Drama: Vejle anlægger sag efter kollapset storsalg

En italiensk klub sprang ifølge Tipsbladets oplysninger fra et aftalt køb af Oliver Provstgaard, hvilket nu får Vejle til at sætte en advokat på sagen.



VEJLE (Tipsbladet): En af de spillere, de fleste havde forventet skulle skifte klub i sommeren 2024, var Vejles U/21-landsholdsspiller Oliver Provstgaard.

Ombejlet som få uden for Superligaens absolutte elite var den stabile og fysisk stærke midtstopper på scoutinglister i en række klubber i større ligaer, og på banen spillede Provstgaard en vigtig rolle i Vejles hårdt tilkæmpede overlevelse i foråret, hvor klubben kom fra baghjul og skubbede OB ned i dyndet.

Så hvorfor er Provstgaard stadig Vejle-spiller her 3. september?

At Oliver Provstgaard stadig spiller for Vejle bliver ikke mindre påfaldende af, at midtstopperen, der blev udnævnt til anfører denne sommer, ifølge Tipsbladets oplysninger sagde farvel til truppen i sidste forud for et forestående skifte, hvilket også var forklaringen på, at han ligesom German Onugkha ikke var i truppen til den vigtige fredagskamp mod Lyngby.

Tipsbladet har undersøgt sagen, og det viser sig, at Lecce tilsyneladende i allersidste minut trak sig fra en aftale om at købe Oliver Provstgaard i en stor transfer, der ville være det dyreste salg nogensinde fra Vejle Boldklub.

Provstgaards kontrakt og alle betingelser i aftalen skal ifølge Tipsbladets oplysninger have været på plads, Lecce havde sendt et transfertilbud til Vejle, som VB havde godkendt og underskrevet, så handlen manglede kun at blive tastet ind i FIFA's TMS-system af de to klubber, da den italienske klub meddelte en vantro og rasende Vejle-ledelse, at man afblæste handlen, tilsyneladende uden at give nogen forklaring.

271728

Foto: Alamy

Tipsbladet har talt med kilder i Italien, der bekræfter forløbet, som det bliver oplevet i Danmark, og sagen vækker stor opsigt og vrede i fodboldmiljøet, da det er uhørt på dette niveau og en transfer af den størrelse, at en købende klub på den måde løber fra en skriftlig aftale.

Flere andre klubber havde undervejs i sommeren været interesseret i Provstgaard, men forsvarsspilleren valgte at gå efter Lecce, som altså tilsyneladende sprang fra i sidste øjeblik og efterlod midtstopperen uden reel mulighed for at skifte væk denne sommer eller genoplive den interesse, der havde været tidligere på sommeren fra andre klubber.

Tipsbladet har uden held kontaktet Vejles administrerende direktør Henrik Tønder og efterfølgende Vejles kommunikationschef Morten Pelch, der siger, at man ingen kommentarer har til sagen for nuværende.

Efter det glippede skifte og lukningen af transfervinduerne i de fem store ligaer i fredags fortsætter Oliver Provstgaard som minimum i efterårssæsonen i Vejle Boldklub, hvorefter det virker oplagt, at parterne igen forsøger sig med en udlandstransfer i 2025.

Tipsbladet har kontaktet Lecce samt FIFA, der administrerer det internationale transfersystem, for en kommentar.

Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle Boldklub indtil sommeren 2026.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Blev informeret om mulig fyring onsdag



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Han stiller ultimative krav

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

United overvejer disse fem managers

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Supercomputer spår FCM-nedtur

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Markant transfermelding om Højlund

Han har været en åbenbaring!

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

AaB-krisen fortsætter

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’