Dortmund og Bayer Leverkusen leverede lørdag en omgang forrygende underholdning i den tyske Bundesliga.
Dortmund var bagud tre gange, men vandt udekampen med 4-3 efter blandt andet to mål af den norske stjerneangriber Erling Haaland, der nu har lavet fem mål i fire ligakampe i den nye sæson.
Leverkusen straffede Dortmund flere gange, men det offensive mod slap op ved 3-2, og det blev afgørende for resultatet.
Dortmund har ligesom danskerklubben Mainz ni point efter fire kampe, hvilket kun bliver overgået af Wolfsburg 12 point efter holdets 2-0-sejr over Greuther Fürth lørdag.
Opgøret blev lige så livligt, som man kunne forvente, og efter ni minutter blev festen sparket eller snarere prikket i gang.
Leverkusen brød højt et Dortmund-opspil, og kantspilleren Paulinho stak bolden frem til offensivkollegaen Florian Wirtz, der i feltet mellem to modstandere bragte sit hold på 1-0 med en tåafslutning.
Evigt skarpe Erling Haaland udlignede det til 1-1 efter 37 minutter, da han steg til vejrs og pandede et skarpt indlæg fra den belgiske back Thomas Meunier i kassen.
Kort efter nettede den engelske midtbanespiller Jude Bellingham til 2-1 efter et Haaland-oplæg, men VAR spottede korrekt et frispark i opspillet, og scoringen blev annulleret.
I stedet gik Leverkusen til pause med en 2-1-føring, da den tjekkiske angriber Patrik Schick fladt sparkede hjemmeholdet foran efter godt opspil og en assist af Wirtz.
Anden halvleg var få minutter gammel, da den tidligere Leverkusen-stjerne Julian Brandt leverede et kongemål.
Offensivspilleren lagde med et par lækre berøringer bolden til rette for sit højreben og tævede bolden op i nærmeste hjørne til 2-2 fra tæt hold.
Efter 55 minutter genoprettede Leverkusen sin føring ved kantspilleren Moussa Diaby. Efter et hjørnespark forsøgte han sig fra kanten af feltet, men helkiksede sin afslutning med venstre. Han fik dog bugseret bolden med sig og sendte med sit andet forsøg bolden flot i mål langs stolpen.
Den portugisiske back Raphaël Guerreiro sendte efter 71 minutter et frispark op i krydset til 3-3, efter Leverkusen var gået i defensiven, og kort efter blev det 3-4 ved Haaland på et straffespark, som dommeren spottede efter at have konsulteret VAR.
Leverkusen forsøgte at svare igen, men havde ikke mere i posen i en ellers ekstremt underholdende kamp.
Se Haalands to scoringer samt de andre mål fra opgøret i videoklippet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
AaB-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
AGF smider sejren i de døende sekunder
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
– En gigantisk nedtur!
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
