Stor Europa-triumf for danskerklub

Med en sejr efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence gik Anderlecht videre i Conference League.



Danskerklubben Anderlecht er klar til ottendedelsfinalerne i Conference League.

Torsdag gik klubben, der har Anders Dreyer i spillertruppen, Brian Riemer som cheftræner og Jesper Fredberg som fodbolddirektør, videre efter en dramatisk kamp mod Ludogorets fra Bulgarien.

Der skulle således forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence til, før det stod klart, hvem der skulle avancere.

Anderlecht førte 2-1 efter den ordinære spilletid, og det stod der også efter 120 minutter.

Ludogorets vandt den første kamp 1-0, og Anderlecht var derfor tvunget til som minimum at være foran efter 90 minutter for at holde liv i håbet om at gå videre.

Anderlecht fik en god start. Efter cirka 13 minutter stod der 1-0, efter at Ludogorets’ Franco Russo fik vinklet bolden i eget net.

Derefter skulle der gå en lille time, før det begyndte at se rigtig godt ud for belgierne. Yari Verschaeren fik sendt bolden i mål, selv om afslutningen ramte gæsternes målmand, Sergio Padt.

Nu stod Anderlecht med billetten videre, men Ludogorets fik hurtigt hevet hjemmeholdet ned på jorden igen.

Brasilianske Igor Thiago prikkede bolden ind til 1-2, og så stod det lige i den samlede stilling.

Det blev det altså ved med. Også efter 30 minutters forlænget spilletid, og så skulle det afgøres fra 11-meterpletten.

Her startede Ludogorets med at brænde, hvorefter Anderlechts Lior Refaelov med en såkaldt “Panenka” scorede.

Generelt kørte det slet ikke for gæsterne. Andet og tredje forsøg blev også brændt, og så sendte Yari Verschaeren Anderlecht videre med en fuldtræffer. Anders Dreyer fik ikke mulighed for at sparke.

I Europa League gik Juventus videre til ottendedelsfinalerne med en sejr på 3-0 over Nantes.

Den argentinske verdensmester Angel Di Maria blev den helt store helt med et hattrick. Det ene mål blev scoret på straffespark. Den første kamp mellem de to hold var endt 1-1.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

‘Er den største Bournemouth-fan’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Neestrup jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Neymar er tilbage

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!