meget tilfreds, siger Randers-træneren.
Filip Bundgaard blev jo rekorddyr, da han blev solgt til Brøndby. Bliver Mads Enggård også det en dag?
– Det kan meget vel tænkes. Han har i hvert fald stor seniorerfaring i en ung alder og spiller på et hold, der spiller noget relativt moderne fodbold. Han har masser af kompetencer på den centrale midtbane med sin afviklingshastighed og prestempo, som har noget internationalt snit over sig, så det kan han godt blive,
– Filip spiller så i den ende af banen, hvor spillerne bare koster lidt mere, så det er ikke sikkert, at det når derop, men det kommer også an på, hvordan efterspørgslen er, og hvordan en interesseret klubs økonomi er.
Er der flere andre talenter på vej?
– I de sidste to kampe har vi jo sat en spiller ind, der slet ikke er i Superliga-truppen, men har været den mest spændende på vores U19-hold i de seneste måneder. Nemlig Mike Themsen. Han har virkelig også noget spændende over sig.
– Og så har vi to lovende, som vi også tog op tidligt, i Sabil Hansen og Laurits Pedersen (begge 18 år, red.), som har været inde og snuse til det. Jeg synes, vi har en god generation på vej, slutter Rasmus Bertelsen.
Foruden Mads Enggård og Filip Bundgaard er Tobias Slotsager fra OB sidste dansker på Golden Boy-listen. Han er nummer 74 på listen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
MEDIE
City med vildt rekordbud
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL