Lyngby Boldklub nærmer sig konkurs. Konklusionen kan ikke være anderledes, når man læser formand Torben Jensens pressemeddelelse tidligere på dagen. Her gjorde han det klart, at hovedaktionæren, det tidligere Hellerup Finans, ikke kan hjælpe den økonomisk trængte klub.
Situationen er “meget presset” for Lyngby, slog formanden fast, og der er ikke penge til at betale de ansatte deres kommende løn. Skulle Lyngby gå konkurs, får det ikke kun konsekvenser for klubben selv. Det gør det også for resten af Superligaen.
For Lyngbys resterende kampe bliver i givet fald aflyst, og modstanderne dømmes som sejrherrer. Dog bliver klubbens hidtidige resultater stående, og det betyder blandt andet, at en eventuel Lyngby-konkurs kan afgøre det danske mesterskab.
FC Midtjylland har således allerede mødt Lyngby to gange og spillet uafgjort begge gange. Holdet har altså “tabt” fire point. Omvendt har Brøndby IF kun mødt Lyngby én gang – en sejr – og hvis de kongeblå taberdømmes i det næste opgør mod Brøndby, er det tre gratis point til Vestegnen.
Det er point, der kan blive tungen på vægtskålen, hvis mesterskabskampen fortsætter med at være så tæt som nu, hvor ét point deler FC Midtjylland og Brøndby.
Der er dog forskellige trin mellem konkurs og den nuværende situation, som vil påvirke Superligaen forskelligt. Tipsbladet.dk har kigget DBU’s Love efter og kommer her med en opsummering:
– Hvis Lyngby indgiver en bæring om konkurs eller rekonstruktion, bliver førsteholdet fratrukket seks point. (Ved en rekonstruktion forsøger man at lande en aftale med dem, man skylder penge, for at redde selskabet.)
– Hvis der laves en aftale, skal der efter seks måneder holdes et møde i skifteretten med klubbens kreditorer (dem, den skylder penge). Vedtager de et forslag til overdragelse af firmaet eller en akkord – her forsøger man at betale kreditorerne i så høj grad som muligt – fratrækkes holdet yderligere tre point.
– Lykkes det ikke at lave en aftale med kreditorerne om rekonstruktion, eller bliver forslaget efter seks måneder ikke stadfæstet, kan retten kende klubben konkurs. I så fald bliver førsteholdet tvangsnedrykket to rækker.
– Går Lyngby konkurs, bliver de hidtidige resultater i denne sæson stående. I de resterende kampe taberdømmes holdet 3-0. De ville også ryge ud af DBU Pokalen, hvis de stadig var med.
Værd at bemærke er det, at det indtil videre kun er det tidligere Hellerup Finans, som nu hedder Selskabet af 1. juni 2005, der er under rekonstruktion. Og altså ikke Lyngby Boldklub selv.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Tilbage efter lang pause
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
