Fredag forlængede Sundheds- og Ældreministeriet loven, der tillader superligaklubberne at have mere end 500 mennesker på stadion til 1. november.
Dermed får klubberne i første omgang ikke lov til at fylde stadionerne mere, end man fik lov til den 1. juli, da særloven trådte i kraft.
Det ærgrer Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen. Han håber på, at denne uges dialog mellem sektorpartnerskaberne fører til en ordning, hvor flere tilskuere på stadioner bliver tilladt forud for superligastarten 11. september.
– Vi tænker, at forlængelsen af den nuværende ordning er en nødforanstaltning, der er taget, så superligaklubberne trods alt kan komme i gang på det tidligere besluttede grundlag.
– Men vi tænker også, at vi forsvarligt kan øge og operere med noget, der ligner fuld kapacitet på vores stadioner, siger han.
Claus Thomsen er positivt stemt over for de udmeldinger, politikerne kom med fredag oven på fase fire-forhandlingerne, som han mener, lagde op til en højere tilskuerkapacitet på de danske stadioner.
Han synes derudover, at klubberne i juli viste, at man sagtens kan håndtere flere tilskuerne på stadion.
Direktøren peger på, at der ikke blev registreret et eneste tilfælde af corona hos nogen, der var til superligafodbold i sidste sæson, efter at ordningen trådte i kraft.
– Desuden er der identifikation på stadion, så vi ved, hvor alle sidder. Skulle der komme et smittetilfælde, kan vi derfor også hjælpe med at opspore smittekæder, tilføjer han.
Reglerne i sin nuværende form betyder blandt andet, at der skal være en meter mellem hver tilskuer, alle skal som udgangspunkt sidde ned, og der må maksimalt være 500 tilskuere i hver af de adskilte sektioner, som stadion skal være opdelt i med egne ind- og udgange.
Det betyder, at Danmarks største stadion, Parken, kan lukke omkring 12.000 tilskuere ind, mens Brøndby og AGF må lukke omkring 8000 ind. Et mindre stadion som FC Nordsjællands må have omkring 3500 tilskuere.
Særreglerne for 3F Superligaen stod oprindeligt til at ophøre 1. september, men de er altså nu forlænget til 1. november.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Smider Salah-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
