– Dansk klubfodbold skal nok komme igen

Superligaen vil i 2025/26-sæsonen fortsat have fire europæiske pladser og et enkelt hold i Champions League.



Superligaen må i 2025/26-sæsonen tage til takke med fire hold i europæiske turneringer – heraf en enkelt plads i Champions League.

Dansk klubfodbold lå ellers i lang tid til en 15.-plads på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste, hvilket ville have givet adgang til en ekstra Champions League-plads. Og i alt fem europæiske pladser.

En overraskende titeltriumf i Conference League til græske Olympiakos fik dog sparket Grækenland foran Danmark, der endte på en 16.-plads.

Det er 15 år siden, at daværende konsulent i Divisionsforeningen Niels-Christian Holmstrøm dømte en top 15-placering som et realistisk mål, og da strukturen i Superligaen blev ændret til den nuværende i 2016, var det blandt andet for at indfri netop det.

Danmark har i de seneste fem år opnået målet flere gange. Og endnu tidligere er Danmark også endt som henholdsvis nummer 12 og 13 på listen.

Forventningen i år var, at målet om top-15 blev opnået igen, siger Divisionsforeningens formand, Thomas Christensen.

– Det er klart, at vi havde forventet at få den her 15.-plads, men sådan er det, og det er marginalerne, der gør det.

– Der sker en sensationshistorie med Olympiakos, der går hele vejen, og det er så det, der skal til, siger Thomas Christensen.

Han tror på, at dansk klubfodbold kan sigte højere end top-15, selv om målet for tredje år i træk glippede for Danmark.

– Jeg tror ikke, at det er et tilbageslag. Jeg tror faktisk, at klubberne vil investere endnu mere og gøre mere ud af at kvalificere sig.

– Det er svært at sige, hvad loftet for dansk fodbold er, men jeg tror godt, at vi kan udvikle os yderligere. Vi var oppe og have en 12.- og 13.-plads på et tidspunkt. Det kan være et mål i første omgang, siger han.

Det er blandt andet på grund af den seneste afslutning i Superligaen, at Thomas Christensen er fortrøstningsfuld.

Her var kampen om det danske mesterskab utrolig tæt. Med to spillerunder tilbage kunne Brøndby, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og FC København fortsat blive dansk mester.

– Vi ser en udvikling, hvor de danske klubber bliver bedre og bedre, hvilket kulminerede i, at vi i år havde fire klubber, der konkurrerede hårdt om mesterskabet.

– Det løfter ligaen og gør holdene konkurrencedygtige i forhold til Europa, siger Thomas Christensen.

Samtidig understreger han, at et hold mindre i europæisk fodbold i næste sæson kan betyde bedre muligheder for at spille sig mod en top 15.-placering.

Det skyldes, at superligaklubbernes samlede koefficientpoint skal fordeles med antallet af klubber, der har spillet europæisk fodbold.

Det danske mesterhold, FCM, får onsdag klokken 14 sat navn på sin første modstander på vejen mod Champions League-gruppespillet ved en lodtrækning i Schweiz.

/ritzau/





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FC København sælger Nathan Trott

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’