Dropper DBU Parken? Åbner for ny arena på 50.000

DBU opgiver foreløbig at få udvidet Parken og sætter turbo på en politisk proces, man håber giver en nationalarena i Storkøbenhavn med plads til mindst 50.000 tilskuere.



HORSENS (Tipsbladet): Det er ingen hemmelighed, at Parken efterhånden er af ældre dato med åbningsdato i 1992, og at der foregår et komplekst spil om fremtiden for FC Københavns og landsholdets hjemmebane, der er ejet af Parken Sport & Entertainment (PSE).

På DBU’s årlige repræsentantskabsmøde lørdag åbnede DBU-formand Jesper Møller på talerstolen for en ny nationalarena med plads til mindst 50.000 mennesker til fodboldkampe, og givetvis endnu flere til andre arrangementer.

At DBU er interesseret i et stadion med plads til minimum 50.000 tilskuere har været offentligt kendt i flere år, og forbundet har ifølge Tipsbladets oplysninger været ved at se på, hvordan en udvidelse af Parken kunne ske, hvilket i sagens natur ville være i meget tæt samarbejde med ejeren PSE.

En ny nationalarena kan snildt komme til at koste to milliarder kroner, vurderede DBU’s økonomidirektør Kenneth Reeh overfor pressen.

Men nu satser DBU med formand Jesper Møller i spidsen på, at man kan få et nationalstadion et andet sted i det storkøbenhavnske, et arbejde Møller vil have den danske regering i spidsen for.

– Det afhænger af bæredygtigheden, for nu kalder jeg det jo en arena og ikke et stadion. Det er jo et bevidst valg, fordi vi har haft et fremragende forløb med Parken i København. Men vi må også erkende med de restriktioner, der er på Parken, og de behov, Parken har i dagligdagen, at for at det skal være bæredygtigt for os, så kommer vi ikke længere op end de der måske plus 40.000 i kapacitet. Vi har jo talt med Sport Danmark, og vi har set regeringspartiernes ordføreres meldinger, og nu tænker vi, at vi vil løfte op, siger Jesper Møller på et efterfølgende pressemøde lørdag.

– Jeg har talt med DIF’s formand Hans Natorp, som også var her i dag. Og selv om jeg er nordjyde, så bliver det i hovedstadsområdet, og så bliver det en multiarena, for at det skal være bæredygtigt.

– Håndbolden har kapacitetsproblemer, det kunne være koncerter. Det kan være alt muligt. Hvis det skal lykkes, skal der være flere arrangementer. Det kan være idræt, det kan være andet. Det er ikke så afgørende, men det skal kunne bruges til rigtig mange ting, siger Jesper Møller.

Hvor åben er bogen for jer? Kan der komme et Superliga-hold ind at spille? For i forhold til økonomien, kan det i hvert fald gør det lettere i stedet for, at det kun er relativt få landskampe per år.

– Vi vil ikke afskæres os fra noget som helst i den her fase, for når vi har rakt hånden ud til ministeren, så er det ministeren, der sætter kommissoriet og det hold, der skal sættes. Altså dem, der skal deltage i arbejdet.

I DBU og Jesper Møllers forslag om nationalarena ligger der også, at staten skal finansiere det nye byggeri eller størstedelen af det, mens man kan forestille sig, at der måske også kan komme fondsmidler i spil i et sådant projekt.

DBU og Parken Sport & Entertainment har i sidste uge forlænget samarbejdet indtil sommeren 2028, men DBU’s mere intense afsøgning af en nationalarena åbner naturligt nok for tanken, at samarbejdet snart kan slutte.

Men Jesper Møller vil ikke helt strække sig til at sige, at samarbejdet om Parken er på lånt tid.

– Det kan vi ikke vide noget om. Vi har en aftale med Parken, vi er rigtig glad for, og vi kan ikke vide, om det her bliver til noget. Hvis der ikke kommer en nationalarena, så har vi naturligvis Parken. Og det er nok ikke de første tre-fire år, vi får en nationalarena med plads til 50.000 tilskuere. Vi har et godt samarbejde med Parken og er glade for den aftale, vi har lavet, siger Jesper Møller.

Ud over den mulige nye nationalarena fortalte Jesper Møller og DBU-toppen også i flere detaljer om ‘Hele Danmarks Klubhus’, hvor DBU med fonds-støtte vil have et ambitiøst fodboldanlæg i Høje Taastrup til en pris omkring 1,2 milliarder kroner, mens man samtidig vil lave en pulje til fodboldmiljøer rundt om i landet til 530 millioner kroner.

Her mangler DBU knap 300 millioner kroner i finansiering.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: Sådan starter AGF og FCM

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Snestorm kan udfordre OB

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

Hård dom: Kuldsejlet forhold



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-ejer giver offentlig undskyldning



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afviser Anderlecht

Sean Dyche fyret

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Hård dom over Franks fremtid

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Nægtet Brøndby-skifte

Vild aften! Kun sket én gang før

Liverpool tager smal sejr

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

– Hold nu kæft med Arsenal!