Dobbelt målscorer: – Fik ondt i maven

Mohamed Touré havde en begivenhedsrig aften i opgøret mod Brøndby IF.



RANDERS (Tipsbladet): I de første 45 minutter af mandagens Superliga-kamp mellem Randers og Brøndby så det ud til, at det kunne ende med endnu en frustrerende oplevelse for Randers-forwarden Mohamed Touré.

Den unge australier gjorde det godt og var en trussel for Brøndby i alle andre faser, end når bolden kom i feltet, hvor den sidste aflevering og berøring til gengæld glippede for hjemmeholdet.

Touré, Randers-cheftræner Rasmus Bertelsen og de øvrige spillere var tossede over, dommer Morten Krogh ikke fløjtede frispark og gav Frederik Alves kort i en situation, hvor Brøndby-forsvareren tydeligt rev Touré i skulderen og bremsede en friløber, hvilket en streng dommer havde takseret til direkte rødt.

Men alt det blev glemt efter pausen med to scoringer af Touré og Randers-avancement til Top 6-slutspillet via en 4-2-sejr, mens Brøndby nu skal have point mod Silkeborg i sidste og afgørende kamp for også at komme i bedste halvdel af Superligaen i april og maj.

Og det var en forløsning af de helt store for Randers-spillerne og ikke mindst Mohamed Touré, som cheftræner Bertelsen havde stukket til op til kampen med krav om en præstation i en af de store og vigtige kampe.

– Jeg fik ondt i maven i anden halvleg. Vi var foran, så udlignede de, vi kom foran igen, og det var én lang rollercoaster. Jeg er så glad for, vi fik de tre point, siger Mohamed Touré.

– Jeg har aldrig prøvet noget, der minder om det her før. Nogle af gutterne kunne ikke holde til at se de sidste ti minutter, de måtte gå inden for. Det er fantastisk at opleve, hvor meget det her betyder for alle i klubben. Jeg har ikke været her så længe endnu, så at opleve og være dele af det, noget, der betyder så meget, det er stort for mig her i min første sæson, siger angriberen.

– Jeg var lettet. Jeg har ikke scoret, siden forårssæsonen begyndte. Det var en lettelse at score i en så stor kamp, som vi virkelig skulle vinde, som ville placere os i en god situation. Så det er en stor lettelse.

Randers har nu et meget ufrivilligt men også berettiget ry at gøre op med som holdet, der har det svært i Top 6 og mod de største hold i rækken.

Holdets statistik mod FC Midtjylland er rædselsfuld med lige præcis nul sejre over FCM i 12½ år, og FC Midtjylland er klar favorit i de to holds kamp på søndag i Herning.

Og at det forholder sig sådan ved Randers-spillerne udmærket, men derfor skal de alligevel gøre modstand i de 11 runder forude, hvor det dufter af en målsætning om at forsøge at nå en europæisk plads.

– De store hold kan godt udspille os. Men de må aldrig arbejde hårdere end os. Vi kan godt have en dag, hvor spillet ikke kører, hvor vi ikke er gode med bolden, men vi kan ikke have en dårlig dag på løbearbejdet. Vi skal altid ud og knokle på og forsøge at arbejde hårdere end modstanderen. Det siger træneren hele tiden. De andre kan godt slå os, men de må aldrig arbejde hårdere end os. Så de store hold kan godt have større kvalitet end os, men vi kommer til at fighte til det sidste, siger Mohamed Touré.

Den sidste plads i Top 6 går til enten Brøndby IF eller Silkeborg IF, der mødes søndag klokken 17 i Brøndby og med SIF tvunget til at vinde for at skubbe Brøndby ned i nedrykningsslutspillet.

FC Midtjylland, FC København, AGF og FC Nordsjælland er ligesom Randers FC sikret at spille i Top 6.







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Vil have dansk stjerne til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’