Superligaen er de senere år blevet mere international.
Spillerne kommer efterhånden fra alle dele af kloden, mens ejerne i flere klubber også er gået fra at være pæredanske til at være udenlandske investorer, der ser en mulighed for at tjene penge i de danske klubber.
Debatten har raset mange steder, og i fredagens udgave af Viaplay-programmet Sportstalk blev emnet taget op af Michael Dyrby, der med henvisning til udviklingen hos FC København stillede spørgsmålstegn ved den retning, klubben er på vej i, med flere spillere fra alle verdenshjørner fremfor den skandinaviske identitet, der tidligere herskede i FCK.
Og det var noget, som den tidligere formand for bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, Flemming Østergaard, der også var med i studiet, havde en holdning til.
– Det er det, som den sportslige ledelse har valgt i dag. Dyrby har jo ret, der har været et skifte. Jeg ville gerne have set, at 80 procent af holdet var skandinavere, da vi var en skandinavisk klub, men nu har man valgt en anden strategi, hvor man kigger rundt i hele verden og prøver at finde de spillere, der passer bedst ind på holdet. Spørgsmålet er så, om det lykkes. Jeg er lidt imponeret over, at man allerede, ikke at det er stjernefodbold, men at man kunne se i kampen mod Betis, at de spillede fantastisk.
– Det korte og det lange er, at de har mange nationaliteter. Jeg ved ikke, hvilket sprog de taler, men det er vel nok engelsk. Men det er strategien, man har valgt her og nu. Personligt ville jeg helst have set flere spillere fra Skandinavien. Men hvis træneren, sportsdirektøren og ejerne mener, at det er strategien fremadrettet, så er der ikke andet at sige end okay.
I det seneste transfervindue endte FC København med at skille sig af med flere unge danske talenter som Thomas Jørgensen og Alexander Simmelhack, og udviklingen fortsætter i det kommende vindue, når Noah Sahsahs transfer til Rosenborg officielt går igennem til januar, når transfervinduet officielt åbner.
Selvom løverne har tjent penge på disse transfers, er Flemming Østergaard i tvivl om, hvorvidt det er en langtidsholdbar løsning, at spillerne bliver sendt afsted fremfor at få chancen for et gennembrud i Parken.
– Hvis man vil vinde fodboldkampe, må man finde de bedste spillere. Hvis FCK mener, at de skal til Mexico og andre steder for at finde dem, så er det sådan, det er. Men man skal passe på, at man ikke glemmer talentafdelingen, for det er der, hvor pengene ligger. Vi må også huske, at de spillere, der er købt ind, har kostet kassen, og spørgsmålet er, hvor meget de kan sælges videre for.
– Der er blevet købt fem spillere for nogle transfervinduer siden. De blev købt dyrt ind, men kunne sælges for småpenge bagefter. Så det er et spørgsmål om købmandsskab. Som jeg har sagt mange gange: Sportslig succes er ikke lig med økonomisk succes, men økonomisk succes kan være med til at skabe sportslig succes.
Du kan se hele debatten i videoen over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
MEDIE