Det skal vi altid kritisere FCM og FCK for

David Nielsen udtrykker stor utilfredshed med tendensen hos FC Midtjylland og FC København i den nyeste udgave af TV 2-programmet Tirsdagstrænerne.



Mattsson, Delaney, Froholdt, Sørensen, Bech, Lössl og reelt også Simsir.

Søndag spillede FC København og FC Midtjylland det, der kunne blive den første af flere kampe om Superliga-guldet i denne sæson.

Flere ting var iøjnefaldende i den fodboldkamp, men en af de ting, der sprang i øjnene, når man kiggede på de to holds startopstillinger, var de få danskere, der var blevet valgt for begge hold.

Emnet blev taget op i ugens udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play, hvor David Nielsen blev meget oprevet over det og mente, at man ikke kunne undervurdere dets betydning.

– Jeg synes, vi skal blive ved med at kritisere de to største og bedste klubber i Danmark for ikke at spille med nok danske spillere. Det skal vi fortsætte med, og det skal de presses til at gøre, fordi de er vores flagskibe herhjemme. Hvis vi får en dansk spiller igennem frem for en sydamerikaner eller afrikaner, så kommer det dansk fodbold til gavn, og det vil også komme de to klubber til gavn.

– Så jeg synes, det er fuldstændig fair at sætte luppen på det, forholde dem det og fortsætte med at gøre det kontinuerligt i al den tid, de eksisterer, fordi ellers ender vi med at stå tilbage med, at de bedste hold herhjemme ikke har en eneste dansker på holdet, siger Superliga-eksperten.

Før i tiden havde FC København mange danskere i truppen, men tiderne har ændret sig.

– FCK ramte virkelig en guldåre, da de havde Zanka, Delaney, Cornelius, Ankersen på backen, en masse dygtige danske spillere i startopstillingen. Niveauet er blevet meget højt for de to klubber, og det er svært at spille med de unge akademispillere, fordi kravene er så store. De skal i Europa og vil gerne ind i Champions League. Så den der tid, man måske ville give i FC København til en Thomas Jørgensen, der er gået til Viborg, den tid har man ikke.

– Lige nu har man en Froholdt, der er inde at spille som den eneste af de unge danske spillere, og der er ikke plads til så mange flere, fordi kravene er så skyhøje.

Ifølge tal fra Transfermarkt er 67,9 procent af FC Københavns trup udlændinge, imens tallet hos rivalerne fra FC Midtjylland er 73,3.

I den helt anden ende af skalaen finder man Silkeborg IF og Lyngby BK, der har henholdsvis 22,7 og 29,6 procent af deres trupper besat af udlændinge.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Presset træner vil rotere mod FCM

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Nu forklarer Noah Nartey

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Enorme Superliga-talenter udtaget

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

De må have mareridt om ham i nat!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain