Drømmemål sikrer FCN et point i Parken

FC København var 72 minutter i undertal mod FC Nordsjælland, der udlignede til slutresultatet 2-2 i 90. minut.



FC København spillede søndag 2-2 på hjemmebane mod FC Nordsjælland, der nu ikke har tabt i ti superligakampe.

Hjemmeholdet dominerede fra start og udnyttede pladsen bag gæsternes wingbacks til at skabe føringsmålet.

En udvisning til FCK-forsvareren Nicolai Boilesen i det 18. minut ændrede kampen, og FCN fik et massivt overtag og udlignede.

FCK kom foran igen på en forsvarsfejl, men i sidste minut fik gæsterne udnyttet overtallet og udlignet.

Det ene point betyder, at FCK er nummer tre med 42 point, mens FCN er på femtepladsen med 36 point.

FCK-midtbanespilleren Lukas Lerager gjorde det til 1-0 i det tiende minut, da han tæmmede et fladt indlæg og sparkede bolden op i det korte hjørne.

Otte minutter senere udspillede kampens mest dramatiske situation sig. Nicolai Boilesen væltede som bageste mand FCN-angriberen Kamaldeen Sulemana og tog hånden i brug for at stoppe bolden, og det kostede en udvisning.

I det sidste ordinære minut af første halvleg udlignede Sulemana, da han sparkede et fladt indlæg i nettet til pausestillingen 1-1.

Anden halvlegs start bød på fine chancer til FCK-midtbanespilleren Jens Stage og FCK-angriber Jonas Wind, men afslutningerne blev henholdsvis reddet og sendt over mål.

Efter en times spil erobrede hjemmeholdet bolden højt på banen. Bolden blev lagt til rette for FCK-backen Peter Ankersen i højre side af feltet, og han bankede bolden fladt i nettet til 2-1.

FCN fortsatte spilovertaget, og det gav pote i 90. minut, da FCN-angriberen Simon Adingra halvflugtede bolden op i nettaget til slutresultatet 2-2.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Scorer heftig lønstigning

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Spanien – Belgien

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Frankrig – Marokko

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser