De bør lade ham ro hjem alene på Gudenåen

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Silkeborg IF og Randers FC.



Silkeborg IF – Randers FC 1-0 (0-0)

Mads Freundlich 1-0 (71')

Kampens bedste:

Silkeborg IF:
Kan han gå dybt? Silkeborg har i sæsonen savnet dybdeløb, der har kunnet trække modstanderens forsvar i andre retninger end sidelæns. Det var tydeligt noget, som Mads Freundlich havde tænkt, at han skulle hjælpe holdet med i søndagens kamp. Midtbanespilleren lavede flere fine løb i ryggen på Randers-forsvaret, hvor han var tæt på at trække et straffespark, inden han senere i kampen scorede karrierens første Superligamål med samme opskrift.

Her skal der så også sendes en stor ros til Younes Bakiz, der med ryggen til mål lavede en fantastisk aflevering til den tidligere Hobro-stjerne i forbindelse med scoringen.

Randers FC:
I årevis blev kronjyderne kaldt for Superligaens grå mus, hvilket langt hen ad vejen var berettiget. Det image har Randers efterhånden fuldstændig smidt, efter klubben har hentet flere elegante offensivspillere, der bidrager til at gøre dem til et af de mest sexede hold i ligaen for tiden.

Igen i dag så vi flere glimrende aktioner fra Simen Nordli og Tammer Bany, der var med i stort set alt, udeholdet skabte på kunstgræsset i Silkeborg. Rasmus Bertelsens offensivkræfter kunne bare ikke få kæmpet bolden over stregen, selvom de havde mulighederne til det.

Kampens værste:
Hvordan kunne han brænde den?! Mohamed Touré har været fremragende i de seneste uger for Randers FC, hvor han har været klinisk foran modstanderens mål. I dag brændte angriberen i stedet en gigantisk chance, da Randers, efter et barcelonainspireret mønsterangreb i slutningen af første halvleg, spillede ham helt fri foran et tomt mål. På vanvittig vis præsterede Mohamed Touré at sparke bolden på stolpen i et ellers helt åbent mål.

Angriberen skylder virkelig at tage fra i kanoen hjem langs gudenåen, hvor han kan være glad for, at han har strømmen med sig.

Kampens detalje:
Silkeborg lavede i kampen sit første clean sheet i næsten tre måneder i en Superliga-kamp. Det kuriøse i den sammenhæng er, at det seneste rene bur kom, da man i fjerde spillerunde mødte netop Randers på udebane, hvor man vandt med 2-0.





Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCM’s Europa League-modstander

Her er AGF’s Champions League-modstander

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Brøndby henter keeper – her er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen