VEJLE (Tipsbladet): En af de spillere, de fleste havde forventet skulle skifte klub i sommeren 2024, var Vejles U/21-landsholdsspiller Oliver Provstgaard.
Ombejlet som få uden for Superligaens absolutte elite var den stabile og fysisk stærke midtstopper på scoutinglister i en række klubber i større ligaer, og på banen spillede Provstgaard en vigtig rolle i Vejles hårdt tilkæmpede overlevelse i foråret, hvor klubben kom fra baghjul og skubbede OB ned i dyndet.
Så hvorfor er Provstgaard stadig Vejle-spiller her 3. september?
At Oliver Provstgaard stadig spiller for Vejle bliver ikke mindre påfaldende af, at midtstopperen, der blev udnævnt til anfører denne sommer, ifølge Tipsbladets oplysninger sagde farvel til truppen i sidste forud for et forestående skifte, hvilket også var forklaringen på, at han ligesom German Onugkha ikke var i truppen til den vigtige fredagskamp mod Lyngby.
Tipsbladet har undersøgt sagen, og det viser sig, at Lecce tilsyneladende i allersidste minut trak sig fra en aftale om at købe Oliver Provstgaard i en stor transfer, der ville være det dyreste salg nogensinde fra Vejle Boldklub.
Provstgaards kontrakt og alle betingelser i aftalen skal ifølge Tipsbladets oplysninger have været på plads, Lecce havde sendt et transfertilbud til Vejle, som VB havde godkendt og underskrevet, så handlen manglede kun at blive tastet ind i FIFA's TMS-system af de to klubber, da den italienske klub meddelte en vantro og rasende Vejle-ledelse, at man afblæste handlen, tilsyneladende uden at give nogen forklaring.

Tipsbladet har talt med kilder i Italien, der bekræfter forløbet, som det bliver oplevet i Danmark, og sagen vækker stor opsigt og vrede i fodboldmiljøet, da det er uhørt på dette niveau og en transfer af den størrelse, at en købende klub på den måde løber fra en skriftlig aftale.
Flere andre klubber havde undervejs i sommeren været interesseret i Provstgaard, men forsvarsspilleren valgte at gå efter Lecce, som altså tilsyneladende sprang fra i sidste øjeblik og efterlod midtstopperen uden reel mulighed for at skifte væk denne sommer eller genoplive den interesse, der havde været tidligere på sommeren fra andre klubber.
Tipsbladet har uden held kontaktet Vejles administrerende direktør Henrik Tønder og efterfølgende Vejles kommunikationschef Morten Pelch, der siger, at man ingen kommentarer har til sagen for nuværende.
Efter det glippede skifte og lukningen af transfervinduerne i de fem store ligaer i fredags fortsætter Oliver Provstgaard som minimum i efterårssæsonen i Vejle Boldklub, hvorefter det virker oplagt, at parterne igen forsøger sig med en udlandstransfer i 2025.
Tipsbladet har kontaktet Lecce samt FIFA, der administrerer det internationale transfersystem, for en kommentar.
Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle Boldklub indtil sommeren 2026.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW