Dominerende United nedlægger tandløse Tottenham

Manchester United var det klart bedste hold, da Tottenham på Old Trafford blev slået med 2-0.



Det går op og ned for Manchester United, men klubben nærmer sig så småt de sjove placeringer i Premier League-tabellen.

Onsdag tog United tre point efter en flot indsats hjemme mod Tottenham, der blev sendt hjem til London med et nederlag på 0-2 i bagagen.

Det kunne dog sagtens have været større. United sad således tungt på bolden og sørgede for, at Hugo Lloris var på hårdt arbejde i Tottenham-målet.

Manchester United har nu 19 point på femtepladsen i Premier League. Tottenham har 23 på tredjepladsen, men har spillet en kamp mere.

Christian Eriksen startede på bænken og fik de sidste cirka fem minutter på banen. Den danske profil var helt ude af Uniteds trup i weekenden grundet sygdom, men var altså klar igen onsdag. Pierre-Emile Højbjerg spillede som vanligt hele kampen for Tottenham.

Første halvleg endte målløs, selv om United fra start satte gæsterne under stort pres og kom til et hav af afslutninger.

Anden halvleg var dog kun lidt over et minut gammel, da det endelig lykkedes United at få prikket hul på bylden.

Fred skød fra lidt uden for feltet, og brasilianerens forsøg rettede Ben Davies af, så det snød Hugo Lloris i Tottenham-målet fuldstændig.

Det var bare ikke rigtig gæsternes dag, og i det 69. minut blev det så 2-0. Denne gang havde Fred næstsidste United-fod på bolden, men det var mere held end forstand.

Midtbaneslideren sparkede bolden ind på Eric Dier, så den hoppede tilbage ud mod Bruno Fernandes, der fra kanten af feltet med en flot afslutning krøllede kuglen forbi en chanceløs Lloris.

Tottenham var presset helt i bund, og kort efter 2-0-målet måtte Lloris hive en verdensklasseredning ud af ærmet for at forhindre United i at komme yderligere foran.

Mens alt var fryd og gammen inde på banen, var der dramatik uden for kridtstregerne for United. En tydeligt frustreret Cristiano Ronaldo, der formentlig var utilfreds over ikke at blive skiftet ind, gik således i omklædningsrummet, før kampen var færdig.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

England – Argentina

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’