Don Ø: Det så jeg gerne ændret i FCK

Flemming Østergaard kommer med flere forslag til ting, der ifølge ham kunne ændres hos FC København.



Superligaen er de senere år blevet mere international.

Spillerne kommer efterhånden fra alle dele af kloden, mens ejerne i flere klubber også er gået fra at være pæredanske til at være udenlandske investorer, der ser en mulighed for at tjene penge i de danske klubber.

Debatten har raset mange steder, og i fredagens udgave af Viaplay-programmet Sportstalk blev emnet taget op af Michael Dyrby, der med henvisning til udviklingen hos FC København stillede spørgsmålstegn ved den retning, klubben er på vej i, med flere spillere fra alle verdenshjørner fremfor den skandinaviske identitet, der tidligere herskede i FCK.

Og det var noget, som den tidligere formand for bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, Flemming Østergaard, der også var med i studiet, havde en holdning til.

– Det er det, som den sportslige ledelse har valgt i dag. Dyrby har jo ret, der har været et skifte. Jeg ville gerne have set, at 80 procent af holdet var skandinavere, da vi var en skandinavisk klub, men nu har man valgt en anden strategi, hvor man kigger rundt i hele verden og prøver at finde de spillere, der passer bedst ind på holdet. Spørgsmålet er så, om det lykkes. Jeg er lidt imponeret over, at man allerede, ikke at det er stjernefodbold, men at man kunne se i kampen mod Betis, at de spillede fantastisk.

– Det korte og det lange er, at de har mange nationaliteter. Jeg ved ikke, hvilket sprog de taler, men det er vel nok engelsk. Men det er strategien, man har valgt her og nu. Personligt ville jeg helst have set flere spillere fra Skandinavien. Men hvis træneren, sportsdirektøren og ejerne mener, at det er strategien fremadrettet, så er der ikke andet at sige end okay.

I det seneste transfervindue endte FC København med at skille sig af med flere unge danske talenter som Thomas Jørgensen og Alexander Simmelhack, og udviklingen fortsætter i det kommende vindue, når Noah Sahsahs transfer til Rosenborg officielt går igennem til januar, når transfervinduet officielt åbner.

Selvom løverne har tjent penge på disse transfers, er Flemming Østergaard i tvivl om, hvorvidt det er en langtidsholdbar løsning, at spillerne bliver sendt afsted fremfor at få chancen for et gennembrud i Parken.

– Hvis man vil vinde fodboldkampe, må man finde de bedste spillere. Hvis FCK mener, at de skal til Mexico og andre steder for at finde dem, så er det sådan, det er. Men man skal passe på, at man ikke glemmer talentafdelingen, for det er der, hvor pengene ligger. Vi må også huske, at de spillere, der er købt ind, har kostet kassen, og spørgsmålet er, hvor meget de kan sælges videre for.

– Der er blevet købt fem spillere for nogle transfervinduer siden. De blev købt dyrt ind, men kunne sælges for småpenge bagefter. Så det er et spørgsmål om købmandsskab. Som jeg har sagt mange gange: Sportslig succes er ikke lig med økonomisk succes, men økonomisk succes kan være med til at skabe sportslig succes.

Du kan se hele debatten i videoen over artiklen.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

– Et gigantisk problem for Danmark

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Angriber meldes tæt på

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby præsenterer stor profil

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Dansker bomber løs mod Manchester City

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Norwich har budt på stor dansk profil

Dansk klub har ham på radaren

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Højlund roser FC Københavns fans

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Her kan du se FC København mod Napoli

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

17-årig starter for FCK mod Napoli

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Brøndby vil holde på stjerne