Video: Helt skørt – Drone afbryder Brentford-kamp

Spillet blev stoppet i Brentfords kamp mod Wolverhampton, da en drone fløj rundt over banen.



Lørdagens Premier League-kamp mellem Brentford og Wolverhampton blev afbrudt af en særdeles bizar årsag.

Efter cirka en halv times spil blev en drone således spottet over banen, og det fik dommer Peter Bankes til at stoppe spillet. Kort efter blev spillerne sendt i omklædningsrummet, og banen på Brentford Community Stadium var således helt tom, selv om kampuret tikkede.

Små 20 minutter gik der, før spillerne var tilbage på grønsværen. Efter en kort omgang opvarmning, blev kampen fløjtet i gang igen. Ingen af holdene havde scoret.

Det var ikke den eneste længere afbrydelse i første halvleg. Den første var dog af en lidt mere normal karakter – og så alligevel ikke. Her lå Mathias Jensen og hans holdkammerat Rico Henry nemlig længe i græsset, efter at de to Brentford-spillere havde slået hovederne sammen i et forsøg på at heade til bolden.

Især Mathias Jensen så ud til at have slået sig. Danskeren blødte således voldsomt fra området omkring næsen og øjenbrynene på grund af en flænge.

Begge spillere kunne gå fra banen, men blev skiftet ud. Mads Roerslev kom på banen i stedet for Rico Henry.

Ud over Roerslev var også Christian Nørgaard på banen, ligesom Jonas Lössl passede målet for Brentford. Mads Bidstrup og Mads Bech sad på bænken.

Som om afbrydelsen på grund af dronen ikke var nok, så blev starten på anden halvleg udskudt en håndfuld minutter, fordi dommerens mikrofon ikke virkede.

Kampen endte 2-1 til Wolverhampton, og Thomas Franks mandskab har nu tabt fire i træk.

Efter slutfløjtet kom Frank i verbal karambolage med Wolverhamptons Joao Moutinho, og da danskeren sagde tak for kampen til dommeren, brokkede Frank sig tilsyneladende yderligere, så det endte med to gule kort og en udvisning.

Brentford ligger nummer 14 med otte point ned til det første hold under nedrykningsstregen, Newcastle, som vandt 1-0 over Leeds lørdag.

Episoderne i Brentford var ikke de eneste usædvanlige hændelser i Premier League lørdag.

I kampen mellem Everton og Aston Villa blev Villa-spillerne Lucas Digne, som for nylig er skiftet til Birmingham-klubben fra netop Everton, og Matty Cash således begge ramt af en flaske, som blev kastet fra tribunen af en tilskuer.

Det skete, da Digne, Cash og flere andre Aston Villa-spillerne jublede tæt ved hjørneflaget efter det, der endte med at blive kampens eneste scoring.

Kampen blev spillet på Evertons hjemmebane, Goodison Park, og en tilskuer er efterfølgende blevet anholdt, skriver britiske medier.

/ritzau/





Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper


‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Medie med dyster Dorgu-melding

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– De lignede lort!

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’