Dommerchef erkender blandet VAR-start: Det har været som forventet

Michael Johansen erkender, at der er begået dyre fejl, men siger, at VAR har også bragt godt til Superligaen.



Videodommersystemet VAR har ti spillerunder på bagen i Superligaen, og modtagelsen har været blandet.

Men introen har været helt, som man kunne forvente, vurderer VAR-ansvarlige og formanden for dommerudvalget i Dansk Boldspil-Union (DBU), Michael Johansen, i et interview med bold.dk.

– Overordnet set synes jeg, det er gået som forventet. Jeg vil ikke sige over forventet, men som forventet. Vi har nogle rigtig positive cases, men vi har også lavet nogle fejl, som vi har betalt dyrt for, siger Michael Johansen.

Et kritikpunkt fra ligaens aktører og fansene har været, at der kan gå op til flere minutter, når VAR skal tjekke en situation igennem.

– Jeg hører mange gange, at vi er lidt for lang tid om det i nogle cases, og det anerkender vi, men vi har sagt, at den rigtige beslutning på det her stadie er vigtigere, end at vi gør det for hurtigt, siger Johansen.

Meget omdiskuteret var en episode i mandags, hvor Brøndbys Mikael Uhre lignede en mand i offsideposition, da han scorede til 2-0 mod Lyngby.

Målet blev anerkendt, men efterfølgende afslørede VAR, at Uhre faktisk havde været 28 millimeter offside.

Et efterfølgende tjek viste ifølge Michael Johansen, at Uhre kun havde været to millimeter offside, og når der er tale om så små marginaler, ønsker man ikke at omstøde domme.

Fra begyndelsen har man nemlig meldt ud, at man ikke ønsker tilstande som i Premier League, hvor VAR bruges ned til en millimeter, når det skal vurderes, om en spiller er offside eller ej.

– Vi oplever, at man heller ikke ønsker, at der skal fedtes med hver eneste millimeter og ødelægge naturen i spillet. Ud fra den betragtning at vi ikke ligner England efter ti runder, er jeg nødt til at være tilfreds, siger Michael Johansen.

Efter Superligaens efterårssæson vil man offentliggøre en VAR-rapport, hvor efterårets såkaldte interventions bliver vurderet.

Michael Johansen vil dog allerede nu konkludere, at VAR har givet mere retfærdighed.

/ritzau/



Bjarne Riis kan score millionbeløb

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

‘De har problemer med os’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Bekræftet: Færdig

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne