Dramatisk pointdeling i Vejlby

Begge mål faldt efter afretninger, da AGF og Viborg spillede 1-1 i Superligaen. Viborg sluttede med ti mand.



For første gang har AGF smidt point på sin midlertidige hjemmebane i den nordlige del af Aarhus.

Søndag eftermiddag var hjemmeholdet bagud, men fik trods alt reddet 1-1 fra opgøret mod Viborg FF.

Begge mål faldt i anden halvleg efter afretninger. Frederik Tingager blev noteret for et selvmål ved Viborgs scoring, mens Mikael Anderson stod bag udligningen. Viborg sluttede opgøret i undertal efter en udvisning af Elias Andersson.

For AGF er pointdelingen et tabt skridt i jagten på FC Midtjylland og FC København i guldstriden. Aarhusianerne er enten seks eller syv point fra førstepladsen, når runden er færdigspillet. Viborg ligger nummer otte uden fare for nedrykning.

De første 45 minutter var jævnbyrdige, og begge holds fans på det fyldte og intime stadion i Vejlby kunne føle, at et føringsmål var inden for rækkevidde.

Ikke overraskende var formstærke Patrick Mortensen tættest på at åbne målscoringen i første halvleg.

Ti minutter før pausen fik han foræret bolden af målmand Lucas Lund, der tabte den ud af hænderne, da han ville sætte spillet i gang. Mortensens halvforkølede afslutning tog indersiden af stolpen, men krøb aldrig ind over stregen.

Marginalerne var igen på Viborgs side otte minutter efter pausen.

Serginho drev bolden ind i feltet og smed et hårdt indlæg ind foran mål. Frederik Tingager forsøgte at afvise indlægget, men endte i stedet med at rette indlægget af, så bolden fik kurs mod mål og snød Jesper Hansen.

AGF var tæt på at komme med et omgående modsvar i den anden ende, men der var ingen gevinst i skydeteltet, da AGF afsluttede mindst fem gange på få sekunder.

Lucas Lund stod tilbage som vinderen efter den bizarre sekvens, hvor Patrick Mortensens tegnede sig for de fleste og største af afbrænderne.

AGF’s pres tog til, og i det 77. minut kunne Viborg ikke holde stand længere.

Efter en skidt hovedstødsclearing af Daniel Anyembe havnede bolden hos Mikael Anderson bagest i feltet. Han tog et træk og afsluttede, og Elias Andersson rettede bolden en smule af, så Lucas Lund akkurat ikke kunne nå den. 1-1.

Minuttet efter blev betingelserne endnu vanskeligere for gæsterne, der blev reduceret til ti mand.

Elias Andersson så direkte rødt efter en brutal tackling på AGF’s målscorer. Svenskeren var klar over sin skyld og gik uden brok direkte den lange vej over til omklædningsrummene et stykke fra opvisningsbanen.

Pludselig kunne AGF lugte sejren, men gæsterne fik trods alt et enkelt point ud af mere end 100 minutters hårdt arbejde. Youssouph Badji havde ellers alletiders mulighed for at blive AGF-helt i tillægstiden, men den senegalesiske angriber har stadig sin første superligascoring til gode.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Sønderjyske – Brøndby IF

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

FC København – Vejle Boldklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen