Dominerende United nedlægger tandløse Tottenham

Manchester United var det klart bedste hold, da Tottenham på Old Trafford blev slået med 2-0.



Det går op og ned for Manchester United, men klubben nærmer sig så småt de sjove placeringer i Premier League-tabellen.

Onsdag tog United tre point efter en flot indsats hjemme mod Tottenham, der blev sendt hjem til London med et nederlag på 0-2 i bagagen.

Det kunne dog sagtens have været større. United sad således tungt på bolden og sørgede for, at Hugo Lloris var på hårdt arbejde i Tottenham-målet.

Manchester United har nu 19 point på femtepladsen i Premier League. Tottenham har 23 på tredjepladsen, men har spillet en kamp mere.

Christian Eriksen startede på bænken og fik de sidste cirka fem minutter på banen. Den danske profil var helt ude af Uniteds trup i weekenden grundet sygdom, men var altså klar igen onsdag. Pierre-Emile Højbjerg spillede som vanligt hele kampen for Tottenham.

Første halvleg endte målløs, selv om United fra start satte gæsterne under stort pres og kom til et hav af afslutninger.

Anden halvleg var dog kun lidt over et minut gammel, da det endelig lykkedes United at få prikket hul på bylden.

Fred skød fra lidt uden for feltet, og brasilianerens forsøg rettede Ben Davies af, så det snød Hugo Lloris i Tottenham-målet fuldstændig.

Det var bare ikke rigtig gæsternes dag, og i det 69. minut blev det så 2-0. Denne gang havde Fred næstsidste United-fod på bolden, men det var mere held end forstand.

Midtbaneslideren sparkede bolden ind på Eric Dier, så den hoppede tilbage ud mod Bruno Fernandes, der fra kanten af feltet med en flot afslutning krøllede kuglen forbi en chanceløs Lloris.

Tottenham var presset helt i bund, og kort efter 2-0-målet måtte Lloris hive en verdensklasseredning ud af ærmet for at forhindre United i at komme yderligere foran.

Mens alt var fryd og gammen inde på banen, var der dramatik uden for kridtstregerne for United. En tydeligt frustreret Cristiano Ronaldo, der formentlig var utilfreds over ikke at blive skiftet ind, gik således i omklædningsrummet, før kampen var færdig.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern