Afsløring: Får Andreas Schjelderup til småpenge

Det er ikke alverden, FC Nordsjælland ifølge Tipsbladets oplysninger skal have op af lommen for at leje Andreas Schjelderup i Benfica i resten af sæsonen.



FC Nordsjælland havde en aktiv sidste dag i transfervinduet, hvor Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen kom til på lån fra henholdsvis Benfica og Ajax.

I de sidste døgn blev et par spillere fra truppen udlejet, mens der var bud efter flere andre spillere, men selvom FCN nu går ind til sæsonen med en i offensiven særdeles bred trup, som nok er den dyreste i klubbens historie, er det ikke Schjelderup-aftalen, der torpederer budgettet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Benfica ikke have fået noget leje-gebyr for at udleje nordmanden, som Benfica ellers kunne have forsøgt at sælge med indtil flere tilbud på hånden.

FC Nordsjælland betaler størstedelen af Schjelderups løn, som naturligvis er højere, end hvad man sædvanligvis får i Farum, og det kommer til at koste FCN noget, der ligner fire millioner kroner indtil udløb 30. juni næste år, som Tipsbladet forstår det.

Andreas Schjelderup fik en femårig aftale i Benfica og kostede portugiserne 75 millioner kroner plus op til 37 millioner kroner i præstationsklausuler, alt efter hvordan Benfica og Schjelderup klarer sig sammen.

Noget af det, der trak handlen indtil fredag aften kort før deadline, var, at Benfica ifølge Tipsbladets oplysninger i en uges tid havde forsøgt at få andre aktører på banen, som eksempelvis FC København, der ud over lønnen også ville betale Benfica et million-gebyr for lejeaftalen. 

206514

Der er i første omgang lagt op til, at Andreas Schjelderup skal tilbage til Benfica og konkurrere om pladserne igen fra begyndelsen af sæsonen 2024/25.

Benfica råder over stærke navne som Goncalo Guedes, Rafa og Ángel Di María til kantpladserne, og klubben har som altid flere gode spillere på vej fra ungdomsafdelingen.

Benfica skal stadig skylde FC Nordsjælland for en del af transferen fra i januar.

Til sammenligning vil Marcus Ingvartsen koste et godt stykke over 10 millioner kroner i spillerbudgettet i denne sæson med afskrivning på transferen fra Mainz og lønnen som bærende spiller i FC Nordsjælland.

Andreas Schjelderup nåede i sit første ophold i FC Nordsjælland 56 førsteholdskampe og at score 17 gange, en stor del af disse i 2022.

Læs mere om Marcus Ingvartsens skifte og den mulige kobling til ejernes nye MLS-hold San Diego FC her.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

AGF – Viborg FF

Neestrup: ‘Fuck det!’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Randers FC – FC Fredericia

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Pinligt for rigtig mange at se



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Real Madrid taber

Man Utd-stjerne hylder Amorim

– Stemningen i FCK er håbløs!

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

AGF-profil overvejer karrierestop

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Alexander Lind revser Superliga-profil

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback