FC Midtjyllands offensive profil Anders Dreyer drømmer om at komme med til VM for det danske landshold til november.
For nylig var den 24-årige kantspiller med i landsholdslejren, men han blev siet fra til Nations League-kampene mod Kroatien og Frankrig.
Selv om det ikke endte med spilleminutter, så tror Dreyer fortsat på, at han kan få en plads i VM-truppen. Det fortæller han efter søndagens 1-1-kamp mod Viborg i Superligaen.
– Jeg ved ikke, hvor realistisk, det er. Det er virkelig en god trup, det må man sige. Der er rigtig mange dygtige spillere, men man skal gå efter det, sigte efter det og drømme, og det kommer jeg til at gøre, siger Dreyer.
Landstræner Kasper Hjulmand har også haft samtaler med Anders Dreyer, og beskeden til det offensive es har været klar.
– Det har været super fedt at være med. Det viser, at man er inde omkring det, og jeg har talt med Hjulmand også. Men lige nu handler det om Midtjylland.
– Han har sagt, at jeg selvfølgelig skal gå efter at komme med til VM og give den en skalle. Men vigtigst er det at give den en skalle i Midtjylland, og så må vi se, hvad der kommer til at ske, siger Dreyer.
Det blev ikke til minutter mod Kroatien eller Frankrig, men han var stadig glad for udtagelsen, der kom efter afbud fra FC Københavns Andreas Cornelius, Hoffenheims Robert Skov og Frankfurts Jesper Lindstrøm. Lindstrøm blev dog rask og var med imod Frankrig.
– Det har været stort. Det er altid stort at være med landsholdet, om man er med som mand nummer 24, 26 eller kommer senere ind, så er det altid stort, siger han.
I denne Superliga-sæson har Anders Dreyer fået drejet bolden i målet fem gange for FC Midtjylland, og han er dermed holdets topscorer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN