For nylig kunne FC København fortælle, at man siger farvel til klubikon Carlos Zeca til sommer.
Den græske midtbanespiller vender efter seks succesrige sæsoner i hovedstadsklubben hjem til Panathinaikos. Peter Christiansen og kompagni skal derfor til at finde en langsigtet løsning på den midtbaneposition, som Zeca har bestridt de sidste mange år.
Fra klubbens egne rækker har man William Clem, der i den seneste tid er blevet fast mand på Jacob Neestrups holdkort.
Det ville dog ikke undre fodboldekspert Jesper Thygesen, hvis de forsvarende danske mestre skævede til deres konkurrenter for at finde en ny midtbanegeneral. Viaplay-eksperten peger på FC Nordsjællands Jacob Steen Christensen, der har kontraktudløb til sommer.
– Han er lidt foran Clem. Han har 150 kampe, han er kun 21 år. Det er de dygtige til i Nordsjælland, at lade dem få rigtig mange kampe under bæltet, inden de bliver voksne. 'Jaxe', Jacob Steen Christensen, har gang i en rigtig fin sæson. Han er begyndt at tage mere ansvar på bolden. Han har kontraktudløb, han er gratis. Det ville ikke undre mig, hvis FC København henter ham, fortæller han til Viaplay.
Viaplay-kollega og tidligere Superliga-spiller Kenneth Emil Petersen er dog ikke helt enig i Jesper Thygesens analyse.
– Så ville jeg hellere satse på Clem. Han er tre år yngre. 'Jaxe' har gang i en super sæson. Det er der ingen som helst tvivl om. Men ser jeg ham spille i FC København som det næste skridt, det tror jeg simpelthen ikke, fortæller han til Viaplay.
William Clem og FCK skal til 'den gamle hovedstad' på mandag, hvor de møder Viborg i en skæbnesvanger kamp.
Med to kampe tilbage af Superliga-sæsonen ligger 'Løverne' på førstepladsen og kan altså selv afgøre mesterskabet.
I sidste spillerunde møder de Randers på hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED