Dominerende United nedlægger tandløse Tottenham

Manchester United var det klart bedste hold, da Tottenham på Old Trafford blev slået med 2-0.



Det går op og ned for Manchester United, men klubben nærmer sig så småt de sjove placeringer i Premier League-tabellen.

Onsdag tog United tre point efter en flot indsats hjemme mod Tottenham, der blev sendt hjem til London med et nederlag på 0-2 i bagagen.

Det kunne dog sagtens have været større. United sad således tungt på bolden og sørgede for, at Hugo Lloris var på hårdt arbejde i Tottenham-målet.

Manchester United har nu 19 point på femtepladsen i Premier League. Tottenham har 23 på tredjepladsen, men har spillet en kamp mere.

Christian Eriksen startede på bænken og fik de sidste cirka fem minutter på banen. Den danske profil var helt ude af Uniteds trup i weekenden grundet sygdom, men var altså klar igen onsdag. Pierre-Emile Højbjerg spillede som vanligt hele kampen for Tottenham.

Første halvleg endte målløs, selv om United fra start satte gæsterne under stort pres og kom til et hav af afslutninger.

Anden halvleg var dog kun lidt over et minut gammel, da det endelig lykkedes United at få prikket hul på bylden.

Fred skød fra lidt uden for feltet, og brasilianerens forsøg rettede Ben Davies af, så det snød Hugo Lloris i Tottenham-målet fuldstændig.

Det var bare ikke rigtig gæsternes dag, og i det 69. minut blev det så 2-0. Denne gang havde Fred næstsidste United-fod på bolden, men det var mere held end forstand.

Midtbaneslideren sparkede bolden ind på Eric Dier, så den hoppede tilbage ud mod Bruno Fernandes, der fra kanten af feltet med en flot afslutning krøllede kuglen forbi en chanceløs Lloris.

Tottenham var presset helt i bund, og kort efter 2-0-målet måtte Lloris hive en verdensklasseredning ud af ærmet for at forhindre United i at komme yderligere foran.

Mens alt var fryd og gammen inde på banen, var der dramatik uden for kridtstregerne for United. En tydeligt frustreret Cristiano Ronaldo, der formentlig var utilfreds over ikke at blive skiftet ind, gik således i omklædningsrummet, før kampen var færdig.

/ritzau/



Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dorgu blev helten for Manchester United

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Overvejer Mathias Jensen-køb

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

City-ejer sælger klub

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Eriksen med kontant udmelding

Forlænger med to Superliga-talenter

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken