Husker du navnet Alanzinho? Den brasilianske driblekonge, som for to år siden var et endog meget varmt navn i Brøndby. I stedet for et skifte til den københavnske vestegn drog dribleren østpå, hvor tyrkiske Trabzonspor stod klar med en stor pose penge. Mere end 30 millioner danske kroner betalte den nuværende duks i tyrkisk fodbold dengang til norske Stabæk.
Men Alanzinho er ikke fast mand i Trabzonspor. Brasilianeren står noteret for 16 kampe i denne sæson, men han har endnu ikke fået fuld tid, og i seks af kampene er dribleren startet på bænken. Det har fået jungletrommerne igang i de norske medier, hvor Rosenborg meldes særdeles interesseret i at hente den tidligere Tippeliga-profil. De norske mestres sportschef, Erik Hoftun, har endda bekræftet interessen.
Men det er ikke kun norske klubber, der har fattet interesse for Alanzinho. Brasilianerens agent, Lars Petter Fosdahl, fortæller at den offensive midtbanespiller er interessant for flere skandinaviske klubber. Men derfra er der langt til en egentlig returbillet til Skandinavien.
– Trabzonspor betalte over 30 millioner kroner for Alanzinho i sin tid, og de ser ham fortsat som en del af holdet. Derfor ville selv FC København have svært ved at betale, hvad de forlanger. Og også hvad han selv forlanger, siger Fosdahl til tipsbladet.dk og understreger, at brasilianerens løn i Tyrkiet næppe kan dækkes af en klub fra Skandinavien.
Brøndby fik for to år siden et bud afvist på Alanzinho, men selv om de blå/gules interesse fortsat findes, vil det altså blive mere end svært at lokke en af Tippeligaens bedste driblere nogensinde fra Tyrkiet til vestegnen.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE