Dortmund sejrer trods dansk brandkamp

Oliver Christensen stod en brandkamp for Hertha Berlin, men det endte alligevel med et nederlag mod Dortmund.



Borussia Dortmund ødslede en 2-0-føring væk i sidste uges spillerunde i Bundesligaen mod Werder Bremen, der scorede i det 89. minut og to gange dybt inde i overtiden.

Lørdag fik Dortmund oprejsning med en kneben 1-0-sejr ude over Hertha Berlin.

Med sejren har Dortmund ni point efter fire kampe på en femteplads i ligaen.

Dortmund, som er en af FC Københavns modstandere i Champions League, viste en hel del svaghedstegn mod Hertha Berlin, der havde Oliver Christensen på mål i hele kampen.

I første halvleg styrede Dortmund begivenhederne det meste af tiden. Hertha Berlin blev holdt til meget få farlige situationer.

Samtidig kom Dortmund frem til mange chancer i den anden ende af banen, og en af dem udnyttede angriberen Anthony Modeste efter lidt over en halv times spil.

Modeste steg til vejrs og headede Dortmund foran 1-0. Det er en spiller, FCK skal holde øje med i den første kamp i gruppespillet 6. september i Tyskland.

I anden halvleg løftede Hertha Berlin sit spil, og Dortmund kom flere gange i store problemer.

Det gav en åben slagudveksling, hvor Oliver Christensen flere gange holdt hjemmeholdet inde i kampen.

Dortmund-angriberen Karim Adeyemi brændte efter lidt under en time en stor chance alene med Oliver Christensen, der kom ud og gjorde sig bred i situationen.

Returbolden røg lige ud til Adeyemi, men han skød over mål.

Hertha Berlins indskiftede midtbanespiller Marco Richter fyrede et godt langskud afsted, men Dortmund-keeper Gregor Kobel verfede med det yderste af neglene bolden op på overliggeren.

Oliver Christensen blev også testet af Dortmunds midtbanespiller Jude Bellingham, og danskeren boksede et hårdt langskud væk.

Frederik Rønnow stod hele kampen for Union Berlin, som vandt med hele 6-1 ude over Schalke 04 og topper Bundesligaen med ti point.

Hoffenheim vandt 1-0 hjemme over Augsburg. Det var den danske kantspiller Robert Skov, som stod for assisten til Dennis Geiger, der blev matchvinder.

Robert Skov serverede bolden for Geiger, der hamrede bolden op i fjerneste hjørne på en halvflugter.

Mads Pedersen spillede hele kampen for Augsburg, der var uden en skadet Frederik Winther. Jacob Bruun Larsen kom på banen for Hoffenheim og fik de sidste lidt over ti minutter.

RB Leipzig vandt 2-0 hjemme over Wolfsburg. To danske landsholdsangribere sad ude med skader – Yussuf Poulsen for Leipzig og Jonas Wind for Wolfsburg.

Mainz, der har Bo Svensson som træner, tabte 0-3 hjemme til Bayer Leverkusen, der fik to spillere vist ud. Marcus Ingvartsen er fortsat ude med en knæskade for Mainz.

/ritzau/





Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Laver aftale med Frederik Birk

Brøndby IF – FC Midtjylland

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Silkeborg IF – OB

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Cooper gav hård og ærlig besked

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Sønderjyske – Viborg FF

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Arsenal snublede i guldkampen

Chelsea – Manchester City

Brøndby-fans sender åbent brev

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

AGF snubler i guldkampen

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk