– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København

Islandsk talent har forladt FC København her i januar til fordel for AC Horsens. Nu forklarer han skiftet.



Han var bare 15 år, da FC København kunne annoncere, at han efter sin 16 års fødselsdag ville skifte til FCK og Danmark fra islandske Breidablik, men tiden i København blev ikke lige så god som håbet for islandske Galdur Gudmundsson.

Kantspilleren har her i januar i en alder af 18 år forladt FC København til fordel for storsatsende AC Horsens fra 1. division.

Galdur Gudmundsson fortæller nu i et interview med islandske Fotbolti om sit skifte til AC Horsens.

Gudmundsson har spillet på FC Københavns U17- og U19-hold, men har altså valgt at tage skiftet for at komme tættere på seniorfodbolden.

– At forlade FCK på dette tidspunkt føltes som det rigtige træk. Jeg følte ikke, at der var plads til mig på førsteholdet i fremtiden. Jeg er stolt og glad for min tid i FCK – det var en sjov oplevelse med en masse op- og nedture – og det vigtigste er, at jeg forberede mig som spiller. Jeg er spændt på at vise det i en ny klub og på et seniorhold, siger Galdur Gundmundsson til Fotbolti og forklarer:

– Selvfølgelig ville jeg gerne have været på FCK’s førstehold og fået en kontraktforlængelse, men det lykkedes bare ikke. Derfor har jeg fundet en anden vej, jeg er glad for.

AC Horsens overvintrer på fjerdepladsen i landets næstbedste række, som føres suverænt af OB. På andenpladsen ligger FC Fredericia, der har seks point ned til Esbjerg fB og AC Horsens, der begge ligger seks point efter Fredericia.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Fatter intet af Brøndby-bombe



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Bekræfter kæmpebud

Grønbæk hylder dansker

Trist: Marios Oikonomou er død



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Overraskende skifte lurer

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne udtaget til VM



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Næste sæson skal vi i Europa

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter