Lørdagens Premier League-kamp mellem Brentford og Wolverhampton blev afbrudt af en særdeles bizar årsag.
Efter cirka en halv times spil blev en drone således spottet over banen, og det fik dommer Peter Bankes til at stoppe spillet. Kort efter blev spillerne sendt i omklædningsrummet, og banen på Brentford Community Stadium var således helt tom, selv om kampuret tikkede.
Små 20 minutter gik der, før spillerne var tilbage på grønsværen. Efter en kort omgang opvarmning, blev kampen fløjtet i gang igen. Ingen af holdene havde scoret.
Det var ikke den eneste længere afbrydelse i første halvleg. Den første var dog af en lidt mere normal karakter – og så alligevel ikke. Her lå Mathias Jensen og hans holdkammerat Rico Henry nemlig længe i græsset, efter at de to Brentford-spillere havde slået hovederne sammen i et forsøg på at heade til bolden.
Især Mathias Jensen så ud til at have slået sig. Danskeren blødte således voldsomt fra området omkring næsen og øjenbrynene på grund af en flænge.
Begge spillere kunne gå fra banen, men blev skiftet ud. Mads Roerslev kom på banen i stedet for Rico Henry.
Ud over Roerslev var også Christian Nørgaard på banen, ligesom Jonas Lössl passede målet for Brentford. Mads Bidstrup og Mads Bech sad på bænken.
Som om afbrydelsen på grund af dronen ikke var nok, så blev starten på anden halvleg udskudt en håndfuld minutter, fordi dommerens mikrofon ikke virkede.
Kampen endte 2-1 til Wolverhampton, og Thomas Franks mandskab har nu tabt fire i træk.
Efter slutfløjtet kom Frank i verbal karambolage med Wolverhamptons Joao Moutinho, og da danskeren sagde tak for kampen til dommeren, brokkede Frank sig tilsyneladende yderligere, så det endte med to gule kort og en udvisning.
Brentford ligger nummer 14 med otte point ned til det første hold under nedrykningsstregen, Newcastle, som vandt 1-0 over Leeds lørdag.
Episoderne i Brentford var ikke de eneste usædvanlige hændelser i Premier League lørdag.
I kampen mellem Everton og Aston Villa blev Villa-spillerne Lucas Digne, som for nylig er skiftet til Birmingham-klubben fra netop Everton, og Matty Cash således begge ramt af en flaske, som blev kastet fra tribunen af en tilskuer.
Det skete, da Digne, Cash og flere andre Aston Villa-spillerne jublede tæt ved hjørneflaget efter det, der endte med at blive kampens eneste scoring.
Kampen blev spillet på Evertons hjemmebane, Goodison Park, og en tilskuer er efterfølgende blevet anholdt, skriver britiske medier.
/ritzau/
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
Eriksen ude med hård kritik
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
