Video: Helt skørt – Drone afbryder Brentford-kamp

Spillet blev stoppet i Brentfords kamp mod Wolverhampton, da en drone fløj rundt over banen.



Lørdagens Premier League-kamp mellem Brentford og Wolverhampton blev afbrudt af en særdeles bizar årsag.

Efter cirka en halv times spil blev en drone således spottet over banen, og det fik dommer Peter Bankes til at stoppe spillet. Kort efter blev spillerne sendt i omklædningsrummet, og banen på Brentford Community Stadium var således helt tom, selv om kampuret tikkede.

Små 20 minutter gik der, før spillerne var tilbage på grønsværen. Efter en kort omgang opvarmning, blev kampen fløjtet i gang igen. Ingen af holdene havde scoret.

Det var ikke den eneste længere afbrydelse i første halvleg. Den første var dog af en lidt mere normal karakter – og så alligevel ikke. Her lå Mathias Jensen og hans holdkammerat Rico Henry nemlig længe i græsset, efter at de to Brentford-spillere havde slået hovederne sammen i et forsøg på at heade til bolden.

Især Mathias Jensen så ud til at have slået sig. Danskeren blødte således voldsomt fra området omkring næsen og øjenbrynene på grund af en flænge.

Begge spillere kunne gå fra banen, men blev skiftet ud. Mads Roerslev kom på banen i stedet for Rico Henry.

Ud over Roerslev var også Christian Nørgaard på banen, ligesom Jonas Lössl passede målet for Brentford. Mads Bidstrup og Mads Bech sad på bænken.

Som om afbrydelsen på grund af dronen ikke var nok, så blev starten på anden halvleg udskudt en håndfuld minutter, fordi dommerens mikrofon ikke virkede.

Kampen endte 2-1 til Wolverhampton, og Thomas Franks mandskab har nu tabt fire i træk.

Efter slutfløjtet kom Frank i verbal karambolage med Wolverhamptons Joao Moutinho, og da danskeren sagde tak for kampen til dommeren, brokkede Frank sig tilsyneladende yderligere, så det endte med to gule kort og en udvisning.

Brentford ligger nummer 14 med otte point ned til det første hold under nedrykningsstregen, Newcastle, som vandt 1-0 over Leeds lørdag.

Episoderne i Brentford var ikke de eneste usædvanlige hændelser i Premier League lørdag.

I kampen mellem Everton og Aston Villa blev Villa-spillerne Lucas Digne, som for nylig er skiftet til Birmingham-klubben fra netop Everton, og Matty Cash således begge ramt af en flaske, som blev kastet fra tribunen af en tilskuer.

Det skete, da Digne, Cash og flere andre Aston Villa-spillerne jublede tæt ved hjørneflaget efter det, der endte med at blive kampens eneste scoring.

Kampen blev spillet på Evertons hjemmebane, Goodison Park, og en tilskuer er efterfølgende blevet anholdt, skriver britiske medier.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sænker prisen mod Midtjylland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fem bud på David Nielsens afløser

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

David Nielsen har sagt op

10 spillere nægtet indrejse til USA

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FC København skriver kontrakt med juvel

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mileta Rajovic i stor optur

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Paris Saint-Germain – Chelsea

I forhandlinger med Nartey

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Alpha retter hård kritik

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

AGF tager pis på FC Midtjylland