Der udspillede sig en dramatisk og kontroversiel situation, da Brøndby søndag havde besøg af FC Nordsjælland i Superligaen.
Efter godt en halv times spil sendte Brøndbys Mathias Kvistgaarden bolden i mål. Lige inden bolden krydsede stregen, fløjtede dommer Lasse Graagaard dog for hånd på bolden, og målet blev – i første omgang – underkendt.
Men et VAR-tjek viste, at der ikke var nogen forseelse, og målet blev derfor godkendt. Også selv om der tilsyneladende var fløjtet, før bolden gik ind.
Det fik under kampen FCN-anfører Jeppe Tverskov til at brokke sig til et gult kort. Og også efter kampen rasede kaptajnen.
– Det her er en forfærdelig fejl. Jeg har aldrig oplevet noget lignende før, siger Jeppe Tverskov til fodboldmediet Bold efter kampen.
Han pointerer, at det ikke bør lade sig gøre at få et mål godkendt, hvis der er fløjtet, før bolden krydser stregen. Heller ikke, hvis den efterfølgende VAR-gennemgang viser, at det var forkert, at der blev fløjtet.
Dommer Lasse Graagaard har set situationen igennem efter kampen. Over for Viaplay erkender han, at det ser ud til, at han fløjter for tidligt.
– Vi er kommet frem til, at den nok ikke har passeret stregen, og jeg skulle have tøvet et millisekund, for så havde den været over stregen. Det er selvfølgelig dybt beklageligt, siger han til Viaplay.
Han bliver også spurgt, om der i VAR-rummet blev kigget på, hvornår han præcis fløjtede, og hvornår bolden krydsede stregen. Dommeren forklarer, at der i VAR-rummet var "nogle tekniske udfordringer" og "bøvl" med lyden.
Søndagens kamp i Brøndby endte 1-1.
Brøndby og FC Nordsjælland ligger henholdsvis nummer seks og syv i Superligaen. Begge hold har 23 point efter 15 kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’