De fleste var nok ved at falde ned af stolen, da de så, at Jacob Neestrup havde valgt Theo Sander til at starte i kassen for FCK i udekampen mod AGF.
Beslutningen om at bænke Nathan Trott til fordel for den unge danske keeper viste sig at være en fin beslutning, da den 19-årige Theo Sander spillede en fremragende kamp.
Derfor var han også et af de store temaer i den helt nye udgave af Tipsbladet-programmet ‘Verdens Lækreste Superliga’, hvor den tidligere FC København-målmand Jesper Christiansen ikke kunne holde sin begejstring for Theo Sander tilbage.
– Han spiller en solid kamp og har to rigtig gode redninger på Tobias Bech og et hovedstød. Han er lige lidt på mellemhånd et par gange, men det hænger også sammen med lidt kamperfaring. Alt i alt kan man dog ikke sætte en finger på det. Det var vel alt, Neestrup håbede på at få ud af ham.
Udskiftningen inde i målet var i sidste ende ikke noget, der kom bag på den tidligere danske landsholdskeeper.
– Jeg så Neestrups interview efter den seneste kamp, hvor han var ved at brænde helt af. Han kæmpede meget for ikke at gøre det, og han var træt af alle de personlige fejl.
– Der tænkte jeg: ‘Kunne det være nu, at han tager det valg?’ Også for at beskytte Trott, selvom det er ham, de satser på. Han har hængt med hovedet og har ikke virket fuld af selvtillid. Så jeg synes, det er en stærk beslutning at tage det valg og proppe ham ind.
Det mest overraskende for Jesper Christiansen var næsten, at det netop var Theo Sander, der fik chancen i buret for københavnerne.
– Hvor er Alex Runarsson henne, hvorfor er han ikke i spil? Han var vel andenmålmand, men nu ligner det, at han aldrig kommer til at spille i FCK.
Du kan se hele programmet i videoen ovenfor artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
MEDIE