De bør lade ham ro hjem alene på Gudenåen

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Silkeborg IF og Randers FC.



Silkeborg IF – Randers FC 1-0 (0-0)

Mads Freundlich 1-0 (71')

Kampens bedste:

Silkeborg IF:
Kan han gå dybt? Silkeborg har i sæsonen savnet dybdeløb, der har kunnet trække modstanderens forsvar i andre retninger end sidelæns. Det var tydeligt noget, som Mads Freundlich havde tænkt, at han skulle hjælpe holdet med i søndagens kamp. Midtbanespilleren lavede flere fine løb i ryggen på Randers-forsvaret, hvor han var tæt på at trække et straffespark, inden han senere i kampen scorede karrierens første Superligamål med samme opskrift.

Her skal der så også sendes en stor ros til Younes Bakiz, der med ryggen til mål lavede en fantastisk aflevering til den tidligere Hobro-stjerne i forbindelse med scoringen.

Randers FC:
I årevis blev kronjyderne kaldt for Superligaens grå mus, hvilket langt hen ad vejen var berettiget. Det image har Randers efterhånden fuldstændig smidt, efter klubben har hentet flere elegante offensivspillere, der bidrager til at gøre dem til et af de mest sexede hold i ligaen for tiden.

Igen i dag så vi flere glimrende aktioner fra Simen Nordli og Tammer Bany, der var med i stort set alt, udeholdet skabte på kunstgræsset i Silkeborg. Rasmus Bertelsens offensivkræfter kunne bare ikke få kæmpet bolden over stregen, selvom de havde mulighederne til det.

Kampens værste:
Hvordan kunne han brænde den?! Mohamed Touré har været fremragende i de seneste uger for Randers FC, hvor han har været klinisk foran modstanderens mål. I dag brændte angriberen i stedet en gigantisk chance, da Randers, efter et barcelonainspireret mønsterangreb i slutningen af første halvleg, spillede ham helt fri foran et tomt mål. På vanvittig vis præsterede Mohamed Touré at sparke bolden på stolpen i et ellers helt åbent mål.

Angriberen skylder virkelig at tage fra i kanoen hjem langs gudenåen, hvor han kan være glad for, at han har strømmen med sig.

Kampens detalje:
Silkeborg lavede i kampen sit første clean sheet i næsten tre måneder i en Superliga-kamp. Det kuriøse i den sammenhæng er, at det seneste rene bur kom, da man i fjerde spillerunde mødte netop Randers på udebane, hvor man vandt med 2-0.





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Østrig

Spanien – Saudi-Arabien

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sender opfordring til Superliga-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Interessant melding om VM-profil

I dialog med Steve Cooper