Lyngby Boldklub nærmer sig konkurs. Konklusionen kan ikke være anderledes, når man læser formand Torben Jensens pressemeddelelse tidligere på dagen. Her gjorde han det klart, at hovedaktionæren, det tidligere Hellerup Finans, ikke kan hjælpe den økonomisk trængte klub.
Situationen er “meget presset” for Lyngby, slog formanden fast, og der er ikke penge til at betale de ansatte deres kommende løn. Skulle Lyngby gå konkurs, får det ikke kun konsekvenser for klubben selv. Det gør det også for resten af Superligaen.
For Lyngbys resterende kampe bliver i givet fald aflyst, og modstanderne dømmes som sejrherrer. Dog bliver klubbens hidtidige resultater stående, og det betyder blandt andet, at en eventuel Lyngby-konkurs kan afgøre det danske mesterskab.
FC Midtjylland har således allerede mødt Lyngby to gange og spillet uafgjort begge gange. Holdet har altså “tabt” fire point. Omvendt har Brøndby IF kun mødt Lyngby én gang – en sejr – og hvis de kongeblå taberdømmes i det næste opgør mod Brøndby, er det tre gratis point til Vestegnen.
Det er point, der kan blive tungen på vægtskålen, hvis mesterskabskampen fortsætter med at være så tæt som nu, hvor ét point deler FC Midtjylland og Brøndby.
Der er dog forskellige trin mellem konkurs og den nuværende situation, som vil påvirke Superligaen forskelligt. Tipsbladet.dk har kigget DBU’s Love efter og kommer her med en opsummering:
– Hvis Lyngby indgiver en bæring om konkurs eller rekonstruktion, bliver førsteholdet fratrukket seks point. (Ved en rekonstruktion forsøger man at lande en aftale med dem, man skylder penge, for at redde selskabet.)
– Hvis der laves en aftale, skal der efter seks måneder holdes et møde i skifteretten med klubbens kreditorer (dem, den skylder penge). Vedtager de et forslag til overdragelse af firmaet eller en akkord – her forsøger man at betale kreditorerne i så høj grad som muligt – fratrækkes holdet yderligere tre point.
– Lykkes det ikke at lave en aftale med kreditorerne om rekonstruktion, eller bliver forslaget efter seks måneder ikke stadfæstet, kan retten kende klubben konkurs. I så fald bliver førsteholdet tvangsnedrykket to rækker.
– Går Lyngby konkurs, bliver de hidtidige resultater i denne sæson stående. I de resterende kampe taberdømmes holdet 3-0. De ville også ryge ud af DBU Pokalen, hvis de stadig var med.
Værd at bemærke er det, at det indtil videre kun er det tidligere Hellerup Finans, som nu hedder Selskabet af 1. juni 2005, der er under rekonstruktion. Og altså ikke Lyngby Boldklub selv.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
