Divisionsforeningen efter nye tilskuerregler: Det koster arbejdspladser

Det skader hovedstadsklubberne, at de nu igen må nøjes med at samle 500 personer, påpeger Claus Thomsen.



Højst 500 personer til superligakampene i hovedstadsområdet fra på torsdag og to uger frem.

Det var meldingen fra regeringen på et pressemøde, og det rammer FC København og Brøndby IF, som begge har en hjemmekamp i perioden. Tiltaget skader klubberne økonomisk, påpeger Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen.

– Jeg håber, at det er, fordi myndighederne finder det nødvendigt. Jeg håber ikke, at det er symbolpolitik.

– Det skader nogen, som jo har vist sig i stand til at eksekvere efter de retningslinjer, der har været. I weekenden gjorde man det eksemplarisk på Brøndby Stadion i kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland, siger han.

Siden juni har superligaklubberne haft tilladelse til at åbne dørene for flere end 500 personer, såfremt de overholder en række krav.

Og det har klubberne gjort til topkarakter, mener Divisionsforeningens direktør. Han påpeger, at der endnu ikke er konstateret smitte med coronavirus i forbindelse med en kamp i den bedste danske fodboldrække.

– Der er ikke noget, der tyder på, at der har været smitterisiko, når man tidligere har afholdt 3F superligakampe. Ingen har kunnet konstateres som værende smittebegivenheder, siger direktøren.

Spørgsmål: Men er det ikke lidt svært at sammenligne kampene nu med dem i sommer, når vi nu ser langt højere smittetal?

– Det ved jeg ikke, om jeg kan have en holdning til. Vi har heller ikke konstateret smitte i forbindelse med de kampe, der har været her i weekenden. Det kan selvfølgelig komme, men lige nu er der ikke konstateret smitte, i forbindelse med de kampe der er afviklet i første runde af 3F Superliga.

– Man må jo have vurderet, at det er nødvendigt. Jeg håber, at det er ud fra en vurdering af, hvad der er nødvendigt. For det er en reel problematik, at det har en skadevirkning, som koster arbejdspladser, siger Claus Thomsen.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

LIVE: Danmark – Ukraine

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Monsterbud på vej

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Afslører: Dolberg sat til salg

Medier sender ham hjem til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arsenal-dansker vender hjem

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk