Drobo-Ampem: Forlader nok Esbjerg

Davidson Drobo-Ampem regner med, at han snart er fortid i Esbjerg. Han ser gerne karrieren fortsætte i en anden Superliga-klub.



Man skal ikke have den store kugleramme i brug for at regne sig frem til, hvor mange minutter Davidson Drobo-Ampem har spillet for Esbjerg i Superligaen dette forår – faktisk har man slet ikke brug for nogen kugleramme overhovdet. Det er nemlig blevet til nul minutter for den tyske midtstopper, der af samme årsag regner med, at han forlader Esbjerg efter denne sæson, hvor hans kontrakt udløber.

– Det er en svær situation, og jeg er nødt til at tænke på mig selv. Jeg forlader nok Esbjerg. Det er min førsteprioritet at snakke med klubben, men jeg har ikke hørt noget som helst, og det siger jo en del. Jeg har også sat min agent til at se sig om efter noget andet til mig, siger Davidson Drobo-Ampem til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg havde nogle gode kampe i efteråret, men jeg må selvfølgelig også bare erkende, at Kian (Hansen) og Michael (Jakobsen) har gjort det rigtig godt.

Davidson Drobo-Ampem kom til Esbjerg i 2011 fra FC St. Pauli og er efterhånden blevet en god bekendt af Superligaen – derfor er han også meget åben for en anden klub i Danmark.

– Jeg er på fri transfer, og det er helt sikkert, at der er interessant at blive i Superligaen. Jeg ved fra min agent, at der er interesse, men jeg har ikke hørt noget konkret. Jeg kender ligaen ret godt, og jeg ved, at jeg kan begå mig, så det er en god mulighed for mig at blive i Danmark, lyder det fra den 26-årige tysk-ghaneser.

Davidson Drobo-Ampem var på banen i begge Esbjergs kampe mod Fiorentina i Europa League tidligere på foråret.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

FCK-momentum moser midtjyder

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg