FC Midtjyllands offensive profil Anders Dreyer drømmer om at komme med til VM for det danske landshold til november.
For nylig var den 24-årige kantspiller med i landsholdslejren, men han blev siet fra til Nations League-kampene mod Kroatien og Frankrig.
Selv om det ikke endte med spilleminutter, så tror Dreyer fortsat på, at han kan få en plads i VM-truppen. Det fortæller han efter søndagens 1-1-kamp mod Viborg i Superligaen.
– Jeg ved ikke, hvor realistisk, det er. Det er virkelig en god trup, det må man sige. Der er rigtig mange dygtige spillere, men man skal gå efter det, sigte efter det og drømme, og det kommer jeg til at gøre, siger Dreyer.
Landstræner Kasper Hjulmand har også haft samtaler med Anders Dreyer, og beskeden til det offensive es har været klar.
– Det har været super fedt at være med. Det viser, at man er inde omkring det, og jeg har talt med Hjulmand også. Men lige nu handler det om Midtjylland.
– Han har sagt, at jeg selvfølgelig skal gå efter at komme med til VM og give den en skalle. Men vigtigst er det at give den en skalle i Midtjylland, og så må vi se, hvad der kommer til at ske, siger Dreyer.
Det blev ikke til minutter mod Kroatien eller Frankrig, men han var stadig glad for udtagelsen, der kom efter afbud fra FC Københavns Andreas Cornelius, Hoffenheims Robert Skov og Frankfurts Jesper Lindstrøm. Lindstrøm blev dog rask og var med imod Frankrig.
– Det har været stort. Det er altid stort at være med landsholdet, om man er med som mand nummer 24, 26 eller kommer senere ind, så er det altid stort, siger han.
I denne Superliga-sæson har Anders Dreyer fået drejet bolden i målet fem gange for FC Midtjylland, og han er dermed holdets topscorer.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER