Dommerformand: VAR rettede 66 dommerfejl

Dommerformand Michael Johansen påpeger, at VAR har været med til at ændre på slutstillingen i Superligaen.



Superligaen fik i den nu overståede sæson en ny “spiller” til kampene i form af VAR, som nok ikke behøver yderligere introduktion. Det har været meget afgørende, og når dommerformand Michael Johansen ser tilbage, så har det været med til at afgøre turneringen.

Det fortæller han i den nyeste udgave af Spillerforeningens podcat ‘Dommerformanden forklarer‘.

– Det er altså hele 66 kampafgørende fejl, der er korrigeret i den her sæson. Det er rigtig mange, og det er helt klart noget, der efter min bedste vurdering har ændret på tabellens slutstilling. Lige såvel som vi også kan se i den sidste kamp, at det nok også ændrer på, hvem der kommer ud og spiller i Europa, forklarer Johansen.

Han peger i den forbindelse på, at det har været i hver tredje kamp, at man har lavet en såkaldt ‘intervention’, som også var det samme ved VM i 2018, Champions League og den italienske Serie A.

Når det kommer til tiden, som dommerne bruger på VAR, så er der også en udvikling at se.

– Når vi gør hele sæsonen op, så har vi brugt 84 sekunder i snit pr. kamp. Det er acceptabelt og forventeligt. Vi ligger på den tid, vi havde regnet med. Når vi kigger på interventions, der hvor vi skal have korrigeret en kendelse, bruger vi i snit på hele sæsonen 93 sekunder, siger dommerformanden og fortsætter.

– Kigger vi på foråret alene, har vi skåret lidt over 20 sekunder af på interventions. Den er nede på 71 sekunder nu. Det er en rigtig flot tid på interventions. Den ligger faktisk på det, man kunne se til World Cup, lyder det fra Michael Johansen.

Fremover er målet, at man skal helt ned omkring 40 sekunder i snit pr. kamp, men at det først bliver i den tredje sæson, at man kommer til at se tider, som gør, at man ikke bemærker VAR-ventetiden.

Der har desuden været nogle misforståelser om VAR. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Danskerne har stor tiltro til Norge

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud