De bør lade ham ro hjem alene på Gudenåen

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Silkeborg IF og Randers FC.



Silkeborg IF – Randers FC 1-0 (0-0)

Mads Freundlich 1-0 (71')

Kampens bedste:

Silkeborg IF:
Kan han gå dybt? Silkeborg har i sæsonen savnet dybdeløb, der har kunnet trække modstanderens forsvar i andre retninger end sidelæns. Det var tydeligt noget, som Mads Freundlich havde tænkt, at han skulle hjælpe holdet med i søndagens kamp. Midtbanespilleren lavede flere fine løb i ryggen på Randers-forsvaret, hvor han var tæt på at trække et straffespark, inden han senere i kampen scorede karrierens første Superligamål med samme opskrift.

Her skal der så også sendes en stor ros til Younes Bakiz, der med ryggen til mål lavede en fantastisk aflevering til den tidligere Hobro-stjerne i forbindelse med scoringen.

Randers FC:
I årevis blev kronjyderne kaldt for Superligaens grå mus, hvilket langt hen ad vejen var berettiget. Det image har Randers efterhånden fuldstændig smidt, efter klubben har hentet flere elegante offensivspillere, der bidrager til at gøre dem til et af de mest sexede hold i ligaen for tiden.

Igen i dag så vi flere glimrende aktioner fra Simen Nordli og Tammer Bany, der var med i stort set alt, udeholdet skabte på kunstgræsset i Silkeborg. Rasmus Bertelsens offensivkræfter kunne bare ikke få kæmpet bolden over stregen, selvom de havde mulighederne til det.

Kampens værste:
Hvordan kunne han brænde den?! Mohamed Touré har været fremragende i de seneste uger for Randers FC, hvor han har været klinisk foran modstanderens mål. I dag brændte angriberen i stedet en gigantisk chance, da Randers, efter et barcelonainspireret mønsterangreb i slutningen af første halvleg, spillede ham helt fri foran et tomt mål. På vanvittig vis præsterede Mohamed Touré at sparke bolden på stolpen i et ellers helt åbent mål.

Angriberen skylder virkelig at tage fra i kanoen hjem langs gudenåen, hvor han kan være glad for, at han har strømmen med sig.

Kampens detalje:
Silkeborg lavede i kampen sit første clean sheet i næsten tre måneder i en Superliga-kamp. Det kuriøse i den sammenhæng er, at det seneste rene bur kom, da man i fjerde spillerunde mødte netop Randers på udebane, hvor man vandt med 2-0.





LIVE: AGF er pressede




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

FCM-transfer i fare

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Revser Alexander Zorniger