Dommer forklarer manglende Brøndby-straffe

Dommer Lasse Graagaard har begrundet sin beslutning om ikke at dømme straffespark til Brøndby i den situation, hvor Daniel Wass røg i græsset i 2-2-kampen mod Randers FC.



Frustrationen var stor på Brøndby Stadion søndag aften, da dommer Lasse Graagaards fløjte forblev tavs i en situation, hvor Daniel Wass røg i græsset i feltet efter en duel med Daniel Høegh fra Randers FC. 

Daniel Wass udtrykte efter 2-2-kampen manglende forståelse for den manglende straffesparkskendelse, og også Jesper Sørensen var mildest talt oprevet, da Brøndby-træneren talte med Viaplay. 

– Der er sikkert en eller anden argumentation for, hvorfor det der ikke skal være et straffespark. Jeg ved ikke, hvad der gør, at det her ikke er en forseelse. Så skal jeg have genskabt min kendskab til reglerne. Fordi det her er for mig en klokkeklar forseelse.

– Jeg kan simpelthen ikke forstå det… vi spiller med VAR, og lur mig, om ikke det her bliver et straffespark næste gang på alle mulige andre stadions. Jeg kan simpelthen ikke se det, og jeg kan ikke forstå det. Det kan være, at jeg kan få en eller anden forklaring, men jeg nægter at tro på, at jeg kan få en god forklaring, lød det fra Jesper Sørensen. 

Lasse Graagaard gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor dommeren forklarede sin beslutning om ikke at fløjte for straffespark til Brøndby i situationen. 

– Jeg ser, at der er en ’soft contact’, hvor de støder knæene sammen, og det er egentlig det, jeg siger til spillerne derude og til VAR-dommeren, og det er egentlig det, jeg fik bekræftet bagefter – også når jeg ser situationen igen, lød det her fra Lasse Graagard. 

Dommeren blev herefter spurgt, hvad kommunikationen med VAR-vognen gik på i sekunderne efter. 

– Det er klart, at når der sker et muligt straffespark, så melder jeg ind, hvad jeg ser, og så vurderer de, om det er forkert, eller om der er et straffespark, og det er det, vi drøfter, lød svaret fra Lasse Graagard. 

Lasse Graagaard blev afslutningsvist spurgt, hvordan han havde det med, at han ikke blev kaldt ud til VAR-skærmen for at kigge situationen igennem. 

– Jeg har det fint med, at jeg ikke blev kaldt ud. VAR-dommeren skal vurdere, om det var en klar og åbenlys fejl, jeg har lavet. Det vurderer han ikke, og jeg synes, jeg ser det, som jeg også så på banen, og det giver mig en god fornemmelse, lød svaret her fra dommeren. 

Brøndby spiller igen på søndag klokken 14.00, hvor der venter en udekamp mod FC København. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge


Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Har talt med Ferguson om United-job

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Manchester United overvejer ham

Rygter om AC Horsens-legende

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Her er Ajax-danskers millionløn

Vil have Jonas Wind til FC København

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU