Det må ikke have været så sjovt at være Clement Bischoff de seneste dage.
Som Tipsbladet har kunne beskrive, stod den unge Brøndby-spiller til et stort skifte til Brighton. Alt var på plads, og Bischoff også rejst til England, men i 11. time brød skiftet sammen, og Bischoff skal derfor retur til Brøndby.
Ikke nemt for en 19-årig spiller, og det ville da også været naturligt, hvis det bliver noget, man kan mærke på Bischoff, siger Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
– Bischoff er ikke blevet en dårligere fodboldspiller af, at han er gået igennem det forløb her. Men det ville også være mærkeligt, hvis man ikke et eller andet sted bliver rørt og ramt af det, og at det også påvirker en ung mand, som har været så utroligt tæt på at lykkes med at realisere den store drøm om at blive udlandsprofessionel og ovenikøbet i verdens bedste lige. Det er indlysende.
– Brøndby skal selvfølgelig sørge for at spille videre med Bischoff, som om intet er sket. De skal tage sig af ham og hjælpe ham på plads igen. Så må Bischoff indse, at det her er livets gang i den professionelle fodboldverden, og han må vise, hvor dygtig, han nu er under den nye træner.
– Men vil Brøndby også forsøge at forlænge med ham? Det er det store spørgsmål. Det var det, som CV angiveligt var i gang med, inden han blev fyret, og det var efter min mening en stor fejl, at man ikke fik gjort det færdigt, for nu står man i en situation, hvor det er vanskeligt at forhandle om Bischoff for Brøndby.
– Derfor tror jeg, man vil lægge alle kræfter i at få lavet så gunstigt et tilbud til Bischoff, så man har et stærkere forhandlingsgrundlag, når der selvfølgelig kommer bud efter ham igen, siger Peter Sørensen.
Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Argentina – Østrig
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER