Diouf: Jeg har ikke været god

Pape Pate Diouf er godt klar over, at han indtil videre ikke har været den forstærkning, han ellers er købt ind som.



FC København hentede i sommerens transfervindue Pape Pate Diouf for 18 millioner kroner i Molde, hvilket gør ham til den dyreste transfer for et dansk hold i sommer.

Med sådan et prisskilt følger der selvfølgelig også kæmpestore forventninger, men senegaleseren har indtil videre haft meget svært ved at indfri dem. Offensivspilleren har haft sit hyr med at finde ind i en rytme på løvernes mandskab, og ofte har det slet ikke kørt for Pape Pate Diouf, der af mange er udråbt som Jesper Grønkjærs direkte afløser.

Og hovedpersonen selv erkender, at han ikke har leveret varen i løbet af de første måneder i den danske hovedstad.

– Jeg har ikke været særlig god indtil nu, det erkender jeg. Men det hele er nyt for mig, og jeg skal vende mig til den nye tilværelse. Når der går noget tid, så skal det nok blive bedre, siger Pape Pate Diouf til sporten.dk.

Naturligvis har den danske sportspresse heller ikke været blege for igen og igen at minde senegaleseren om, at han ikke har været god – blandt andet har Ekstra Bladets klummeskribent Stig Tøfting ytret, at Diouf som han har præsteret indtil videre end ikke har niveau til at spille i Superligaen. Og de mange kritiske ord bider på FC København-spilleren.

– Jeg kan sagtens mærke, at folk er lidt efter mig, men jeg forsøger bare at ignorere det og være professionel, fortæller Pape Pate Diouf.

Pape Pate Diouf har indtil videre scoret et enkelt mål i FCK-trøjen – det faldt, da løverne besejrede HB Køge med 4-2 i fjerde spillerunde.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

FC København interesseret i Jonas Kersken

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Bundesliga-klub enig med dansker

Vil til Premier League – United foran Arsenal

‘De har haft det værste transfervindue’

Randers FC – Silkeborg IF

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: FC København sælger Achouri