Dortmund snupper førstepladsen i Bundesligaen

Med en 2-1 sejr over RB Leipzig spillede Borussia Dortmund sig fredag på førstepladsen i Bundesligaen.



Titelkampen i den tyske Bundesliga forbliver åben på vid gab, efter at Borussia Dortmund fredag aften spillede sig til tops med en sejr over RB Leipzig.

Resultatet betyder, at Dortmund har tre point ned til de forsvarende mestre, Bayern Munchen, på andenpladsen.

Julian Brandt gav efter 13 minutter en forsmag på, hvad der skulle gå hen og blive et intenst opgør.

Han bragte Dortmund foran, men måtte se målet blive underkendt, da han selv havde hånd på i opspillet.

Der skulle dog kun gå få minutter, før Dortmund scorede igen – denne gang uden protester fra VAR.

Marco Reus blev efter 20 minutter nedlagt i straffesparksfeltet af Leipzig-målmanden Janis Blaswich og konverterede selv muligheden fra 11-meter-pletten til en scoring.

Trods sine mange skader igennem årene er Marco Reus med scoringen nu den næstmest scorende spiller i klubbens historie.

I alt har han scoret 159 mål, siden han kom til Dortmund i 2012. Det er kun overgået af Adi Preissler med 177 scoringer.

Kort før pausen udbyggede den tidligere Liverpool-spiller Emre Can føringen til 2-0, da han sendte et velplaceret spark op i målets venstre hjørne.

I anden halvleg pressede RB Leipzig intenst på for en reducering, men Dortmund-defensiven stod godt imod.

Det var dog kun lige indtil det 73. minut, hvor en veltimet aflevering fra David Raum snød Dortmund-forsvaret og spillede Emil Forsberg fri til højre for målet.

Svenskeren kunne nemt glide bolden ind til 1-2.

Danske Yussuf Poulsen var kommet ind kort tid før scoringen, men han formåede ikke at hjælpe Leipzig til en uafgjort.

Det var den tidligere Chelsea-spiller Timo Werner særdeles tæt på at gøre fire minutter inde i overtiden, men hans skud fra højre side blev blokeret tæt på stregen af en forsvarsspiller.

På det efterfølgende hjørne var Forsberg ved at score igen og sikre Leipzig ét point, men Alexander Meyer i Dortmund-målet parerede hans kraftfulde skud.

Bayern Munchen får chancen for på målscore igen at tage førstepladsen lørdag aften, når holdet tager på besøg hos VfB Stuttgart.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel lander stort job

Køber snart Brøndby-angriber

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Manchester City – Brentford

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Det var en af de værste dage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Frygter Christian Eriksen-problem

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Liverpool – Chelsea

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’