Kampen i toppen af Superligaen er utrolig tæt.
Det er nærmest umuligt at spå, om det bliver Brøndby, FC Midtjylland, FC København eller FC Nordsjælland, der kan løfte mesterskabspokalen efter sidste spillerunde.
Både Brøndby og FC København ligger med i toppen af tabellen, men det er ikke alt, der kører på skinner for de to store klubber.
Begge hold har flere store profiler, der ikke helt lever op til forventningerne. I Tipsbladet-podcasten ’Bag Fjendens Linjer' peger Brøndby-fan Nanna Møller Karlsen og FCK-fan Kasper Larsen på tre profiler fra hvert hold, der ikke lever op til forventningerne.
Nanna Møller Karlsen har lavet en top tre bestående af Marko Divkovic, Nicolai Vallys og Rasmus Lauritsen:
– Der var meget tæt, men jeg har valgt at smide Marko Divkovic på førstepladsen. Det er måske lidt hårdt, for jeg synes, han spillede en fin kamp mod FC Midtjylland. FC Midtjylland scorede et mål, hvor han håndterede situationen rigtig dårligt, og det må ikke ske i de her kampe, men han er heldig af at blive reddet af en VAR-offside.
– Han har slidt lidt med det hele foråret, måske også fordi han har haft nogle smerter i hoften, men ham har vi brug for, at hans batterier lige kommer en tur i stikkontakten.
– Så har jeg to runnerups i Nicolai Vallys, der giver sig selv, og Rasmus Lauritsen, der skal have barberet det store defensive blundere af, siger Nanna Møller Karlsen i podcasten.
Kasper Larsens top tre består af profilerne Mohamed Elyounoussi, Diogo Goncalves og Elias Achouri.
– Min førsteplads er lidt paradoksal, for det er den spiller, der startede året allerbedst, og Mohamed Elyounoussi var manden, som vi håbede på, kunne tage tingene hjem for os.
– Han har nu i de sidste to tre kampe, med den i søndags som det største eksempel, været rigtig usynlig. Jeg kunne også se, han var lidt sammenbidt, da han forlod banen i søndags, for var nok godt selv klar over, det ikke sad i skabet.
– Elyounoussi er købt ind som stjernen på holdet, så han skal bidrage med mål, assist og flow i spillet.
– Så har jeg Diogo, som var en skygge af sig selv, da han kom ind, og han har næsten ingen spilletid fået. Han er gået helt i stå. Som i helt i stå. Vi mangler en Diogo i topform.
– Den sidste er der nok nogle, der vil falde ned af stolen over, for det er Superligaens mest assisterende spiller – Elias Achouri. Han falder simpelthen for meget ud af kampene. Der kommer for lidt ud af det af det, han laver. Grunden til at jeg siger det er, at han er en mega god spiller, og han er ’by far’ den spiller med mest x-factor, og derfor kan man godt stille de krav, jeg gør, fortæller han.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED