Diouf: Jeg har ikke været god

Pape Pate Diouf er godt klar over, at han indtil videre ikke har været den forstærkning, han ellers er købt ind som.



FC København hentede i sommerens transfervindue Pape Pate Diouf for 18 millioner kroner i Molde, hvilket gør ham til den dyreste transfer for et dansk hold i sommer.

Med sådan et prisskilt følger der selvfølgelig også kæmpestore forventninger, men senegaleseren har indtil videre haft meget svært ved at indfri dem. Offensivspilleren har haft sit hyr med at finde ind i en rytme på løvernes mandskab, og ofte har det slet ikke kørt for Pape Pate Diouf, der af mange er udråbt som Jesper Grønkjærs direkte afløser.

Og hovedpersonen selv erkender, at han ikke har leveret varen i løbet af de første måneder i den danske hovedstad.

– Jeg har ikke været særlig god indtil nu, det erkender jeg. Men det hele er nyt for mig, og jeg skal vende mig til den nye tilværelse. Når der går noget tid, så skal det nok blive bedre, siger Pape Pate Diouf til sporten.dk.

Naturligvis har den danske sportspresse heller ikke været blege for igen og igen at minde senegaleseren om, at han ikke har været god – blandt andet har Ekstra Bladets klummeskribent Stig Tøfting ytret, at Diouf som han har præsteret indtil videre end ikke har niveau til at spille i Superligaen. Og de mange kritiske ord bider på FC København-spilleren.

– Jeg kan sagtens mærke, at folk er lidt efter mig, men jeg forsøger bare at ignorere det og være professionel, fortæller Pape Pate Diouf.

Pape Pate Diouf har indtil videre scoret et enkelt mål i FCK-trøjen – det faldt, da løverne besejrede HB Køge med 4-2 i fjerde spillerunde.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

FC København – Lyngby BK

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Arsenal jagter Spurs-stjerne

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’