Slipper med skrækken: Ecuador må deltage ved VM

CAS har afvist en appel fra Chile og Peru, der mente, at Ecuador brugte ulovlig spiller i VM-kvalifikationen.



Chile og Peru kommer endegyldigt til at se det kommende VM i fodbold fra distancen.

De to lande har ellers frem til nu forsøgt at få sparket Ecuador ud af turneringen ved at mene, at Ecuador brugte en ulovlig spiller i VM-kvalifikationen.

Men det gjorde Ecuador ikke. Det har Den Internationale Sportsdomstol (CAS) tirsdag afgjort.

Chile klagede oprindeligt til Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) over, at ecuadorianeren Byron Castillo slet ikke var født i Ecuador og ikke måtte spille for landet.

Fifa afviste klagen, og den afvisning appellerede Chile og Peru så til CAS, som nu har truffet afgørelse i sagen.

Mens CAS slår fast, at Byron Castillo på lovlig vis optrådte for Ecuador, så finder domstolen, at Ecuador angående Castillo har gjort brug af dokumenter, der indeholdt falske informationer.

Nærmere bestemt stod der forkerte ting i Castillos pas. Ifølge CAS er Castillo rent faktisk født i Columbia, men fordi myndighederne i Ecuador betragter ham som ecuadoriansk statsborger, er der ikke noget forkert i, at han spiller for Ecuador.

På grund af de forkerte oplysninger i Castillos pas bliver Ecuador på forhånd fratrukket tre point i den næste VM-kvalifikation, ligesom landets fodboldforbund får en bøde, på hvad der svarer til cirka 750.000 kroner.

Castillo var på banen for Ecuador i otte VM-kvalifikationskampe, herunder begge møder med Chile. De endte med henholdsvis en sejr til Ecuador og uafgjort. Castillo deltog ikke i Ecuadors kampe mod Peru.

Chile endte som nummer syv i den sydamerikanske VM-kvalifikationsgruppe, mens Peru som femmer gik videre til playoffkampe, hvor det ikke lykkedes landet at indløse en VM-billet.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Flere Superliga-kamp rykkes

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Ecuador – Curacao

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

USA – Australien

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid