Don Ø: FCM er meget klogere end FCK

Den tidligere boss i FC København tror godt, at Simon Kjær kan blive en succes i FC Midtjyllands bestyrelse, modsat det, der skete med William Kvist i FCK.



De kæmper om guldet.

FC Midtjylland og FC København gør på skift, hvad de kan for at distancere sig fra hinanden, med det hovedmål, at man i sidste ende bliver stærkere end den anden part.

For år tilbage gjorde københavnerne klublegenden William Kvist til en del af FC Københavns bestyrelse, men det gik ikke godt, og han blev mod sin egen vilje bedt om at forlade sin post i 2023.

Nu har FC Midtjylland så fulgt op på ideen om at tage et klubkorifæ ind i sin ledelse, hvor de i denne uge kunne præsentere Simon Kjær som nyt medlem.

Spørgsmålet er så, om det modsat kan ende med at blive en succes, og netop det blev Flemming Østergaard, også kendt som Don Ø, spurgt ind til i Viaplay-programmet Sportstalk.

– Man behøver ikke at være fodboldspiller for at komme ind i en fodboldbestyrelse. Spørgsmålet er, om man har de rette kvalifikationer, og så er der forskel på, hvilken bestyrelse der er tale om i fodboldverdenen. Er det en børsnoteret virksomhed eller en privatejet? Det er et spørgsmål om kvalifikationer. At du har været international fodboldspiller, eller spiller generelt, gør ikke, at man er kvalificeret til at sidde i en bestyrelse, men har man én fodboldspiller, der har de kvalifikationer, så er det da interessant, ligesom FC Midtjylland har gjort, at tage vedkommende ind.

– Jeg er meget enig i det, der bliver sagt, der er mange muligheder omkring Simon Kjær. Det er et spørgsmål om at bruge ham rigtigt. Du kan gå over til FC København, der ikke har nogen fodboldfaglige mennesker i deres bestyrelse, plus en ejer, der ikke interesserer sig for fodbold. Man havde William Kvist inde på et tidspunkt, som jeg også synes var en rigtig god idé, men ham gav man jo beføjelser alt for tidligt, som jeg mente, han ikke skulle have haft. Han skulle have haft en uddannelse, og så skulle man have brugt ‘Kvisten’ på en anden måde.

– Det var synd for Kvist og FC København, at man ikke fik det fulde udbytte ud af ham, og der tror jeg, at FCM er meget klogere i, hvordan Simon Kjær bliver en fornuftig del af FCM’s bestyrelse, afslutter Don Ø.

FC København og FC Midtjylland møder hinanden søndag, hvor der er lagt op til årets første guldbrag.

Du kan se hele Don Ø’s analyse i klippet over artiklen.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Vil have ham væk fra FC København

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Højlund står til at slå personlige rekorder

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

De danske kvinder tager førstepladsen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Bombe – Superliga-klub nævnes

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

FCM ansætter ny topboss

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Mourinho tog røven på Zeca

– Der får David at vide, at han er fyret

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Nu svarer David Nielsen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre