Efter en række sløje resultater i de sidste kampe af Superligaens grundspil fik Brøndby søndag en drømmestart på Mesterskabsspillet, da de blå-gule vandt 2-0 på udebane mod mestrene fra FC Midtjylland.
I Viaplay-studiet blev kampen analyseret efter slutfløjtet, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen hyldede Mathias Kvistgaarden og pegede på, at Brøndby er et langt bedre hold, når den ofte skadesramte angriber er med.
Her skar Thomas Gravesen ind og påpegede en anden faktor.
– Det bliver også meget bedre, når de er underdogs! Når Brøndby ikke har det der pres med, at de skal ud at vinde og de skal ud og gøre noget, så bliver Brøndby også et helt andet hold, og vi ser også i dag, at Brøndbys hold er trukket meget langt tilbage på banen.
– De har gjort det sikkert og de skal ikke bagud, for så kommer de gamle tanker og de gamle ting op i hovedet på dem. Så det vi ser fra Brøndby i dag er måske det nye Frederik Birk 2.0, lød det fra Thomas Gravesen, med henblik på, at Brøndby-mandskabet altså havde stor succes med en lidt mere kontrolleret tilgang.
‘Graver’ blev herefter spurgt, om dagens kamp i Herning var et stort skridt i den rigtige retning for Frederik Birk i forhold til at opnå det, han gerne vil opnå rent taktisk med Brøndby-mandskabet.
– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk, det her, for det her er ikke det, som Frederik Birk gav udryk for, at han ville i starten ude på Vestegnen. Vi ser et Brøndby-hold, der beskytter sig selv meget mere, end Frederik Birk rigtig gerne vil med sin offensive tilgang til fodbold.
– Vi ser en Jacob Rasmussen finde sig meget bedre til rette i den måde, der bliver spillet på i dag, hvilket gør, at Brøndby bliver et omstillingshold, som de også var med Mikael Uhre tidligere. Og det fungerer bedre for den her gruppe spillere end at være oppe og presse. For da var de hullede som en si nede bagi, lød svaret her fra Viaplay-eksperten.
Brøndbys næste kamp er mandag den 7. april, hvor AGF gæster Brøndby Stadion.
Ender Brøndby med medaljer i denne sæson?
0 Votes
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER