For første gang har AGF smidt point på sin midlertidige hjemmebane i den nordlige del af Aarhus.
Søndag eftermiddag var hjemmeholdet bagud, men fik trods alt reddet 1-1 fra opgøret mod Viborg FF.
Begge mål faldt i anden halvleg efter afretninger. Frederik Tingager blev noteret for et selvmål ved Viborgs scoring, mens Mikael Anderson stod bag udligningen. Viborg sluttede opgøret i undertal efter en udvisning af Elias Andersson.
For AGF er pointdelingen et tabt skridt i jagten på FC Midtjylland og FC København i guldstriden. Aarhusianerne er enten seks eller syv point fra førstepladsen, når runden er færdigspillet. Viborg ligger nummer otte uden fare for nedrykning.
De første 45 minutter var jævnbyrdige, og begge holds fans på det fyldte og intime stadion i Vejlby kunne føle, at et føringsmål var inden for rækkevidde.
Ikke overraskende var formstærke Patrick Mortensen tættest på at åbne målscoringen i første halvleg.
Ti minutter før pausen fik han foræret bolden af målmand Lucas Lund, der tabte den ud af hænderne, da han ville sætte spillet i gang. Mortensens halvforkølede afslutning tog indersiden af stolpen, men krøb aldrig ind over stregen.
Marginalerne var igen på Viborgs side otte minutter efter pausen.
Serginho drev bolden ind i feltet og smed et hårdt indlæg ind foran mål. Frederik Tingager forsøgte at afvise indlægget, men endte i stedet med at rette indlægget af, så bolden fik kurs mod mål og snød Jesper Hansen.
AGF var tæt på at komme med et omgående modsvar i den anden ende, men der var ingen gevinst i skydeteltet, da AGF afsluttede mindst fem gange på få sekunder.
Lucas Lund stod tilbage som vinderen efter den bizarre sekvens, hvor Patrick Mortensens tegnede sig for de fleste og største af afbrænderne.
AGF’s pres tog til, og i det 77. minut kunne Viborg ikke holde stand længere.
Efter en skidt hovedstødsclearing af Daniel Anyembe havnede bolden hos Mikael Anderson bagest i feltet. Han tog et træk og afsluttede, og Elias Andersson rettede bolden en smule af, så Lucas Lund akkurat ikke kunne nå den. 1-1.
Minuttet efter blev betingelserne endnu vanskeligere for gæsterne, der blev reduceret til ti mand.
Elias Andersson så direkte rødt efter en brutal tackling på AGF’s målscorer. Svenskeren var klar over sin skyld og gik uden brok direkte den lange vej over til omklædningsrummene et stykke fra opvisningsbanen.
Pludselig kunne AGF lugte sejren, men gæsterne fik trods alt et enkelt point ud af mere end 100 minutters hårdt arbejde. Youssouph Badji havde ellers alletiders mulighed for at blive AGF-helt i tillægstiden, men den senegalesiske angriber har stadig sin første superligascoring til gode.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Magiske Messi slår til igen
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Hjulmand og co. taber stort skridt
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER