De fleste var nok ved at falde ned af stolen, da de så, at Jacob Neestrup havde valgt Theo Sander til at starte i kassen for FCK i udekampen mod AGF.
Beslutningen om at bænke Nathan Trott til fordel for den unge danske keeper viste sig at være en fin beslutning, da den 19-årige Theo Sander spillede en fremragende kamp.
Derfor var han også et af de store temaer i den helt nye udgave af Tipsbladet-programmet ‘Verdens Lækreste Superliga’, hvor den tidligere FC København-målmand Jesper Christiansen ikke kunne holde sin begejstring for Theo Sander tilbage.
– Han spiller en solid kamp og har to rigtig gode redninger på Tobias Bech og et hovedstød. Han er lige lidt på mellemhånd et par gange, men det hænger også sammen med lidt kamperfaring. Alt i alt kan man dog ikke sætte en finger på det. Det var vel alt, Neestrup håbede på at få ud af ham.
Udskiftningen inde i målet var i sidste ende ikke noget, der kom bag på den tidligere danske landsholdskeeper.
– Jeg så Neestrups interview efter den seneste kamp, hvor han var ved at brænde helt af. Han kæmpede meget for ikke at gøre det, og han var træt af alle de personlige fejl.
– Der tænkte jeg: ‘Kunne det være nu, at han tager det valg?’ Også for at beskytte Trott, selvom det er ham, de satser på. Han har hængt med hovedet og har ikke virket fuld af selvtillid. Så jeg synes, det er en stærk beslutning at tage det valg og proppe ham ind.
Det mest overraskende for Jesper Christiansen var næsten, at det netop var Theo Sander, der fik chancen i buret for københavnerne.
– Hvor er Alex Runarsson henne, hvorfor er han ikke i spil? Han var vel andenmålmand, men nu ligner det, at han aldrig kommer til at spille i FCK.
Du kan se hele programmet i videoen ovenfor artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
Her kan du se FC Polissya mod FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Her kan du se de danske hold i Europa
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
LIVE: Bo Svensson sender profil på bænken
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL