Don Ø: FCM er meget klogere end FCK

Den tidligere boss i FC København tror godt, at Simon Kjær kan blive en succes i FC Midtjyllands bestyrelse, modsat det, der skete med William Kvist i FCK.



De kæmper om guldet.

FC Midtjylland og FC København gør på skift, hvad de kan for at distancere sig fra hinanden, med det hovedmål, at man i sidste ende bliver stærkere end den anden part.

For år tilbage gjorde københavnerne klublegenden William Kvist til en del af FC Københavns bestyrelse, men det gik ikke godt, og han blev mod sin egen vilje bedt om at forlade sin post i 2023.

Nu har FC Midtjylland så fulgt op på ideen om at tage et klubkorifæ ind i sin ledelse, hvor de i denne uge kunne præsentere Simon Kjær som nyt medlem.

Spørgsmålet er så, om det modsat kan ende med at blive en succes, og netop det blev Flemming Østergaard, også kendt som Don Ø, spurgt ind til i Viaplay-programmet Sportstalk.

– Man behøver ikke at være fodboldspiller for at komme ind i en fodboldbestyrelse. Spørgsmålet er, om man har de rette kvalifikationer, og så er der forskel på, hvilken bestyrelse der er tale om i fodboldverdenen. Er det en børsnoteret virksomhed eller en privatejet? Det er et spørgsmål om kvalifikationer. At du har været international fodboldspiller, eller spiller generelt, gør ikke, at man er kvalificeret til at sidde i en bestyrelse, men har man én fodboldspiller, der har de kvalifikationer, så er det da interessant, ligesom FC Midtjylland har gjort, at tage vedkommende ind.

– Jeg er meget enig i det, der bliver sagt, der er mange muligheder omkring Simon Kjær. Det er et spørgsmål om at bruge ham rigtigt. Du kan gå over til FC København, der ikke har nogen fodboldfaglige mennesker i deres bestyrelse, plus en ejer, der ikke interesserer sig for fodbold. Man havde William Kvist inde på et tidspunkt, som jeg også synes var en rigtig god idé, men ham gav man jo beføjelser alt for tidligt, som jeg mente, han ikke skulle have haft. Han skulle have haft en uddannelse, og så skulle man have brugt ‘Kvisten’ på en anden måde.

– Det var synd for Kvist og FC København, at man ikke fik det fulde udbytte ud af ham, og der tror jeg, at FCM er meget klogere i, hvordan Simon Kjær bliver en fornuftig del af FCM’s bestyrelse, afslutter Don Ø.

FC København og FC Midtjylland møder hinanden søndag, hvor der er lagt op til årets første guldbrag.

Du kan se hele Don Ø’s analyse i klippet over artiklen.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby med transferscoop?

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Mexico – Ecuador

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo