Don Ø: Det så jeg gerne ændret i FCK

Flemming Østergaard kommer med flere forslag til ting, der ifølge ham kunne ændres hos FC København.



Superligaen er de senere år blevet mere international.

Spillerne kommer efterhånden fra alle dele af kloden, mens ejerne i flere klubber også er gået fra at være pæredanske til at være udenlandske investorer, der ser en mulighed for at tjene penge i de danske klubber.

Debatten har raset mange steder, og i fredagens udgave af Viaplay-programmet Sportstalk blev emnet taget op af Michael Dyrby, der med henvisning til udviklingen hos FC København stillede spørgsmålstegn ved den retning, klubben er på vej i, med flere spillere fra alle verdenshjørner fremfor den skandinaviske identitet, der tidligere herskede i FCK.

Og det var noget, som den tidligere formand for bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, Flemming Østergaard, der også var med i studiet, havde en holdning til.

– Det er det, som den sportslige ledelse har valgt i dag. Dyrby har jo ret, der har været et skifte. Jeg ville gerne have set, at 80 procent af holdet var skandinavere, da vi var en skandinavisk klub, men nu har man valgt en anden strategi, hvor man kigger rundt i hele verden og prøver at finde de spillere, der passer bedst ind på holdet. Spørgsmålet er så, om det lykkes. Jeg er lidt imponeret over, at man allerede, ikke at det er stjernefodbold, men at man kunne se i kampen mod Betis, at de spillede fantastisk.

– Det korte og det lange er, at de har mange nationaliteter. Jeg ved ikke, hvilket sprog de taler, men det er vel nok engelsk. Men det er strategien, man har valgt her og nu. Personligt ville jeg helst have set flere spillere fra Skandinavien. Men hvis træneren, sportsdirektøren og ejerne mener, at det er strategien fremadrettet, så er der ikke andet at sige end okay.

I det seneste transfervindue endte FC København med at skille sig af med flere unge danske talenter som Thomas Jørgensen og Alexander Simmelhack, og udviklingen fortsætter i det kommende vindue, når Noah Sahsahs transfer til Rosenborg officielt går igennem til januar, når transfervinduet officielt åbner.

Selvom løverne har tjent penge på disse transfers, er Flemming Østergaard i tvivl om, hvorvidt det er en langtidsholdbar løsning, at spillerne bliver sendt afsted fremfor at få chancen for et gennembrud i Parken.

– Hvis man vil vinde fodboldkampe, må man finde de bedste spillere. Hvis FCK mener, at de skal til Mexico og andre steder for at finde dem, så er det sådan, det er. Men man skal passe på, at man ikke glemmer talentafdelingen, for det er der, hvor pengene ligger. Vi må også huske, at de spillere, der er købt ind, har kostet kassen, og spørgsmålet er, hvor meget de kan sælges videre for.

– Der er blevet købt fem spillere for nogle transfervinduer siden. De blev købt dyrt ind, men kunne sælges for småpenge bagefter. Så det er et spørgsmål om købmandsskab. Som jeg har sagt mange gange: Sportslig succes er ikke lig med økonomisk succes, men økonomisk succes kan være med til at skabe sportslig succes.

Du kan se hele debatten i videoen over artiklen.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Rangerer Eriksen over superstjerner

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Årets mest læste – I elsker transfers!

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei