Dortmund og Delaney fortsætter sejrsstimen i Bundesligaen

Thomas Delaney fik godt 80 minutters spilletid for Dortmund, der lørdag besejrede Bielefeld i Bundesligaen.



Borussia Dortmund sikrede sig lørdag på udebane sin fjerde sejr i træk i den bedste tyske fodboldrække, Bundesligaen.

Det gik ud over Arminia Bielefeld, der blev besejret med 2-0. Begge mål blev scoret af forsvarsspilleren Mats Hummels.

Sejren betyder, at Dortmund ligger på andenpladsen i Bundesligaen bagved Bayern München, der også vandt lørdag. De to tyske storklubber har begge 15 point efter sæsonens første seks kampe.

Den danske landsholdsspiller Thomas Delaney startede lørdag inde for Dortmund og fik godt 80 minutters spilletid. Delaney spillede sammen med den unge englænder Jude Bellingham på midtbanen.

Foran den dansk-engelske duo udgjorde Thorgan Hazard, Julian Brandt, Jadon Sancho og Marco Reus Dortmund-offensiven. Den norske spydspids Erling Haaland var ikke med i truppen på grund af en skade.

Ganske usædvanligt var det dog ikke nogen af Dortmunds offensive profiler, der stod for scoringerne i sejren.

I stedet var det den rutinerede stopper Mats Hummels, der to gange i anden halvleg kom på måltavlen. Første scoring faldt små ti minutter inde i anden halvleg, inden han fordoblede målscoringen små 20 minutter før tid.

For Bielefeld betyder nederlaget, at klubben stadig blot har fire point efter seks kampe. Det rækker til en 14.-plads i Bundesligaen. Den danske forsvarsspiller Jacob Laursen sad hele kampen på bænken for Bielefeld.

Bayern München hentede lørdag tre point med en 2-1-sejr ude over Köln.

Begge Bayern-scoringer faldt i første halvleg. Først var det Thomas Müller på straffespark, inden Serge Gnabry gjorde det til 2-0 lige før pausen.

Köln fik reduceret i anden halvleg, men det blev ved 1-2.

Senere lørdag skal Yussuf Poulsens RB Leipzig møde Borussia Mönchengladbach. Med en sejr rykker Leipzig op på førstepladsen.

/ritzau/






‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne