Der udspillede sig en dramatisk og kontroversiel situation, da Brøndby søndag havde besøg af FC Nordsjælland i Superligaen.
Efter godt en halv times spil sendte Brøndbys Mathias Kvistgaarden bolden i mål. Lige inden bolden krydsede stregen, fløjtede dommer Lasse Graagaard dog for hånd på bolden, og målet blev – i første omgang – underkendt.
Men et VAR-tjek viste, at der ikke var nogen forseelse, og målet blev derfor godkendt. Også selv om der tilsyneladende var fløjtet, før bolden gik ind.
Det fik under kampen FCN-anfører Jeppe Tverskov til at brokke sig til et gult kort. Og også efter kampen rasede kaptajnen.
– Det her er en forfærdelig fejl. Jeg har aldrig oplevet noget lignende før, siger Jeppe Tverskov til fodboldmediet Bold efter kampen.
Han pointerer, at det ikke bør lade sig gøre at få et mål godkendt, hvis der er fløjtet, før bolden krydser stregen. Heller ikke, hvis den efterfølgende VAR-gennemgang viser, at det var forkert, at der blev fløjtet.
Dommer Lasse Graagaard har set situationen igennem efter kampen. Over for Viaplay erkender han, at det ser ud til, at han fløjter for tidligt.
– Vi er kommet frem til, at den nok ikke har passeret stregen, og jeg skulle have tøvet et millisekund, for så havde den været over stregen. Det er selvfølgelig dybt beklageligt, siger han til Viaplay.
Han bliver også spurgt, om der i VAR-rummet blev kigget på, hvornår han præcis fløjtede, og hvornår bolden krydsede stregen. Dommeren forklarer, at der i VAR-rummet var "nogle tekniske udfordringer" og "bøvl" med lyden.
Søndagens kamp i Brøndby endte 1-1.
Brøndby og FC Nordsjælland ligger henholdsvis nummer seks og syv i Superligaen. Begge hold har 23 point efter 15 kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE
Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER