Disse stjerners formdyk kan sende guldet til FCM

I Tipsbladet-podcasten 'Bag Fjendens Linjer'' peger værterne på, hvilke tre profiler fra Brøndby og FC København, der skal oppe niveauet, hvis guldet skal havne i en af de to klubber.



Kampen i toppen af Superligaen er utrolig tæt.

Det er nærmest umuligt at spå, om det bliver Brøndby, FC Midtjylland, FC København eller FC Nordsjælland, der kan løfte mesterskabspokalen efter sidste spillerunde.

Både Brøndby og FC København ligger med i toppen af tabellen, men det er ikke alt, der kører på skinner for de to store klubber.

Begge hold har flere store profiler, der ikke helt lever op til forventningerne. I Tipsbladet-podcasten ’Bag Fjendens Linjer' peger Brøndby-fan Nanna Møller Karlsen og FCK-fan Kasper Larsen på tre profiler fra hvert hold, der ikke lever op til forventningerne.

Nanna Møller Karlsen har lavet en top tre bestående af Marko Divkovic, Nicolai Vallys og Rasmus Lauritsen:

– Der var meget tæt, men jeg har valgt at smide Marko Divkovic på førstepladsen. Det er måske lidt hårdt, for jeg synes, han spillede en fin kamp mod FC Midtjylland. FC Midtjylland scorede et mål, hvor han håndterede situationen rigtig dårligt, og det må ikke ske i de her kampe, men han er heldig af at blive reddet af en VAR-offside.

– Han har slidt lidt med det hele foråret, måske også fordi han har haft nogle smerter i hoften, men ham har vi brug for, at hans batterier lige kommer en tur i stikkontakten.

– Så har jeg to runnerups i Nicolai Vallys, der giver sig selv, og Rasmus Lauritsen, der skal have barberet det store defensive blundere af, siger Nanna Møller Karlsen i podcasten.

Kasper Larsens top tre består af profilerne Mohamed Elyounoussi, Diogo Goncalves og Elias Achouri.

– Min førsteplads er lidt paradoksal, for det er den spiller, der startede året allerbedst, og Mohamed Elyounoussi var manden, som vi håbede på, kunne tage tingene hjem for os.

– Han har nu i de sidste to tre kampe, med den i søndags som det største eksempel, været rigtig usynlig. Jeg kunne også se, han var lidt sammenbidt, da han forlod banen i søndags, for var nok godt selv klar over, det ikke sad i skabet.

– Elyounoussi er købt ind som stjernen på holdet, så han skal bidrage med mål, assist og flow i spillet.

– Så har jeg Diogo, som var en skygge af sig selv, da han kom ind, og han har næsten ingen spilletid fået. Han er gået helt i stå. Som i helt i stå. Vi mangler en Diogo i topform.

– Den sidste er der nok nogle, der vil falde ned af stolen over, for det er Superligaens mest assisterende spiller – Elias Achouri. Han falder simpelthen for meget ud af kampene. Der kommer for lidt ud af det af det, han laver. Grunden til at jeg siger det er, at han er en mega god spiller, og han er ’by far’ den spiller med mest x-factor, og derfor kan man godt stille de krav, jeg gør, fortæller han.

Podcasten kan høres i sin helhed ved at klikke her.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

I svime over Oscar Schwartau

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Store navne kan forlade Brøndby IF

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

Intet aftryk!