Stor Europa-triumf for danskerklub

Med en sejr efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence gik Anderlecht videre i Conference League.



Danskerklubben Anderlecht er klar til ottendedelsfinalerne i Conference League.

Torsdag gik klubben, der har Anders Dreyer i spillertruppen, Brian Riemer som cheftræner og Jesper Fredberg som fodbolddirektør, videre efter en dramatisk kamp mod Ludogorets fra Bulgarien.

Der skulle således forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence til, før det stod klart, hvem der skulle avancere.

Anderlecht førte 2-1 efter den ordinære spilletid, og det stod der også efter 120 minutter.

Ludogorets vandt den første kamp 1-0, og Anderlecht var derfor tvunget til som minimum at være foran efter 90 minutter for at holde liv i håbet om at gå videre.

Anderlecht fik en god start. Efter cirka 13 minutter stod der 1-0, efter at Ludogorets’ Franco Russo fik vinklet bolden i eget net.

Derefter skulle der gå en lille time, før det begyndte at se rigtig godt ud for belgierne. Yari Verschaeren fik sendt bolden i mål, selv om afslutningen ramte gæsternes målmand, Sergio Padt.

Nu stod Anderlecht med billetten videre, men Ludogorets fik hurtigt hevet hjemmeholdet ned på jorden igen.

Brasilianske Igor Thiago prikkede bolden ind til 1-2, og så stod det lige i den samlede stilling.

Det blev det altså ved med. Også efter 30 minutters forlænget spilletid, og så skulle det afgøres fra 11-meterpletten.

Her startede Ludogorets med at brænde, hvorefter Anderlechts Lior Refaelov med en såkaldt “Panenka” scorede.

Generelt kørte det slet ikke for gæsterne. Andet og tredje forsøg blev også brændt, og så sendte Yari Verschaeren Anderlecht videre med en fuldtræffer. Anders Dreyer fik ikke mulighed for at sparke.

I Europa League gik Juventus videre til ottendedelsfinalerne med en sejr på 3-0 over Nantes.

Den argentinske verdensmester Angel Di Maria blev den helt store helt med et hattrick. Det ene mål blev scoret på straffespark. Den første kamp mellem de to hold var endt 1-1.

/ritzau/





Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg