Divisionsforeningen: Vi kan forsvarligt fylde stadions

Superligaen kan godt håndtere flere tilskuere end den forlængede aftale tillader, mener Divisionsforeningen.



Fredag forlængede Sundheds- og Ældreministeriet loven, der tillader superligaklubberne at have mere end 500 mennesker på stadion til 1. november.

Dermed får klubberne i første omgang ikke lov til at fylde stadionerne mere, end man fik lov til den 1. juli, da særloven trådte i kraft.

Det ærgrer Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen. Han håber på, at denne uges dialog mellem sektorpartnerskaberne fører til en ordning, hvor flere tilskuere på stadioner bliver tilladt forud for superligastarten 11. september.

– Vi tænker, at forlængelsen af den nuværende ordning er en nødforanstaltning, der er taget, så superligaklubberne trods alt kan komme i gang på det tidligere besluttede grundlag.

– Men vi tænker også, at vi forsvarligt kan øge og operere med noget, der ligner fuld kapacitet på vores stadioner, siger han.

Claus Thomsen er positivt stemt over for de udmeldinger, politikerne kom med fredag oven på fase fire-forhandlingerne, som han mener, lagde op til en højere tilskuerkapacitet på de danske stadioner.

Han synes derudover, at klubberne i juli viste, at man sagtens kan håndtere flere tilskuerne på stadion.

Direktøren peger på, at der ikke blev registreret et eneste tilfælde af corona hos nogen, der var til superligafodbold i sidste sæson, efter at ordningen trådte i kraft.

– Desuden er der identifikation på stadion, så vi ved, hvor alle sidder. Skulle der komme et smittetilfælde, kan vi derfor også hjælpe med at opspore smittekæder, tilføjer han.

Reglerne i sin nuværende form betyder blandt andet, at der skal være en meter mellem hver tilskuer, alle skal som udgangspunkt sidde ned, og der må maksimalt være 500 tilskuere i hver af de adskilte sektioner, som stadion skal være opdelt i med egne ind- og udgange.

Det betyder, at Danmarks største stadion, Parken, kan lukke omkring 12.000 tilskuere ind, mens Brøndby og AGF må lukke omkring 8000 ind. Et mindre stadion som FC Nordsjællands må have omkring 3500 tilskuere.

Særreglerne for 3F Superligaen stod oprindeligt til at ophøre 1. september, men de er altså nu forlænget til 1. november.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

– Et kanon sted for ham



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

– Det er ikke rigtig min beslutning

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Tidligere FC København-angriber skifter klub

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Nørgaard kommenterer exitrygte

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie