Dortmund kan også vinde fodboldkampe uden det norske målmonster Erling Haaland, der i øjeblikket bøvler med en skade.
Det viste den tyske storklub lørdag eftermiddag, da den på hjemmebane nedlagde Augsburg med 2-1. Sejren sender Dortmund op på andenpladsen i Bundesligaen.
Raphaël Guerreiro og Julian Brandt sørgede for scoringerne mod Augsburg, der havde danske Mads Valentin med fra start og Frederik Winther på bænken.
Hjemmeholdet var i kontrol i det meste af kampen, og i anden halvleg var det et spørgsmål om, hvor stor Dortmunds sejr skulle være. De gulklædte spillere kom frem til flere store chancer, men det blev altså ved en forholdsvis beskeden triumf.
Dortmund kom planmæssigt fra start. Efter små ti minutter blev hjemmeholdet tildelt et straffespark, som Raphaël Guerreiro i sikker stil sendte i mål til sin egen venstre side med en flad og kontrolleret afslutning.
Dortmund dominerede opgøret, men formåede ikke at spille sig frem til afgørende chancer. Det betød, at Augsburg lurede i kulissen, og efter 36 minutter kom udligningen.
Arne Maier drev bolden frem og smadrede den på overliggeren. Andi Zeqiri havde sneget sig ind i feltet, og han nåede først frem til riposten og sendte kuglen i nettaget.
I anden halvleg satte Dortmund et tungt pres ind på gæsterne, og det gav pote efter 51 minutter.
Julian Brandt modtog bolden på kanten af feltet i højre side af banen, tog et træk indad forbi Mads Valentin, og med venstreskøjten bankede han sejrsmålet i kassen via indersiden af stolpen.
Ingen danskere kom på måltavlen i Dortmund, men i Stuttgart fik vi en enkelt dansk fuldtræffer.
Jacob Bruun Larsen blev skiftet ind for Hoffenheim i anden halvleg og sendte kuglen i netmaskerne. Det var dog ikke noget, Hoffenheim kunne bruge til alverden.
Stuttgart, som sendte danske Nikolas Nartey i ilden efter 76 minutter, havde forinden bragt sig foran med 3-0, og Hoffenheim tabte dermed 1-3. Robert Skov sad på Hoffenheims bænk i hele kampen.
Yussuf Poulsen startede inde for RB Leipzig i lørdagens sene Bundesliga-kamp mod Bochum, men blev pillet ud midtvejs i anden halvleg uden at få hul på bylden.
André Silva, som erstattede danskeren, scorede kort efter sin indskiftning til 1-0, og det satte fut i RB Leipzig, som vandt 3-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
HELT VILDT
