FC København hentede i sommerens transfervindue Pape Pate Diouf for 18 millioner kroner i Molde, hvilket gør ham til den dyreste transfer for et dansk hold i sommer.
Med sådan et prisskilt følger der selvfølgelig også kæmpestore forventninger, men senegaleseren har indtil videre haft meget svært ved at indfri dem. Offensivspilleren har haft sit hyr med at finde ind i en rytme på løvernes mandskab, og ofte har det slet ikke kørt for Pape Pate Diouf, der af mange er udråbt som Jesper Grønkjærs direkte afløser.
Og hovedpersonen selv erkender, at han ikke har leveret varen i løbet af de første måneder i den danske hovedstad.
– Jeg har ikke været særlig god indtil nu, det erkender jeg. Men det hele er nyt for mig, og jeg skal vende mig til den nye tilværelse. Når der går noget tid, så skal det nok blive bedre, siger Pape Pate Diouf til sporten.dk.
Naturligvis har den danske sportspresse heller ikke været blege for igen og igen at minde senegaleseren om, at han ikke har været god – blandt andet har Ekstra Bladets klummeskribent Stig Tøfting ytret, at Diouf som han har præsteret indtil videre end ikke har niveau til at spille i Superligaen. Og de mange kritiske ord bider på FC København-spilleren.
– Jeg kan sagtens mærke, at folk er lidt efter mig, men jeg forsøger bare at ignorere det og være professionel, fortæller Pape Pate Diouf.
Pape Pate Diouf har indtil videre scoret et enkelt mål i FCK-trøjen – det faldt, da løverne besejrede HB Køge med 4-2 i fjerde spillerunde.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
LIVE: Danmark – Ukraine
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE