Slipper med skrækken: Ecuador må deltage ved VM

CAS har afvist en appel fra Chile og Peru, der mente, at Ecuador brugte ulovlig spiller i VM-kvalifikationen.



Chile og Peru kommer endegyldigt til at se det kommende VM i fodbold fra distancen.

De to lande har ellers frem til nu forsøgt at få sparket Ecuador ud af turneringen ved at mene, at Ecuador brugte en ulovlig spiller i VM-kvalifikationen.

Men det gjorde Ecuador ikke. Det har Den Internationale Sportsdomstol (CAS) tirsdag afgjort.

Chile klagede oprindeligt til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) over, at ecuadorianeren Byron Castillo slet ikke var født i Ecuador og ikke måtte spille for landet.

Fifa afviste klagen, og den afvisning appellerede Chile og Peru så til CAS, som nu har truffet afgørelse i sagen.

Mens CAS slår fast, at Byron Castillo på lovlig vis optrådte for Ecuador, så finder domstolen, at Ecuador angående Castillo har gjort brug af dokumenter, der indeholdt falske informationer.

Nærmere bestemt stod der forkerte ting i Castillos pas. Ifølge CAS er Castillo rent faktisk født i Columbia, men fordi myndighederne i Ecuador betragter ham som ecuadoriansk statsborger, er der ikke noget forkert i, at han spiller for Ecuador.

På grund af de forkerte oplysninger i Castillos pas bliver Ecuador på forhånd fratrukket tre point i den næste VM-kvalifikation, ligesom landets fodboldforbund får en bøde, på hvad der svarer til cirka 750.000 kroner.

Castillo var på banen for Ecuador i otte VM-kvalifikationskampe, herunder begge møder med Chile. De endte med henholdsvis en sejr til Ecuador og uafgjort. Castillo deltog ikke i Ecuadors kampe mod Peru.

Chile endte som nummer syv i den sydamerikanske VM-kvalifikationsgruppe, mens Peru som femmer gik videre til playoffkampe, hvor det ikke lykkedes landet at indløse en VM-billet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

‘Vi må se, hvad FC København vil’