Dropper DBU Parken? Åbner for ny arena på 50.000

DBU opgiver foreløbig at få udvidet Parken og sætter turbo på en politisk proces, man håber giver en nationalarena i Storkøbenhavn med plads til mindst 50.000 tilskuere.



HORSENS (Tipsbladet): Det er ingen hemmelighed, at Parken efterhånden er af ældre dato med åbningsdato i 1992, og at der foregår et komplekst spil om fremtiden for FC Københavns og landsholdets hjemmebane, der er ejet af Parken Sport & Entertainment (PSE).

På DBU’s årlige repræsentantskabsmøde lørdag åbnede DBU-formand Jesper Møller på talerstolen for en ny nationalarena med plads til mindst 50.000 mennesker til fodboldkampe, og givetvis endnu flere til andre arrangementer.

At DBU er interesseret i et stadion med plads til minimum 50.000 tilskuere har været offentligt kendt i flere år, og forbundet har ifølge Tipsbladets oplysninger været ved at se på, hvordan en udvidelse af Parken kunne ske, hvilket i sagens natur ville være i meget tæt samarbejde med ejeren PSE.

En ny nationalarena kan snildt komme til at koste to milliarder kroner, vurderede DBU’s økonomidirektør Kenneth Reeh overfor pressen.

Men nu satser DBU med formand Jesper Møller i spidsen på, at man kan få et nationalstadion et andet sted i det storkøbenhavnske, et arbejde Møller vil have den danske regering i spidsen for.

– Det afhænger af bæredygtigheden, for nu kalder jeg det jo en arena og ikke et stadion. Det er jo et bevidst valg, fordi vi har haft et fremragende forløb med Parken i København. Men vi må også erkende med de restriktioner, der er på Parken, og de behov, Parken har i dagligdagen, at for at det skal være bæredygtigt for os, så kommer vi ikke længere op end de der måske plus 40.000 i kapacitet. Vi har jo talt med Sport Danmark, og vi har set regeringspartiernes ordføreres meldinger, og nu tænker vi, at vi vil løfte op, siger Jesper Møller på et efterfølgende pressemøde lørdag.

– Jeg har talt med DIF’s formand Hans Natorp, som også var her i dag. Og selv om jeg er nordjyde, så bliver det i hovedstadsområdet, og så bliver det en multiarena, for at det skal være bæredygtigt.

– Håndbolden har kapacitetsproblemer, det kunne være koncerter. Det kan være alt muligt. Hvis det skal lykkes, skal der være flere arrangementer. Det kan være idræt, det kan være andet. Det er ikke så afgørende, men det skal kunne bruges til rigtig mange ting, siger Jesper Møller.

Hvor åben er bogen for jer? Kan der komme et Superliga-hold ind at spille? For i forhold til økonomien, kan det i hvert fald gør det lettere i stedet for, at det kun er relativt få landskampe per år.

– Vi vil ikke afskæres os fra noget som helst i den her fase, for når vi har rakt hånden ud til ministeren, så er det ministeren, der sætter kommissoriet og det hold, der skal sættes. Altså dem, der skal deltage i arbejdet.

I DBU og Jesper Møllers forslag om nationalarena ligger der også, at staten skal finansiere det nye byggeri eller størstedelen af det, mens man kan forestille sig, at der måske også kan komme fondsmidler i spil i et sådant projekt.

DBU og Parken Sport & Entertainment har i sidste uge forlænget samarbejdet indtil sommeren 2028, men DBU’s mere intense afsøgning af en nationalarena åbner naturligt nok for tanken, at samarbejdet snart kan slutte.

Men Jesper Møller vil ikke helt strække sig til at sige, at samarbejdet om Parken er på lånt tid.

– Det kan vi ikke vide noget om. Vi har en aftale med Parken, vi er rigtig glad for, og vi kan ikke vide, om det her bliver til noget. Hvis der ikke kommer en nationalarena, så har vi naturligvis Parken. Og det er nok ikke de første tre-fire år, vi får en nationalarena med plads til 50.000 tilskuere. Vi har et godt samarbejde med Parken og er glade for den aftale, vi har lavet, siger Jesper Møller.

Ud over den mulige nye nationalarena fortalte Jesper Møller og DBU-toppen også i flere detaljer om ‘Hele Danmarks Klubhus’, hvor DBU med fonds-støtte vil have et ambitiøst fodboldanlæg i Høje Taastrup til en pris omkring 1,2 milliarder kroner, mens man samtidig vil lave en pulje til fodboldmiljøer rundt om i landet til 530 millioner kroner.

Her mangler DBU knap 300 millioner kroner i finansiering.





Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’




Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Høgh hyldes af UEFA

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Yoram Zague sigtet i Danmark

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

OB straffer angriber

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Sepp Piontek er død

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Den første i næsten 40 år



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Medie peger på FC København

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

I svime over Højlund

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vild udtalelse om Nathan Trott

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov