Don Ø: Det så jeg gerne ændret i FCK

Flemming Østergaard kommer med flere forslag til ting, der ifølge ham kunne ændres hos FC København.



Superligaen er de senere år blevet mere international.

Spillerne kommer efterhånden fra alle dele af kloden, mens ejerne i flere klubber også er gået fra at være pæredanske til at være udenlandske investorer, der ser en mulighed for at tjene penge i de danske klubber.

Debatten har raset mange steder, og i fredagens udgave af Viaplay-programmet Sportstalk blev emnet taget op af Michael Dyrby, der med henvisning til udviklingen hos FC København stillede spørgsmålstegn ved den retning, klubben er på vej i, med flere spillere fra alle verdenshjørner fremfor den skandinaviske identitet, der tidligere herskede i FCK.

Og det var noget, som den tidligere formand for bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, Flemming Østergaard, der også var med i studiet, havde en holdning til.

– Det er det, som den sportslige ledelse har valgt i dag. Dyrby har jo ret, der har været et skifte. Jeg ville gerne have set, at 80 procent af holdet var skandinavere, da vi var en skandinavisk klub, men nu har man valgt en anden strategi, hvor man kigger rundt i hele verden og prøver at finde de spillere, der passer bedst ind på holdet. Spørgsmålet er så, om det lykkes. Jeg er lidt imponeret over, at man allerede, ikke at det er stjernefodbold, men at man kunne se i kampen mod Betis, at de spillede fantastisk.

– Det korte og det lange er, at de har mange nationaliteter. Jeg ved ikke, hvilket sprog de taler, men det er vel nok engelsk. Men det er strategien, man har valgt her og nu. Personligt ville jeg helst have set flere spillere fra Skandinavien. Men hvis træneren, sportsdirektøren og ejerne mener, at det er strategien fremadrettet, så er der ikke andet at sige end okay.

I det seneste transfervindue endte FC København med at skille sig af med flere unge danske talenter som Thomas Jørgensen og Alexander Simmelhack, og udviklingen fortsætter i det kommende vindue, når Noah Sahsahs transfer til Rosenborg officielt går igennem til januar, når transfervinduet officielt åbner.

Selvom løverne har tjent penge på disse transfers, er Flemming Østergaard i tvivl om, hvorvidt det er en langtidsholdbar løsning, at spillerne bliver sendt afsted fremfor at få chancen for et gennembrud i Parken.

– Hvis man vil vinde fodboldkampe, må man finde de bedste spillere. Hvis FCK mener, at de skal til Mexico og andre steder for at finde dem, så er det sådan, det er. Men man skal passe på, at man ikke glemmer talentafdelingen, for det er der, hvor pengene ligger. Vi må også huske, at de spillere, der er købt ind, har kostet kassen, og spørgsmålet er, hvor meget de kan sælges videre for.

– Der er blevet købt fem spillere for nogle transfervinduer siden. De blev købt dyrt ind, men kunne sælges for småpenge bagefter. Så det er et spørgsmål om købmandsskab. Som jeg har sagt mange gange: Sportslig succes er ikke lig med økonomisk succes, men økonomisk succes kan være med til at skabe sportslig succes.

Du kan se hele debatten i videoen over artiklen.







LIVE

LIVE: FCM-stjerne skadet: ‘Svært øjeblik’

– Presset er på Danmark!

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

– Glem 4-4-4-4-0



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Vender han retur? Lasse Schöne åben



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Kun to har gjort det dårligere

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Viser målform før vigtig landskamp

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Josip Radošević på samtlige forsider

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule