– Det var vel alt, Neestrup håbede på

Theo Sander modtager stor ros i Tipsbladet-programmet ‘Verdens Lækreste Superliga’, efter sin indsats søndag aften for FC København.



De fleste var nok ved at falde ned af stolen, da de så, at Jacob Neestrup havde valgt Theo Sander til at starte i kassen for FCK i udekampen mod AGF.

Beslutningen om at bænke Nathan Trott til fordel for den unge danske keeper viste sig at være en fin beslutning, da den 19-årige Theo Sander spillede en fremragende kamp.

Derfor var han også et af de store temaer i den helt nye udgave af Tipsbladet-programmet ‘Verdens Lækreste Superliga’, hvor den tidligere FC København-målmand Jesper Christiansen ikke kunne holde sin begejstring for Theo Sander tilbage.

– Han spiller en solid kamp og har to rigtig gode redninger på Tobias Bech og et hovedstød. Han er lige lidt på mellemhånd et par gange, men det hænger også sammen med lidt kamperfaring. Alt i alt kan man dog ikke sætte en finger på det. Det var vel alt, Neestrup håbede på at få ud af ham.

Udskiftningen inde i målet var i sidste ende ikke noget, der kom bag på den tidligere danske landsholdskeeper.

– Jeg så Neestrups interview efter den seneste kamp, hvor han var ved at brænde helt af. Han kæmpede meget for ikke at gøre det, og han var træt af alle de personlige fejl.  

– Der tænkte jeg: ‘Kunne det være nu, at han tager det valg?’ Også for at beskytte Trott, selvom det er ham, de satser på. Han har hængt med hovedet og har ikke virket fuld af selvtillid. Så jeg synes, det er en stærk beslutning at tage det valg og proppe ham ind.

Det mest overraskende for Jesper Christiansen var næsten, at det netop var Theo Sander, der fik chancen i buret for københavnerne.

– Hvor er Alex Runarsson henne, hvorfor er han ikke i spil? Han var vel andenmålmand, men nu ligner det, at han aldrig kommer til at spille i FCK. 

Du kan se hele programmet i videoen ovenfor artiklen.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Paraguay – Australien

Kap Verde – Saudi-Arabien

De er enige med Mathias Jensen

Tyrkiet – USA

Tunesien – Holland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Egypten – Iran

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Skylder FC København penge – straffes hårdt

New Zealand – Belgien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

VM i tal: Så vildt har det været



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb