– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København

Islandsk talent har forladt FC København her i januar til fordel for AC Horsens. Nu forklarer han skiftet.



Han var bare 15 år, da FC København kunne annoncere, at han efter sin 16 års fødselsdag ville skifte til FCK og Danmark fra islandske Breidablik, men tiden i København blev ikke lige så god som håbet for islandske Galdur Gudmundsson.

Kantspilleren har her i januar i en alder af 18 år forladt FC København til fordel for storsatsende AC Horsens fra 1. division.

Galdur Gudmundsson fortæller nu i et interview med islandske Fotbolti om sit skifte til AC Horsens.

Gudmundsson har spillet på FC Københavns U17- og U19-hold, men har altså valgt at tage skiftet for at komme tættere på seniorfodbolden.

– At forlade FCK på dette tidspunkt føltes som det rigtige træk. Jeg følte ikke, at der var plads til mig på førsteholdet i fremtiden. Jeg er stolt og glad for min tid i FCK – det var en sjov oplevelse med en masse op- og nedture – og det vigtigste er, at jeg forberede mig som spiller. Jeg er spændt på at vise det i en ny klub og på et seniorhold, siger Galdur Gundmundsson til Fotbolti og forklarer:

– Selvfølgelig ville jeg gerne have været på FCK’s førstehold og fået en kontraktforlængelse, men det lykkedes bare ikke. Derfor har jeg fundet en anden vej, jeg er glad for.

AC Horsens overvintrer på fjerdepladsen i landets næstbedste række, som føres suverænt af OB. På andenpladsen ligger FC Fredericia, der har seks point ned til Esbjerg fB og AC Horsens, der begge ligger seks point efter Fredericia.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dårligt nyt for Isaksen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Portugal – Kroatien

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De køber ham for 740 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub