Mattsson, Delaney, Froholdt, Sørensen, Bech, Lössl og reelt også Simsir.
Søndag spillede FC København og FC Midtjylland det, der kunne blive den første af flere kampe om Superliga-guldet i denne sæson.
Flere ting var iøjnefaldende i den fodboldkamp, men en af de ting, der sprang i øjnene, når man kiggede på de to holds startopstillinger, var de få danskere, der var blevet valgt for begge hold.
Emnet blev taget op i ugens udgave af Tirsdagstrænerne på TV 2 Play, hvor David Nielsen blev meget oprevet over det og mente, at man ikke kunne undervurdere dets betydning.
– Jeg synes, vi skal blive ved med at kritisere de to største og bedste klubber i Danmark for ikke at spille med nok danske spillere. Det skal vi fortsætte med, og det skal de presses til at gøre, fordi de er vores flagskibe herhjemme. Hvis vi får en dansk spiller igennem frem for en sydamerikaner eller afrikaner, så kommer det dansk fodbold til gavn, og det vil også komme de to klubber til gavn.
– Så jeg synes, det er fuldstændig fair at sætte luppen på det, forholde dem det og fortsætte med at gøre det kontinuerligt i al den tid, de eksisterer, fordi ellers ender vi med at stå tilbage med, at de bedste hold herhjemme ikke har en eneste dansker på holdet, siger Superliga-eksperten.
Før i tiden havde FC København mange danskere i truppen, men tiderne har ændret sig.
– FCK ramte virkelig en guldåre, da de havde Zanka, Delaney, Cornelius, Ankersen på backen, en masse dygtige danske spillere i startopstillingen. Niveauet er blevet meget højt for de to klubber, og det er svært at spille med de unge akademispillere, fordi kravene er så store. De skal i Europa og vil gerne ind i Champions League. Så den der tid, man måske ville give i FC København til en Thomas Jørgensen, der er gået til Viborg, den tid har man ikke.
– Lige nu har man en Froholdt, der er inde at spille som den eneste af de unge danske spillere, og der er ikke plads til så mange flere, fordi kravene er så skyhøje.
Ifølge tal fra Transfermarkt er 67,9 procent af FC Københavns trup udlændinge, imens tallet hos rivalerne fra FC Midtjylland er 73,3.
I den helt anden ende af skalaen finder man Silkeborg IF og Lyngby BK, der har henholdsvis 22,7 og 29,6 procent af deres trupper besat af udlændinge.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER