Dommer forklarer manglende Brøndby-straffe

Dommer Lasse Graagaard har begrundet sin beslutning om ikke at dømme straffespark til Brøndby i den situation, hvor Daniel Wass røg i græsset i 2-2-kampen mod Randers FC.



Frustrationen var stor på Brøndby Stadion søndag aften, da dommer Lasse Graagaards fløjte forblev tavs i en situation, hvor Daniel Wass røg i græsset i feltet efter en duel med Daniel Høegh fra Randers FC. 

Daniel Wass udtrykte efter 2-2-kampen manglende forståelse for den manglende straffesparkskendelse, og også Jesper Sørensen var mildest talt oprevet, da Brøndby-træneren talte med Viaplay. 

– Der er sikkert en eller anden argumentation for, hvorfor det der ikke skal være et straffespark. Jeg ved ikke, hvad der gør, at det her ikke er en forseelse. Så skal jeg have genskabt min kendskab til reglerne. Fordi det her er for mig en klokkeklar forseelse.

– Jeg kan simpelthen ikke forstå det… vi spiller med VAR, og lur mig, om ikke det her bliver et straffespark næste gang på alle mulige andre stadions. Jeg kan simpelthen ikke se det, og jeg kan ikke forstå det. Det kan være, at jeg kan få en eller anden forklaring, men jeg nægter at tro på, at jeg kan få en god forklaring, lød det fra Jesper Sørensen. 

Lasse Graagaard gav efterfølgende et interview til Viaplay, hvor dommeren forklarede sin beslutning om ikke at fløjte for straffespark til Brøndby i situationen. 

– Jeg ser, at der er en ’soft contact’, hvor de støder knæene sammen, og det er egentlig det, jeg siger til spillerne derude og til VAR-dommeren, og det er egentlig det, jeg fik bekræftet bagefter – også når jeg ser situationen igen, lød det her fra Lasse Graagard. 

Dommeren blev herefter spurgt, hvad kommunikationen med VAR-vognen gik på i sekunderne efter. 

– Det er klart, at når der sker et muligt straffespark, så melder jeg ind, hvad jeg ser, og så vurderer de, om det er forkert, eller om der er et straffespark, og det er det, vi drøfter, lød svaret fra Lasse Graagard. 

Lasse Graagaard blev afslutningsvist spurgt, hvordan han havde det med, at han ikke blev kaldt ud til VAR-skærmen for at kigge situationen igennem. 

– Jeg har det fint med, at jeg ikke blev kaldt ud. VAR-dommeren skal vurdere, om det var en klar og åbenlys fejl, jeg har lavet. Det vurderer han ikke, og jeg synes, jeg ser det, som jeg også så på banen, og det giver mig en god fornemmelse, lød svaret her fra dommeren. 

Brøndby spiller igen på søndag klokken 14.00, hvor der venter en udekamp mod FC København. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’