Don Ø: Det så jeg gerne ændret i FCK

Flemming Østergaard kommer med flere forslag til ting, der ifølge ham kunne ændres hos FC København.



Superligaen er de senere år blevet mere international.

Spillerne kommer efterhånden fra alle dele af kloden, mens ejerne i flere klubber også er gået fra at være pæredanske til at være udenlandske investorer, der ser en mulighed for at tjene penge i de danske klubber.

Debatten har raset mange steder, og i fredagens udgave af Viaplay-programmet Sportstalk blev emnet taget op af Michael Dyrby, der med henvisning til udviklingen hos FC København stillede spørgsmålstegn ved den retning, klubben er på vej i, med flere spillere fra alle verdenshjørner fremfor den skandinaviske identitet, der tidligere herskede i FCK.

Og det var noget, som den tidligere formand for bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, Flemming Østergaard, der også var med i studiet, havde en holdning til.

– Det er det, som den sportslige ledelse har valgt i dag. Dyrby har jo ret, der har været et skifte. Jeg ville gerne have set, at 80 procent af holdet var skandinavere, da vi var en skandinavisk klub, men nu har man valgt en anden strategi, hvor man kigger rundt i hele verden og prøver at finde de spillere, der passer bedst ind på holdet. Spørgsmålet er så, om det lykkes. Jeg er lidt imponeret over, at man allerede, ikke at det er stjernefodbold, men at man kunne se i kampen mod Betis, at de spillede fantastisk.

– Det korte og det lange er, at de har mange nationaliteter. Jeg ved ikke, hvilket sprog de taler, men det er vel nok engelsk. Men det er strategien, man har valgt her og nu. Personligt ville jeg helst have set flere spillere fra Skandinavien. Men hvis træneren, sportsdirektøren og ejerne mener, at det er strategien fremadrettet, så er der ikke andet at sige end okay.

I det seneste transfervindue endte FC København med at skille sig af med flere unge danske talenter som Thomas Jørgensen og Alexander Simmelhack, og udviklingen fortsætter i det kommende vindue, når Noah Sahsahs transfer til Rosenborg officielt går igennem til januar, når transfervinduet officielt åbner.

Selvom løverne har tjent penge på disse transfers, er Flemming Østergaard i tvivl om, hvorvidt det er en langtidsholdbar løsning, at spillerne bliver sendt afsted fremfor at få chancen for et gennembrud i Parken.

– Hvis man vil vinde fodboldkampe, må man finde de bedste spillere. Hvis FCK mener, at de skal til Mexico og andre steder for at finde dem, så er det sådan, det er. Men man skal passe på, at man ikke glemmer talentafdelingen, for det er der, hvor pengene ligger. Vi må også huske, at de spillere, der er købt ind, har kostet kassen, og spørgsmålet er, hvor meget de kan sælges videre for.

– Der er blevet købt fem spillere for nogle transfervinduer siden. De blev købt dyrt ind, men kunne sælges for småpenge bagefter. Så det er et spørgsmål om købmandsskab. Som jeg har sagt mange gange: Sportslig succes er ikke lig med økonomisk succes, men økonomisk succes kan være med til at skabe sportslig succes.

Du kan se hele debatten i videoen over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane