Drømmemål sikrer FCN et point i Parken

FC København var 72 minutter i undertal mod FC Nordsjælland, der udlignede til slutresultatet 2-2 i 90. minut.



FC København spillede søndag 2-2 på hjemmebane mod FC Nordsjælland, der nu ikke har tabt i ti superligakampe.

Hjemmeholdet dominerede fra start og udnyttede pladsen bag gæsternes wingbacks til at skabe føringsmålet.

En udvisning til FCK-forsvareren Nicolai Boilesen i det 18. minut ændrede kampen, og FCN fik et massivt overtag og udlignede.

FCK kom foran igen på en forsvarsfejl, men i sidste minut fik gæsterne udnyttet overtallet og udlignet.

Det ene point betyder, at FCK er nummer tre med 42 point, mens FCN er på femtepladsen med 36 point.

FCK-midtbanespilleren Lukas Lerager gjorde det til 1-0 i det tiende minut, da han tæmmede et fladt indlæg og sparkede bolden op i det korte hjørne.

Otte minutter senere udspillede kampens mest dramatiske situation sig. Nicolai Boilesen væltede som bageste mand FCN-angriberen Kamaldeen Sulemana og tog hånden i brug for at stoppe bolden, og det kostede en udvisning.

I det sidste ordinære minut af første halvleg udlignede Sulemana, da han sparkede et fladt indlæg i nettet til pausestillingen 1-1.

Anden halvlegs start bød på fine chancer til FCK-midtbanespilleren Jens Stage og FCK-angriber Jonas Wind, men afslutningerne blev henholdsvis reddet og sendt over mål.

Efter en times spil erobrede hjemmeholdet bolden højt på banen. Bolden blev lagt til rette for FCK-backen Peter Ankersen i højre side af feltet, og han bankede bolden fladt i nettet til 2-1.

FCN fortsatte spilovertaget, og det gav pote i 90. minut, da FCN-angriberen Simon Adingra halvflugtede bolden op i nettaget til slutresultatet 2-2.

/ritzau/





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’