De fleste var nok ved at falde ned af stolen, da de så, at Jacob Neestrup havde valgt Theo Sander til at starte i kassen for FCK i udekampen mod AGF.
Beslutningen om at bænke Nathan Trott til fordel for den unge danske keeper viste sig at være en fin beslutning, da den 19-årige Theo Sander spillede en fremragende kamp.
Derfor var han også et af de store temaer i den helt nye udgave af Tipsbladet-programmet ‘Verdens Lækreste Superliga’, hvor den tidligere FC København-målmand Jesper Christiansen ikke kunne holde sin begejstring for Theo Sander tilbage.
– Han spiller en solid kamp og har to rigtig gode redninger på Tobias Bech og et hovedstød. Han er lige lidt på mellemhånd et par gange, men det hænger også sammen med lidt kamperfaring. Alt i alt kan man dog ikke sætte en finger på det. Det var vel alt, Neestrup håbede på at få ud af ham.
Udskiftningen inde i målet var i sidste ende ikke noget, der kom bag på den tidligere danske landsholdskeeper.
– Jeg så Neestrups interview efter den seneste kamp, hvor han var ved at brænde helt af. Han kæmpede meget for ikke at gøre det, og han var træt af alle de personlige fejl.
– Der tænkte jeg: ‘Kunne det være nu, at han tager det valg?’ Også for at beskytte Trott, selvom det er ham, de satser på. Han har hængt med hovedet og har ikke virket fuld af selvtillid. Så jeg synes, det er en stærk beslutning at tage det valg og proppe ham ind.
Det mest overraskende for Jesper Christiansen var næsten, at det netop var Theo Sander, der fik chancen i buret for københavnerne.
– Hvor er Alex Runarsson henne, hvorfor er han ikke i spil? Han var vel andenmålmand, men nu ligner det, at han aldrig kommer til at spille i FCK.
Du kan se hele programmet i videoen ovenfor artiklen.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Colombia – Ghana
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Her kan man se La Liga fremover
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT