Silkeborg IF – Randers FC 1-0 (0-0)
Mads Freundlich 1-0 (71')
Kampens bedste:
Silkeborg IF:
Kan han gå dybt? Silkeborg har i sæsonen savnet dybdeløb, der har kunnet trække modstanderens forsvar i andre retninger end sidelæns. Det var tydeligt noget, som Mads Freundlich havde tænkt, at han skulle hjælpe holdet med i søndagens kamp. Midtbanespilleren lavede flere fine løb i ryggen på Randers-forsvaret, hvor han var tæt på at trække et straffespark, inden han senere i kampen scorede karrierens første Superligamål med samme opskrift.
Her skal der så også sendes en stor ros til Younes Bakiz, der med ryggen til mål lavede en fantastisk aflevering til den tidligere Hobro-stjerne i forbindelse med scoringen.
Randers FC:
I årevis blev kronjyderne kaldt for Superligaens grå mus, hvilket langt hen ad vejen var berettiget. Det image har Randers efterhånden fuldstændig smidt, efter klubben har hentet flere elegante offensivspillere, der bidrager til at gøre dem til et af de mest sexede hold i ligaen for tiden.
Igen i dag så vi flere glimrende aktioner fra Simen Nordli og Tammer Bany, der var med i stort set alt, udeholdet skabte på kunstgræsset i Silkeborg. Rasmus Bertelsens offensivkræfter kunne bare ikke få kæmpet bolden over stregen, selvom de havde mulighederne til det.
Kampens værste:
Hvordan kunne han brænde den?! Mohamed Touré har været fremragende i de seneste uger for Randers FC, hvor han har været klinisk foran modstanderens mål. I dag brændte angriberen i stedet en gigantisk chance, da Randers, efter et barcelonainspireret mønsterangreb i slutningen af første halvleg, spillede ham helt fri foran et tomt mål. På vanvittig vis præsterede Mohamed Touré at sparke bolden på stolpen i et ellers helt åbent mål.
Angriberen skylder virkelig at tage fra i kanoen hjem langs gudenåen, hvor han kan være glad for, at han har strømmen med sig.
Kampens detalje:
Silkeborg lavede i kampen sit første clean sheet i næsten tre måneder i en Superliga-kamp. Det kuriøse i den sammenhæng er, at det seneste rene bur kom, da man i fjerde spillerunde mødte netop Randers på udebane, hvor man vandt med 2-0.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her kan du se Argentina mod Østrig
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Lyngby Boldklub sælger profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT
Frankrig – Irak
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER