FCM-profil tror stadig på det: Drømmer om VM

FC Midtjyllands Anders Dreyer var udtaget til landsholdet, men så kampe mod Kroatien og Frankrig fra tribunen.



FC Midtjyllands offensive profil Anders Dreyer drømmer om at komme med til VM for det danske landshold til november.

For nylig var den 24-årige kantspiller med i landsholdslejren, men han blev siet fra til Nations League-kampene mod Kroatien og Frankrig.

Selv om det ikke endte med spilleminutter, så tror Dreyer fortsat på, at han kan få en plads i VM-truppen. Det fortæller han efter søndagens 1-1-kamp mod Viborg i Superligaen.

– Jeg ved ikke, hvor realistisk, det er. Det er virkelig en god trup, det må man sige. Der er rigtig mange dygtige spillere, men man skal gå efter det, sigte efter det og drømme, og det kommer jeg til at gøre, siger Dreyer.

Landstræner Kasper Hjulmand har også haft samtaler med Anders Dreyer, og beskeden til det offensive es har været klar.

– Det har været super fedt at være med. Det viser, at man er inde omkring det, og jeg har talt med Hjulmand også. Men lige nu handler det om Midtjylland.

– Han har sagt, at jeg selvfølgelig skal gå efter at komme med til VM og give den en skalle. Men vigtigst er det at give den en skalle i Midtjylland, og så må vi se, hvad der kommer til at ske, siger Dreyer.

Det blev ikke til minutter mod Kroatien eller Frankrig, men han var stadig glad for udtagelsen, der kom efter afbud fra FC Københavns Andreas Cornelius, Hoffenheims Robert Skov og Frankfurts Jesper Lindstrøm. Lindstrøm blev dog rask og var med imod Frankrig.

– Det har været stort. Det er altid stort at være med landsholdet, om man er med som mand nummer 24, 26 eller kommer senere ind, så er det altid stort, siger han.

I denne Superliga-sæson har Anders Dreyer fået drejet bolden i målet fem gange for FC Midtjylland, og han er dermed holdets topscorer.

/ritzau/





‘Det er pinligt for dansk fodbold’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



Kæmpekøb retur til FC København?

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

FC København – Vejle Boldklub

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Sender stikpille til FC København-flop

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Intens deler mellem AGF og Midtjylland