Video: Helt skørt – Drone afbryder Brentford-kamp

Spillet blev stoppet i Brentfords kamp mod Wolverhampton, da en drone fløj rundt over banen.



Lørdagens Premier League-kamp mellem Brentford og Wolverhampton blev afbrudt af en særdeles bizar årsag.

Efter cirka en halv times spil blev en drone således spottet over banen, og det fik dommer Peter Bankes til at stoppe spillet. Kort efter blev spillerne sendt i omklædningsrummet, og banen på Brentford Community Stadium var således helt tom, selv om kampuret tikkede.

Små 20 minutter gik der, før spillerne var tilbage på grønsværen. Efter en kort omgang opvarmning, blev kampen fløjtet i gang igen. Ingen af holdene havde scoret.

Det var ikke den eneste længere afbrydelse i første halvleg. Den første var dog af en lidt mere normal karakter – og så alligevel ikke. Her lå Mathias Jensen og hans holdkammerat Rico Henry nemlig længe i græsset, efter at de to Brentford-spillere havde slået hovederne sammen i et forsøg på at heade til bolden.

Især Mathias Jensen så ud til at have slået sig. Danskeren blødte således voldsomt fra området omkring næsen og øjenbrynene på grund af en flænge.

Begge spillere kunne gå fra banen, men blev skiftet ud. Mads Roerslev kom på banen i stedet for Rico Henry.

Ud over Roerslev var også Christian Nørgaard på banen, ligesom Jonas Lössl passede målet for Brentford. Mads Bidstrup og Mads Bech sad på bænken.

Som om afbrydelsen på grund af dronen ikke var nok, så blev starten på anden halvleg udskudt en håndfuld minutter, fordi dommerens mikrofon ikke virkede.

Kampen endte 2-1 til Wolverhampton, og Thomas Franks mandskab har nu tabt fire i træk.

Efter slutfløjtet kom Frank i verbal karambolage med Wolverhamptons Joao Moutinho, og da danskeren sagde tak for kampen til dommeren, brokkede Frank sig tilsyneladende yderligere, så det endte med to gule kort og en udvisning.

Brentford ligger nummer 14 med otte point ned til det første hold under nedrykningsstregen, Newcastle, som vandt 1-0 over Leeds lørdag.

Episoderne i Brentford var ikke de eneste usædvanlige hændelser i Premier League lørdag.

I kampen mellem Everton og Aston Villa blev Villa-spillerne Lucas Digne, som for nylig er skiftet til Birmingham-klubben fra netop Everton, og Matty Cash således begge ramt af en flaske, som blev kastet fra tribunen af en tilskuer.

Det skete, da Digne, Cash og flere andre Aston Villa-spillerne jublede tæt ved hjørneflaget efter det, der endte med at blive kampens eneste scoring.

Kampen blev spillet på Evertons hjemmebane, Goodison Park, og en tilskuer er efterfølgende blevet anholdt, skriver britiske medier.

/ritzau/



Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Han peger på Simon Kjær

Magisk aften for FC København-stjerne

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Du har udstråling som tagpap

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Fælder dom over Højlund

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ny nedtur for Ansu Fati

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Presset Frank: Her er vores store problem

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner