Diouf: Jeg har ikke været god

Pape Pate Diouf er godt klar over, at han indtil videre ikke har været den forstærkning, han ellers er købt ind som.



FC København hentede i sommerens transfervindue Pape Pate Diouf for 18 millioner kroner i Molde, hvilket gør ham til den dyreste transfer for et dansk hold i sommer.

Med sådan et prisskilt følger der selvfølgelig også kæmpestore forventninger, men senegaleseren har indtil videre haft meget svært ved at indfri dem. Offensivspilleren har haft sit hyr med at finde ind i en rytme på løvernes mandskab, og ofte har det slet ikke kørt for Pape Pate Diouf, der af mange er udråbt som Jesper Grønkjærs direkte afløser.

Og hovedpersonen selv erkender, at han ikke har leveret varen i løbet af de første måneder i den danske hovedstad.

– Jeg har ikke været særlig god indtil nu, det erkender jeg. Men det hele er nyt for mig, og jeg skal vende mig til den nye tilværelse. Når der går noget tid, så skal det nok blive bedre, siger Pape Pate Diouf til sporten.dk.

Naturligvis har den danske sportspresse heller ikke været blege for igen og igen at minde senegaleseren om, at han ikke har været god – blandt andet har Ekstra Bladets klummeskribent Stig Tøfting ytret, at Diouf som han har præsteret indtil videre end ikke har niveau til at spille i Superligaen. Og de mange kritiske ord bider på FC København-spilleren.

– Jeg kan sagtens mærke, at folk er lidt efter mig, men jeg forsøger bare at ignorere det og være professionel, fortæller Pape Pate Diouf.

Pape Pate Diouf har indtil videre scoret et enkelt mål i FCK-trøjen – det faldt, da løverne besejrede HB Køge med 4-2 i fjerde spillerunde.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afviser monsterbud på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Her kan man se La Liga fremover

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Jagter stor Liverpool-stjerne

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dialog med Brøndby – er dette prisen?