– Dansk klubfodbold skal nok komme igen

Superligaen vil i 2025/26-sæsonen fortsat have fire europæiske pladser og et enkelt hold i Champions League.



Superligaen må i 2025/26-sæsonen tage til takke med fire hold i europæiske turneringer – heraf en enkelt plads i Champions League.

Dansk klubfodbold lå ellers i lang tid til en 15.-plads på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste, hvilket ville have givet adgang til en ekstra Champions League-plads. Og i alt fem europæiske pladser.

En overraskende titeltriumf i Conference League til græske Olympiakos fik dog sparket Grækenland foran Danmark, der endte på en 16.-plads.

Det er 15 år siden, at daværende konsulent i Divisionsforeningen Niels-Christian Holmstrøm dømte en top 15-placering som et realistisk mål, og da strukturen i Superligaen blev ændret til den nuværende i 2016, var det blandt andet for at indfri netop det.

Danmark har i de seneste fem år opnået målet flere gange. Og endnu tidligere er Danmark også endt som henholdsvis nummer 12 og 13 på listen.

Forventningen i år var, at målet om top-15 blev opnået igen, siger Divisionsforeningens formand, Thomas Christensen.

– Det er klart, at vi havde forventet at få den her 15.-plads, men sådan er det, og det er marginalerne, der gør det.

– Der sker en sensationshistorie med Olympiakos, der går hele vejen, og det er så det, der skal til, siger Thomas Christensen.

Han tror på, at dansk klubfodbold kan sigte højere end top-15, selv om målet for tredje år i træk glippede for Danmark.

– Jeg tror ikke, at det er et tilbageslag. Jeg tror faktisk, at klubberne vil investere endnu mere og gøre mere ud af at kvalificere sig.

– Det er svært at sige, hvad loftet for dansk fodbold er, men jeg tror godt, at vi kan udvikle os yderligere. Vi var oppe og have en 12.- og 13.-plads på et tidspunkt. Det kan være et mål i første omgang, siger han.

Det er blandt andet på grund af den seneste afslutning i Superligaen, at Thomas Christensen er fortrøstningsfuld.

Her var kampen om det danske mesterskab utrolig tæt. Med to spillerunder tilbage kunne Brøndby, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og FC København fortsat blive dansk mester.

– Vi ser en udvikling, hvor de danske klubber bliver bedre og bedre, hvilket kulminerede i, at vi i år havde fire klubber, der konkurrerede hårdt om mesterskabet.

– Det løfter ligaen og gør holdene konkurrencedygtige i forhold til Europa, siger Thomas Christensen.

Samtidig understreger han, at et hold mindre i europæisk fodbold i næste sæson kan betyde bedre muligheder for at spille sig mod en top 15.-placering.

Det skyldes, at superligaklubbernes samlede koefficientpoint skal fordeles med antallet af klubber, der har spillet europæisk fodbold.

Det danske mesterhold, FCM, får onsdag klokken 14 sat navn på sin første modstander på vejen mod Champions League-gruppespillet ved en lodtrækning i Schweiz.

/ritzau/





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Rasmus Højlund har ikke set det før

Chelsea med historiens største PL-underskud

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

En historisk katastrofe for Danmark

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Kæmpe stjerne besøger København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Tottenham præsenterer ny træner

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Joakim Mæhle åbner op

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag