Dominerende United nedlægger tandløse Tottenham

Manchester United var det klart bedste hold, da Tottenham på Old Trafford blev slået med 2-0.



Det går op og ned for Manchester United, men klubben nærmer sig så småt de sjove placeringer i Premier League-tabellen.

Onsdag tog United tre point efter en flot indsats hjemme mod Tottenham, der blev sendt hjem til London med et nederlag på 0-2 i bagagen.

Det kunne dog sagtens have været større. United sad således tungt på bolden og sørgede for, at Hugo Lloris var på hårdt arbejde i Tottenham-målet.

Manchester United har nu 19 point på femtepladsen i Premier League. Tottenham har 23 på tredjepladsen, men har spillet en kamp mere.

Christian Eriksen startede på bænken og fik de sidste cirka fem minutter på banen. Den danske profil var helt ude af Uniteds trup i weekenden grundet sygdom, men var altså klar igen onsdag. Pierre-Emile Højbjerg spillede som vanligt hele kampen for Tottenham.

Første halvleg endte målløs, selv om United fra start satte gæsterne under stort pres og kom til et hav af afslutninger.

Anden halvleg var dog kun lidt over et minut gammel, da det endelig lykkedes United at få prikket hul på bylden.

Fred skød fra lidt uden for feltet, og brasilianerens forsøg rettede Ben Davies af, så det snød Hugo Lloris i Tottenham-målet fuldstændig.

Det var bare ikke rigtig gæsternes dag, og i det 69. minut blev det så 2-0. Denne gang havde Fred næstsidste United-fod på bolden, men det var mere held end forstand.

Midtbaneslideren sparkede bolden ind på Eric Dier, så den hoppede tilbage ud mod Bruno Fernandes, der fra kanten af feltet med en flot afslutning krøllede kuglen forbi en chanceløs Lloris.

Tottenham var presset helt i bund, og kort efter 2-0-målet måtte Lloris hive en verdensklasseredning ud af ærmet for at forhindre United i at komme yderligere foran.

Mens alt var fryd og gammen inde på banen, var der dramatik uden for kridtstregerne for United. En tydeligt frustreret Cristiano Ronaldo, der formentlig var utilfreds over ikke at blive skiftet ind, gik således i omklædningsrummet, før kampen var færdig.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er prisen på Aral Simsir

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Stort FCK-talent er blevet solgt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Klapper i om stor Superliga-transfer

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 1/8-finalerne ved VM

PL-træner blev fyret over E-mail