Stor Europa-triumf for danskerklub

Med en sejr efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence gik Anderlecht videre i Conference League.



Danskerklubben Anderlecht er klar til ottendedelsfinalerne i Conference League.

Torsdag gik klubben, der har Anders Dreyer i spillertruppen, Brian Riemer som cheftræner og Jesper Fredberg som fodbolddirektør, videre efter en dramatisk kamp mod Ludogorets fra Bulgarien.

Der skulle således forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence til, før det stod klart, hvem der skulle avancere.

Anderlecht førte 2-1 efter den ordinære spilletid, og det stod der også efter 120 minutter.

Ludogorets vandt den første kamp 1-0, og Anderlecht var derfor tvunget til som minimum at være foran efter 90 minutter for at holde liv i håbet om at gå videre.

Anderlecht fik en god start. Efter cirka 13 minutter stod der 1-0, efter at Ludogorets’ Franco Russo fik vinklet bolden i eget net.

Derefter skulle der gå en lille time, før det begyndte at se rigtig godt ud for belgierne. Yari Verschaeren fik sendt bolden i mål, selv om afslutningen ramte gæsternes målmand, Sergio Padt.

Nu stod Anderlecht med billetten videre, men Ludogorets fik hurtigt hevet hjemmeholdet ned på jorden igen.

Brasilianske Igor Thiago prikkede bolden ind til 1-2, og så stod det lige i den samlede stilling.

Det blev det altså ved med. Også efter 30 minutters forlænget spilletid, og så skulle det afgøres fra 11-meterpletten.

Her startede Ludogorets med at brænde, hvorefter Anderlechts Lior Refaelov med en såkaldt “Panenka” scorede.

Generelt kørte det slet ikke for gæsterne. Andet og tredje forsøg blev også brændt, og så sendte Yari Verschaeren Anderlecht videre med en fuldtræffer. Anders Dreyer fik ikke mulighed for at sparke.

I Europa League gik Juventus videre til ottendedelsfinalerne med en sejr på 3-0 over Nantes.

Den argentinske verdensmester Angel Di Maria blev den helt store helt med et hattrick. Det ene mål blev scoret på straffespark. Den første kamp mellem de to hold var endt 1-1.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

FC Fredericia – OB

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker