Driblekonge for dyr til Danmark

Det tidligere Brøndby-emne Alanzinho er kommet i overskud i tyrkiske Trabzonspor. Men driblekongen er for dyr til dansk fodbold.



Husker du navnet Alanzinho? Den brasilianske driblekonge, som for to år siden var et endog meget varmt navn i Brøndby. I stedet for et skifte til den københavnske vestegn drog dribleren østpå, hvor tyrkiske Trabzonspor stod klar med en stor pose penge. Mere end 30 millioner danske kroner betalte den nuværende duks i tyrkisk fodbold dengang til norske Stabæk.

Men Alanzinho er ikke fast mand i Trabzonspor. Brasilianeren står noteret for 16 kampe i denne sæson, men han har endnu ikke fået fuld tid, og i seks af kampene er dribleren startet på bænken. Det har fået jungletrommerne igang i de norske medier, hvor Rosenborg meldes særdeles interesseret i at hente den tidligere Tippeliga-profil. De norske mestres sportschef, Erik Hoftun, har endda bekræftet interessen.

Men det er ikke kun norske klubber, der har fattet interesse for Alanzinho. Brasilianerens agent, Lars Petter Fosdahl, fortæller at den offensive midtbanespiller er interessant for flere skandinaviske klubber. Men derfra er der langt til en egentlig returbillet til Skandinavien.

– Trabzonspor betalte over 30 millioner kroner for Alanzinho i sin tid, og de ser ham fortsat som en del af holdet. Derfor ville selv FC København have svært ved at betale, hvad de forlanger. Og også hvad han selv forlanger, siger Fosdahl til tipsbladet.dk og understreger, at brasilianerens løn i Tyrkiet næppe kan dækkes af en klub fra Skandinavien.

Brøndby fik for to år siden et bud afvist på Alanzinho, men selv om de blå/gules interesse fortsat findes, vil det altså blive mere end svært at lokke en af Tippeligaens bedste driblere nogensinde fra Tyrkiet til vestegnen.





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Braithwaite del af stor transferplan

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Smider Salah-bombe

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub