FC Nordsjælland havde en aktiv sidste dag i transfervinduet, hvor Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen kom til på lån fra henholdsvis Benfica og Ajax.
I de sidste døgn blev et par spillere fra truppen udlejet, mens der var bud efter flere andre spillere, men selvom FCN nu går ind til sæsonen med en i offensiven særdeles bred trup, som nok er den dyreste i klubbens historie, er det ikke Schjelderup-aftalen, der torpederer budgettet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Benfica ikke have fået noget leje-gebyr for at udleje nordmanden, som Benfica ellers kunne have forsøgt at sælge med indtil flere tilbud på hånden.
FC Nordsjælland betaler størstedelen af Schjelderups løn, som naturligvis er højere, end hvad man sædvanligvis får i Farum, og det kommer til at koste FCN noget, der ligner fire millioner kroner indtil udløb 30. juni næste år, som Tipsbladet forstår det.
Andreas Schjelderup fik en femårig aftale i Benfica og kostede portugiserne 75 millioner kroner plus op til 37 millioner kroner i præstationsklausuler, alt efter hvordan Benfica og Schjelderup klarer sig sammen.
Noget af det, der trak handlen indtil fredag aften kort før deadline, var, at Benfica ifølge Tipsbladets oplysninger i en uges tid havde forsøgt at få andre aktører på banen, som eksempelvis FC København, der ud over lønnen også ville betale Benfica et million-gebyr for lejeaftalen.

Der er i første omgang lagt op til, at Andreas Schjelderup skal tilbage til Benfica og konkurrere om pladserne igen fra begyndelsen af sæsonen 2024/25.
Benfica råder over stærke navne som Goncalo Guedes, Rafa og Ángel Di María til kantpladserne, og klubben har som altid flere gode spillere på vej fra ungdomsafdelingen.
Benfica skal stadig skylde FC Nordsjælland for en del af transferen fra i januar.
Til sammenligning vil Marcus Ingvartsen koste et godt stykke over 10 millioner kroner i spillerbudgettet i denne sæson med afskrivning på transferen fra Mainz og lønnen som bærende spiller i FC Nordsjælland.
Andreas Schjelderup nåede i sit første ophold i FC Nordsjælland 56 førsteholdskampe og at score 17 gange, en stor del af disse i 2022.
Læs mere om Marcus Ingvartsens skifte og den mulige kobling til ejernes nye MLS-hold San Diego FC her.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
MEDIE
