Brøndby kæmpede sig med næb og kløer til en vital sejr mod FC Midtjylland i kampen om det danske mesterskab.
Yuito Suzuki blev med sine to flotte langskudsmål naturligvis det helt store samtaleemne efter opgøret, og ifølge keeper Patrick Pentz var dagens store præstation fra japaneren blot et resultat af hans fremragende form på det sidste.
– Han spillede med alt den selvtillid, han havde fået samlet sammen fra de sidste par kampe, og du kunne man se på hver berøring, han havde på bolden. Ja, det var bare helt sindssygt, hvordan han håndterede bolden, og hvordan han håndterede vanskellige situationer, han befandt sig i, fortæller Pentz til Viaplay.
Den østrigske keeper har været en stor gevinst for Brøndby i jagten på det danske mesterskab, og selvom han påny stod en næsten fejlfri kamp, var det ikke fordi, at han var synderligt imponeret over præstationen, der kunne have været bedre.
Alligevel siger det noget om, hvor klubben står i øjeblikket, mener han.
– Det var ikke vores bedste kamp på banen, men vi formår stadig at vinde den. Jes synes, at det viser mentaliteten her i klubben og fra vores fans. Du kan se hvor vigtige vores fans er for os i det sidste kvarter i kampe, hvor vi skulle forsvare et resultat. Jeg er glad for at være her, og nu skal vi bare nyde det.
Med sejren kravler Brøndby alene på førstepladsen i Superligaen med tre point ned til nærmest forfølger fra netop FC Midtjylland, der led et alvorligt knæk på deres mesterskabsdrømme med nederlaget.
Sæsonen er dog langt fra færdig endnu, og meget kan stadig nå at ske. Allerede den 5.maj kan ulvene fra Heden hente revanche, når de hjemme i egen hule får besøg af dagens overmænd fra Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE