Don Ø: Det så jeg gerne ændret i FCK

Flemming Østergaard kommer med flere forslag til ting, der ifølge ham kunne ændres hos FC København.



Superligaen er de senere år blevet mere international.

Spillerne kommer efterhånden fra alle dele af kloden, mens ejerne i flere klubber også er gået fra at være pæredanske til at være udenlandske investorer, der ser en mulighed for at tjene penge i de danske klubber.

Debatten har raset mange steder, og i fredagens udgave af Viaplay-programmet Sportstalk blev emnet taget op af Michael Dyrby, der med henvisning til udviklingen hos FC København stillede spørgsmålstegn ved den retning, klubben er på vej i, med flere spillere fra alle verdenshjørner fremfor den skandinaviske identitet, der tidligere herskede i FCK.

Og det var noget, som den tidligere formand for bestyrelsen i Parken Sport & Entertainment, Flemming Østergaard, der også var med i studiet, havde en holdning til.

– Det er det, som den sportslige ledelse har valgt i dag. Dyrby har jo ret, der har været et skifte. Jeg ville gerne have set, at 80 procent af holdet var skandinavere, da vi var en skandinavisk klub, men nu har man valgt en anden strategi, hvor man kigger rundt i hele verden og prøver at finde de spillere, der passer bedst ind på holdet. Spørgsmålet er så, om det lykkes. Jeg er lidt imponeret over, at man allerede, ikke at det er stjernefodbold, men at man kunne se i kampen mod Betis, at de spillede fantastisk.

– Det korte og det lange er, at de har mange nationaliteter. Jeg ved ikke, hvilket sprog de taler, men det er vel nok engelsk. Men det er strategien, man har valgt her og nu. Personligt ville jeg helst have set flere spillere fra Skandinavien. Men hvis træneren, sportsdirektøren og ejerne mener, at det er strategien fremadrettet, så er der ikke andet at sige end okay.

I det seneste transfervindue endte FC København med at skille sig af med flere unge danske talenter som Thomas Jørgensen og Alexander Simmelhack, og udviklingen fortsætter i det kommende vindue, når Noah Sahsahs transfer til Rosenborg officielt går igennem til januar, når transfervinduet officielt åbner.

Selvom løverne har tjent penge på disse transfers, er Flemming Østergaard i tvivl om, hvorvidt det er en langtidsholdbar løsning, at spillerne bliver sendt afsted fremfor at få chancen for et gennembrud i Parken.

– Hvis man vil vinde fodboldkampe, må man finde de bedste spillere. Hvis FCK mener, at de skal til Mexico og andre steder for at finde dem, så er det sådan, det er. Men man skal passe på, at man ikke glemmer talentafdelingen, for det er der, hvor pengene ligger. Vi må også huske, at de spillere, der er købt ind, har kostet kassen, og spørgsmålet er, hvor meget de kan sælges videre for.

– Der er blevet købt fem spillere for nogle transfervinduer siden. De blev købt dyrt ind, men kunne sælges for småpenge bagefter. Så det er et spørgsmål om købmandsskab. Som jeg har sagt mange gange: Sportslig succes er ikke lig med økonomisk succes, men økonomisk succes kan være med til at skabe sportslig succes.

Du kan se hele debatten i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jess Thorup indlagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt