– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København

Islandsk talent har forladt FC København her i januar til fordel for AC Horsens. Nu forklarer han skiftet.



Han var bare 15 år, da FC København kunne annoncere, at han efter sin 16 års fødselsdag ville skifte til FCK og Danmark fra islandske Breidablik, men tiden i København blev ikke lige så god som håbet for islandske Galdur Gudmundsson.

Kantspilleren har her i januar i en alder af 18 år forladt FC København til fordel for storsatsende AC Horsens fra 1. division.

Galdur Gudmundsson fortæller nu i et interview med islandske Fotbolti om sit skifte til AC Horsens.

Gudmundsson har spillet på FC Københavns U17- og U19-hold, men har altså valgt at tage skiftet for at komme tættere på seniorfodbolden.

– At forlade FCK på dette tidspunkt føltes som det rigtige træk. Jeg følte ikke, at der var plads til mig på førsteholdet i fremtiden. Jeg er stolt og glad for min tid i FCK – det var en sjov oplevelse med en masse op- og nedture – og det vigtigste er, at jeg forberede mig som spiller. Jeg er spændt på at vise det i en ny klub og på et seniorhold, siger Galdur Gundmundsson til Fotbolti og forklarer:

– Selvfølgelig ville jeg gerne have været på FCK’s førstehold og fået en kontraktforlængelse, men det lykkedes bare ikke. Derfor har jeg fundet en anden vej, jeg er glad for.

AC Horsens overvintrer på fjerdepladsen i landets næstbedste række, som føres suverænt af OB. På andenpladsen ligger FC Fredericia, der har seks point ned til Esbjerg fB og AC Horsens, der begge ligger seks point efter Fredericia.







LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview

Delaney afslører dialog

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Tottenham jagter choktransfer

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– Vi har alle fejlet