Der udspillede sig en dramatisk og kontroversiel situation, da Brøndby søndag havde besøg af FC Nordsjælland i Superligaen.
Efter godt en halv times spil sendte Brøndbys Mathias Kvistgaarden bolden i mål. Lige inden bolden krydsede stregen, fløjtede dommer Lasse Graagaard dog for hånd på bolden, og målet blev – i første omgang – underkendt.
Men et VAR-tjek viste, at der ikke var nogen forseelse, og målet blev derfor godkendt. Også selv om der tilsyneladende var fløjtet, før bolden gik ind.
Det fik under kampen FCN-anfører Jeppe Tverskov til at brokke sig til et gult kort. Og også efter kampen rasede kaptajnen.
– Det her er en forfærdelig fejl. Jeg har aldrig oplevet noget lignende før, siger Jeppe Tverskov til fodboldmediet Bold efter kampen.
Han pointerer, at det ikke bør lade sig gøre at få et mål godkendt, hvis der er fløjtet, før bolden krydser stregen. Heller ikke, hvis den efterfølgende VAR-gennemgang viser, at det var forkert, at der blev fløjtet.
Dommer Lasse Graagaard har set situationen igennem efter kampen. Over for Viaplay erkender han, at det ser ud til, at han fløjter for tidligt.
– Vi er kommet frem til, at den nok ikke har passeret stregen, og jeg skulle have tøvet et millisekund, for så havde den været over stregen. Det er selvfølgelig dybt beklageligt, siger han til Viaplay.
Han bliver også spurgt, om der i VAR-rummet blev kigget på, hvornår han præcis fløjtede, og hvornår bolden krydsede stregen. Dommeren forklarer, at der i VAR-rummet var "nogle tekniske udfordringer" og "bøvl" med lyden.
Søndagens kamp i Brøndby endte 1-1.
Brøndby og FC Nordsjælland ligger henholdsvis nummer seks og syv i Superligaen. Begge hold har 23 point efter 15 kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
MEDIE