Der udspillede sig en dramatisk og kontroversiel situation, da Brøndby søndag havde besøg af FC Nordsjælland i Superligaen.
Efter godt en halv times spil sendte Brøndbys Mathias Kvistgaarden bolden i mål. Lige inden bolden krydsede stregen, fløjtede dommer Lasse Graagaard dog for hånd på bolden, og målet blev – i første omgang – underkendt.
Men et VAR-tjek viste, at der ikke var nogen forseelse, og målet blev derfor godkendt. Også selv om der tilsyneladende var fløjtet, før bolden gik ind.
Det fik under kampen FCN-anfører Jeppe Tverskov til at brokke sig til et gult kort. Og også efter kampen rasede kaptajnen.
– Det her er en forfærdelig fejl. Jeg har aldrig oplevet noget lignende før, siger Jeppe Tverskov til fodboldmediet Bold efter kampen.
Han pointerer, at det ikke bør lade sig gøre at få et mål godkendt, hvis der er fløjtet, før bolden krydser stregen. Heller ikke, hvis den efterfølgende VAR-gennemgang viser, at det var forkert, at der blev fløjtet.
Dommer Lasse Graagaard har set situationen igennem efter kampen. Over for Viaplay erkender han, at det ser ud til, at han fløjter for tidligt.
– Vi er kommet frem til, at den nok ikke har passeret stregen, og jeg skulle have tøvet et millisekund, for så havde den været over stregen. Det er selvfølgelig dybt beklageligt, siger han til Viaplay.
Han bliver også spurgt, om der i VAR-rummet blev kigget på, hvornår han præcis fløjtede, og hvornår bolden krydsede stregen. Dommeren forklarer, at der i VAR-rummet var "nogle tekniske udfordringer" og "bøvl" med lyden.
Søndagens kamp i Brøndby endte 1-1.
Brøndby og FC Nordsjælland ligger henholdsvis nummer seks og syv i Superligaen. Begge hold har 23 point efter 15 kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER