Højst 500 personer til superligakampene i hovedstadsområdet fra på torsdag og to uger frem.
Det var meldingen fra regeringen på et pressemøde, og det rammer FC København og Brøndby IF, som begge har en hjemmekamp i perioden. Tiltaget skader klubberne økonomisk, påpeger Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen.
– Jeg håber, at det er, fordi myndighederne finder det nødvendigt. Jeg håber ikke, at det er symbolpolitik.
– Det skader nogen, som jo har vist sig i stand til at eksekvere efter de retningslinjer, der har været. I weekenden gjorde man det eksemplarisk på Brøndby Stadion i kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland, siger han.
Siden juni har superligaklubberne haft tilladelse til at åbne dørene for flere end 500 personer, såfremt de overholder en række krav.
Og det har klubberne gjort til topkarakter, mener Divisionsforeningens direktør. Han påpeger, at der endnu ikke er konstateret smitte med coronavirus i forbindelse med en kamp i den bedste danske fodboldrække.
– Der er ikke noget, der tyder på, at der har været smitterisiko, når man tidligere har afholdt 3F superligakampe. Ingen har kunnet konstateres som værende smittebegivenheder, siger direktøren.
Spørgsmål: Men er det ikke lidt svært at sammenligne kampene nu med dem i sommer, når vi nu ser langt højere smittetal?
– Det ved jeg ikke, om jeg kan have en holdning til. Vi har heller ikke konstateret smitte i forbindelse med de kampe, der har været her i weekenden. Det kan selvfølgelig komme, men lige nu er der ikke konstateret smitte, i forbindelse med de kampe der er afviklet i første runde af 3F Superliga.
– Man må jo have vurderet, at det er nødvendigt. Jeg håber, at det er ud fra en vurdering af, hvad der er nødvendigt. For det er en reel problematik, at det har en skadevirkning, som koster arbejdspladser, siger Claus Thomsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
Bekymring om Lionel Messi før VM
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
AVIS
Stjerne pĂĄ vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
ForstĂĄr ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – sĂĄ vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
