Driblekonge for dyr til Danmark

Det tidligere Brøndby-emne Alanzinho er kommet i overskud i tyrkiske Trabzonspor. Men driblekongen er for dyr til dansk fodbold.



Husker du navnet Alanzinho? Den brasilianske driblekonge, som for to år siden var et endog meget varmt navn i Brøndby. I stedet for et skifte til den københavnske vestegn drog dribleren østpå, hvor tyrkiske Trabzonspor stod klar med en stor pose penge. Mere end 30 millioner danske kroner betalte den nuværende duks i tyrkisk fodbold dengang til norske Stabæk.

Men Alanzinho er ikke fast mand i Trabzonspor. Brasilianeren står noteret for 16 kampe i denne sæson, men han har endnu ikke fået fuld tid, og i seks af kampene er dribleren startet på bænken. Det har fået jungletrommerne igang i de norske medier, hvor Rosenborg meldes særdeles interesseret i at hente den tidligere Tippeliga-profil. De norske mestres sportschef, Erik Hoftun, har endda bekræftet interessen.

Men det er ikke kun norske klubber, der har fattet interesse for Alanzinho. Brasilianerens agent, Lars Petter Fosdahl, fortæller at den offensive midtbanespiller er interessant for flere skandinaviske klubber. Men derfra er der langt til en egentlig returbillet til Skandinavien.

– Trabzonspor betalte over 30 millioner kroner for Alanzinho i sin tid, og de ser ham fortsat som en del af holdet. Derfor ville selv FC København have svært ved at betale, hvad de forlanger. Og også hvad han selv forlanger, siger Fosdahl til tipsbladet.dk og understreger, at brasilianerens løn i Tyrkiet næppe kan dækkes af en klub fra Skandinavien.

Brøndby fik for to år siden et bud afvist på Alanzinho, men selv om de blå/gules interesse fortsat findes, vil det altså blive mere end svært at lokke en af Tippeligaens bedste driblere nogensinde fra Tyrkiet til vestegnen.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kalder tronskifte i Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp