Det skal vi altid kritisere FCM og FCK for

David Nielsen udtrykker stor utilfredshed med tendensen hos FC Midtjylland og FC København i den nyeste udgave af TV 2-programmet Tirsdagstrænerne.



Mattsson, Delaney, Froholdt, Sørensen, Bech, Lössl og reelt også Simsir.

Søndag spillede FC København og FC Midtjylland det, der kunne blive den første af flere kampe om Superliga-guldet i denne sæson.

Flere ting var iøjnefaldende i den fodboldkamp, men en af de ting, der sprang i øjnene, når man kiggede på de to holds startopstillinger, var de få danskere, der var blevet valgt for begge hold.

Emnet blev taget op i ugens udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play, hvor David Nielsen blev meget oprevet over det og mente, at man ikke kunne undervurdere dets betydning.

– Jeg synes, vi skal blive ved med at kritisere de to største og bedste klubber i Danmark for ikke at spille med nok danske spillere. Det skal vi fortsætte med, og det skal de presses til at gøre, fordi de er vores flagskibe herhjemme. Hvis vi får en dansk spiller igennem frem for en sydamerikaner eller afrikaner, så kommer det dansk fodbold til gavn, og det vil også komme de to klubber til gavn.

– Så jeg synes, det er fuldstændig fair at sætte luppen på det, forholde dem det og fortsætte med at gøre det kontinuerligt i al den tid, de eksisterer, fordi ellers ender vi med at stå tilbage med, at de bedste hold herhjemme ikke har en eneste dansker på holdet, siger Superliga-eksperten.

Før i tiden havde FC København mange danskere i truppen, men tiderne har ændret sig.

– FCK ramte virkelig en guldåre, da de havde Zanka, Delaney, Cornelius, Ankersen på backen, en masse dygtige danske spillere i startopstillingen. Niveauet er blevet meget højt for de to klubber, og det er svært at spille med de unge akademispillere, fordi kravene er så store. De skal i Europa og vil gerne ind i Champions League. Så den der tid, man måske ville give i FC København til en Thomas Jørgensen, der er gået til Viborg, den tid har man ikke.

– Lige nu har man en Froholdt, der er inde at spille som den eneste af de unge danske spillere, og der er ikke plads til så mange flere, fordi kravene er så skyhøje.

Ifølge tal fra Transfermarkt er 67,9 procent af FC Københavns trup udlændinge, imens tallet hos rivalerne fra FC Midtjylland er 73,3.

I den helt anden ende af skalaen finder man Silkeborg IF og Lyngby BK, der har henholdsvis 22,7 og 29,6 procent af deres trupper besat af udlændinge.







LIVE

TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klart svar om Tonni Adamsen

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann hylder Brøndby

Afviser kæmpebud

Forlader AGF – lægetjek booket

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Topscorer kritiserer Silkeborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Det kan ske mandag i FC København

Superliga-klub tæt på ny angriber

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder