– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk

Det passer Brøndby-holdet langt bedre at spille på omstillinger end at skulle presse højt, lyder vurderingen fra Thomas Gravesen.



Efter en række sløje resultater i de sidste kampe af Superligaens grundspil fik Brøndby søndag en drømmestart på Mesterskabsspillet, da de blå-gule vandt 2-0 på udebane mod mestrene fra FC Midtjylland.

I Viaplay-studiet blev kampen analyseret efter slutfløjtet, hvor ekspert Kenneth Emil Petersen hyldede Mathias Kvistgaarden og pegede på, at Brøndby er et langt bedre hold, når den ofte skadesramte angriber er med.

Her skar Thomas Gravesen ind og påpegede en anden faktor.

– Det bliver også meget bedre, når de er underdogs! Når Brøndby ikke har det der pres med, at de skal ud at vinde og de skal ud og gøre noget, så bliver Brøndby også et helt andet hold, og vi ser også i dag, at Brøndbys hold er trukket meget langt tilbage på banen.

– De har gjort det sikkert og de skal ikke bagud, for så kommer de gamle tanker og de gamle ting op i hovedet på dem. Så det vi ser fra Brøndby i dag er måske det nye Frederik Birk 2.0, lød det fra Thomas Gravesen, med henblik på, at Brøndby-mandskabet altså havde stor succes med en lidt mere kontrolleret tilgang.

‘Graver’ blev herefter spurgt, om dagens kamp i Herning var et stort skridt i den rigtige retning for Frederik Birk i forhold til at opnå det, han gerne vil opnå rent taktisk med Brøndby-mandskabet.

– Det var et skridt tilbage for Frederik Birk, det her, for det her er ikke det, som Frederik Birk gav udryk for, at han ville i starten ude på Vestegnen. Vi ser et Brøndby-hold, der beskytter sig selv meget mere, end Frederik Birk rigtig gerne vil med sin offensive tilgang til fodbold.

– Vi ser en Jacob Rasmussen finde sig meget bedre til rette i den måde, der bliver spillet på i dag, hvilket gør, at Brøndby bliver et omstillingshold, som de også var med Mikael Uhre tidligere. Og det fungerer bedre for den her gruppe spillere end at være oppe og presse. For da var de hullede som en si nede bagi, lød svaret her fra Viaplay-eksperten.

Brøndbys næste kamp er mandag den 7. april, hvor AGF gæster Brøndby Stadion.

Ender Brøndby med medaljer i denne sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby IF – AGF

Randers FC – OB

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

City holder liv i mesterskabsdrømmen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Barcelona – Real Madrid