De fleste var nok ved at falde ned af stolen, da de så, at Jacob Neestrup havde valgt Theo Sander til at starte i kassen for FCK i udekampen mod AGF.
Beslutningen om at bænke Nathan Trott til fordel for den unge danske keeper viste sig at være en fin beslutning, da den 19-årige Theo Sander spillede en fremragende kamp.
Derfor var han også et af de store temaer i den helt nye udgave af Tipsbladet-programmet ‘Verdens Lækreste Superliga’, hvor den tidligere FC København-målmand Jesper Christiansen ikke kunne holde sin begejstring for Theo Sander tilbage.
– Han spiller en solid kamp og har to rigtig gode redninger på Tobias Bech og et hovedstød. Han er lige lidt på mellemhånd et par gange, men det hænger også sammen med lidt kamperfaring. Alt i alt kan man dog ikke sætte en finger på det. Det var vel alt, Neestrup håbede på at få ud af ham.
Udskiftningen inde i målet var i sidste ende ikke noget, der kom bag på den tidligere danske landsholdskeeper.
– Jeg så Neestrups interview efter den seneste kamp, hvor han var ved at brænde helt af. Han kæmpede meget for ikke at gøre det, og han var træt af alle de personlige fejl.
– Der tænkte jeg: ‘Kunne det være nu, at han tager det valg?’ Også for at beskytte Trott, selvom det er ham, de satser på. Han har hængt med hovedet og har ikke virket fuld af selvtillid. Så jeg synes, det er en stærk beslutning at tage det valg og proppe ham ind.
Det mest overraskende for Jesper Christiansen var næsten, at det netop var Theo Sander, der fik chancen i buret for københavnerne.
– Hvor er Alex Runarsson henne, hvorfor er han ikke i spil? Han var vel andenmålmand, men nu ligner det, at han aldrig kommer til at spille i FCK.
Du kan se hele programmet i videoen ovenfor artiklen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Harry Maguire i chok
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TRANSFER