BRØNDBY (Tipsbladet): Det går sjældent stille for sig, når Brøndby IF og AGF tørner sammen, som de gør mandag aften.
Og særligt i sidste sæson gik bølgerne flere gange højt mellem holdene.
I pokalturneringen besejrede AGF således Brøndby IF, hvilket medførte en ordkrig mellem holdenes cheftrænere, Uwe Rösler og Jesper Sørensen. Siden vandt AGF sæsonens sidste kamp på Brøndby Stadion, hvilket kostede de blå-gule mesterskabet.
Nu møder de hinanden igen, og Brøndby skal forsøge at hente vigtige point på udebane i Aarhus. Noget, forsvarsspilleren Jordi Vanlerberghe har tro på, at Brøndby kan.
– Det er altid en svær kamp, men vi skal fokusere på os selv. Hvis vi præsterer som mod Midtjylland, hvor det var en komplet præstation af gruppen og alle rammer niveau, kan vi være konkurrencedygtige alle vegne.
– Vi skal bare fokusere på os selv og være 100 procent klar, for det vil give os en god chance, siger Jordi Vanlerberghe til Tipsbladet og den fremmødte presse efter fredagens træning.
– Vi har haft nogle kampe mod AGF, som ikke har været gode. Jeg var her ikke, men hvis jeg husker rigtigt, sendte de os ud af pokalen sidste efterår, og alle kan huske den sidste kamp i sidste sæson, hvor vi spillede hjemme.
– Men det er, hvad det er. Vi skal håndtere det som enhver anden kamp og ikke lade os rive med og have fokus på fortiden. Det er en ny kamp.
Er der en form for hævnlyst efter sidste sæson?
– Det forsvinder lidt med tiden for mit vedkommende. Selvfølgelig vil man vinde de her kampe, men det giver os ikke sidste års mesterskab. Nu handler det om den her sæson og at komme frem i tabellen nu, siger Jordi Vanlerberghe og tilføjer:
– Selvfølgelig gjorde det ondt sidste år, og det vil stadig gøre ondt om 10 år, fordi det var en must-win kamp og vi præsterede ikke, men nu skal vi se fremad.
‘Det kan ændre sig hvert sekund’
Når Brøndby går på banen i Aarhus er det mod Superligaens mest scorende hold i denne sæson, AGF med 25 fuldtræffere i 11 kampe.
Det lyder umiddelbart ildevarslende for Brøndby, der har haft deres forsvarskvaler i denne sæson, men lige før landskampspausen formåede Brøndby at holde FC Midtjylland helt fra fadet i en 2-0-sejr.
Den sejr faldet på et tørt sted ovenpå en periode med skuffende resultater og et hullet forsvar, men det har Jordi Vanlerberghe ikke ladet sig gå på af.
– Det ændrer sig altid hurtigt. Det, jeg har lært i årenes løb, er, at man ikke skal være for negativ, når det går dårligt, og heller ikke for positiv, når det går godt, for det kan ændre sig hvert sekund. Det er vigtigt, at vi reagerede mod Midtjylland, fordi vi havde brug for en reaktion. Nu skal vi fortsætte den gode vibe, siger han.
Brøndby IF og AGF spiller mandag klokken 19.00. Formår de blå-gule at vinde, overhaler de århusianerne i tabellen.
LIVE
LIVE: Topspiller færdig
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER