Det må ikke have været så sjovt at være Clement Bischoff de seneste dage.
Som Tipsbladet har kunne beskrive, stod den unge Brøndby-spiller til et stort skifte til Brighton. Alt var på plads, og Bischoff også rejst til England, men i 11. time brød skiftet sammen, og Bischoff skal derfor retur til Brøndby.
Ikke nemt for en 19-årig spiller, og det ville da også været naturligt, hvis det bliver noget, man kan mærke på Bischoff, siger Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
– Bischoff er ikke blevet en dårligere fodboldspiller af, at han er gået igennem det forløb her. Men det ville også være mærkeligt, hvis man ikke et eller andet sted bliver rørt og ramt af det, og at det også påvirker en ung mand, som har været så utroligt tæt på at lykkes med at realisere den store drøm om at blive udlandsprofessionel og ovenikøbet i verdens bedste lige. Det er indlysende.
– Brøndby skal selvfølgelig sørge for at spille videre med Bischoff, som om intet er sket. De skal tage sig af ham og hjælpe ham på plads igen. Så må Bischoff indse, at det her er livets gang i den professionelle fodboldverden, og han må vise, hvor dygtig, han nu er under den nye træner.
– Men vil Brøndby også forsøge at forlænge med ham? Det er det store spørgsmål. Det var det, som CV angiveligt var i gang med, inden han blev fyret, og det var efter min mening en stor fejl, at man ikke fik gjort det færdigt, for nu står man i en situation, hvor det er vanskeligt at forhandle om Bischoff for Brøndby.
– Derfor tror jeg, man vil lægge alle kræfter i at få lavet så gunstigt et tilbud til Bischoff, så man har et stærkere forhandlingsgrundlag, når der selvfølgelig kommer bud efter ham igen, siger Peter Sørensen.
Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Tyskland åbner med stor pligtsejr
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED