Dramatisk pointdeling i Vejlby

Begge mål faldt efter afretninger, da AGF og Viborg spillede 1-1 i Superligaen. Viborg sluttede med ti mand.



For første gang har AGF smidt point på sin midlertidige hjemmebane i den nordlige del af Aarhus.

Søndag eftermiddag var hjemmeholdet bagud, men fik trods alt reddet 1-1 fra opgøret mod Viborg FF.

Begge mål faldt i anden halvleg efter afretninger. Frederik Tingager blev noteret for et selvmål ved Viborgs scoring, mens Mikael Anderson stod bag udligningen. Viborg sluttede opgøret i undertal efter en udvisning af Elias Andersson.

For AGF er pointdelingen et tabt skridt i jagten på FC Midtjylland og FC København i guldstriden. Aarhusianerne er enten seks eller syv point fra førstepladsen, når runden er færdigspillet. Viborg ligger nummer otte uden fare for nedrykning.

De første 45 minutter var jævnbyrdige, og begge holds fans på det fyldte og intime stadion i Vejlby kunne føle, at et føringsmål var inden for rækkevidde.

Ikke overraskende var formstærke Patrick Mortensen tættest på at åbne målscoringen i første halvleg.

Ti minutter før pausen fik han foræret bolden af målmand Lucas Lund, der tabte den ud af hænderne, da han ville sætte spillet i gang. Mortensens halvforkølede afslutning tog indersiden af stolpen, men krøb aldrig ind over stregen.

Marginalerne var igen på Viborgs side otte minutter efter pausen.

Serginho drev bolden ind i feltet og smed et hårdt indlæg ind foran mål. Frederik Tingager forsøgte at afvise indlægget, men endte i stedet med at rette indlægget af, så bolden fik kurs mod mål og snød Jesper Hansen.

AGF var tæt på at komme med et omgående modsvar i den anden ende, men der var ingen gevinst i skydeteltet, da AGF afsluttede mindst fem gange på få sekunder.

Lucas Lund stod tilbage som vinderen efter den bizarre sekvens, hvor Patrick Mortensens tegnede sig for de fleste og største af afbrænderne.

AGF’s pres tog til, og i det 77. minut kunne Viborg ikke holde stand længere.

Efter en skidt hovedstødsclearing af Daniel Anyembe havnede bolden hos Mikael Anderson bagest i feltet. Han tog et træk og afsluttede, og Elias Andersson rettede bolden en smule af, så Lucas Lund akkurat ikke kunne nå den. 1-1.

Minuttet efter blev betingelserne endnu vanskeligere for gæsterne, der blev reduceret til ti mand.

Elias Andersson så direkte rødt efter en brutal tackling på AGF’s målscorer. Svenskeren var klar over sin skyld og gik uden brok direkte den lange vej over til omklædningsrummene et stykke fra opvisningsbanen.

Pludselig kunne AGF lugte sejren, men gæsterne fik trods alt et enkelt point ud af mere end 100 minutters hårdt arbejde. Youssouph Badji havde ellers alletiders mulighed for at blive AGF-helt i tillægstiden, men den senegalesiske angriber har stadig sin første superligascoring til gode.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

OB siger farvel til seks spillere

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Ringet op af Brøndby-træner

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Farzam: Nu bliver det for barnligt