De kæmper om guldet.
FC Midtjylland og FC København gør på skift, hvad de kan for at distancere sig fra hinanden, med det hovedmål, at man i sidste ende bliver stærkere end den anden part.
For år tilbage gjorde københavnerne klublegenden William Kvist til en del af FC Københavns bestyrelse, men det gik ikke godt, og han blev mod sin egen vilje bedt om at forlade sin post i 2023.
Nu har FC Midtjylland så fulgt op på ideen om at tage et klubkorifæ ind i sin ledelse, hvor de i denne uge kunne præsentere Simon Kjær som nyt medlem.
Spørgsmålet er så, om det modsat kan ende med at blive en succes, og netop det blev Flemming Østergaard, også kendt som Don Ø, spurgt ind til i Viaplay-programmet Sportstalk.
– Man behøver ikke at være fodboldspiller for at komme ind i en fodboldbestyrelse. Spørgsmålet er, om man har de rette kvalifikationer, og så er der forskel på, hvilken bestyrelse der er tale om i fodboldverdenen. Er det en børsnoteret virksomhed eller en privatejet? Det er et spørgsmål om kvalifikationer. At du har været international fodboldspiller, eller spiller generelt, gør ikke, at man er kvalificeret til at sidde i en bestyrelse, men har man én fodboldspiller, der har de kvalifikationer, så er det da interessant, ligesom FC Midtjylland har gjort, at tage vedkommende ind.
– Jeg er meget enig i det, der bliver sagt, der er mange muligheder omkring Simon Kjær. Det er et spørgsmål om at bruge ham rigtigt. Du kan gå over til FC København, der ikke har nogen fodboldfaglige mennesker i deres bestyrelse, plus en ejer, der ikke interesserer sig for fodbold. Man havde William Kvist inde på et tidspunkt, som jeg også synes var en rigtig god idé, men ham gav man jo beføjelser alt for tidligt, som jeg mente, han ikke skulle have haft. Han skulle have haft en uddannelse, og så skulle man have brugt ‘Kvisten’ på en anden måde.
– Det var synd for Kvist og FC København, at man ikke fik det fulde udbytte ud af ham, og der tror jeg, at FCM er meget klogere i, hvordan Simon Kjær bliver en fornuftig del af FCM’s bestyrelse, afslutter Don Ø.
FC København og FC Midtjylland møder hinanden søndag, hvor der er lagt op til årets første guldbrag.
Du kan se hele Don Ø’s analyse i klippet over artiklen.
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
På rov i FC København
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER