Frustrationen var stor på Brøndby Stadion søndag aften, da dommer Lasse Graagaards fløjte forblev tavs i en situation, hvor Daniel Wass røg i græsset i feltet efter en duel med Daniel Høegh fra Randers FC.
Daniel Wass udtrykte efter 2-2-kampen manglende forståelse for den manglende straffesparkskendelse, og også Jesper Sørensen var mildest talt oprevet, da Brøndby-træneren talte med Viaplay.
– Der er sikkert en eller anden argumentation for, hvorfor det der ikke skal være et straffespark. Jeg ved ikke, hvad der gør, at det her ikke er en forseelse. Så skal jeg have genskabt min kendskab til reglerne. Fordi det her er for mig en klokkeklar forseelse.
– Jeg kan simpelthen ikke forstå det… vi spiller med VAR, og lur mig, om ikke det her bliver et straffespark næste gang på alle mulige andre stadions. Jeg kan simpelthen ikke se det, og jeg kan ikke forstå det. Det kan være, at jeg kan få en eller anden forklaring, men jeg nægter at tro på, at jeg kan få en god forklaring, lød det fra Jesper Sørensen.
Lasse Graagaard gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor dommeren forklarede sin beslutning om ikke at fløjte for straffespark til Brøndby i situationen.
– Jeg ser, at der er en ’soft contact’, hvor de støder knæene sammen, og det er egentlig det, jeg siger til spillerne derude og til VAR-dommeren, og det er egentlig det, jeg fik bekræftet bagefter – også når jeg ser situationen igen, lød det her fra Lasse Graagard.
Dommeren blev herefter spurgt, hvad kommunikationen med VAR-vognen gik på i sekunderne efter.
– Det er klart, at når der sker et muligt straffespark, så melder jeg ind, hvad jeg ser, og så vurderer de, om det er forkert, eller om der er et straffespark, og det er det, vi drøfter, lød svaret fra Lasse Graagard.
Lasse Graagaard blev afslutningsvist spurgt, hvordan han havde det med, at han ikke blev kaldt ud til VAR-skærmen for at kigge situationen igennem.
– Jeg har det fint med, at jeg ikke blev kaldt ud. VAR-dommeren skal vurdere, om det var en klar og åbenlys fejl, jeg har lavet. Det vurderer han ikke, og jeg synes, jeg ser det, som jeg også så på banen, og det giver mig en god fornemmelse, lød svaret her fra dommeren.
Brøndby spiller igen på søndag klokken 14.00, hvor der venter en udekamp mod FC København.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
CUSTOM
Mexico – England
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
OPTAKT
USA – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER