Dortmund kan også vinde fodboldkampe uden det norske målmonster Erling Haaland, der i øjeblikket bøvler med en skade.
Det viste den tyske storklub lørdag eftermiddag, da den på hjemmebane nedlagde Augsburg med 2-1. Sejren sender Dortmund op på andenpladsen i Bundesligaen.
Raphaël Guerreiro og Julian Brandt sørgede for scoringerne mod Augsburg, der havde danske Mads Valentin med fra start og Frederik Winther på bænken.
Hjemmeholdet var i kontrol i det meste af kampen, og i anden halvleg var det et spørgsmål om, hvor stor Dortmunds sejr skulle være. De gulklædte spillere kom frem til flere store chancer, men det blev altså ved en forholdsvis beskeden triumf.
Dortmund kom planmæssigt fra start. Efter små ti minutter blev hjemmeholdet tildelt et straffespark, som Raphaël Guerreiro i sikker stil sendte i mål til sin egen venstre side med en flad og kontrolleret afslutning.
Dortmund dominerede opgøret, men formåede ikke at spille sig frem til afgørende chancer. Det betød, at Augsburg lurede i kulissen, og efter 36 minutter kom udligningen.
Arne Maier drev bolden frem og smadrede den på overliggeren. Andi Zeqiri havde sneget sig ind i feltet, og han nåede først frem til riposten og sendte kuglen i nettaget.
I anden halvleg satte Dortmund et tungt pres ind på gæsterne, og det gav pote efter 51 minutter.
Julian Brandt modtog bolden på kanten af feltet i højre side af banen, tog et træk indad forbi Mads Valentin, og med venstreskøjten bankede han sejrsmålet i kassen via indersiden af stolpen.
Ingen danskere kom på måltavlen i Dortmund, men i Stuttgart fik vi en enkelt dansk fuldtræffer.
Jacob Bruun Larsen blev skiftet ind for Hoffenheim i anden halvleg og sendte kuglen i netmaskerne. Det var dog ikke noget, Hoffenheim kunne bruge til alverden.
Stuttgart, som sendte danske Nikolas Nartey i ilden efter 76 minutter, havde forinden bragt sig foran med 3-0, og Hoffenheim tabte dermed 1-3. Robert Skov sad på Hoffenheims bænk i hele kampen.
Yussuf Poulsen startede inde for RB Leipzig i lørdagens sene Bundesliga-kamp mod Bochum, men blev pillet ud midtvejs i anden halvleg uden at få hul på bylden.
André Silva, som erstattede danskeren, scorede kort efter sin indskiftning til 1-0, og det satte fut i RB Leipzig, som vandt 3-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
