‘Det var en stor fejl af Brøndby’

Peter Sørensen kalder det en stor fejl, at man ikke fik forhandlet en kontraktforlængelse på plads med Clement Bischoff.



Det må ikke have været så sjovt at være Clement Bischoff de seneste dage.

Som Tipsbladet har kunne beskrive, stod den unge Brøndby-spiller til et stort skifte til Brighton. Alt var på plads, og Bischoff også rejst til England, men i 11. time brød skiftet sammen, og Bischoff skal derfor retur til Brøndby.

Ikke nemt for en 19-årig spiller, og det ville da også været naturligt, hvis det bliver noget, man kan mærke på Bischoff, siger Viaplay-ekspert Peter Sørensen.

– Bischoff er ikke blevet en dårligere fodboldspiller af, at han er gået igennem det forløb her. Men det ville også være mærkeligt, hvis man ikke et eller andet sted bliver rørt og ramt af det, og at det også påvirker en ung mand, som har været så utroligt tæt på at lykkes med at realisere den store drøm om at blive udlandsprofessionel og ovenikøbet i verdens bedste lige. Det er indlysende.

– Brøndby skal selvfølgelig sørge for at spille videre med Bischoff, som om intet er sket. De skal tage sig af ham og hjælpe ham på plads igen. Så må Bischoff indse, at det her er livets gang i den professionelle fodboldverden, og han må vise, hvor dygtig, han nu er under den nye træner.

– Men vil Brøndby også forsøge at forlænge med ham? Det er det store spørgsmål. Det var det, som CV angiveligt var i gang med, inden han blev fyret, og det var efter min mening en stor fejl, at man ikke fik gjort det færdigt, for nu står man i en situation, hvor det er vanskeligt at forhandle om Bischoff for Brøndby.

– Derfor tror jeg, man vil lægge alle kræfter i at få lavet så gunstigt et tilbud til Bischoff, så man har et stærkere forhandlingsgrundlag, når der selvfølgelig kommer bud efter ham igen, siger Peter Sørensen.

Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident