Driblekonge for dyr til Danmark

Det tidligere Brøndby-emne Alanzinho er kommet i overskud i tyrkiske Trabzonspor. Men driblekongen er for dyr til dansk fodbold.



Husker du navnet Alanzinho? Den brasilianske driblekonge, som for to år siden var et endog meget varmt navn i Brøndby. I stedet for et skifte til den københavnske vestegn drog dribleren østpå, hvor tyrkiske Trabzonspor stod klar med en stor pose penge. Mere end 30 millioner danske kroner betalte den nuværende duks i tyrkisk fodbold dengang til norske Stabæk.

Men Alanzinho er ikke fast mand i Trabzonspor. Brasilianeren står noteret for 16 kampe i denne sæson, men han har endnu ikke fået fuld tid, og i seks af kampene er dribleren startet på bænken. Det har fået jungletrommerne igang i de norske medier, hvor Rosenborg meldes særdeles interesseret i at hente den tidligere Tippeliga-profil. De norske mestres sportschef, Erik Hoftun, har endda bekræftet interessen.

Men det er ikke kun norske klubber, der har fattet interesse for Alanzinho. Brasilianerens agent, Lars Petter Fosdahl, fortæller at den offensive midtbanespiller er interessant for flere skandinaviske klubber. Men derfra er der langt til en egentlig returbillet til Skandinavien.

– Trabzonspor betalte over 30 millioner kroner for Alanzinho i sin tid, og de ser ham fortsat som en del af holdet. Derfor ville selv FC København have svært ved at betale, hvad de forlanger. Og også hvad han selv forlanger, siger Fosdahl til tipsbladet.dk og understreger, at brasilianerens løn i Tyrkiet næppe kan dækkes af en klub fra Skandinavien.

Brøndby fik for to år siden et bud afvist på Alanzinho, men selv om de blå/gules interesse fortsat findes, vil det altså blive mere end svært at lokke en af Tippeligaens bedste driblere nogensinde fra Tyrkiet til vestegnen.



Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Amorim: Vi var det bedste hold

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

I svime over Oscar Schwartau

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

De er herbstmeister

Barcelona rykker fra

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud