Højst 500 personer til superligakampene i hovedstadsområdet fra på torsdag og to uger frem.
Det var meldingen fra regeringen på et pressemøde, og det rammer FC København og Brøndby IF, som begge har en hjemmekamp i perioden. Tiltaget skader klubberne økonomisk, påpeger Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen.
– Jeg håber, at det er, fordi myndighederne finder det nødvendigt. Jeg håber ikke, at det er symbolpolitik.
– Det skader nogen, som jo har vist sig i stand til at eksekvere efter de retningslinjer, der har været. I weekenden gjorde man det eksemplarisk på Brøndby Stadion i kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland, siger han.
Siden juni har superligaklubberne haft tilladelse til at åbne dørene for flere end 500 personer, såfremt de overholder en række krav.
Og det har klubberne gjort til topkarakter, mener Divisionsforeningens direktør. Han påpeger, at der endnu ikke er konstateret smitte med coronavirus i forbindelse med en kamp i den bedste danske fodboldrække.
– Der er ikke noget, der tyder på, at der har været smitterisiko, når man tidligere har afholdt 3F superligakampe. Ingen har kunnet konstateres som værende smittebegivenheder, siger direktøren.
Spørgsmål: Men er det ikke lidt svært at sammenligne kampene nu med dem i sommer, når vi nu ser langt højere smittetal?
– Det ved jeg ikke, om jeg kan have en holdning til. Vi har heller ikke konstateret smitte i forbindelse med de kampe, der har været her i weekenden. Det kan selvfølgelig komme, men lige nu er der ikke konstateret smitte, i forbindelse med de kampe der er afviklet i første runde af 3F Superliga.
– Man må jo have vurderet, at det er nødvendigt. Jeg håber, at det er ud fra en vurdering af, hvad der er nødvendigt. For det er en reel problematik, at det har en skadevirkning, som koster arbejdspladser, siger Claus Thomsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
