Dommerformand: VAR rettede 66 dommerfejl

Dommerformand Michael Johansen påpeger, at VAR har været med til at ændre på slutstillingen i Superligaen.



Superligaen fik i den nu overståede sæson en ny “spiller” til kampene i form af VAR, som nok ikke behøver yderligere introduktion. Det har været meget afgørende, og når dommerformand Michael Johansen ser tilbage, så har det været med til at afgøre turneringen.

Det fortæller han i den nyeste udgave af Spillerforeningens podcat ‘Dommerformanden forklarer‘.

– Det er altså hele 66 kampafgørende fejl, der er korrigeret i den her sæson. Det er rigtig mange, og det er helt klart noget, der efter min bedste vurdering har ændret på tabellens slutstilling. Lige såvel som vi også kan se i den sidste kamp, at det nok også ændrer på, hvem der kommer ud og spiller i Europa, forklarer Johansen.

Han peger i den forbindelse på, at det har været i hver tredje kamp, at man har lavet en såkaldt ‘intervention’, som også var det samme ved VM i 2018, Champions League og den italienske Serie A.

Når det kommer til tiden, som dommerne bruger på VAR, så er der også en udvikling at se.

– Når vi gør hele sæsonen op, så har vi brugt 84 sekunder i snit pr. kamp. Det er acceptabelt og forventeligt. Vi ligger på den tid, vi havde regnet med. Når vi kigger på interventions, der hvor vi skal have korrigeret en kendelse, bruger vi i snit på hele sæsonen 93 sekunder, siger dommerformanden og fortsætter.

– Kigger vi på foråret alene, har vi skåret lidt over 20 sekunder af på interventions. Den er nede på 71 sekunder nu. Det er en rigtig flot tid på interventions. Den ligger faktisk på det, man kunne se til World Cup, lyder det fra Michael Johansen.

Fremover er målet, at man skal helt ned omkring 40 sekunder i snit pr. kamp, men at det først bliver i den tredje sæson, at man kommer til at se tider, som gør, at man ikke bemærker VAR-ventetiden.

Der har desuden været nogle misforståelser om VAR. Læs mere om det her.





Kæmpekøb retur til FC København?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Bombe på vej i Real Madrid?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kalder tronskifte i Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?