– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København

Islandsk talent har forladt FC København her i januar til fordel for AC Horsens. Nu forklarer han skiftet.



Han var bare 15 år, da FC København kunne annoncere, at han efter sin 16 års fødselsdag ville skifte til FCK og Danmark fra islandske Breidablik, men tiden i København blev ikke lige så god som håbet for islandske Galdur Gudmundsson.

Kantspilleren har her i januar i en alder af 18 år forladt FC København til fordel for storsatsende AC Horsens fra 1. division.

Galdur Gudmundsson fortæller nu i et interview med islandske Fotbolti om sit skifte til AC Horsens.

Gudmundsson har spillet på FC Københavns U17- og U19-hold, men har altså valgt at tage skiftet for at komme tættere på seniorfodbolden.

– At forlade FCK på dette tidspunkt føltes som det rigtige træk. Jeg følte ikke, at der var plads til mig på førsteholdet i fremtiden. Jeg er stolt og glad for min tid i FCK – det var en sjov oplevelse med en masse op- og nedture – og det vigtigste er, at jeg forberede mig som spiller. Jeg er spændt på at vise det i en ny klub og på et seniorhold, siger Galdur Gundmundsson til Fotbolti og forklarer:

– Selvfølgelig ville jeg gerne have været på FCK’s førstehold og fået en kontraktforlængelse, men det lykkedes bare ikke. Derfor har jeg fundet en anden vej, jeg er glad for.

AC Horsens overvintrer på fjerdepladsen i landets næstbedste række, som føres suverænt af OB. På andenpladsen ligger FC Fredericia, der har seks point ned til Esbjerg fB og AC Horsens, der begge ligger seks point efter Fredericia.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Nu er der nyt om Mads Roerslev



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Snød FC København for keeper

Han bestemmer det hele

Frankrig – England

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver