Dobbelt målscorer: – Fik ondt i maven

Mohamed Touré havde en begivenhedsrig aften i opgøret mod Brøndby IF.



RANDERS (Tipsbladet): I de første 45 minutter af mandagens Superliga-kamp mellem Randers og Brøndby så det ud til, at det kunne ende med endnu en frustrerende oplevelse for Randers-forwarden Mohamed Touré.

Den unge australier gjorde det godt og var en trussel for Brøndby i alle andre faser, end når bolden kom i feltet, hvor den sidste aflevering og berøring til gengæld glippede for hjemmeholdet.

Touré, Randers-cheftræner Rasmus Bertelsen og de øvrige spillere var tossede over, dommer Morten Krogh ikke fløjtede frispark og gav Frederik Alves kort i en situation, hvor Brøndby-forsvareren tydeligt rev Touré i skulderen og bremsede en friløber, hvilket en streng dommer havde takseret til direkte rødt.

Men alt det blev glemt efter pausen med to scoringer af Touré og Randers-avancement til Top 6-slutspillet via en 4-2-sejr, mens Brøndby nu skal have point mod Silkeborg i sidste og afgørende kamp for også at komme i bedste halvdel af Superligaen i april og maj.

Og det var en forløsning af de helt store for Randers-spillerne og ikke mindst Mohamed Touré, som cheftræner Bertelsen havde stukket til op til kampen med krav om en præstation i en af de store og vigtige kampe.

– Jeg fik ondt i maven i anden halvleg. Vi var foran, så udlignede de, vi kom foran igen, og det var én lang rollercoaster. Jeg er så glad for, vi fik de tre point, siger Mohamed Touré.

– Jeg har aldrig prøvet noget, der minder om det her før. Nogle af gutterne kunne ikke holde til at se de sidste ti minutter, de måtte gå inden for. Det er fantastisk at opleve, hvor meget det her betyder for alle i klubben. Jeg har ikke været her så længe endnu, så at opleve og være dele af det, noget, der betyder så meget, det er stort for mig her i min første sæson, siger angriberen.

– Jeg var lettet. Jeg har ikke scoret, siden forårssæsonen begyndte. Det var en lettelse at score i en så stor kamp, som vi virkelig skulle vinde, som ville placere os i en god situation. Så det er en stor lettelse.

Randers har nu et meget ufrivilligt men også berettiget ry at gøre op med som holdet, der har det svært i Top 6 og mod de største hold i rækken.

Holdets statistik mod FC Midtjylland er rædselsfuld med lige præcis nul sejre over FCM i 12½ år, og FC Midtjylland er klar favorit i de to holds kamp på søndag i Herning.

Og at det forholder sig sådan ved Randers-spillerne udmærket, men derfor skal de alligevel gøre modstand i de 11 runder forude, hvor det dufter af en målsætning om at forsøge at nå en europæisk plads.

– De store hold kan godt udspille os. Men de må aldrig arbejde hårdere end os. Vi kan godt have en dag, hvor spillet ikke kører, hvor vi ikke er gode med bolden, men vi kan ikke have en dårlig dag på løbearbejdet. Vi skal altid ud og knokle på og forsøge at arbejde hårdere end modstanderen. Det siger træneren hele tiden. De andre kan godt slå os, men de må aldrig arbejde hårdere end os. Så de store hold kan godt have større kvalitet end os, men vi kommer til at fighte til det sidste, siger Mohamed Touré.

Den sidste plads i Top 6 går til enten Brøndby IF eller Silkeborg IF, der mødes søndag klokken 17 i Brøndby og med SIF tvunget til at vinde for at skubbe Brøndby ned i nedrykningsslutspillet.

FC Midtjylland, FC København, AGF og FC Nordsjælland er ligesom Randers FC sikret at spille i Top 6.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Jeg tror de vinder Superligaen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Det giver absolut ingen mening!

“De havde det bedste transfervindue”

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Tottenham boykotter Viaplay

AGF – OB

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Han er på vej væk fra AGF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Ikke set i 30 år

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Stor mystik om Patrick Pentz

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

‘De er tilbage’

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

“Han skal være 3.000 gange bedre”

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie