‘Det var en stor fejl af Brøndby’

Peter Sørensen kalder det en stor fejl, at man ikke fik forhandlet en kontraktforlængelse på plads med Clement Bischoff.



Det må ikke have været så sjovt at være Clement Bischoff de seneste dage.

Som Tipsbladet har kunne beskrive, stod den unge Brøndby-spiller til et stort skifte til Brighton. Alt var på plads, og Bischoff også rejst til England, men i 11. time brød skiftet sammen, og Bischoff skal derfor retur til Brøndby.

Ikke nemt for en 19-årig spiller, og det ville da også været naturligt, hvis det bliver noget, man kan mærke på Bischoff, siger Viaplay-ekspert Peter Sørensen.

– Bischoff er ikke blevet en dårligere fodboldspiller af, at han er gået igennem det forløb her. Men det ville også være mærkeligt, hvis man ikke et eller andet sted bliver rørt og ramt af det, og at det også påvirker en ung mand, som har været så utroligt tæt på at lykkes med at realisere den store drøm om at blive udlandsprofessionel og ovenikøbet i verdens bedste lige. Det er indlysende.

– Brøndby skal selvfølgelig sørge for at spille videre med Bischoff, som om intet er sket. De skal tage sig af ham og hjælpe ham på plads igen. Så må Bischoff indse, at det her er livets gang i den professionelle fodboldverden, og han må vise, hvor dygtig, han nu er under den nye træner.

– Men vil Brøndby også forsøge at forlænge med ham? Det er det store spørgsmål. Det var det, som CV angiveligt var i gang med, inden han blev fyret, og det var efter min mening en stor fejl, at man ikke fik gjort det færdigt, for nu står man i en situation, hvor det er vanskeligt at forhandle om Bischoff for Brøndby.

– Derfor tror jeg, man vil lægge alle kræfter i at få lavet så gunstigt et tilbud til Bischoff, så man har et stærkere forhandlingsgrundlag, når der selvfølgelig kommer bud efter ham igen, siger Peter Sørensen.

Clement Bischoff har kontrakt til sommeren 2026.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Vil smadre transferrekord

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?

Tyskland – Elfenbenskysten

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vigtigt nyt for ‘AC’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’