Afsløring: Får Andreas Schjelderup til småpenge

Det er ikke alverden, FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets oplysninger skal have op af lommen for at leje Andreas Schjelderup i Benfica i resten af sæsonen.



FC Nordsjælland havde en aktiv sidste dag i transfervinduet, hvor Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen kom til på lån fra henholdsvis Benfica og Ajax.

I de sidste døgn blev et par spillere fra truppen udlejet, mens der var bud efter flere andre spillere, men selvom FCN nu går ind til sæsonen med en i offensiven særdeles bred trup, som nok er den dyreste i klubbens historie, er det ikke Schjelderup-aftalen, der torpederer budgettet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Benfica ikke have fået noget leje-gebyr for at udleje nordmanden, som Benfica ellers kunne have forsøgt at sælge med indtil flere tilbud på hånden.

FC Nordsjælland betaler størstedelen af Schjelderups løn, som naturligvis er højere, end hvad man sædvanligvis får i Farum, og det kommer til at koste FCN noget, der ligner fire millioner kroner indtil udløb 30. juni næste år, som Tipsbladet forstår det.

Andreas Schjelderup fik en femårig aftale i Benfica og kostede portugiserne 75 millioner kroner plus op til 37 millioner kroner i præstationsklausuler, alt efter hvordan Benfica og Schjelderup klarer sig sammen.

Noget af det, der trak handlen indtil fredag aften kort før deadline, var, at Benfica ifølge Tipsbladets oplysninger i en uges tid havde forsøgt at få andre aktører på banen, som eksempelvis FC København, der ud over lønnen også ville betale Benfica et million-gebyr for lejeaftalen. 

206514

Der er i første omgang lagt op til, at Andreas Schjelderup skal tilbage til Benfica og konkurrere om pladserne igen fra begyndelsen af sæsonen 2024/25.

Benfica råder over stærke navne som Goncalo Guedes, Rafa og Ángel Di María til kantpladserne, og klubben har som altid flere gode spillere på vej fra ungdomsafdelingen.

Benfica skal stadig skylde FC Nordsjælland for en del af transferen fra i januar.

Til sammenligning vil Marcus Ingvartsen koste et godt stykke over 10 millioner kroner i spillerbudgettet i denne sæson med afskrivning på transferen fra Mainz og lønnen som bærende spiller i FC Nordsjælland.

Andreas Schjelderup nåede i sit første ophold i FC Nordsjælland 56 førsteholdskampe og at score 17 gange, en stor del af disse i 2022.

Læs mere om Marcus Ingvartsens skifte og den mulige kobling til ejernes nye MLS-hold San Diego FC her.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Bayern snupper point i Paris

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Afvist – Brøndby undrer sig

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’