Dortmund kan også vinde fodboldkampe uden det norske målmonster Erling Haaland, der i øjeblikket bøvler med en skade.
Det viste den tyske storklub lørdag eftermiddag, da den på hjemmebane nedlagde Augsburg med 2-1. Sejren sender Dortmund op på andenpladsen i Bundesligaen.
Raphaël Guerreiro og Julian Brandt sørgede for scoringerne mod Augsburg, der havde danske Mads Valentin med fra start og Frederik Winther på bænken.
Hjemmeholdet var i kontrol i det meste af kampen, og i anden halvleg var det et spørgsmål om, hvor stor Dortmunds sejr skulle være. De gulklædte spillere kom frem til flere store chancer, men det blev altså ved en forholdsvis beskeden triumf.
Dortmund kom planmæssigt fra start. Efter små ti minutter blev hjemmeholdet tildelt et straffespark, som Raphaël Guerreiro i sikker stil sendte i mål til sin egen venstre side med en flad og kontrolleret afslutning.
Dortmund dominerede opgøret, men formåede ikke at spille sig frem til afgørende chancer. Det betød, at Augsburg lurede i kulissen, og efter 36 minutter kom udligningen.
Arne Maier drev bolden frem og smadrede den på overliggeren. Andi Zeqiri havde sneget sig ind i feltet, og han nåede først frem til riposten og sendte kuglen i nettaget.
I anden halvleg satte Dortmund et tungt pres ind på gæsterne, og det gav pote efter 51 minutter.
Julian Brandt modtog bolden på kanten af feltet i højre side af banen, tog et træk indad forbi Mads Valentin, og med venstreskøjten bankede han sejrsmålet i kassen via indersiden af stolpen.
Ingen danskere kom på måltavlen i Dortmund, men i Stuttgart fik vi en enkelt dansk fuldtræffer.
Jacob Bruun Larsen blev skiftet ind for Hoffenheim i anden halvleg og sendte kuglen i netmaskerne. Det var dog ikke noget, Hoffenheim kunne bruge til alverden.
Stuttgart, som sendte danske Nikolas Nartey i ilden efter 76 minutter, havde forinden bragt sig foran med 3-0, og Hoffenheim tabte dermed 1-3. Robert Skov sad på Hoffenheims bænk i hele kampen.
Yussuf Poulsen startede inde for RB Leipzig i lørdagens sene Bundesliga-kamp mod Bochum, men blev pillet ud midtvejs i anden halvleg uden at få hul på bylden.
André Silva, som erstattede danskeren, scorede kort efter sin indskiftning til 1-0, og det satte fut i RB Leipzig, som vandt 3-0.
/ritzau/
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Aldrig set før
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
Målmand håber på Brøndby-transfer
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
MEDIE
Real Madrid enig med Bayern München-stjerne
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
TRANSFER
Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
NYHEDER
