Hvis du i Superligaens første ti runder føler, at du har vrisset lidt mere over fejl relateret til videodommersystemet VAR, end du plejer, så er der en årsag.
Onsdag holdt Michael Johansen, formand for Dansk Boldspil-Unions (DBU) dommerudvalg, hof for den danske presse, og her kom han med en indrømmelse. Der er begået lige lovlig mange fejl.
Antallet af fejl nærmer sig således allerede antallet af fejl i hele sidste sæson. Der er begået seks fejl i denne sæsons første ti runder. I hele sidste sæson blev der begået ti fejl på 32 spillerunder.
– Det er vi ikke helt tilfredse med, så vi analyserer på, hvad der er gået galt i de enkeltstående tilfælde, siger Michael Johansen, som dog glæder sig over, at VAR 19 gange er blevet benyttet med succes.
Der skete blandt andet fejl, da Christian Sørensen for Viborg FF fik et straffespark mod FC København i runde 3, og da FC Nordsjællands Martin Frese fik annulleret et mål mod FC København i runde 7.
En fejl dækker over, at man enten har misset en sekvens, hvor VAR skulle have været i brug, eller at man har dømt forkert i forbindelse med en sekvens, hvor VAR har været i brug.
Michael Johansen har en målsætning om, at der kun sker fem fejl på en hel sæson, men den grænse har man altså allerede overskredet efter ti runder.
– Det er en meget, meget ambitiøs målsætning. Den kræver benhård træning, og at man er fuldt koncentreret i alle scenarier. Det er urealistisk at forvente, at vi er der nu, men målsætningen står der.
– Det tager tre til fem år som minimum at implementere VAR. Ingen skal være i tvivl om, at der bliver arbejdet hårdt og godt, siger Michael Johansen.
VAR blev indført i Superligaen i sæsonen 2020/21, så denne sæson er altså den tredje i forløbet.
En af målsætningerne har fra start været at nedbringe ventetiden i forbindelse med VAR. I sæsonens første ti runder er der i gennemsnit blevet brugt 38 sekunder per kamp.
Det er to sekunder hurtigere end det gennemsnitlige tal for hele sidste sæson. Michael Johansen kalder de 38 sekunder for en “ekstremt flot tid”, men hurtighed er ikke et mål i sig selv.
– Vi skal passe på med at gøre tingene for hurtigt, fordi prisen kan være lavere kvalitet. Det er også årsagen til nogle af de fejl, vi har lavet, siger dommerformanden.
Selv om der er begået fejl, er Michael Johansen glad for udviklingen i implementeringen af VAR i dansk fodbold.
– Vi er på et flot niveau. Der er stadig ting, vi skal lære, og det kommer selvfølgelig over tid. Vi kan ikke forvente at presse mere ud af teamet end i dag. Det kræver rutinemæssig træning, for at vi bliver stærkere, siger han.
/ritzau/
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Bo Svensson favorit til stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Her er Kamil Wilczek i dag
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Randers FC – OB
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Liverpool ydmyget
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
