Slipper med skrækken: Ecuador må deltage ved VM

CAS har afvist en appel fra Chile og Peru, der mente, at Ecuador brugte ulovlig spiller i VM-kvalifikationen.



Chile og Peru kommer endegyldigt til at se det kommende VM i fodbold fra distancen.

De to lande har ellers frem til nu forsøgt at få sparket Ecuador ud af turneringen ved at mene, at Ecuador brugte en ulovlig spiller i VM-kvalifikationen.

Men det gjorde Ecuador ikke. Det har Den Internationale Sportsdomstol (CAS) tirsdag afgjort.

Chile klagede oprindeligt til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) over, at ecuadorianeren Byron Castillo slet ikke var født i Ecuador og ikke måtte spille for landet.

Fifa afviste klagen, og den afvisning appellerede Chile og Peru så til CAS, som nu har truffet afgørelse i sagen.

Mens CAS slår fast, at Byron Castillo på lovlig vis optrådte for Ecuador, så finder domstolen, at Ecuador angående Castillo har gjort brug af dokumenter, der indeholdt falske informationer.

Nærmere bestemt stod der forkerte ting i Castillos pas. Ifølge CAS er Castillo rent faktisk født i Columbia, men fordi myndighederne i Ecuador betragter ham som ecuadoriansk statsborger, er der ikke noget forkert i, at han spiller for Ecuador.

På grund af de forkerte oplysninger i Castillos pas bliver Ecuador på forhånd fratrukket tre point i den næste VM-kvalifikation, ligesom landets fodboldforbund får en bøde, på hvad der svarer til cirka 750.000 kroner.

Castillo var på banen for Ecuador i otte VM-kvalifikationskampe, herunder begge møder med Chile. De endte med henholdsvis en sejr til Ecuador og uafgjort. Castillo deltog ikke i Ecuadors kampe mod Peru.

Chile endte som nummer syv i den sydamerikanske VM-kvalifikationsgruppe, mens Peru som femmer gik videre til playoffkampe, hvor det ikke lykkedes landet at indløse en VM-billet.

/ritzau/





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De lurer på Kjærgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Schweiz – Bosnien-Hercegovina