Det må ikke have været så sjovt at være Clement Bischoff de seneste dage.
Som Tipsbladet har kunne beskrive, stod den unge Brøndby-spiller til et stort skifte til Brighton. Alt var på plads, og Bischoff også rejst til England, men i 11. time brød skiftet sammen, og Bischoff skal derfor retur til Brøndby.
Ikke nemt for en 19-årig spiller, og det ville da også været naturligt, hvis det bliver noget, man kan mærke på Bischoff, siger Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
– Bischoff er ikke blevet en dårligere fodboldspiller af, at han er gået igennem det forløb her. Men det ville også være mærkeligt, hvis man ikke et eller andet sted bliver rørt og ramt af det, og at det også påvirker en ung mand, som har været så utroligt tæt på at lykkes med at realisere den store drøm om at blive udlandsprofessionel og ovenikøbet i verdens bedste lige. Det er indlysende.
– Brøndby skal selvfølgelig sørge for at spille videre med Bischoff, som om intet er sket. De skal tage sig af ham og hjælpe ham på plads igen. Så må Bischoff indse, at det her er livets gang i den professionelle fodboldverden, og han må vise, hvor dygtig, han nu er under den nye træner.
– Men vil Brøndby også forsøge at forlænge med ham? Det er det store spørgsmål. Det var det, som CV angiveligt var i gang med, inden han blev fyret, og det var efter min mening en stor fejl, at man ikke fik gjort det færdigt, for nu står man i en situation, hvor det er vanskeligt at forhandle om Bischoff for Brøndby.
– Derfor tror jeg, man vil lægge alle kræfter i at få lavet så gunstigt et tilbud til Bischoff, så man har et stærkere forhandlingsgrundlag, når der selvfølgelig kommer bud efter ham igen, siger Peter Sørensen.
Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
VM’s mest uskønne kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE