BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det er en tung, tung aften for Brøndby IF. Med et nederlag hjemme til AGF og et FC Midtjylland-point efter et vildt comeback mod Silkeborg glippede guldet for Brøndby IF, der må tage til takke med sølvmedaljer.
Og skuffelsen var til at se på Jesper Sørensen efter kampen.
Men der Brøndby-træneren står også tilbage med en taknemmelighed over flere ting. Blandt andet over sine spillere. Det var også noget, han fortalte, da han umiddelbart efter kampen samlede sine spillere på banen.
– Jeg sagde tak for at få lov til at stå foran så god en gruppe. En gruppe, der har givet alt. Det gælder både ledere og spillere. Alle. Alle har gjort et fortrinligt stykke arbejde over sæsonen. Der var ikke mange, der havde troet, at vi skulle stå her, men det gjorde vi.
Og når man står her, skal man tage det. Og det formåede vi ikke i dag, siger Jesper Sørensen til den skrevne presse efter kampen.
Også opbakningen, holdet fik, er han berørt over.
– Jeg vil til enhver tid stå op for vores spillere. Vi skal ikke kigge på skyld, og hvem gjorde dit og dat. Vi skal ikke til at kigge på, at han skulle have scoret og så videre. Det er fortid.
– Vi skal sørge for, at den smerte, vi har, skal bearbejdes. Den går ikke væk. Den går ikke væk af, at vi lige går på ferie. Den vil sidde der i lang tid. Den gør ondt. Men det må vi acceptere, og så må vi sørge for, at vi sammen kommer til at stå på benene igen.
– Den klub, jeg så præsentere sig i dag, har jeg aldrig set smukkere. Og heller aldrig større eller mere forenet omkring holdet og klubben. Jeg er umådelig taknemmelig for at få lov at stå foran det, siger han og fastslår, at han er rørt:
– Er der nogen, der ikke er det? Er der nogen, der ikke er rørt over den enorme opbakning? Og den fantastiske kærlighed, vi møder? Selvfølgelig er jeg rørt over det.
Jesper Sørensen slår også fast, at Brøndby vil komme igen.
– Vi må heller ikke tro, at det her er livets undergang. For det er det ikke. Vi kommer igen og kommer til at stå på benene igen. Gruppen er stærk og stålsat. Det er det, der har bragt os her. Der er super kvalitet og potentiale, og det skal vi have frem.
Brøndby slutter som bekendt sæsonen med sølvmedaljerne om halsen – et point efter FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF