Højst 500 personer til superligakampene i hovedstadsområdet fra på torsdag og to uger frem.
Det var meldingen fra regeringen på et pressemøde, og det rammer FC København og Brøndby IF, som begge har en hjemmekamp i perioden. Tiltaget skader klubberne økonomisk, påpeger Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen.
– Jeg håber, at det er, fordi myndighederne finder det nødvendigt. Jeg håber ikke, at det er symbolpolitik.
– Det skader nogen, som jo har vist sig i stand til at eksekvere efter de retningslinjer, der har været. I weekenden gjorde man det eksemplarisk på Brøndby Stadion i kampen mellem Brøndby og FC Nordsjælland, siger han.
Siden juni har superligaklubberne haft tilladelse til at åbne dørene for flere end 500 personer, såfremt de overholder en række krav.
Og det har klubberne gjort til topkarakter, mener Divisionsforeningens direktør. Han påpeger, at der endnu ikke er konstateret smitte med coronavirus i forbindelse med en kamp i den bedste danske fodboldrække.
– Der er ikke noget, der tyder på, at der har været smitterisiko, når man tidligere har afholdt 3F superligakampe. Ingen har kunnet konstateres som værende smittebegivenheder, siger direktøren.
Spørgsmål: Men er det ikke lidt svært at sammenligne kampene nu med dem i sommer, når vi nu ser langt højere smittetal?
– Det ved jeg ikke, om jeg kan have en holdning til. Vi har heller ikke konstateret smitte i forbindelse med de kampe, der har været her i weekenden. Det kan selvfølgelig komme, men lige nu er der ikke konstateret smitte, i forbindelse med de kampe der er afviklet i første runde af 3F Superliga.
– Man må jo have vurderet, at det er nødvendigt. Jeg håber, at det er ud fra en vurdering af, hvad der er nødvendigt. For det er en reel problematik, at det har en skadevirkning, som koster arbejdspladser, siger Claus Thomsen.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
