Der er stadig få dage tilbage at handle spillere i for fodboldklubberne, og angiveligt vil flere danske SAS Liga-klubber forstærke sig i angrebet inden transfervinduet smækker i med udgangen af søndag 31. august.
Det er agent Mikael Jakobsson fra firmaet Latigra Football, der kan løfte sløret for, at flere danske klubber ser nærmere på afrikanske angribere.
– Jeg kan sige, at vi er i kontakt med flere danske klubber som vil forstærke sig i angrebet. Vi har efterhånden gjort afrikanske angribere til vores speciale, og der kommer nok til at ske noget inden transfervinduet lukker, siger Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.
– Der er tale om en af de store danske klubber og et par at de lidt mindre klubber, som vi er i kontakt med omkring angribere.
Danskeren er i forvejen agent for den senegalesiske OB-spiller Djiby Fall og er ikke bleg for at kategorisere specielt den ene angriber som værende af samme klasse som OB-spilleren.
– Specielt spilleren, som den store danske klub er ude efter, vil jeg sige har Djiby Fall-klasse, men de andre spillere er bestemt også gode, siger Mikael Jakobsson.
Mikael Jakobsson ønsker ikke at sætte navn på hvilke danske klubber det drejer sig om eller hvem spillerne er, men det er ingen hemmelighed, at klubber som FC København og AC Horsens er på udkig efter en fysisk stærk spiller til den forreste række.
Agenten venter at høre nyt fra de danske klubber i løbet af de kommende dage og forventer at der vil blive handlet. Ingen af de måske kommende angribere er endnu i Danmark, men som Mikael Jakobsson siger:
– Tingene kan jo gå hurtigt i de sidste dage af et transfervindue.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT