VEJLE (Tipsbladet): En af de spillere, de fleste havde forventet skulle skifte klub i sommeren 2024, var Vejles U/21-landsholdsspiller Oliver Provstgaard.
Ombejlet som få uden for Superligaens absolutte elite var den stabile og fysisk stærke midtstopper på scoutinglister i en række klubber i større ligaer, og på banen spillede Provstgaard en vigtig rolle i Vejles hårdt tilkæmpede overlevelse i foråret, hvor klubben kom fra baghjul og skubbede OB ned i dyndet.
Så hvorfor er Provstgaard stadig Vejle-spiller her 3. september?
At Oliver Provstgaard stadig spiller for Vejle bliver ikke mindre påfaldende af, at midtstopperen, der blev udnævnt til anfører denne sommer, ifølge Tipsbladets oplysninger sagde farvel til truppen i sidste forud for et forestående skifte, hvilket også var forklaringen på, at han ligesom German Onugkha ikke var i truppen til den vigtige fredagskamp mod Lyngby.
Tipsbladet har undersøgt sagen, og det viser sig, at Lecce tilsyneladende i allersidste minut trak sig fra en aftale om at købe Oliver Provstgaard i en stor transfer, der ville være det dyreste salg nogensinde fra Vejle Boldklub.
Provstgaards kontrakt og alle betingelser i aftalen skal ifølge Tipsbladets oplysninger have været på plads, Lecce havde sendt et transfertilbud til Vejle, som VB havde godkendt og underskrevet, så handlen manglede kun at blive tastet ind i FIFA's TMS-system af de to klubber, da den italienske klub meddelte en vantro og rasende Vejle-ledelse, at man afblæste handlen, tilsyneladende uden at give nogen forklaring.

Tipsbladet har talt med kilder i Italien, der bekræfter forløbet, som det bliver oplevet i Danmark, og sagen vækker stor opsigt og vrede i fodboldmiljøet, da det er uhørt på dette niveau og en transfer af den størrelse, at en købende klub på den måde løber fra en skriftlig aftale.
Flere andre klubber havde undervejs i sommeren været interesseret i Provstgaard, men forsvarsspilleren valgte at gå efter Lecce, som altså tilsyneladende sprang fra i sidste øjeblik og efterlod midtstopperen uden reel mulighed for at skifte væk denne sommer eller genoplive den interesse, der havde været tidligere på sommeren fra andre klubber.
Tipsbladet har uden held kontaktet Vejles administrerende direktør Henrik Tønder og efterfølgende Vejles kommunikationschef Morten Pelch, der siger, at man ingen kommentarer har til sagen for nuværende.
Efter det glippede skifte og lukningen af transfervinduerne i de fem store ligaer i fredags fortsætter Oliver Provstgaard som minimum i efterårssæsonen i Vejle Boldklub, hvorefter det virker oplagt, at parterne igen forsøger sig med en udlandstransfer i 2025.
Tipsbladet har kontaktet Lecce samt FIFA, der administrerer det internationale transfersystem, for en kommentar.
Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle Boldklub indtil sommeren 2026.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Kevin Diks skriver historie
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TOPNYHED