Efter en række sløje resultater i de sidste kampe af Superligaens grundspil fik Brøndby søndag en drømmestart på Mesterskabsspillet, da de blå-gule vandt 2-0 på udebane mod mestrene fra FC Midtjylland.
I Viaplay-studiet blev kampen analyseret efter slutfløjtet, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen hyldede Mathias Kvistgaarden og pegede på, at Brøndby er et langt bedre hold, når den ofte skadesramte angriber er med.
Her skar Thomas Gravesen ind og påpegede en anden faktor.
– Det bliver også meget bedre, når de er underdogs! Når Brøndby ikke har det der pres med, at de skal ud at vinde og de skal ud og gøre noget, så bliver Brøndby også et helt andet hold, og vi ser også i dag, at Brøndbys hold er trukket meget langt tilbage på banen.
– De har gjort det sikkert og de skal ikke bagud, for så kommer de gamle tanker og de gamle ting op i hovedet på dem. Så det vi ser fra Brøndby i dag er måske det nye Frederik Birk 2.0, lød det fra Thomas Gravesen, med henblik på, at Brøndby-mandskabet altså havde stor succes med en lidt mere kontrolleret tilgang.
‘Graver’ blev herefter spurgt, om dagens kamp i Herning var et stort skridt i den rigtige retning for Frederik Birk i forhold til at opnå det, han gerne vil opnå rent taktisk med Brøndby-mandskabet.
– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk, det her, for det her er ikke det, som Frederik Birk gav udryk for, at han ville i starten ude på Vestegnen. Vi ser et Brøndby-hold, der beskytter sig selv meget mere, end Frederik Birk rigtig gerne vil med sin offensive tilgang til fodbold.
– Vi ser en Jacob Rasmussen finde sig meget bedre til rette i den måde, der bliver spillet på i dag, hvilket gør, at Brøndby bliver et omstillingshold, som de også var med Mikael Uhre tidligere. Og det fungerer bedre for den her gruppe spillere end at være oppe og presse. For da var de hullede som en si nede bagi, lød svaret her fra Viaplay-eksperten.
Brøndbys næste kamp er mandag den 7. april, hvor AGF gæster Brøndby Stadion.
Ender Brøndby med medaljer i denne sæson?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
AVIS
‘Det er slut’
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
NYHEDER