Dortmund snupper førstepladsen i Bundesligaen

Med en 2-1 sejr over RB Leipzig spillede Borussia Dortmund sig fredag på førstepladsen i Bundesligaen.



Titelkampen i den tyske Bundesliga forbliver åben på vid gab, efter at Borussia Dortmund fredag aften spillede sig til tops med en sejr over RB Leipzig.

Resultatet betyder, at Dortmund har tre point ned til de forsvarende mestre, Bayern Munchen, på andenpladsen.

Julian Brandt gav efter 13 minutter en forsmag på, hvad der skulle gå hen og blive et intenst opgør.

Han bragte Dortmund foran, men måtte se målet blive underkendt, da han selv havde hånd på i opspillet.

Der skulle dog kun gå få minutter, før Dortmund scorede igen – denne gang uden protester fra VAR.

Marco Reus blev efter 20 minutter nedlagt i straffesparksfeltet af Leipzig-målmanden Janis Blaswich og konverterede selv muligheden fra 11-meter-pletten til en scoring.

Trods sine mange skader igennem årene er Marco Reus med scoringen nu den næstmest scorende spiller i klubbens historie.

I alt har han scoret 159 mål, siden han kom til Dortmund i 2012. Det er kun overgået af Adi Preissler med 177 scoringer.

Kort før pausen udbyggede den tidligere Liverpool-spiller Emre Can føringen til 2-0, da han sendte et velplaceret spark op i målets venstre hjørne.

I anden halvleg pressede RB Leipzig intenst på for en reducering, men Dortmund-defensiven stod godt imod.

Det var dog kun lige indtil det 73. minut, hvor en veltimet aflevering fra David Raum snød Dortmund-forsvaret og spillede Emil Forsberg fri til højre for målet.

Svenskeren kunne nemt glide bolden ind til 1-2.

Danske Yussuf Poulsen var kommet ind kort tid før scoringen, men han formåede ikke at hjælpe Leipzig til en uafgjort.

Det var den tidligere Chelsea-spiller Timo Werner særdeles tæt på at gøre fire minutter inde i overtiden, men hans skud fra højre side blev blokeret tæt på stregen af en forsvarsspiller.

På det efterfølgende hjørne var Forsberg ved at score igen og sikre Leipzig ét point, men Alexander Meyer i Dortmund-målet parerede hans kraftfulde skud.

Bayern Munchen får chancen for på målscore igen at tage førstepladsen lørdag aften, når holdet tager på besøg hos VfB Stuttgart.

/ritzau/



Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

En kæmpe sejr

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

– Det vil være fuldstændigt magisk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Helt vild med Oscar Schwartau

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder