Fredag forlængede Sundheds- og Ældreministeriet loven, der tillader superligaklubberne at have mere end 500 mennesker på stadion til 1. november.
Dermed får klubberne i første omgang ikke lov til at fylde stadionerne mere, end man fik lov til den 1. juli, da særloven trådte i kraft.
Det ærgrer Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen. Han håber på, at denne uges dialog mellem sektorpartnerskaberne fører til en ordning, hvor flere tilskuere på stadioner bliver tilladt forud for superligastarten 11. september.
– Vi tænker, at forlængelsen af den nuværende ordning er en nødforanstaltning, der er taget, så superligaklubberne trods alt kan komme i gang på det tidligere besluttede grundlag.
– Men vi tænker også, at vi forsvarligt kan øge og operere med noget, der ligner fuld kapacitet på vores stadioner, siger han.
Claus Thomsen er positivt stemt over for de udmeldinger, politikerne kom med fredag oven på fase fire-forhandlingerne, som han mener, lagde op til en højere tilskuerkapacitet på de danske stadioner.
Han synes derudover, at klubberne i juli viste, at man sagtens kan håndtere flere tilskuerne på stadion.
Direktøren peger på, at der ikke blev registreret et eneste tilfælde af corona hos nogen, der var til superligafodbold i sidste sæson, efter at ordningen trådte i kraft.
– Desuden er der identifikation på stadion, så vi ved, hvor alle sidder. Skulle der komme et smittetilfælde, kan vi derfor også hjælpe med at opspore smittekæder, tilføjer han.
Reglerne i sin nuværende form betyder blandt andet, at der skal være en meter mellem hver tilskuer, alle skal som udgangspunkt sidde ned, og der må maksimalt være 500 tilskuere i hver af de adskilte sektioner, som stadion skal være opdelt i med egne ind- og udgange.
Det betyder, at Danmarks største stadion, Parken, kan lukke omkring 12.000 tilskuere ind, mens Brøndby og AGF må lukke omkring 8000 ind. Et mindre stadion som FC Nordsjællands må have omkring 3500 tilskuere.
Særreglerne for 3F Superligaen stod oprindeligt til at ophøre 1. september, men de er altså nu forlænget til 1. november.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Nu klager FC Barcelona igen
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
OB siger farvel til seks spillere
