Efter en række sløje resultater i de sidste kampe af Superligaens grundspil fik Brøndby søndag en drømmestart på Mesterskabsspillet, da de blå-gule vandt 2-0 på udebane mod mestrene fra FC Midtjylland.
I Viaplay-studiet blev kampen analyseret efter slutfløjtet, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen hyldede Mathias Kvistgaarden og pegede på, at Brøndby er et langt bedre hold, når den ofte skadesramte angriber er med.
Her skar Thomas Gravesen ind og påpegede en anden faktor.
– Det bliver også meget bedre, når de er underdogs! Når Brøndby ikke har det der pres med, at de skal ud at vinde og de skal ud og gøre noget, så bliver Brøndby også et helt andet hold, og vi ser også i dag, at Brøndbys hold er trukket meget langt tilbage på banen.
– De har gjort det sikkert og de skal ikke bagud, for så kommer de gamle tanker og de gamle ting op i hovedet på dem. Så det vi ser fra Brøndby i dag er måske det nye Frederik Birk 2.0, lød det fra Thomas Gravesen, med henblik på, at Brøndby-mandskabet altså havde stor succes med en lidt mere kontrolleret tilgang.
‘Graver’ blev herefter spurgt, om dagens kamp i Herning var et stort skridt i den rigtige retning for Frederik Birk i forhold til at opnå det, han gerne vil opnå rent taktisk med Brøndby-mandskabet.
– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk, det her, for det her er ikke det, som Frederik Birk gav udryk for, at han ville i starten ude på Vestegnen. Vi ser et Brøndby-hold, der beskytter sig selv meget mere, end Frederik Birk rigtig gerne vil med sin offensive tilgang til fodbold.
– Vi ser en Jacob Rasmussen finde sig meget bedre til rette i den måde, der bliver spillet på i dag, hvilket gør, at Brøndby bliver et omstillingshold, som de også var med Mikael Uhre tidligere. Og det fungerer bedre for den her gruppe spillere end at være oppe og presse. For da var de hullede som en si nede bagi, lød svaret her fra Viaplay-eksperten.
Brøndbys næste kamp er mandag den 7. april, hvor AGF gæster Brøndby Stadion.
Ender Brøndby med medaljer i denne sæson?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Haiti – Skotland
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE