De kæmper om guldet.
FC Midtjylland og FC København gør på skift, hvad de kan for at distancere sig fra hinanden, med det hovedmål, at man i sidste ende bliver stærkere end den anden part.
For år tilbage gjorde københavnerne klublegenden William Kvist til en del af FC Københavns bestyrelse, men det gik ikke godt, og han blev mod sin egen vilje bedt om at forlade sin post i 2023.
Nu har FC Midtjylland så fulgt op på ideen om at tage et klubkorifæ ind i sin ledelse, hvor de i denne uge kunne præsentere Simon Kjær som nyt medlem.
Spørgsmålet er så, om det modsat kan ende med at blive en succes, og netop det blev Flemming Østergaard, også kendt som Don Ø, spurgt ind til i Viaplay-programmet Sportstalk.
– Man behøver ikke at være fodboldspiller for at komme ind i en fodboldbestyrelse. Spørgsmålet er, om man har de rette kvalifikationer, og så er der forskel på, hvilken bestyrelse der er tale om i fodboldverdenen. Er det en børsnoteret virksomhed eller en privatejet? Det er et spørgsmål om kvalifikationer. At du har været international fodboldspiller, eller spiller generelt, gør ikke, at man er kvalificeret til at sidde i en bestyrelse, men har man én fodboldspiller, der har de kvalifikationer, så er det da interessant, ligesom FC Midtjylland har gjort, at tage vedkommende ind.
– Jeg er meget enig i det, der bliver sagt, der er mange muligheder omkring Simon Kjær. Det er et spørgsmål om at bruge ham rigtigt. Du kan gå over til FC København, der ikke har nogen fodboldfaglige mennesker i deres bestyrelse, plus en ejer, der ikke interesserer sig for fodbold. Man havde William Kvist inde på et tidspunkt, som jeg også synes var en rigtig god idé, men ham gav man jo beføjelser alt for tidligt, som jeg mente, han ikke skulle have haft. Han skulle have haft en uddannelse, og så skulle man have brugt ‘Kvisten’ på en anden måde.
– Det var synd for Kvist og FC København, at man ikke fik det fulde udbytte ud af ham, og der tror jeg, at FCM er meget klogere i, hvordan Simon Kjær bliver en fornuftig del af FCM’s bestyrelse, afslutter Don Ø.
FC København og FC Midtjylland møder hinanden søndag, hvor der er lagt op til årets første guldbrag.
Du kan se hele Don Ø’s analyse i klippet over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
STORT INTERVIEW