BRØNDBY (Tipsbladet): Det går sjældent stille for sig, når Brøndby IF og AGF tørner sammen, som de gør mandag aften.
Og særligt i sidste sæson gik bølgerne flere gange højt mellem holdene.
I pokalturneringen besejrede AGF således Brøndby IF, hvilket medførte en ordkrig mellem holdenes cheftrænere, Uwe Rösler og Jesper Sørensen. Siden vandt AGF sæsonens sidste kamp på Brøndby Stadion, hvilket kostede de blå-gule mesterskabet.
Nu møder de hinanden igen, og Brøndby skal forsøge at hente vigtige point på udebane i Aarhus. Noget, forsvarsspilleren Jordi Vanlerberghe har tro på, at Brøndby kan.
– Det er altid en svær kamp, men vi skal fokusere på os selv. Hvis vi præsterer som mod Midtjylland, hvor det var en komplet præstation af gruppen og alle rammer niveau, kan vi være konkurrencedygtige alle vegne.
– Vi skal bare fokusere på os selv og være 100 procent klar, for det vil give os en god chance, siger Jordi Vanlerberghe til Tipsbladet og den fremmødte presse efter fredagens træning.
– Vi har haft nogle kampe mod AGF, som ikke har været gode. Jeg var her ikke, men hvis jeg husker rigtigt, sendte de os ud af pokalen sidste efterår, og alle kan huske den sidste kamp i sidste sæson, hvor vi spillede hjemme.
– Men det er, hvad det er. Vi skal håndtere det som enhver anden kamp og ikke lade os rive med og have fokus på fortiden. Det er en ny kamp.
Er der en form for hævnlyst efter sidste sæson?
– Det forsvinder lidt med tiden for mit vedkommende. Selvfølgelig vil man vinde de her kampe, men det giver os ikke sidste års mesterskab. Nu handler det om den her sæson og at komme frem i tabellen nu, siger Jordi Vanlerberghe og tilføjer:
– Selvfølgelig gjorde det ondt sidste år, og det vil stadig gøre ondt om 10 år, fordi det var en must-win kamp og vi præsterede ikke, men nu skal vi se fremad.
‘Det kan ændre sig hvert sekund’
Når Brøndby går på banen i Aarhus er det mod Superligaens mest scorende hold i denne sæson, AGF med 25 fuldtræffere i 11 kampe.
Det lyder umiddelbart ildevarslende for Brøndby, der har haft deres forsvarskvaler i denne sæson, men lige før landskampspausen formåede Brøndby at holde FC Midtjylland helt fra fadet i en 2-0-sejr.
Den sejr faldet på et tørt sted ovenpå en periode med skuffende resultater og et hullet forsvar, men det har Jordi Vanlerberghe ikke ladet sig gå på af.
– Det ændrer sig altid hurtigt. Det, jeg har lært i årenes løb, er, at man ikke skal være for negativ, når det går dårligt, og heller ikke for positiv, når det går godt, for det kan ændre sig hvert sekund. Det er vigtigt, at vi reagerede mod Midtjylland, fordi vi havde brug for en reaktion. Nu skal vi fortsætte den gode vibe, siger han.
Brøndby IF og AGF spiller mandag klokken 19.00. Formår de blå-gule at vinde, overhaler de århusianerne i tabellen.
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER