Silkeborg IF – Randers FC 1-0 (0-0)
Mads Freundlich 1-0 (71')
Kampens bedste:
Silkeborg IF:
Kan han gå dybt? Silkeborg har i sæsonen savnet dybdeløb, der har kunnet trække modstanderens forsvar i andre retninger end sidelæns. Det var tydeligt noget, som Mads Freundlich havde tænkt, at han skulle hjælpe holdet med i søndagens kamp. Midtbanespilleren lavede flere fine løb i ryggen på Randers-forsvaret, hvor han var tæt på at trække et straffespark, inden han senere i kampen scorede karrierens første Superligamål med samme opskrift.
Her skal der så også sendes en stor ros til Younes Bakiz, der med ryggen til mål lavede en fantastisk aflevering til den tidligere Hobro-stjerne i forbindelse med scoringen.
Randers FC:
I årevis blev kronjyderne kaldt for Superligaens grå mus, hvilket langt hen ad vejen var berettiget. Det image har Randers efterhånden fuldstændig smidt, efter klubben har hentet flere elegante offensivspillere, der bidrager til at gøre dem til et af de mest sexede hold i ligaen for tiden.
Igen i dag så vi flere glimrende aktioner fra Simen Nordli og Tammer Bany, der var med i stort set alt, udeholdet skabte på kunstgræsset i Silkeborg. Rasmus Bertelsens offensivkræfter kunne bare ikke få kæmpet bolden over stregen, selvom de havde mulighederne til det.
Kampens værste:
Hvordan kunne han brænde den?! Mohamed Touré har været fremragende i de seneste uger for Randers FC, hvor han har været klinisk foran modstanderens mål. I dag brændte angriberen i stedet en gigantisk chance, da Randers, efter et barcelonainspireret mønsterangreb i slutningen af første halvleg, spillede ham helt fri foran et tomt mål. På vanvittig vis præsterede Mohamed Touré at sparke bolden på stolpen i et ellers helt åbent mål.
Angriberen skylder virkelig at tage fra i kanoen hjem langs gudenåen, hvor han kan være glad for, at han har strømmen med sig.
Kampens detalje:
Silkeborg lavede i kampen sit første clean sheet i næsten tre måneder i en Superliga-kamp. Det kuriøse i den sammenhæng er, at det seneste rene bur kom, da man i fjerde spillerunde mødte netop Randers på udebane, hvor man vandt med 2-0.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
Brasiliansk VM-mavepuster
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED