Frustrationen var stor på Brøndby Stadion søndag aften, da dommer Lasse Graagaards fløjte forblev tavs i en situation, hvor Daniel Wass røg i græsset i feltet efter en duel med Daniel Høegh fra Randers FC.
Daniel Wass udtrykte efter 2-2-kampen manglende forståelse for den manglende straffesparkskendelse, og også Jesper Sørensen var mildest talt oprevet, da Brøndby-træneren talte med Viaplay.
– Der er sikkert en eller anden argumentation for, hvorfor det der ikke skal være et straffespark. Jeg ved ikke, hvad der gør, at det her ikke er en forseelse. Så skal jeg have genskabt min kendskab til reglerne. Fordi det her er for mig en klokkeklar forseelse.
– Jeg kan simpelthen ikke forstå det… vi spiller med VAR, og lur mig, om ikke det her bliver et straffespark næste gang på alle mulige andre stadions. Jeg kan simpelthen ikke se det, og jeg kan ikke forstå det. Det kan være, at jeg kan få en eller anden forklaring, men jeg nægter at tro på, at jeg kan få en god forklaring, lød det fra Jesper Sørensen.
Lasse Graagaard gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor dommeren forklarede sin beslutning om ikke at fløjte for straffespark til Brøndby i situationen.
– Jeg ser, at der er en ’soft contact’, hvor de støder knæene sammen, og det er egentlig det, jeg siger til spillerne derude og til VAR-dommeren, og det er egentlig det, jeg fik bekræftet bagefter – også når jeg ser situationen igen, lød det her fra Lasse Graagard.
Dommeren blev herefter spurgt, hvad kommunikationen med VAR-vognen gik på i sekunderne efter.
– Det er klart, at når der sker et muligt straffespark, så melder jeg ind, hvad jeg ser, og så vurderer de, om det er forkert, eller om der er et straffespark, og det er det, vi drøfter, lød svaret fra Lasse Graagard.
Lasse Graagaard blev afslutningsvist spurgt, hvordan han havde det med, at han ikke blev kaldt ud til VAR-skærmen for at kigge situationen igennem.
– Jeg har det fint med, at jeg ikke blev kaldt ud. VAR-dommeren skal vurdere, om det var en klar og åbenlys fejl, jeg har lavet. Det vurderer han ikke, og jeg synes, jeg ser det, som jeg også så på banen, og det giver mig en god fornemmelse, lød svaret her fra dommeren.
Brøndby spiller igen på søndag klokken 14.00, hvor der venter en udekamp mod FC København.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT