Dommer forklarer manglende Brøndby-straffe

Dommer Lasse Graagaard har begrundet sin beslutning om ikke at dømme straffespark til Brøndby i den situation, hvor Daniel Wass røg i græsset i 2-2-kampen mod Randers FC.



Frustrationen var stor på Brøndby Stadion søndag aften, da dommer Lasse Graagaards fløjte forblev tavs i en situation, hvor Daniel Wass røg i græsset i feltet efter en duel med Daniel Høegh fra Randers FC. 

Daniel Wass udtrykte efter 2-2-kampen manglende forståelse for den manglende straffesparkskendelse, og også Jesper Sørensen var mildest talt oprevet, da Brøndby-træneren talte med Viaplay. 

– Der er sikkert en eller anden argumentation for, hvorfor det der ikke skal være et straffespark. Jeg ved ikke, hvad der gør, at det her ikke er en forseelse. Så skal jeg have genskabt min kendskab til reglerne. Fordi det her er for mig en klokkeklar forseelse.

– Jeg kan simpelthen ikke forstå det… vi spiller med VAR, og lur mig, om ikke det her bliver et straffespark næste gang på alle mulige andre stadions. Jeg kan simpelthen ikke se det, og jeg kan ikke forstå det. Det kan være, at jeg kan få en eller anden forklaring, men jeg nægter at tro på, at jeg kan få en god forklaring, lød det fra Jesper Sørensen. 

Lasse Graagaard gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor dommeren forklarede sin beslutning om ikke at fløjte for straffespark til Brøndby i situationen. 

– Jeg ser, at der er en ’soft contact’, hvor de støder knæene sammen, og det er egentlig det, jeg siger til spillerne derude og til VAR-dommeren, og det er egentlig det, jeg fik bekræftet bagefter – også når jeg ser situationen igen, lød det her fra Lasse Graagard. 

Dommeren blev herefter spurgt, hvad kommunikationen med VAR-vognen gik på i sekunderne efter. 

– Det er klart, at når der sker et muligt straffespark, så melder jeg ind, hvad jeg ser, og så vurderer de, om det er forkert, eller om der er et straffespark, og det er det, vi drøfter, lød svaret fra Lasse Graagard. 

Lasse Graagaard blev afslutningsvist spurgt, hvordan han havde det med, at han ikke blev kaldt ud til VAR-skærmen for at kigge situationen igennem. 

– Jeg har det fint med, at jeg ikke blev kaldt ud. VAR-dommeren skal vurdere, om det var en klar og åbenlys fejl, jeg har lavet. Det vurderer han ikke, og jeg synes, jeg ser det, som jeg også så på banen, og det giver mig en god fornemmelse, lød svaret her fra dommeren. 

Brøndby spiller igen på søndag klokken 14.00, hvor der venter en udekamp mod FC København. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Randers FC – AGF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Kæmpe triumf for Frank

De er klar til at købe Mohamed Salah

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Ny Liverpool-nedtur

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Rigmand vild med FC København-aftale

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller