Hvis du i Superligaens første ti runder føler, at du har vrisset lidt mere over fejl relateret til videodommersystemet VAR, end du plejer, så er der en årsag.
Onsdag holdt Michael Johansen, formand for Dansk Boldspil-Unions (DBU) dommerudvalg, hof for den danske presse, og her kom han med en indrømmelse. Der er begået lige lovlig mange fejl.
Antallet af fejl nærmer sig således allerede antallet af fejl i hele sidste sæson. Der er begået seks fejl i denne sæsons første ti runder. I hele sidste sæson blev der begået ti fejl på 32 spillerunder.
– Det er vi ikke helt tilfredse med, så vi analyserer på, hvad der er gået galt i de enkeltstående tilfælde, siger Michael Johansen, som dog glæder sig over, at VAR 19 gange er blevet benyttet med succes.
Der skete blandt andet fejl, da Christian Sørensen for Viborg FF fik et straffespark mod FC København i runde 3, og da FC Nordsjællands Martin Frese fik annulleret et mål mod FC København i runde 7.
En fejl dækker over, at man enten har misset en sekvens, hvor VAR skulle have været i brug, eller at man har dømt forkert i forbindelse med en sekvens, hvor VAR har været i brug.
Michael Johansen har en målsætning om, at der kun sker fem fejl på en hel sæson, men den grænse har man altså allerede overskredet efter ti runder.
– Det er en meget, meget ambitiøs målsætning. Den kræver benhård træning, og at man er fuldt koncentreret i alle scenarier. Det er urealistisk at forvente, at vi er der nu, men målsætningen står der.
– Det tager tre til fem år som minimum at implementere VAR. Ingen skal være i tvivl om, at der bliver arbejdet hårdt og godt, siger Michael Johansen.
VAR blev indført i Superligaen i sæsonen 2020/21, så denne sæson er altså den tredje i forløbet.
En af målsætningerne har fra start været at nedbringe ventetiden i forbindelse med VAR. I sæsonens første ti runder er der i gennemsnit blevet brugt 38 sekunder per kamp.
Det er to sekunder hurtigere end det gennemsnitlige tal for hele sidste sæson. Michael Johansen kalder de 38 sekunder for en “ekstremt flot tid”, men hurtighed er ikke et mål i sig selv.
– Vi skal passe på med at gøre tingene for hurtigt, fordi prisen kan være lavere kvalitet. Det er også årsagen til nogle af de fejl, vi har lavet, siger dommerformanden.
Selv om der er begået fejl, er Michael Johansen glad for udviklingen i implementeringen af VAR i dansk fodbold.
– Vi er på et flot niveau. Der er stadig ting, vi skal lære, og det kommer selvfølgelig over tid. Vi kan ikke forvente at presse mere ud af teamet end i dag. Det kræver rutinemæssig træning, for at vi bliver stærkere, siger han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Kæmpe nyhed i udlandet
Danske stjerner kan være fortid
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
