Dobbelt målscorer: – Fik ondt i maven

Mohamed Touré havde en begivenhedsrig aften i opgøret mod Brøndby IF.



RANDERS (Tipsbladet): I de første 45 minutter af mandagens Superliga-kamp mellem Randers og Brøndby så det ud til, at det kunne ende med endnu en frustrerende oplevelse for Randers-forwarden Mohamed Touré.

Den unge australier gjorde det godt og var en trussel for Brøndby i alle andre faser, end når bolden kom i feltet, hvor den sidste aflevering og berøring til gengæld glippede for hjemmeholdet.

Touré, Randers-cheftræner Rasmus Bertelsen og de øvrige spillere var tossede over, dommer Morten Krogh ikke fløjtede frispark og gav Frederik Alves kort i en situation, hvor Brøndby-forsvareren tydeligt rev Touré i skulderen og bremsede en friløber, hvilket en streng dommer havde takseret til direkte rødt.

Men alt det blev glemt efter pausen med to scoringer af Touré og Randers-avancement til Top 6-slutspillet via en 4-2-sejr, mens Brøndby nu skal have point mod Silkeborg i sidste og afgørende kamp for også at komme i bedste halvdel af Superligaen i april og maj.

Og det var en forløsning af de helt store for Randers-spillerne og ikke mindst Mohamed Touré, som cheftræner Bertelsen havde stukket til op til kampen med krav om en præstation i en af de store og vigtige kampe.

– Jeg fik ondt i maven i anden halvleg. Vi var foran, så udlignede de, vi kom foran igen, og det var én lang rollercoaster. Jeg er så glad for, vi fik de tre point, siger Mohamed Touré.

– Jeg har aldrig prøvet noget, der minder om det her før. Nogle af gutterne kunne ikke holde til at se de sidste ti minutter, de måtte gå inden for. Det er fantastisk at opleve, hvor meget det her betyder for alle i klubben. Jeg har ikke været her så længe endnu, så at opleve og være dele af det, noget, der betyder så meget, det er stort for mig her i min første sæson, siger angriberen.

– Jeg var lettet. Jeg har ikke scoret, siden forårssæsonen begyndte. Det var en lettelse at score i en så stor kamp, som vi virkelig skulle vinde, som ville placere os i en god situation. Så det er en stor lettelse.

Randers har nu et meget ufrivilligt men også berettiget ry at gøre op med som holdet, der har det svært i Top 6 og mod de største hold i rækken.

Holdets statistik mod FC Midtjylland er rædselsfuld med lige præcis nul sejre over FCM i 12½ år, og FC Midtjylland er klar favorit i de to holds kamp på søndag i Herning.

Og at det forholder sig sådan ved Randers-spillerne udmærket, men derfor skal de alligevel gøre modstand i de 11 runder forude, hvor det dufter af en målsætning om at forsøge at nå en europæisk plads.

– De store hold kan godt udspille os. Men de må aldrig arbejde hårdere end os. Vi kan godt have en dag, hvor spillet ikke kører, hvor vi ikke er gode med bolden, men vi kan ikke have en dårlig dag på løbearbejdet. Vi skal altid ud og knokle på og forsøge at arbejde hårdere end modstanderen. Det siger træneren hele tiden. De andre kan godt slå os, men de må aldrig arbejde hårdere end os. Så de store hold kan godt have større kvalitet end os, men vi kommer til at fighte til det sidste, siger Mohamed Touré.

Den sidste plads i Top 6 går til enten Brøndby IF eller Silkeborg IF, der mødes søndag klokken 17 i Brøndby og med SIF tvunget til at vinde for at skubbe Brøndby ned i nedrykningsslutspillet.

FC Midtjylland, FC København, AGF og FC Nordsjælland er ligesom Randers FC sikret at spille i Top 6.







LIVE

LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Deler nyt om fremtiden

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu svarer David Nielsen

– Der får David at vide, at han er fyret

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Tottenhams nedtur fortsætter

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

I svime over Filip Jørgensen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Jonas Schwartz lander nyt job

Dansk milliardær smider 75.000

Hjulmand vinder i Hamborg

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Schmedes afslører detaljer om tilbud



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie afslører møde med Deco

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Skal han på landsholdet, Riemer?

Langer ud efter trænerlegende

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Dansk træner storroses

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United