– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk

Det passer Brøndby-holdet langt bedre at spille på omstillinger end at skulle presse højt, lyder vurderingen fra Thomas Gravesen.



Efter en række sløje resultater i de sidste kampe af Superligaens grundspil fik Brøndby søndag en drømmestart på Mesterskabsspillet, da de blå-gule vandt 2-0 på udebane mod mestrene fra FC Midtjylland.

I Viaplay-studiet blev kampen analyseret efter slutfløjtet, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen hyldede Mathias Kvistgaarden og pegede på, at Brøndby er et langt bedre hold, når den ofte skadesramte angriber er med.

Her skar Thomas Gravesen ind og påpegede en anden faktor.

– Det bliver også meget bedre, når de er underdogs! Når Brøndby ikke har det der pres med, at de skal ud at vinde og de skal ud og gøre noget, så bliver Brøndby også et helt andet hold, og vi ser også i dag, at Brøndbys hold er trukket meget langt tilbage på banen.

– De har gjort det sikkert og de skal ikke bagud, for så kommer de gamle tanker og de gamle ting op i hovedet på dem. Så det vi ser fra Brøndby i dag er måske det nye Frederik Birk 2.0, lød det fra Thomas Gravesen, med henblik på, at Brøndby-mandskabet altså havde stor succes med en lidt mere kontrolleret tilgang.

‘Graver’ blev herefter spurgt, om dagens kamp i Herning var et stort skridt i den rigtige retning for Frederik Birk i forhold til at opnå det, han gerne vil opnå rent taktisk med Brøndby-mandskabet.

– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk, det her, for det her er ikke det, som Frederik Birk gav udryk for, at han ville i starten ude på Vestegnen. Vi ser et Brøndby-hold, der beskytter sig selv meget mere, end Frederik Birk rigtig gerne vil med sin offensive tilgang til fodbold.

– Vi ser en Jacob Rasmussen finde sig meget bedre til rette i den måde, der bliver spillet på i dag, hvilket gør, at Brøndby bliver et omstillingshold, som de også var med Mikael Uhre tidligere. Og det fungerer bedre for den her gruppe spillere end at være oppe og presse. For da var de hullede som en si nede bagi, lød svaret her fra Viaplay-eksperten.

Brøndbys næste kamp er mandag den 7. april, hvor AGF gæster Brøndby Stadion.

Ender Brøndby med medaljer i denne sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente