Afsløring: Får Andreas Schjelderup til småpenge

Det er ikke alverden, FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets oplysninger skal have op af lommen for at leje Andreas Schjelderup i Benfica i resten af sæsonen.



FC Nordsjælland havde en aktiv sidste dag i transfervinduet, hvor Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen kom til på lån fra henholdsvis Benfica og Ajax.

I de sidste døgn blev et par spillere fra truppen udlejet, mens der var bud efter flere andre spillere, men selvom FCN nu går ind til sæsonen med en i offensiven særdeles bred trup, som nok er den dyreste i klubbens historie, er det ikke Schjelderup-aftalen, der torpederer budgettet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Benfica ikke have fået noget leje-gebyr for at udleje nordmanden, som Benfica ellers kunne have forsøgt at sælge med indtil flere tilbud på hånden.

FC Nordsjælland betaler størstedelen af Schjelderups løn, som naturligvis er højere, end hvad man sædvanligvis får i Farum, og det kommer til at koste FCN noget, der ligner fire millioner kroner indtil udløb 30. juni næste år, som Tipsbladet forstår det.

Andreas Schjelderup fik en femårig aftale i Benfica og kostede portugiserne 75 millioner kroner plus op til 37 millioner kroner i præstationsklausuler, alt efter hvordan Benfica og Schjelderup klarer sig sammen.

Noget af det, der trak handlen indtil fredag aften kort før deadline, var, at Benfica ifølge Tipsbladets oplysninger i en uges tid havde forsøgt at få andre aktører på banen, som eksempelvis FC København, der ud over lønnen også ville betale Benfica et million-gebyr for lejeaftalen. 

206514

Der er i første omgang lagt op til, at Andreas Schjelderup skal tilbage til Benfica og konkurrere om pladserne igen fra begyndelsen af sæsonen 2024/25.

Benfica råder over stærke navne som Goncalo Guedes, Rafa og Ángel Di María til kantpladserne, og klubben har som altid flere gode spillere på vej fra ungdomsafdelingen.

Benfica skal stadig skylde FC Nordsjælland for en del af transferen fra i januar.

Til sammenligning vil Marcus Ingvartsen koste et godt stykke over 10 millioner kroner i spillerbudgettet i denne sæson med afskrivning på transferen fra Mainz og lønnen som bærende spiller i FC Nordsjælland.

Andreas Schjelderup nåede i sit første ophold i FC Nordsjælland 56 førsteholdskampe og at score 17 gange, en stor del af disse i 2022.

Læs mere om Marcus Ingvartsens skifte og den mulige kobling til ejernes nye MLS-hold San Diego FC her.





LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Thomas Delaney er fortid’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Han er Superligaens ringeste målmand!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Real Madrid – Bayern



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Nu åbner Wind op for fremtiden



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Superliga-ekspert i svime over FCK

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Sporting CP – Arsenal

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC