Slipper med skrækken: Ecuador må deltage ved VM

CAS har afvist en appel fra Chile og Peru, der mente, at Ecuador brugte ulovlig spiller i VM-kvalifikationen.



Chile og Peru kommer endegyldigt til at se det kommende VM i fodbold fra distancen.

De to lande har ellers frem til nu forsøgt at få sparket Ecuador ud af turneringen ved at mene, at Ecuador brugte en ulovlig spiller i VM-kvalifikationen.

Men det gjorde Ecuador ikke. Det har Den Internationale Sportsdomstol (CAS) tirsdag afgjort.

Chile klagede oprindeligt til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) over, at ecuadorianeren Byron Castillo slet ikke var født i Ecuador og ikke måtte spille for landet.

Fifa afviste klagen, og den afvisning appellerede Chile og Peru så til CAS, som nu har truffet afgørelse i sagen.

Mens CAS slår fast, at Byron Castillo på lovlig vis optrådte for Ecuador, så finder domstolen, at Ecuador angående Castillo har gjort brug af dokumenter, der indeholdt falske informationer.

Nærmere bestemt stod der forkerte ting i Castillos pas. Ifølge CAS er Castillo rent faktisk født i Columbia, men fordi myndighederne i Ecuador betragter ham som ecuadoriansk statsborger, er der ikke noget forkert i, at han spiller for Ecuador.

På grund af de forkerte oplysninger i Castillos pas bliver Ecuador på forhånd fratrukket tre point i den næste VM-kvalifikation, ligesom landets fodboldforbund får en bøde, på hvad der svarer til cirka 750.000 kroner.

Castillo var på banen for Ecuador i otte VM-kvalifikationskampe, herunder begge møder med Chile. De endte med henholdsvis en sejr til Ecuador og uafgjort. Castillo deltog ikke i Ecuadors kampe mod Peru.

Chile endte som nummer syv i den sydamerikanske VM-kvalifikationsgruppe, mens Peru som femmer gik videre til playoffkampe, hvor det ikke lykkedes landet at indløse en VM-billet.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Eksperter raser: Hvad med Messi?