Brøndby kæmpede sig med næb og kløer til en vital sejr mod FC Midtjylland i kampen om det danske mesterskab.
Yuito Suzuki blev med sine to flotte langskudsmål naturligvis det helt store samtaleemne efter opgøret, og ifølge keeper Patrick Pentz var dagens store præstation fra japaneren blot et resultat af hans fremragende form på det sidste.
– Han spillede med alt den selvtillid, han havde fået samlet sammen fra de sidste par kampe, og du kunne man se på hver berøring, han havde på bolden. Ja, det var bare helt sindssygt, hvordan han håndterede bolden, og hvordan han håndterede vanskellige situationer, han befandt sig i, fortæller Pentz til Viaplay.
Den østrigske keeper har været en stor gevinst for Brøndby i jagten på det danske mesterskab, og selvom han påny stod en næsten fejlfri kamp, var det ikke fordi, at han var synderligt imponeret over præstationen, der kunne have været bedre.
Alligevel siger det noget om, hvor klubben står i øjeblikket, mener han.
– Det var ikke vores bedste kamp på banen, men vi formår stadig at vinde den. Jes synes, at det viser mentaliteten her i klubben og fra vores fans. Du kan se hvor vigtige vores fans er for os i det sidste kvarter i kampe, hvor vi skulle forsvare et resultat. Jeg er glad for at være her, og nu skal vi bare nyde det.
Med sejren kravler Brøndby alene på førstepladsen i Superligaen med tre point ned til nærmest forfølger fra netop FC Midtjylland, der led et alvorligt knæk på deres mesterskabsdrømme med nederlaget.
Sæsonen er dog langt fra færdig endnu, og meget kan stadig nå at ske. Allerede den 5.maj kan ulvene fra Heden hente revanche, når de hjemme i egen hule får besøg af dagens overmænd fra Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
NYHEDER