Det skal vi altid kritisere FCM og FCK for

David Nielsen udtrykker stor utilfredshed med tendensen hos FC Midtjylland og FC København i den nyeste udgave af TV 2-programmet Tirsdagstrænerne.



Mattsson, Delaney, Froholdt, Sørensen, Bech, Lössl og reelt også Simsir.

Søndag spillede FC København og FC Midtjylland det, der kunne blive den første af flere kampe om Superliga-guldet i denne sæson.

Flere ting var iøjnefaldende i den fodboldkamp, men en af de ting, der sprang i øjnene, når man kiggede på de to holds startopstillinger, var de få danskere, der var blevet valgt for begge hold.

Emnet blev taget op i ugens udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play, hvor David Nielsen blev meget oprevet over det og mente, at man ikke kunne undervurdere dets betydning.

– Jeg synes, vi skal blive ved med at kritisere de to største og bedste klubber i Danmark for ikke at spille med nok danske spillere. Det skal vi fortsætte med, og det skal de presses til at gøre, fordi de er vores flagskibe herhjemme. Hvis vi får en dansk spiller igennem frem for en sydamerikaner eller afrikaner, så kommer det dansk fodbold til gavn, og det vil også komme de to klubber til gavn.

– Så jeg synes, det er fuldstændig fair at sætte luppen på det, forholde dem det og fortsætte med at gøre det kontinuerligt i al den tid, de eksisterer, fordi ellers ender vi med at stå tilbage med, at de bedste hold herhjemme ikke har en eneste dansker på holdet, siger Superliga-eksperten.

Før i tiden havde FC København mange danskere i truppen, men tiderne har ændret sig.

– FCK ramte virkelig en guldåre, da de havde Zanka, Delaney, Cornelius, Ankersen på backen, en masse dygtige danske spillere i startopstillingen. Niveauet er blevet meget højt for de to klubber, og det er svært at spille med de unge akademispillere, fordi kravene er så store. De skal i Europa og vil gerne ind i Champions League. Så den der tid, man måske ville give i FC København til en Thomas Jørgensen, der er gået til Viborg, den tid har man ikke.

– Lige nu har man en Froholdt, der er inde at spille som den eneste af de unge danske spillere, og der er ikke plads til så mange flere, fordi kravene er så skyhøje.

Ifølge tal fra Transfermarkt er 67,9 procent af FC Københavns trup udlændinge, imens tallet hos rivalerne fra FC Midtjylland er 73,3.

I den helt anden ende af skalaen finder man Silkeborg IF og Lyngby BK, der har henholdsvis 22,7 og 29,6 procent af deres trupper besat af udlændinge.







LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Lerager overrasket over én ting efter skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Bekymrende melding om Andreas Cornelius



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

David Moyes griner over gult kort for jubel

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Froholdt med klar transfermelding

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Stjerne flirter med Brøndby

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

FCK-profil holder VM-drøm i live

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Jacob Rasmussen i chokskifte

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’