Højst 500 personer til superligakampene i hovedstadsområdet fra på torsdag og to uger frem.
Det var meldingen fra regeringen på et pressemøde, og det rammer FC København og Brøndby IF, som begge har en hjemmekamp i perioden. Tiltaget skader klubberne økonomisk, påpeger Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen.
– Jeg håber, at det er, fordi myndighederne finder det nødvendigt. Jeg håber ikke, at det er symbolpolitik.
– Det skader nogen, som jo har vist sig i stand til at eksekvere efter de retningslinjer, der har været. I weekenden gjorde man det eksemplarisk på Brøndby Stadion i kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland, siger han.
Siden juni har superligaklubberne haft tilladelse til at åbne dørene for flere end 500 personer, såfremt de overholder en række krav.
Og det har klubberne gjort til topkarakter, mener Divisionsforeningens direktør. Han påpeger, at der endnu ikke er konstateret smitte med coronavirus i forbindelse med en kamp i den bedste danske fodboldrække.
– Der er ikke noget, der tyder på, at der har været smitterisiko, når man tidligere har afholdt 3F superligakampe. Ingen har kunnet konstateres som værende smittebegivenheder, siger direktøren.
Spørgsmål: Men er det ikke lidt svært at sammenligne kampene nu med dem i sommer, når vi nu ser langt højere smittetal?
– Det ved jeg ikke, om jeg kan have en holdning til. Vi har heller ikke konstateret smitte i forbindelse med de kampe, der har været her i weekenden. Det kan selvfølgelig komme, men lige nu er der ikke konstateret smitte, i forbindelse med de kampe der er afviklet i første runde af 3F Superliga.
– Man må jo have vurderet, at det er nødvendigt. Jeg håber, at det er ud fra en vurdering af, hvad der er nødvendigt. For det er en reel problematik, at det har en skadevirkning, som koster arbejdspladser, siger Claus Thomsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
De er færdige i 1. division
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
