Lyngby Boldklub nærmer sig konkurs. Konklusionen kan ikke være anderledes, når man læser formand Torben Jensens pressemeddelelse tidligere på dagen. Her gjorde han det klart, at hovedaktionæren, det tidligere Hellerup Finans, ikke kan hjælpe den økonomisk trængte klub.
Situationen er “meget presset” for Lyngby, slog formanden fast, og der er ikke penge til at betale de ansatte deres kommende løn. Skulle Lyngby gå konkurs, får det ikke kun konsekvenser for klubben selv. Det gør det også for resten af Superligaen.
For Lyngbys resterende kampe bliver i givet fald aflyst, og modstanderne dømmes som sejrherrer. Dog bliver klubbens hidtidige resultater stående, og det betyder blandt andet, at en eventuel Lyngby-konkurs kan afgøre det danske mesterskab.
FC Midtjylland har således allerede mødt Lyngby to gange og spillet uafgjort begge gange. Holdet har altså “tabt” fire point. Omvendt har Brøndby IF kun mødt Lyngby én gang – en sejr – og hvis de kongeblå taberdømmes i det næste opgør mod Brøndby, er det tre gratis point til Vestegnen.
Det er point, der kan blive tungen på vægtskålen, hvis mesterskabskampen fortsætter med at være så tæt som nu, hvor ét point deler FC Midtjylland og Brøndby.
Der er dog forskellige trin mellem konkurs og den nuværende situation, som vil påvirke Superligaen forskelligt. Tipsbladet.dk har kigget DBU’s Love efter og kommer her med en opsummering:
– Hvis Lyngby indgiver en bæring om konkurs eller rekonstruktion, bliver førsteholdet fratrukket seks point. (Ved en rekonstruktion forsøger man at lande en aftale med dem, man skylder penge, for at redde selskabet.)
– Hvis der laves en aftale, skal der efter seks måneder holdes et møde i skifteretten med klubbens kreditorer (dem, den skylder penge). Vedtager de et forslag til overdragelse af firmaet eller en akkord – her forsøger man at betale kreditorerne i så høj grad som muligt – fratrækkes holdet yderligere tre point.
– Lykkes det ikke at lave en aftale med kreditorerne om rekonstruktion, eller bliver forslaget efter seks måneder ikke stadfæstet, kan retten kende klubben konkurs. I så fald bliver førsteholdet tvangsnedrykket to rækker.
– Går Lyngby konkurs, bliver de hidtidige resultater i denne sæson stående. I de resterende kampe taberdømmes holdet 3-0. De ville også ryge ud af DBU Pokalen, hvis de stadig var med.
Værd at bemærke er det, at det indtil videre kun er det tidligere Hellerup Finans, som nu hedder Selskabet af 1. juni 2005, der er under rekonstruktion. Og altså ikke Lyngby Boldklub selv.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
Belgien – Senegal
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
