VEJLE (Tipsbladet): En af de spillere, de fleste havde forventet skulle skifte klub i sommeren 2024, var Vejles U/21-landsholdsspiller Oliver Provstgaard.
Ombejlet som få uden for Superligaens absolutte elite var den stabile og fysisk stærke midtstopper på scoutinglister i en række klubber i større ligaer, og på banen spillede Provstgaard en vigtig rolle i Vejles hårdt tilkæmpede overlevelse i foråret, hvor klubben kom fra baghjul og skubbede OB ned i dyndet.
Så hvorfor er Provstgaard stadig Vejle-spiller her 3. september?
At Oliver Provstgaard stadig spiller for Vejle bliver ikke mindre påfaldende af, at midtstopperen, der blev udnævnt til anfører denne sommer, ifølge Tipsbladets oplysninger sagde farvel til truppen i sidste forud for et forestående skifte, hvilket også var forklaringen på, at han ligesom German Onugkha ikke var i truppen til den vigtige fredagskamp mod Lyngby.
Tipsbladet har undersøgt sagen, og det viser sig, at Lecce tilsyneladende i allersidste minut trak sig fra en aftale om at købe Oliver Provstgaard i en stor transfer, der ville være det dyreste salg nogensinde fra Vejle Boldklub.
Provstgaards kontrakt og alle betingelser i aftalen skal ifølge Tipsbladets oplysninger have været på plads, Lecce havde sendt et transfertilbud til Vejle, som VB havde godkendt og underskrevet, så handlen manglede kun at blive tastet ind i FIFA's TMS-system af de to klubber, da den italienske klub meddelte en vantro og rasende Vejle-ledelse, at man afblæste handlen, tilsyneladende uden at give nogen forklaring.

Tipsbladet har talt med kilder i Italien, der bekræfter forløbet, som det bliver oplevet i Danmark, og sagen vækker stor opsigt og vrede i fodboldmiljøet, da det er uhørt på dette niveau og en transfer af den størrelse, at en købende klub på den måde løber fra en skriftlig aftale.
Flere andre klubber havde undervejs i sommeren været interesseret i Provstgaard, men forsvarsspilleren valgte at gå efter Lecce, som altså tilsyneladende sprang fra i sidste øjeblik og efterlod midtstopperen uden reel mulighed for at skifte væk denne sommer eller genoplive den interesse, der havde været tidligere på sommeren fra andre klubber.
Tipsbladet har uden held kontaktet Vejles administrerende direktør Henrik Tønder og efterfølgende Vejles kommunikationschef Morten Pelch, der siger, at man ingen kommentarer har til sagen for nuværende.
Efter det glippede skifte og lukningen af transfervinduerne i de fem store ligaer i fredags fortsætter Oliver Provstgaard som minimum i efterårssæsonen i Vejle Boldklub, hvorefter det virker oplagt, at parterne igen forsøger sig med en udlandstransfer i 2025.
Tipsbladet har kontaktet Lecce samt FIFA, der administrerer det internationale transfersystem, for en kommentar.
Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle Boldklub indtil sommeren 2026.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Store spillersalg sikrer AaB overskud
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
LIVE: Arsenal jagter gratis Bundesliga-profil
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona