FC København hentede i sommerens transfervindue Pape Pate Diouf for 18 millioner kroner i Molde, hvilket gør ham til den dyreste transfer for et dansk hold i sommer.
Med sådan et prisskilt følger der selvfølgelig også kæmpestore forventninger, men senegaleseren har indtil videre haft meget svært ved at indfri dem. Offensivspilleren har haft sit hyr med at finde ind i en rytme på løvernes mandskab, og ofte har det slet ikke kørt for Pape Pate Diouf, der af mange er udråbt som Jesper Grønkjærs direkte afløser.
Og hovedpersonen selv erkender, at han ikke har leveret varen i løbet af de første måneder i den danske hovedstad.
– Jeg har ikke været særlig god indtil nu, det erkender jeg. Men det hele er nyt for mig, og jeg skal vende mig til den nye tilværelse. Når der går noget tid, så skal det nok blive bedre, siger Pape Pate Diouf til sporten.dk.
Naturligvis har den danske sportspresse heller ikke været blege for igen og igen at minde senegaleseren om, at han ikke har været god – blandt andet har Ekstra Bladets klummeskribent Stig Tøfting ytret, at Diouf som han har præsteret indtil videre end ikke har niveau til at spille i Superligaen. Og de mange kritiske ord bider på FC København-spilleren.
– Jeg kan sagtens mærke, at folk er lidt efter mig, men jeg forsøger bare at ignorere det og være professionel, fortæller Pape Pate Diouf.
Pape Pate Diouf har indtil videre scoret et enkelt mål i FCK-trøjen – det faldt, da løverne besejrede HB Køge med 4-2 i fjerde spillerunde.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
INTERVIEW