Superligaen må i 2025/26-sæsonen tage til takke med fire hold i europæiske turneringer – heraf en enkelt plads i Champions League.
Dansk klubfodbold lå ellers i lang tid til en 15.-plads på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste, hvilket ville have givet adgang til en ekstra Champions League-plads. Og i alt fem europæiske pladser.
En overraskende titeltriumf i Conference League til græske Olympiakos fik dog sparket Grækenland foran Danmark, der endte på en 16.-plads.
Det er 15 år siden, at daværende konsulent i Divisionsforeningen Niels-Christian Holmstrøm dømte en top 15-placering som et realistisk mål, og da strukturen i Superligaen blev ændret til den nuværende i 2016, var det blandt andet for at indfri netop det.
Danmark har i de seneste fem år opnået målet flere gange. Og endnu tidligere er Danmark også endt som henholdsvis nummer 12 og 13 på listen.
Forventningen i år var, at målet om top-15 blev opnået igen, siger Divisionsforeningens formand, Thomas Christensen.
– Det er klart, at vi havde forventet at få den her 15.-plads, men sådan er det, og det er marginalerne, der gør det.
– Der sker en sensationshistorie med Olympiakos, der går hele vejen, og det er så det, der skal til, siger Thomas Christensen.
Han tror på, at dansk klubfodbold kan sigte højere end top-15, selv om målet for tredje år i træk glippede for Danmark.
– Jeg tror ikke, at det er et tilbageslag. Jeg tror faktisk, at klubberne vil investere endnu mere og gøre mere ud af at kvalificere sig.
– Det er svært at sige, hvad loftet for dansk fodbold er, men jeg tror godt, at vi kan udvikle os yderligere. Vi var oppe og have en 12.- og 13.-plads på et tidspunkt. Det kan være et mål i første omgang, siger han.
Det er blandt andet på grund af den seneste afslutning i Superligaen, at Thomas Christensen er fortrøstningsfuld.
Her var kampen om det danske mesterskab utrolig tæt. Med to spillerunder tilbage kunne Brøndby, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og FC København fortsat blive dansk mester.
– Vi ser en udvikling, hvor de danske klubber bliver bedre og bedre, hvilket kulminerede i, at vi i år havde fire klubber, der konkurrerede hårdt om mesterskabet.
– Det løfter ligaen og gør holdene konkurrencedygtige i forhold til Europa, siger Thomas Christensen.
Samtidig understreger han, at et hold mindre i europæisk fodbold i næste sæson kan betyde bedre muligheder for at spille sig mod en top 15.-placering.
Det skyldes, at superligaklubbernes samlede koefficientpoint skal fordeles med antallet af klubber, der har spillet europæisk fodbold.
Det danske mesterhold, FCM, får onsdag klokken 14 sat navn på sin første modstander på vejen mod Champions League-gruppespillet ved en lodtrækning i Schweiz.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Tottenham under stregen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
FC København med overtidssejr over Randers
Silkeborg-comeback giver håb
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT