Dommer kommenterer nu omstridt Brøndby-mål

FCN-anfører Jeppe Tverskov kalder det "en forfærdelig fejl", at Brøndby-scoring søndag blev godkendt.



Der udspillede sig en dramatisk og kontroversiel situation, da Brøndby søndag havde besøg af FC Nordsjælland i Superligaen.

Efter godt en halv times spil sendte Brøndbys Mathias Kvistgaarden bolden i mål. Lige inden bolden krydsede stregen, fløjtede dommer Lasse Graagaard dog for hånd på bolden, og målet blev – i første omgang – underkendt.

Men et VAR-tjek viste, at der ikke var nogen forseelse, og målet blev derfor godkendt. Også selv om der tilsyneladende var fløjtet, før bolden gik ind.

Det fik under kampen FCN-anfører Jeppe Tverskov til at brokke sig til et gult kort. Og også efter kampen rasede kaptajnen.

– Det her er en forfærdelig fejl. Jeg har aldrig oplevet noget lignende før, siger Jeppe Tverskov til fodboldmediet Bold efter kampen.

Han pointerer, at det ikke bør lade sig gøre at få et mål godkendt, hvis der er fløjtet, før bolden krydser stregen. Heller ikke, hvis den efterfølgende VAR-gennemgang viser, at det var forkert, at der blev fløjtet.

Dommer Lasse Graagaard har set situationen igennem efter kampen. Over for Viaplay erkender han, at det ser ud til, at han fløjter for tidligt.

– Vi er kommet frem til, at den nok ikke har passeret stregen, og jeg skulle have tøvet et millisekund, for så havde den været over stregen. Det er selvfølgelig dybt beklageligt, siger han til Viaplay.

Han bliver også spurgt, om der i VAR-rummet blev kigget på, hvornår han præcis fløjtede, og hvornår bolden krydsede stregen. Dommeren forklarer, at der i VAR-rummet var "nogle tekniske udfordringer" og "bøvl" med lyden.

Søndagens kamp i Brøndby endte 1-1.

Brøndby og FC Nordsjælland ligger henholdsvis nummer seks og syv i Superligaen. Begge hold har 23 point efter 15 kampe.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Magiske Messi slår til igen

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby IF – AGF

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Randers FC – OB

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Silkeborg IF – FC København



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’