Don Ø: FCM er meget klogere end FCK

Den tidligere boss i FC København tror godt, at Simon Kjær kan blive en succes i FC Midtjyllands bestyrelse, modsat det, der skete med William Kvist i FCK.



De kæmper om guldet.

FC Midtjylland og FC København gør på skift, hvad de kan for at distancere sig fra hinanden, med det hovedmål, at man i sidste ende bliver stærkere end den anden part.

For år tilbage gjorde københavnerne klublegenden William Kvist til en del af FC Københavns bestyrelse, men det gik ikke godt, og han blev mod sin egen vilje bedt om at forlade sin post i 2023.

Nu har FC Midtjylland så fulgt op på ideen om at tage et klubkorifæ ind i sin ledelse, hvor de i denne uge kunne præsentere Simon Kjær som nyt medlem.

Spørgsmålet er så, om det modsat kan ende med at blive en succes, og netop det blev Flemming Østergaard, også kendt som Don Ø, spurgt ind til i Viaplay-programmet Sportstalk.

– Man behøver ikke at være fodboldspiller for at komme ind i en fodboldbestyrelse. Spørgsmålet er, om man har de rette kvalifikationer, og så er der forskel på, hvilken bestyrelse der er tale om i fodboldverdenen. Er det en børsnoteret virksomhed eller en privatejet? Det er et spørgsmål om kvalifikationer. At du har været international fodboldspiller, eller spiller generelt, gør ikke, at man er kvalificeret til at sidde i en bestyrelse, men har man én fodboldspiller, der har de kvalifikationer, så er det da interessant, ligesom FC Midtjylland har gjort, at tage vedkommende ind.

– Jeg er meget enig i det, der bliver sagt, der er mange muligheder omkring Simon Kjær. Det er et spørgsmål om at bruge ham rigtigt. Du kan gå over til FC København, der ikke har nogen fodboldfaglige mennesker i deres bestyrelse, plus en ejer, der ikke interesserer sig for fodbold. Man havde William Kvist inde på et tidspunkt, som jeg også synes var en rigtig god idé, men ham gav man jo beføjelser alt for tidligt, som jeg mente, han ikke skulle have haft. Han skulle have haft en uddannelse, og så skulle man have brugt ‘Kvisten’ på en anden måde.

– Det var synd for Kvist og FC København, at man ikke fik det fulde udbytte ud af ham, og der tror jeg, at FCM er meget klogere i, hvordan Simon Kjær bliver en fornuftig del af FCM’s bestyrelse, afslutter Don Ø.

FC København og FC Midtjylland møder hinanden søndag, hvor der er lagt op til årets første guldbrag.

Du kan se hele Don Ø’s analyse i klippet over artiklen.



Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Steve Coopers højre hånd afviser

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ny kæmpeklub er interesseret

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

– Jeg var mega ked af det

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Hylder ny United-spiller