Husker du navnet Alanzinho? Den brasilianske driblekonge, som for to år siden var et endog meget varmt navn i Brøndby. I stedet for et skifte til den københavnske vestegn drog dribleren østpå, hvor tyrkiske Trabzonspor stod klar med en stor pose penge. Mere end 30 millioner danske kroner betalte den nuværende duks i tyrkisk fodbold dengang til norske Stabæk.
Men Alanzinho er ikke fast mand i Trabzonspor. Brasilianeren står noteret for 16 kampe i denne sæson, men han har endnu ikke fået fuld tid, og i seks af kampene er dribleren startet på bænken. Det har fået jungletrommerne igang i de norske medier, hvor Rosenborg meldes særdeles interesseret i at hente den tidligere Tippeliga-profil. De norske mestres sportschef, Erik Hoftun, har endda bekræftet interessen.
Men det er ikke kun norske klubber, der har fattet interesse for Alanzinho. Brasilianerens agent, Lars Petter Fosdahl, fortæller at den offensive midtbanespiller er interessant for flere skandinaviske klubber. Men derfra er der langt til en egentlig returbillet til Skandinavien.
– Trabzonspor betalte over 30 millioner kroner for Alanzinho i sin tid, og de ser ham fortsat som en del af holdet. Derfor ville selv FC København have svært ved at betale, hvad de forlanger. Og også hvad han selv forlanger, siger Fosdahl til tipsbladet.dk og understreger, at brasilianerens løn i Tyrkiet næppe kan dækkes af en klub fra Skandinavien.
Brøndby fik for to år siden et bud afvist på Alanzinho, men selv om de blå/gules interesse fortsat findes, vil det altså blive mere end svært at lokke en af Tippeligaens bedste driblere nogensinde fra Tyrkiet til vestegnen.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
DAGENS SPILFORSLAG
Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn pĂĄ vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
MEDIE
Stortransfer pĂĄ vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Ekspert peger pĂĄ choktransfer for Dolberg
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
AC Milan kigger pĂĄ dansker
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’Â
‘Jeg tror, Thomas Frank fĂĄr dette job’
Brian Riemer peger pĂĄ tre ĂĄrsager
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER