Djiby Fall-klasse på vej til dansk storklub

Djiby Falls danske agent afslører, at flere danske SAS Liga-klubber er på jagt efter stærke afrikanske angribere, og at der formentlig bliver handlet inden for få dage.



Der er stadig få dage tilbage at handle spillere i for fodboldklubberne, og angiveligt vil flere danske SAS Liga-klubber forstærke sig i angrebet inden transfervinduet smækker i med udgangen af søndag 31. august.

Det er agent Mikael Jakobsson fra firmaet Latigra Football, der kan løfte sløret for, at flere danske klubber ser nærmere på afrikanske angribere.

– Jeg kan sige, at vi er i kontakt med flere danske klubber som vil forstærke sig i angrebet. Vi har efterhånden gjort afrikanske angribere til vores speciale, og der kommer nok til at ske noget inden transfervinduet lukker, siger Mikael Jakobsson til tipsbladet.dk.

– Der er tale om en af de store danske klubber og et par at de lidt mindre klubber, som vi er i kontakt med omkring angribere.

Danskeren er i forvejen agent for den senegalesiske OB-spiller Djiby Fall og er ikke bleg for at kategorisere specielt den ene angriber som værende af samme klasse som OB-spilleren.

– Specielt spilleren, som den store danske klub er ude efter, vil jeg sige har Djiby Fall-klasse, men de andre spillere er bestemt også gode, siger Mikael Jakobsson.

Mikael Jakobsson ønsker ikke at sætte navn på hvilke danske klubber det drejer sig om eller hvem spillerne er, men det er ingen hemmelighed, at klubber som FC København og AC Horsens er på udkig efter en fysisk stærk spiller til den forreste række.

Agenten venter at høre nyt fra de danske klubber i løbet af de kommende dage og forventer at der vil blive handlet. Ingen af de måske kommende angribere er endnu i Danmark, men som Mikael Jakobsson siger:

– Tingene kan jo gå hurtigt i de sidste dage af et transfervindue.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Brøndby henter Alexander Drexel

Australien – Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel