Dommerformand: VAR rettede 66 dommerfejl

Dommerformand Michael Johansen påpeger, at VAR har været med til at ændre på slutstillingen i Superligaen.



Superligaen fik i den nu overståede sæson en ny “spiller” til kampene i form af VAR, som nok ikke behøver yderligere introduktion. Det har været meget afgørende, og når dommerformand Michael Johansen ser tilbage, så har det været med til at afgøre turneringen.

Det fortæller han i den nyeste udgave af Spillerforeningens podcat ‘Dommerformanden forklarer‘.

– Det er altså hele 66 kampafgørende fejl, der er korrigeret i den her sæson. Det er rigtig mange, og det er helt klart noget, der efter min bedste vurdering har ændret på tabellens slutstilling. Lige såvel som vi også kan se i den sidste kamp, at det nok også ændrer på, hvem der kommer ud og spiller i Europa, forklarer Johansen.

Han peger i den forbindelse på, at det har været i hver tredje kamp, at man har lavet en såkaldt ‘intervention’, som også var det samme ved VM i 2018, Champions League og den italienske Serie A.

Når det kommer til tiden, som dommerne bruger på VAR, så er der også en udvikling at se.

– Når vi gør hele sæsonen op, så har vi brugt 84 sekunder i snit pr. kamp. Det er acceptabelt og forventeligt. Vi ligger på den tid, vi havde regnet med. Når vi kigger på interventions, der hvor vi skal have korrigeret en kendelse, bruger vi i snit på hele sæsonen 93 sekunder, siger dommerformanden og fortsætter.

– Kigger vi på foråret alene, har vi skåret lidt over 20 sekunder af på interventions. Den er nede på 71 sekunder nu. Det er en rigtig flot tid på interventions. Den ligger faktisk på det, man kunne se til World Cup, lyder det fra Michael Johansen.

Fremover er målet, at man skal helt ned omkring 40 sekunder i snit pr. kamp, men at det først bliver i den tredje sæson, at man kommer til at se tider, som gør, at man ikke bemærker VAR-ventetiden.

Der har desuden været nogle misforståelser om VAR. Læs mere om det her.





– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Spanien – Saudi-Arabien

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vil smadre transferrekord

Holland – Sverige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’