Afsløring: Får Andreas Schjelderup til småpenge

Det er ikke alverden, FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets oplysninger skal have op af lommen for at leje Andreas Schjelderup i Benfica i resten af sæsonen.



FC Nordsjælland havde en aktiv sidste dag i transfervinduet, hvor Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen kom til på lån fra henholdsvis Benfica og Ajax.

I de sidste døgn blev et par spillere fra truppen udlejet, mens der var bud efter flere andre spillere, men selvom FCN nu går ind til sæsonen med en i offensiven særdeles bred trup, som nok er den dyreste i klubbens historie, er det ikke Schjelderup-aftalen, der torpederer budgettet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Benfica ikke have fået noget leje-gebyr for at udleje nordmanden, som Benfica ellers kunne have forsøgt at sælge med indtil flere tilbud på hånden.

FC Nordsjælland betaler størstedelen af Schjelderups løn, som naturligvis er højere, end hvad man sædvanligvis får i Farum, og det kommer til at koste FCN noget, der ligner fire millioner kroner indtil udløb 30. juni næste år, som Tipsbladet forstår det.

Andreas Schjelderup fik en femårig aftale i Benfica og kostede portugiserne 75 millioner kroner plus op til 37 millioner kroner i præstationsklausuler, alt efter hvordan Benfica og Schjelderup klarer sig sammen.

Noget af det, der trak handlen indtil fredag aften kort før deadline, var, at Benfica ifølge Tipsbladets oplysninger i en uges tid havde forsøgt at få andre aktører på banen, som eksempelvis FC København, der ud over lønnen også ville betale Benfica et million-gebyr for lejeaftalen. 

206514

Der er i første omgang lagt op til, at Andreas Schjelderup skal tilbage til Benfica og konkurrere om pladserne igen fra begyndelsen af sæsonen 2024/25.

Benfica råder over stærke navne som Goncalo Guedes, Rafa og Ángel Di María til kantpladserne, og klubben har som altid flere gode spillere på vej fra ungdomsafdelingen.

Benfica skal stadig skylde FC Nordsjælland for en del af transferen fra i januar.

Til sammenligning vil Marcus Ingvartsen koste et godt stykke over 10 millioner kroner i spillerbudgettet i denne sæson med afskrivning på transferen fra Mainz og lønnen som bærende spiller i FC Nordsjælland.

Andreas Schjelderup nåede i sit første ophold i FC Nordsjælland 56 førsteholdskampe og at score 17 gange, en stor del af disse i 2022.

Læs mere om Marcus Ingvartsens skifte og den mulige kobling til ejernes nye MLS-hold San Diego FC her.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jakob Poulsen maner til ro

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Sejr sender AGF på guldkurs

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Superliga-ekspert i svime over FCK

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Han kan meget vel ende som en lille legende

Simeone fatter det ikke

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Roser Superliga-træners søn

Langer ud efter Superliga-stjerne

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Blandt dette årtusindes bedste

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Medie: Alt peger på, at han er færdig

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Vejle snyder Randers i overtiden

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’