Dommerchef erkender seks VAR-fejl: For mange

På ti runder er der begået seks fejl i forbindelse med VAR. Det tal er for højt, medgiver Michael Johansen.



Hvis du i Superligaens første ti runder føler, at du har vrisset lidt mere over fejl relateret til videodommersystemet VAR, end du plejer, så er der en årsag.

Onsdag holdt Michael Johansen, formand for Dansk Boldspil-Unions (DBU) dommerudvalg, hof for den danske presse, og her kom han med en indrømmelse. Der er begået lige lovlig mange fejl.

Antallet af fejl nærmer sig således allerede antallet af fejl i hele sidste sæson. Der er begået seks fejl i denne sæsons første ti runder. I hele sidste sæson blev der begået ti fejl på 32 spillerunder.

– Det er vi ikke helt tilfredse med, så vi analyserer på, hvad der er gået galt i de enkeltstående tilfælde, siger Michael Johansen, som dog glæder sig over, at VAR 19 gange er blevet benyttet med succes.

Der skete blandt andet fejl, da Christian Sørensen for Viborg FF fik et straffespark mod FC København i runde 3, og da FC Nordsjællands Martin Frese fik annulleret et mål mod FC København i runde 7.

En fejl dækker over, at man enten har misset en sekvens, hvor VAR skulle have været i brug, eller at man har dømt forkert i forbindelse med en sekvens, hvor VAR har været i brug.

Michael Johansen har en målsætning om, at der kun sker fem fejl på en hel sæson, men den grænse har man altså allerede overskredet efter ti runder.

– Det er en meget, meget ambitiøs målsætning. Den kræver benhård træning, og at man er fuldt koncentreret i alle scenarier. Det er urealistisk at forvente, at vi er der nu, men målsætningen står der.

– Det tager tre til fem år som minimum at implementere VAR. Ingen skal være i tvivl om, at der bliver arbejdet hårdt og godt, siger Michael Johansen.

VAR blev indført i Superligaen i sæsonen 2020/21, så denne sæson er altså den tredje i forløbet.

En af målsætningerne har fra start været at nedbringe ventetiden i forbindelse med VAR. I sæsonens første ti runder er der i gennemsnit blevet brugt 38 sekunder per kamp.

Det er to sekunder hurtigere end det gennemsnitlige tal for hele sidste sæson. Michael Johansen kalder de 38 sekunder for en “ekstremt flot tid”, men hurtighed er ikke et mål i sig selv.

– Vi skal passe på med at gøre tingene for hurtigt, fordi prisen kan være lavere kvalitet. Det er også årsagen til nogle af de fejl, vi har lavet, siger dommerformanden.

Selv om der er begået fejl, er Michael Johansen glad for udviklingen i implementeringen af VAR i dansk fodbold.

– Vi er på et flot niveau. Der er stadig ting, vi skal lære, og det kommer selvfølgelig over tid. Vi kan ikke forvente at presse mere ud af teamet end i dag. Det kræver rutinemæssig træning, for at vi bliver stærkere, siger han.

/ritzau/





LIVE: Tiden ved at løbe fra Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Stjerne rejser til Danmark i dag

Er det Christian Eriksens næste klub?

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Så fik han hul på bylden

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

På vej til FCK? Han var altdominerende

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Højbjerg reagerer på skandale

Blæst bagover af Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Offensive profiler stråler i FCM-sejr



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Vilde Roony matchvinder med panenka

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

FC København har taget kontakt

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

AGF – Vejle Boldklub

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brøndby må undvære skadet profil

Åben for at forlænge med FC København

Agent til møde med kæmpeklub



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Drama – chokfyring i Premier League? 

Sønderjyske – Brøndby IF

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Kongeklubben viser klassen

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Afslører millionløn og særlig aftale

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr