Mattsson, Delaney, Froholdt, Sørensen, Bech, Lössl og reelt også Simsir.
Søndag spillede FC København og FC Midtjylland det, der kunne blive den første af flere kampe om Superliga-guldet i denne sæson.
Flere ting var iøjnefaldende i den fodboldkamp, men en af de ting, der sprang i øjnene, når man kiggede på de to holds startopstillinger, var de få danskere, der var blevet valgt for begge hold.
Emnet blev taget op i ugens udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play, hvor David Nielsen blev meget oprevet over det og mente, at man ikke kunne undervurdere dets betydning.
– Jeg synes, vi skal blive ved med at kritisere de to største og bedste klubber i Danmark for ikke at spille med nok danske spillere. Det skal vi fortsætte med, og det skal de presses til at gøre, fordi de er vores flagskibe herhjemme. Hvis vi får en dansk spiller igennem frem for en sydamerikaner eller afrikaner, så kommer det dansk fodbold til gavn, og det vil også komme de to klubber til gavn.
– Så jeg synes, det er fuldstændig fair at sætte luppen på det, forholde dem det og fortsætte med at gøre det kontinuerligt i al den tid, de eksisterer, fordi ellers ender vi med at stå tilbage med, at de bedste hold herhjemme ikke har en eneste dansker på holdet, siger Superliga-eksperten.
Før i tiden havde FC København mange danskere i truppen, men tiderne har ændret sig.
– FCK ramte virkelig en guldåre, da de havde Zanka, Delaney, Cornelius, Ankersen på backen, en masse dygtige danske spillere i startopstillingen. Niveauet er blevet meget højt for de to klubber, og det er svært at spille med de unge akademispillere, fordi kravene er så store. De skal i Europa og vil gerne ind i Champions League. Så den der tid, man måske ville give i FC København til en Thomas Jørgensen, der er gået til Viborg, den tid har man ikke.
– Lige nu har man en Froholdt, der er inde at spille som den eneste af de unge danske spillere, og der er ikke plads til så mange flere, fordi kravene er så skyhøje.
Ifølge tal fra Transfermarkt er 67,9 procent af FC Københavns trup udlændinge, imens tallet hos rivalerne fra FC Midtjylland er 73,3.
I den helt anden ende af skalaen finder man Silkeborg IF og Lyngby BK, der har henholdsvis 22,7 og 29,6 procent af deres trupper besat af udlændinge.

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Højlund fik drømmestart i Napoli

– En tabersag for Brøndby

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

– Jeg kan ikke lide Højlund

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

‘Jonas Wind er på vej væk’

LIVE: Gravesen blæst bagover: ‘Det er vanvid!’

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Stor Pione Sisto-overraskelse

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Frygtelig debut for Postecoglou

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

– Det var en stor overraskelse for mig

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Skidt nyt for FCM

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

– Kasper tog mange ting for personligt

Brutal kritik af Brøndby-boss

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

FC Midtjylland henter spændende back

– BIF har en trup med overvægt af dyre spillere

Silkeborg IF – OB

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

FCK-stjerne revser ‘enormt grådige mennesker’

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Lyndebut for Christian Eriksen?

Absolut ikke i tvivl

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Viborg FF – AGF

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham
