Lyngby Boldklub nærmer sig konkurs. Konklusionen kan ikke være anderledes, når man læser formand Torben Jensens pressemeddelelse tidligere på dagen. Her gjorde han det klart, at hovedaktionæren, det tidligere Hellerup Finans, ikke kan hjælpe den økonomisk trængte klub.
Situationen er “meget presset” for Lyngby, slog formanden fast, og der er ikke penge til at betale de ansatte deres kommende løn. Skulle Lyngby gå konkurs, får det ikke kun konsekvenser for klubben selv. Det gør det også for resten af Superligaen.
For Lyngbys resterende kampe bliver i givet fald aflyst, og modstanderne dømmes som sejrherrer. Dog bliver klubbens hidtidige resultater stående, og det betyder blandt andet, at en eventuel Lyngby-konkurs kan afgøre det danske mesterskab.
FC Midtjylland har således allerede mødt Lyngby to gange og spillet uafgjort begge gange. Holdet har altså “tabt” fire point. Omvendt har Brøndby IF kun mødt Lyngby én gang – en sejr – og hvis de kongeblå taberdømmes i det næste opgør mod Brøndby, er det tre gratis point til Vestegnen.
Det er point, der kan blive tungen på vægtskålen, hvis mesterskabskampen fortsætter med at være så tæt som nu, hvor ét point deler FC Midtjylland og Brøndby.
Der er dog forskellige trin mellem konkurs og den nuværende situation, som vil påvirke Superligaen forskelligt. Tipsbladet.dk har kigget DBU’s Love efter og kommer her med en opsummering:
– Hvis Lyngby indgiver en bæring om konkurs eller rekonstruktion, bliver førsteholdet fratrukket seks point. (Ved en rekonstruktion forsøger man at lande en aftale med dem, man skylder penge, for at redde selskabet.)
– Hvis der laves en aftale, skal der efter seks måneder holdes et møde i skifteretten med klubbens kreditorer (dem, den skylder penge). Vedtager de et forslag til overdragelse af firmaet eller en akkord – her forsøger man at betale kreditorerne i så høj grad som muligt – fratrækkes holdet yderligere tre point.
– Lykkes det ikke at lave en aftale med kreditorerne om rekonstruktion, eller bliver forslaget efter seks måneder ikke stadfæstet, kan retten kende klubben konkurs. I så fald bliver førsteholdet tvangsnedrykket to rækker.
– Går Lyngby konkurs, bliver de hidtidige resultater i denne sæson stående. I de resterende kampe taberdømmes holdet 3-0. De ville også ryge ud af DBU Pokalen, hvis de stadig var med.
Værd at bemærke er det, at det indtil videre kun er det tidligere Hellerup Finans, som nu hedder Selskabet af 1. juni 2005, der er under rekonstruktion. Og altså ikke Lyngby Boldklub selv.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
AVIS
Interessant afsløring
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Kevin Diks skriver historie
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
