Mattsson, Delaney, Froholdt, Sørensen, Bech, Lössl og reelt også Simsir.
Søndag spillede FC København og FC Midtjylland det, der kunne blive den første af flere kampe om Superliga-guldet i denne sæson.
Flere ting var iøjnefaldende i den fodboldkamp, men en af de ting, der sprang i øjnene, når man kiggede på de to holds startopstillinger, var de få danskere, der var blevet valgt for begge hold.
Emnet blev taget op i ugens udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play, hvor David Nielsen blev meget oprevet over det og mente, at man ikke kunne undervurdere dets betydning.
– Jeg synes, vi skal blive ved med at kritisere de to største og bedste klubber i Danmark for ikke at spille med nok danske spillere. Det skal vi fortsætte med, og det skal de presses til at gøre, fordi de er vores flagskibe herhjemme. Hvis vi får en dansk spiller igennem frem for en sydamerikaner eller afrikaner, så kommer det dansk fodbold til gavn, og det vil også komme de to klubber til gavn.
– Så jeg synes, det er fuldstændig fair at sætte luppen på det, forholde dem det og fortsætte med at gøre det kontinuerligt i al den tid, de eksisterer, fordi ellers ender vi med at stå tilbage med, at de bedste hold herhjemme ikke har en eneste dansker på holdet, siger Superliga-eksperten.
Før i tiden havde FC København mange danskere i truppen, men tiderne har ændret sig.
– FCK ramte virkelig en guldåre, da de havde Zanka, Delaney, Cornelius, Ankersen på backen, en masse dygtige danske spillere i startopstillingen. Niveauet er blevet meget højt for de to klubber, og det er svært at spille med de unge akademispillere, fordi kravene er så store. De skal i Europa og vil gerne ind i Champions League. Så den der tid, man måske ville give i FC København til en Thomas Jørgensen, der er gået til Viborg, den tid har man ikke.
– Lige nu har man en Froholdt, der er inde at spille som den eneste af de unge danske spillere, og der er ikke plads til så mange flere, fordi kravene er så skyhøje.
Ifølge tal fra Transfermarkt er 67,9 procent af FC Københavns trup udlændinge, imens tallet hos rivalerne fra FC Midtjylland er 73,3.
I den helt anden ende af skalaen finder man Silkeborg IF og Lyngby BK, der har henholdsvis 22,7 og 29,6 procent af deres trupper besat af udlændinge.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT