HORSENS (Tipsbladet): Det er ingen hemmelighed, at Parken efterhånden er af ældre dato med åbningsdato i 1992, og at der foregår et komplekst spil om fremtiden for FC Københavns og landsholdets hjemmebane, der er ejet af Parken Sport & Entertainment (PSE).
På DBU’s årlige repræsentantskabsmøde lørdag åbnede DBU-formand Jesper Møller på talerstolen for en ny nationalarena med plads til mindst 50.000 mennesker til fodboldkampe, og givetvis endnu flere til andre arrangementer.
At DBU er interesseret i et stadion med plads til minimum 50.000 tilskuere har været offentligt kendt i flere år, og forbundet har ifølge Tipsbladets oplysninger været ved at se på, hvordan en udvidelse af Parken kunne ske, hvilket i sagens natur ville være i meget tæt samarbejde med ejeren PSE.
En ny nationalarena kan snildt komme til at koste to milliarder kroner, vurderede DBU’s økonomidirektør Kenneth Reeh overfor pressen.
Men nu satser DBU med formand Jesper Møller i spidsen på, at man kan få et nationalstadion et andet sted i det storkøbenhavnske, et arbejde Møller vil have den danske regering i spidsen for.
– Det afhænger af bæredygtigheden, for nu kalder jeg det jo en arena og ikke et stadion. Det er jo et bevidst valg, fordi vi har haft et fremragende forløb med Parken i København. Men vi må også erkende med de restriktioner, der er på Parken, og de behov, Parken har i dagligdagen, at for at det skal være bæredygtigt for os, så kommer vi ikke længere op end de der måske plus 40.000 i kapacitet. Vi har jo talt med Sport Danmark, og vi har set regeringspartiernes ordføreres meldinger, og nu tænker vi, at vi vil løfte op, siger Jesper Møller på et efterfølgende pressemøde lørdag.
– Jeg har talt med DIF’s formand Hans Natorp, som også var her i dag. Og selv om jeg er nordjyde, så bliver det i hovedstadsområdet, og så bliver det en multiarena, for at det skal være bæredygtigt.

– Håndbolden har kapacitetsproblemer, det kunne være koncerter. Det kan være alt muligt. Hvis det skal lykkes, skal der være flere arrangementer. Det kan være idræt, det kan være andet. Det er ikke så afgørende, men det skal kunne bruges til rigtig mange ting, siger Jesper Møller.
Hvor åben er bogen for jer? Kan der komme et Superliga-hold ind at spille? For i forhold til økonomien, kan det i hvert fald gør det lettere i stedet for, at det kun er relativt få landskampe per år.
– Vi vil ikke afskæres os fra noget som helst i den her fase, for når vi har rakt hånden ud til ministeren, så er det ministeren, der sætter kommissoriet og det hold, der skal sættes. Altså dem, der skal deltage i arbejdet.
I DBU og Jesper Møllers forslag om nationalarena ligger der også, at staten skal finansiere det nye byggeri eller størstedelen af det, mens man kan forestille sig, at der måske også kan komme fondsmidler i spil i et sådant projekt.
DBU og Parken Sport & Entertainment har i sidste uge forlænget samarbejdet indtil sommeren 2028, men DBU’s mere intense afsøgning af en nationalarena åbner naturligt nok for tanken, at samarbejdet snart kan slutte.
Men Jesper Møller vil ikke helt strække sig til at sige, at samarbejdet om Parken er på lånt tid.
– Det kan vi ikke vide noget om. Vi har en aftale med Parken, vi er rigtig glad for, og vi kan ikke vide, om det her bliver til noget. Hvis der ikke kommer en nationalarena, så har vi naturligvis Parken. Og det er nok ikke de første tre-fire år, vi får en nationalarena med plads til 50.000 tilskuere. Vi har et godt samarbejde med Parken og er glade for den aftale, vi har lavet, siger Jesper Møller.
Ud over den mulige nye nationalarena fortalte Jesper Møller og DBU-toppen også i flere detaljer om ‘Hele Danmarks Klubhus’, hvor DBU med fonds-støtte vil have et ambitiøst fodboldanlæg i Høje Taastrup til en pris omkring 1,2 milliarder kroner, mens man samtidig vil lave en pulje til fodboldmiljøer rundt om i landet til 530 millioner kroner.
Her mangler DBU knap 300 millioner kroner i finansiering.
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
En kæmpe sejr
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
MEDIE
I dialog med Brøndby
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
MEDIE