Dreyer vil tage guldet fra FCK i næste runde: Det bliver super fedt

Anders Dreyer og holdkammeraterne i FC Midtjylland ser frem til opgøret mod FC København i næste runde. Efter søndagens sejr kan Ulvene nemlig selv afgøre mesterskabskampen i Herning.



Det var ikke kønt, men som så ofte før i denne sæson hentede FC Midtjylland de tre point, da de søndag besejrede FC Nordsjælland med 1-0 i Farum. 

Resultatet bringer FC Midtjylland 14 point foran FC København, der møder AGF søndag aften, og Ulvene kan derfor formentligt også stille og roligt begynde at lugte guldet. 

Faktisk kan midtjyderne selv afgøre sagerne på torsdag, når netop FC København kommer på besøg i Herning. 

– Det bliver super fedt. Der er noget som vi spillere og alle andre nede i omklædningsrummet ser frem til. Det er ikke hver dag, at man får mulighed for at spille sådan en kamp. Nu skal vi hjem og se på FCK igen, og så må vi se, om vi ikke kan tage dem, sagde offensivprofilen Anders Dreyer efter FCN-kampen til TV3 Max.

Han mener, at det vil gøre det ekstra specielt at tage mesterskabet fra de nærmeste konkurrenter i en direkte duel.

– Det er dem, der ligger lige bagved os, og vi kan tage guldet. Det er også på hjemmebane, og så forhåbentligt også med lidt flere tilskuere på MCH Arena. Det ser vi meget frem til, lød det fra Dreyer.

Anders Dreyer var selv stærkt involveret i FC Midtjyllands ene scoring søndag. Målet faldt således efter et frispark fra netop Dreyer, der blev rettet gevaldigt af undervejs og efterlod FCN-målmand Peter Vindahl Jensen chanceløs i målet.







Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Japan overrasker mod Holland

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Spottet i København

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Blæst bagover af 18-årig

Sverige med drømmestart på VM

Jagter tidligere FCK-stjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Saudi-Arabien – Uruguay