– Dansk klubfodbold skal nok komme igen

Superligaen vil i 2025/26-sæsonen fortsat have fire europæiske pladser og et enkelt hold i Champions League.



Superligaen må i 2025/26-sæsonen tage til takke med fire hold i europæiske turneringer – heraf en enkelt plads i Champions League.

Dansk klubfodbold lå ellers i lang tid til en 15.-plads på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste, hvilket ville have givet adgang til en ekstra Champions League-plads. Og i alt fem europæiske pladser.

En overraskende titeltriumf i Conference League til græske Olympiakos fik dog sparket Grækenland foran Danmark, der endte på en 16.-plads.

Det er 15 år siden, at daværende konsulent i Divisionsforeningen Niels-Christian Holmstrøm dømte en top 15-placering som et realistisk mål, og da strukturen i Superligaen blev ændret til den nuværende i 2016, var det blandt andet for at indfri netop det.

Danmark har i de seneste fem år opnået målet flere gange. Og endnu tidligere er Danmark også endt som henholdsvis nummer 12 og 13 på listen.

Forventningen i år var, at målet om top-15 blev opnået igen, siger Divisionsforeningens formand, Thomas Christensen.

– Det er klart, at vi havde forventet at få den her 15.-plads, men sådan er det, og det er marginalerne, der gør det.

– Der sker en sensationshistorie med Olympiakos, der går hele vejen, og det er så det, der skal til, siger Thomas Christensen.

Han tror på, at dansk klubfodbold kan sigte højere end top-15, selv om målet for tredje år i træk glippede for Danmark.

– Jeg tror ikke, at det er et tilbageslag. Jeg tror faktisk, at klubberne vil investere endnu mere og gøre mere ud af at kvalificere sig.

– Det er svært at sige, hvad loftet for dansk fodbold er, men jeg tror godt, at vi kan udvikle os yderligere. Vi var oppe og have en 12.- og 13.-plads på et tidspunkt. Det kan være et mål i første omgang, siger han.

Det er blandt andet på grund af den seneste afslutning i Superligaen, at Thomas Christensen er fortrøstningsfuld.

Her var kampen om det danske mesterskab utrolig tæt. Med to spillerunder tilbage kunne Brøndby, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og FC København fortsat blive dansk mester.

– Vi ser en udvikling, hvor de danske klubber bliver bedre og bedre, hvilket kulminerede i, at vi i år havde fire klubber, der konkurrerede hårdt om mesterskabet.

– Det løfter ligaen og gør holdene konkurrencedygtige i forhold til Europa, siger Thomas Christensen.

Samtidig understreger han, at et hold mindre i europæisk fodbold i næste sæson kan betyde bedre muligheder for at spille sig mod en top 15.-placering.

Det skyldes, at superligaklubbernes samlede koefficientpoint skal fordeles med antallet af klubber, der har spillet europæisk fodbold.

Det danske mesterhold, FCM, får onsdag klokken 14 sat navn på sin første modstander på vejen mod Champions League-gruppespillet ved en lodtrækning i Schweiz.

/ritzau/





Ny melding om Andreas Christensens fremtid




LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Ny melding om Andreas Christensens fremtid

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Henter FC København-spiller

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Falsk transferhistorie i omløb

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Trænerlegende stopper

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Joakim Mæhle åbner op

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Han er også færdig i FC København

Chelsea med historiens største PL-underskud

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

En historisk katastrofe for Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller