Drobo-Ampem: Forlader nok Esbjerg

Davidson Drobo-Ampem regner med, at han snart er fortid i Esbjerg. Han ser gerne karrieren fortsætte i en anden Superliga-klub.



Man skal ikke have den store kugleramme i brug for at regne sig frem til, hvor mange minutter Davidson Drobo-Ampem har spillet for Esbjerg i Superligaen dette forår – faktisk har man slet ikke brug for nogen kugleramme overhovdet. Det er nemlig blevet til nul minutter for den tyske midtstopper, der af samme årsag regner med, at han forlader Esbjerg efter denne sæson, hvor hans kontrakt udløber.

– Det er en svær situation, og jeg er nødt til at tænke på mig selv. Jeg forlader nok Esbjerg. Det er min førsteprioritet at snakke med klubben, men jeg har ikke hørt noget som helst, og det siger jo en del. Jeg har også sat min agent til at se sig om efter noget andet til mig, siger Davidson Drobo-Ampem til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg havde nogle gode kampe i efteråret, men jeg må selvfølgelig også bare erkende, at Kian (Hansen) og Michael (Jakobsen) har gjort det rigtig godt.

Davidson Drobo-Ampem kom til Esbjerg i 2011 fra FC St. Pauli og er efterhånden blevet en god bekendt af Superligaen – derfor er han også meget åben for en anden klub i Danmark.

– Jeg er på fri transfer, og det er helt sikkert, at der er interessant at blive i Superligaen. Jeg ved fra min agent, at der er interesse, men jeg har ikke hørt noget konkret. Jeg kender ligaen ret godt, og jeg ved, at jeg kan begå mig, så det er en god mulighed for mig at blive i Danmark, lyder det fra den 26-årige tysk-ghaneser.

Davidson Drobo-Ampem var på banen i begge Esbjergs kampe mod Fiorentina i Europa League tidligere på foråret.



Vild Diant Ramaj-historie

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

United vil gå all in på Premier League-stjerne

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Aldrig nogensinde FCK

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Lidt af en bombe

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er IKKE i spil

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Kæmpe brag venter fredag

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Her er AGF’s transferplaner

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok

Her er Danmarks EM-trup

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent