– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København

Islandsk talent har forladt FC København her i januar til fordel for AC Horsens. Nu forklarer han skiftet.



Han var bare 15 år, da FC København kunne annoncere, at han efter sin 16 års fødselsdag ville skifte til FCK og Danmark fra islandske Breidablik, men tiden i København blev ikke lige så god som håbet for islandske Galdur Gudmundsson.

Kantspilleren har her i januar i en alder af 18 år forladt FC København til fordel for storsatsende AC Horsens fra 1. division.

Galdur Gudmundsson fortæller nu i et interview med islandske Fotbolti om sit skifte til AC Horsens.

Gudmundsson har spillet på FC Københavns U17- og U19-hold, men har altså valgt at tage skiftet for at komme tættere på seniorfodbolden.

– At forlade FCK på dette tidspunkt føltes som det rigtige træk. Jeg følte ikke, at der var plads til mig på førsteholdet i fremtiden. Jeg er stolt og glad for min tid i FCK – det var en sjov oplevelse med en masse op- og nedture – og det vigtigste er, at jeg forberede mig som spiller. Jeg er spændt på at vise det i en ny klub og på et seniorhold, siger Galdur Gundmundsson til Fotbolti og forklarer:

– Selvfølgelig ville jeg gerne have været på FCK’s førstehold og fået en kontraktforlængelse, men det lykkedes bare ikke. Derfor har jeg fundet en anden vej, jeg er glad for.

AC Horsens overvintrer på fjerdepladsen i landets næstbedste række, som føres suverænt af OB. På andenpladsen ligger FC Fredericia, der har seks point ned til Esbjerg fB og AC Horsens, der begge ligger seks point efter Fredericia.







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

‘Det ville være en katastrofe af rang’

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

FC Midtjylland – AC Horsens

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Det er Superligaens svar på en odder

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Nordsjælland – Randers FC

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale