Stor Europa-triumf for danskerklub

Med en sejr efter forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence gik Anderlecht videre i Conference League.



Danskerklubben Anderlecht er klar til ottendedelsfinalerne i Conference League.

Torsdag gik klubben, der har Anders Dreyer i spillertruppen, Brian Riemer som cheftræner og Jesper Fredberg som fodbolddirektør, videre efter en dramatisk kamp mod Ludogorets fra Bulgarien.

Der skulle således forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence til, før det stod klart, hvem der skulle avancere.

Anderlecht førte 2-1 efter den ordinære spilletid, og det stod der også efter 120 minutter.

Ludogorets vandt den første kamp 1-0, og Anderlecht var derfor tvunget til som minimum at være foran efter 90 minutter for at holde liv i håbet om at gå videre.

Anderlecht fik en god start. Efter cirka 13 minutter stod der 1-0, efter at Ludogorets’ Franco Russo fik vinklet bolden i eget net.

Derefter skulle der gå en lille time, før det begyndte at se rigtig godt ud for belgierne. Yari Verschaeren fik sendt bolden i mål, selv om afslutningen ramte gæsternes målmand, Sergio Padt.

Nu stod Anderlecht med billetten videre, men Ludogorets fik hurtigt hevet hjemmeholdet ned på jorden igen.

Brasilianske Igor Thiago prikkede bolden ind til 1-2, og så stod det lige i den samlede stilling.

Det blev det altså ved med. Også efter 30 minutters forlænget spilletid, og så skulle det afgøres fra 11-meterpletten.

Her startede Ludogorets med at brænde, hvorefter Anderlechts Lior Refaelov med en såkaldt “Panenka” scorede.

Generelt kørte det slet ikke for gæsterne. Andet og tredje forsøg blev også brændt, og så sendte Yari Verschaeren Anderlecht videre med en fuldtræffer. Anders Dreyer fik ikke mulighed for at sparke.

I Europa League gik Juventus videre til ottendedelsfinalerne med en sejr på 3-0 over Nantes.

Den argentinske verdensmester Angel Di Maria blev den helt store helt med et hattrick. Det ene mål blev scoret på straffespark. Den første kamp mellem de to hold var endt 1-1.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Sætter klar målsætning

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Diant Ramaj skal videre

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Han er ny landstræner for Italien

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Har budt en milliard

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

FCK misser landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Brøndby jagter ny Superliga-profil