Kampen i toppen af Superligaen er utrolig tæt.
Det er nærmest umuligt at spå, om det bliver Brøndby, FC Midtjylland, FC København eller FC Nordsjælland, der kan løfte mesterskabspokalen efter sidste spillerunde.
Både Brøndby og FC København ligger med i toppen af tabellen, men det er ikke alt, der kører på skinner for de to store klubber.
Begge hold har flere store profiler, der ikke helt lever op til forventningerne. I Tipsbladet-podcasten ’Bag Fjendens Linjer' peger Brøndby-fan Nanna Møller Karlsen og FCK-fan Kasper Larsen på tre profiler fra hvert hold, der ikke lever op til forventningerne.
Nanna Møller Karlsen har lavet en top tre bestående af Marko Divkovic, Nicolai Vallys og Rasmus Lauritsen:
– Der var meget tæt, men jeg har valgt at smide Marko Divkovic på førstepladsen. Det er måske lidt hårdt, for jeg synes, han spillede en fin kamp mod FC Midtjylland. FC Midtjylland scorede et mål, hvor han håndterede situationen rigtig dårligt, og det må ikke ske i de her kampe, men han er heldig af at blive reddet af en VAR-offside.
– Han har slidt lidt med det hele foråret, måske også fordi han har haft nogle smerter i hoften, men ham har vi brug for, at hans batterier lige kommer en tur i stikkontakten.
– Så har jeg to runnerups i Nicolai Vallys, der giver sig selv, og Rasmus Lauritsen, der skal have barberet det store defensive blundere af, siger Nanna Møller Karlsen i podcasten.
Kasper Larsens top tre består af profilerne Mohamed Elyounoussi, Diogo Goncalves og Elias Achouri.
– Min førsteplads er lidt paradoksal, for det er den spiller, der startede året allerbedst, og Mohamed Elyounoussi var manden, som vi håbede på, kunne tage tingene hjem for os.
– Han har nu i de sidste to tre kampe, med den i søndags som det største eksempel, været rigtig usynlig. Jeg kunne også se, han var lidt sammenbidt, da han forlod banen i søndags, for var nok godt selv klar over, det ikke sad i skabet.
– Elyounoussi er købt ind som stjernen på holdet, så han skal bidrage med mål, assist og flow i spillet.
– Så har jeg Diogo, som var en skygge af sig selv, da han kom ind, og han har næsten ingen spilletid fået. Han er gået helt i stå. Som i helt i stå. Vi mangler en Diogo i topform.
– Den sidste er der nok nogle, der vil falde ned af stolen over, for det er Superligaens mest assisterende spiller – Elias Achouri. Han falder simpelthen for meget ud af kampene. Der kommer for lidt ud af det af det, han laver. Grunden til at jeg siger det er, at han er en mega god spiller, og han er ’by far’ den spiller med mest x-factor, og derfor kan man godt stille de krav, jeg gør, fortæller han.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Brøndby-duo skal væk

‘En dyr fejl’

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Det kan ende helt galt

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vil af med Sory Kaba

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

FC København-handel er gået i hårdknude

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

FCK-retur droppet

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Afvist af United

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Giver grønt lys til stor transfer

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’