Lyngby Boldklub nærmer sig konkurs. Konklusionen kan ikke være anderledes, når man læser formand Torben Jensens pressemeddelelse tidligere på dagen. Her gjorde han det klart, at hovedaktionæren, det tidligere Hellerup Finans, ikke kan hjælpe den økonomisk trængte klub.
Situationen er “meget presset” for Lyngby, slog formanden fast, og der er ikke penge til at betale de ansatte deres kommende løn. Skulle Lyngby gå konkurs, får det ikke kun konsekvenser for klubben selv. Det gør det også for resten af Superligaen.
For Lyngbys resterende kampe bliver i givet fald aflyst, og modstanderne dømmes som sejrherrer. Dog bliver klubbens hidtidige resultater stående, og det betyder blandt andet, at en eventuel Lyngby-konkurs kan afgøre det danske mesterskab.
FC Midtjylland har således allerede mødt Lyngby to gange og spillet uafgjort begge gange. Holdet har altså “tabt” fire point. Omvendt har Brøndby IF kun mødt Lyngby én gang – en sejr – og hvis de kongeblå taberdømmes i det næste opgør mod Brøndby, er det tre gratis point til Vestegnen.
Det er point, der kan blive tungen på vægtskålen, hvis mesterskabskampen fortsætter med at være så tæt som nu, hvor ét point deler FC Midtjylland og Brøndby.
Der er dog forskellige trin mellem konkurs og den nuværende situation, som vil påvirke Superligaen forskelligt. Tipsbladet.dk har kigget DBU’s Love efter og kommer her med en opsummering:
– Hvis Lyngby indgiver en bæring om konkurs eller rekonstruktion, bliver førsteholdet fratrukket seks point. (Ved en rekonstruktion forsøger man at lande en aftale med dem, man skylder penge, for at redde selskabet.)
– Hvis der laves en aftale, skal der efter seks måneder holdes et møde i skifteretten med klubbens kreditorer (dem, den skylder penge). Vedtager de et forslag til overdragelse af firmaet eller en akkord – her forsøger man at betale kreditorerne i så høj grad som muligt – fratrækkes holdet yderligere tre point.
– Lykkes det ikke at lave en aftale med kreditorerne om rekonstruktion, eller bliver forslaget efter seks måneder ikke stadfæstet, kan retten kende klubben konkurs. I så fald bliver førsteholdet tvangsnedrykket to rækker.
– Går Lyngby konkurs, bliver de hidtidige resultater i denne sæson stående. I de resterende kampe taberdømmes holdet 3-0. De ville også ryge ud af DBU Pokalen, hvis de stadig var med.
Værd at bemærke er det, at det indtil videre kun er det tidligere Hellerup Finans, som nu hedder Selskabet af 1. juni 2005, der er under rekonstruktion. Og altså ikke Lyngby Boldklub selv.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
AGF – Viborg FF
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Alexander Lind revser Superliga-profil
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
