Yderligere to Premier League-kampe er blevet udsat på grund af dronning Elisabeths død torsdag i sidste uge.
Søndagens storkamp mellem Chelsea og Liverpool på Stamford Bridge er rykket. Det samme gælder Manchester Uniteds hjemmekamp mod Leeds, der også skulle afvikles om søndagen.
Det skriver Premier League på sin hjemmeside.
Kampen mellem Brighton og Crystal Palace kommer heller ikke til at blive afviklet, men her er årsagen en anden. Der er nemlig planlagt en strejke blandt togpersonalet, der betyder, at udeholdets fans ikke kan komme frem til kampen med offentlig transport. Det blev allerede meldt ud i sidste uge.
Mandag 19. september stedes den afdøde dronning til hvile ved en statsbegravelse, der kræver store ressourcer fra politiet.
– Efter længerevarende samtaler med klubber, politi, lokale sikkerhedskonsulenter og andre relevante myndigheder var der ingen anden mulighed end at udsætte de tre kampe, skriver ligaen.
Resten af programmet afvikles som oprindeligt planlagt med undtagelse af opgøret mellem Brentford og Arsenal, der er rykket to timer frem. Den kamp spilles nu søndag klokken 13 dansk tid.
Alle kampene i engelsk fodbold i den forgangne weekend blev udskudt for at hædre dronning Elizabeth.
Tidligere mandag oplyste EFL, at de engelske fodboldligaer under Premier League genoptages tirsdag.
Men nogle af klubberne fra bedste række slipper altså ikke for at rokere mere i den i forvejen pressede fodboldkalender.
Både Chelsea og Liverpool skal i ilden i Champions League de kommende dage. Chelsea møder onsdag Red Bull Salzburg hjemme, mens Liverpool tirsdag får besøg af Ajax.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT