VEJLE (Tipsbladet): En af de spillere, de fleste havde forventet skulle skifte klub i sommeren 2024, var Vejles U/21-landsholdsspiller Oliver Provstgaard.
Ombejlet som få uden for Superligaens absolutte elite var den stabile og fysisk stærke midtstopper på scoutinglister i en række klubber i større ligaer, og på banen spillede Provstgaard en vigtig rolle i Vejles hårdt tilkæmpede overlevelse i foråret, hvor klubben kom fra baghjul og skubbede OB ned i dyndet.
Så hvorfor er Provstgaard stadig Vejle-spiller her 3. september?
At Oliver Provstgaard stadig spiller for Vejle bliver ikke mindre påfaldende af, at midtstopperen, der blev udnævnt til anfører denne sommer, ifølge Tipsbladets oplysninger sagde farvel til truppen i sidste forud for et forestående skifte, hvilket også var forklaringen på, at han ligesom German Onugkha ikke var i truppen til den vigtige fredagskamp mod Lyngby.
Tipsbladet har undersøgt sagen, og det viser sig, at Lecce tilsyneladende i allersidste minut trak sig fra en aftale om at købe Oliver Provstgaard i en stor transfer, der ville være det dyreste salg nogensinde fra Vejle Boldklub.
Provstgaards kontrakt og alle betingelser i aftalen skal ifølge Tipsbladets oplysninger have været på plads, Lecce havde sendt et transfertilbud til Vejle, som VB havde godkendt og underskrevet, så handlen manglede kun at blive tastet ind i FIFA's TMS-system af de to klubber, da den italienske klub meddelte en vantro og rasende Vejle-ledelse, at man afblæste handlen, tilsyneladende uden at give nogen forklaring.

Tipsbladet har talt med kilder i Italien, der bekræfter forløbet, som det bliver oplevet i Danmark, og sagen vækker stor opsigt og vrede i fodboldmiljøet, da det er uhørt på dette niveau og en transfer af den størrelse, at en købende klub på den måde løber fra en skriftlig aftale.
Flere andre klubber havde undervejs i sommeren været interesseret i Provstgaard, men forsvarsspilleren valgte at gå efter Lecce, som altså tilsyneladende sprang fra i sidste øjeblik og efterlod midtstopperen uden reel mulighed for at skifte væk denne sommer eller genoplive den interesse, der havde været tidligere på sommeren fra andre klubber.
Tipsbladet har uden held kontaktet Vejles administrerende direktør Henrik Tønder og efterfølgende Vejles kommunikationschef Morten Pelch, der siger, at man ingen kommentarer har til sagen for nuværende.
Efter det glippede skifte og lukningen af transfervinduerne i de fem store ligaer i fredags fortsætter Oliver Provstgaard som minimum i efterårssæsonen i Vejle Boldklub, hvorefter det virker oplagt, at parterne igen forsøger sig med en udlandstransfer i 2025.
Tipsbladet har kontaktet Lecce samt FIFA, der administrerer det internationale transfersystem, for en kommentar.
Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle Boldklub indtil sommeren 2026.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
FC Midtjylland-spiller stukket ned
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW