Krisen fortsætter i Chelsea

Frank Lampard var tilbage i trænersædet hos Chelsea, men det blev ikke et succesfuldt comeback for klubikonet.



Frank Lampard blev lørdag den fjerde manager til at stå i spidsen for kriseramte Chelsea i denne sæson.

Men det blev ikke et glædeligt comeback for Lampard. Chelsea tabte 0-1 ude til Wolverhampton i Premier League.

Nederlaget efterlader Chelsea på en skuffende placering som nummer 11 med 39 point efter 30 kampe.

De pauvre resultater er årsagen til de mange udskiftninger på trænerbænken. Thomas Tuchel indledte sæsonen som Chelsea-manager frem til september, hvor han blev erstattet af Graham Potter.

Efter fyringen af Potter var spanieren Bruno Saltor hovedansvarlig på Chelseas bænk i tirsdagens nullert mod Liverpool.

Lampard, der er ansat som midlertidig manager i resten af sæsonen, formåede lørdag ikke at gøre det bedre end forgængerne i det varme sæde.

Chelsea kom bagud 0-1 efter en halv time, og det var på et drømmemål af hjemmeholdets Matheus Nunes.

Den portugisiske kantspiller flugtede på smukkeste vis bolden op i det fjerneste målhjørne.

Både før og efter Wolverhamptons scoring havde Chelsea chancer til at få scoret, men som så ofte før blev mulighederne brændt.

I anden halvleg forsøgte Lampard at ændre på tingenes tilstand med udskiftning af hele fronttrioen, men det hjalp ikke på resultatet.

Lampard, som også var manager for klubben i perioden 2019-2021, kunne rejse hjem til London med et nederlag i bagagen.

Lampard blev fyret i Chelsea i januar 2021. Året efter blev han ansat i Everton, men her blev han sat fra bestillingen i januar i år.

I sin aktive karriere var Lampard en af profilerne hos Chelsea fra 2001 til 2014.

Chelsea er fortsat med i Champions League – her venter et dobbeltmøde med Real Madrid i turneringens kvartfinaler på onsdag og ugen efter.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber