Dommerchef erkender seks VAR-fejl: For mange

På ti runder er der begået seks fejl i forbindelse med VAR. Det tal er for højt, medgiver Michael Johansen.



Hvis du i Superligaens første ti runder føler, at du har vrisset lidt mere over fejl relateret til videodommersystemet VAR, end du plejer, så er der en årsag.

Onsdag holdt Michael Johansen, formand for Dansk Boldspil-Unions (DBU) dommerudvalg, hof for den danske presse, og her kom han med en indrømmelse. Der er begået lige lovlig mange fejl.

Antallet af fejl nærmer sig således allerede antallet af fejl i hele sidste sæson. Der er begået seks fejl i denne sæsons første ti runder. I hele sidste sæson blev der begået ti fejl på 32 spillerunder.

– Det er vi ikke helt tilfredse med, så vi analyserer på, hvad der er gået galt i de enkeltstående tilfælde, siger Michael Johansen, som dog glæder sig over, at VAR 19 gange er blevet benyttet med succes.

Der skete blandt andet fejl, da Christian Sørensen for Viborg FF fik et straffespark mod FC København i runde 3, og da FC Nordsjællands Martin Frese fik annulleret et mål mod FC København i runde 7.

En fejl dækker over, at man enten har misset en sekvens, hvor VAR skulle have været i brug, eller at man har dømt forkert i forbindelse med en sekvens, hvor VAR har været i brug.

Michael Johansen har en målsætning om, at der kun sker fem fejl på en hel sæson, men den grænse har man altså allerede overskredet efter ti runder.

– Det er en meget, meget ambitiøs målsætning. Den kræver benhård træning, og at man er fuldt koncentreret i alle scenarier. Det er urealistisk at forvente, at vi er der nu, men målsætningen står der.

– Det tager tre til fem år som minimum at implementere VAR. Ingen skal være i tvivl om, at der bliver arbejdet hårdt og godt, siger Michael Johansen.

VAR blev indført i Superligaen i sæsonen 2020/21, så denne sæson er altså den tredje i forløbet.

En af målsætningerne har fra start været at nedbringe ventetiden i forbindelse med VAR. I sæsonens første ti runder er der i gennemsnit blevet brugt 38 sekunder per kamp.

Det er to sekunder hurtigere end det gennemsnitlige tal for hele sidste sæson. Michael Johansen kalder de 38 sekunder for en “ekstremt flot tid”, men hurtighed er ikke et mål i sig selv.

– Vi skal passe på med at gøre tingene for hurtigt, fordi prisen kan være lavere kvalitet. Det er også årsagen til nogle af de fejl, vi har lavet, siger dommerformanden.

Selv om der er begået fejl, er Michael Johansen glad for udviklingen i implementeringen af VAR i dansk fodbold.

– Vi er på et flot niveau. Der er stadig ting, vi skal lære, og det kommer selvfølgelig over tid. Vi kan ikke forvente at presse mere ud af teamet end i dag. Det kræver rutinemæssig træning, for at vi bliver stærkere, siger han.

/ritzau/





– Velkommen hjem Andreas Christensen

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke



Voldsomt transferønske til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vanvittig Victor Froholdt-historie



Kenneth Emil Petersen Viaplay Superligaen NYHEDER

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Belønnes af FC København

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning



TRANSFER

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Spørger på Jonas Wind

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lars Friis får ikke stort job

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret



MEDIE

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Det her gør ondt for at være ærlig

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Det er lidt kaotisk

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’