Disciplinærinstans forsvarer straf til spyttende Louati

Formanden for Fodboldens Disciplinærinstans forsvarer Imed Louatis straf på to kampes karantæne for at spytte på en modstander.



Fodboldens Disciplinærinstans idømte onsdag Imed Louati fra Hobro IK to spilledages karantæne for at spytte Rezan Corlu fra Lyngby i hovedet i en kamp i sidste uge, men den straf er ikke alle tilfredse med.

Jens Hjortskov, der er formand i Disciplinærinstansen, forsvarer dog straffen over for TV 2 Sport.

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli

Formanden stiller sig uforstående over for kritikken og tilføjer, at Imed Louatis straf desuden er hårdere end tidligere straffe for at spytte på en modstander.

– Vi har tidligere givet én spilledags karantæne til eksempelvis Khalid Boulahrouz (i 2013, red.), og denne gang havner vi på to, fordi det her ikke hører hjemme. Det er begrundelsen. Det er en fordobling i forhold til vores tidligere praksis, og den skærpelse, der ligger i det, er et udtryk for, at alle omstændigheder er taget i betragtning, siger Jens Hjortskov til TV 2 Sport og understreger vigtigheden af, at der er en rød tråd i instansens praksis.

Læs også:Trækker op til Babayan-exit i Hobro: Konkrete bud fra udlandet

Da Imed Louati og Hobro IK ikke skal spille flere kampe i Superligaen i denne sæson, skal angriberen afsone sin straf i starten af næste sæson, hvor Hobro skal spille i NordicBet Ligaen. Selv den 26-årige angriber dog luftet muligheden for at forlade Hobro.

Foruden Imed Louati fik Casper Skovgaard, der er fysisk træner i Lyngby Boldklub, også en karantæne på to kampe for at tage halsgreb på en Hobro-spiller.

Også Rezan Corlu fra Lyngby samt Edgar Babayan og Brandon Onkony fra Hobro skal afsone karantæne i starten af næste sæson. De tre blev således udvist i kampen. 

Læs også:Hobro-angriber regner med skifte: Tror ikke, jeg skal spille 1. division
Læs også:Video: Her bliver Corlu spyttet i ansigtet




LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Spanien – Kap Verde

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Jagter tidligere FCK-stjerne

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han tager hjem fra VM

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Raser over VM-tiltag

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo