Yderligere to Premier League-kampe er blevet udsat på grund af dronning Elisabeths død torsdag i sidste uge.
Søndagens storkamp mellem Chelsea og Liverpool på Stamford Bridge er rykket. Det samme gælder Manchester Uniteds hjemmekamp mod Leeds, der også skulle afvikles om søndagen.
Det skriver Premier League på sin hjemmeside.
Kampen mellem Brighton og Crystal Palace kommer heller ikke til at blive afviklet, men her er årsagen en anden. Der er nemlig planlagt en strejke blandt togpersonalet, der betyder, at udeholdets fans ikke kan komme frem til kampen med offentlig transport. Det blev allerede meldt ud i sidste uge.
Mandag 19. september stedes den afdøde dronning til hvile ved en statsbegravelse, der kræver store ressourcer fra politiet.
– Efter længerevarende samtaler med klubber, politi, lokale sikkerhedskonsulenter og andre relevante myndigheder var der ingen anden mulighed end at udsætte de tre kampe, skriver ligaen.
Resten af programmet afvikles som oprindeligt planlagt med undtagelse af opgøret mellem Brentford og Arsenal, der er rykket to timer frem. Den kamp spilles nu søndag klokken 13 dansk tid.
Alle kampene i engelsk fodbold i den forgangne weekend blev udskudt for at hædre dronning Elizabeth.
Tidligere mandag oplyste EFL, at de engelske fodboldligaer under Premier League genoptages tirsdag.
Men nogle af klubberne fra bedste række slipper altså ikke for at rokere mere i den i forvejen pressede fodboldkalender.
Både Chelsea og Liverpool skal i ilden i Champions League de kommende dage. Chelsea møder onsdag Red Bull Salzburg hjemme, mens Liverpool tirsdag får besøg af Ajax.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW